*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2007  (Αναγνώστηκε 128488 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #574 στις: Ιούνιος 05, 2007, 03:15:15 μμ »
Βγήκαν συμπληρωματικές μεταθέσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20070605k.php
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:26 »

Αποσυνδεδεμένος trif

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #575 στις: Ιούνιος 06, 2007, 06:58:50 μμ »
Γεια σ' όλους! Έχω οργανική θέση σε ΚΔΑΥ ως ειδικός παιδαγωγός φιλόλογος, έχω υπηρετήσει τα 2 χρόνια που υποχρεούμαι από το νόμο και θέλω να μετακινηθώ σε σχολείο. Γνωρίζετε εάν θα πρέπει να κάνω αίτηση για βελτίωση στη περιοχή που ανήκει το ΚΔΑΥ που υπηρετώ, ή θα πρέπει να κάνω αίτηση μετάθεσης και σύμφωνα με τα μόρια μου να τοποθετηθώ σε περιοχή μετάθεσης ενδεχομένως άλλη από αυτή που ανήκει το ΚΔΑΥ; Προσπαθώ να λύσω τον γρίφο, μα όλοι σηκώνουν τα χέρια, δεν γνωρίζει κανείς να μου πει. Και κάτι ακόμα, η προϋπηρεσία στα ΚΔΑΥ θεωρείται ως διδακτική ή όχι, δεδομένο πως δεν παρέχουμε διοικητικής φύσης υπηρεσίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος sphere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #576 στις: Ιούνιος 07, 2007, 08:34:47 πμ »
για τις ειδικότητες ΠΕ19-20 που δεν υπάρχει αναγνώριση παιδαγωγικής κατάρτισης, τι ισχύει με ασπαιτε;

όσοι έχουν δηλαδή παιδ.καταρτ.από ασπαιτε προηγούνται στις μεταθέσεις έναντι όλων των άλλων, (όπως γίνεται με τους πίνακες διορισμού) ή μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας; δηλαδή πρώτο κριτήριο για μεταθέσεις παραμένει η προυπηρεσία ή υπερισχύει η παιδ.καταρτ.(για τις ειδικότητες αυτές). ???

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #577 στις: Ιούνιος 07, 2007, 10:18:49 πμ »
Από τη στιγμή που διορίζεσαι και έχεις παρακολουθήσει τα ΠΕΚ θεωρείται ότι έχεις πλέον παιδαγωγική κατάρτιση. Η ασπαιτε προηγείται μόνο για διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:26 »

Αποσυνδεδεμένος sphere

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #578 στις: Ιούνιος 07, 2007, 11:58:42 πμ »
Περνούν όλοι πεκ; και  είναι ισοδύναμα της ασπαιτε ; άρα ένα μόνιμο δεν τον συμφέρει ι να παρακολουθήσει το εππαικ εαν δεν του δίνει  κάποιο πλεονέκτημα. (πέρα των γνώσεων)

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #579 στις: Ιούνιος 07, 2007, 03:01:38 μμ »

Όλοι οι νεοδιόριστοι περνούν ΠΕΚ υποχρεωτικά.  Οι έχοντες πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ δεν έχουν κανένα προβάδισμα στις μεταθέσεις κλπ.  Βέβαια μπορεί να συντρέχουν άλλοι λόγοι για να παρακολουθήσει κάποιος διορισμένος καθηγητής ΑΣΠΑΙΤΕ.  Για παράδειγμα στο μεταπτυχιακό τμήμα του πανεπιστημίου Θεσσαλίας "Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης" προΰπόθεση εισαγωγής είναι πτυχίο ΑΕΙ καθηγητικής σχολής (μαθηματικό, φιλολογία κλπ) ή πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #580 στις: Ιούνιος 14, 2007, 11:01:43 πμ »
Ηθελα να ρωτησω τι ισχυει περι μεταθεσεων.
Ζητω προκαταβολικα συγνωμη για τυχον επικαλυψεις ή αλληλοεπικαλυψεις με αλλα θεματα.
Ηδη εχω ψαξει πολλα και εχω διαβασει αρκετα αλλα ποτε δεν σταματουν οι αποριες.
Ετσι, προς το παρον τουλαχιστον, οι δικες μου οι αποριες δεν ξεκινουν με το 'ποτε οι μεταθέσεις', αλλά με άλλα παρόμοια θέματα.

Όποιος δεν του κάνει ιδιαίτερο κόπο ας απαντήσει.

Θεωρώ ότι αργά ή γρήγορα θα είμαι εντός του εκπαιδευτικού κλάδου.
Επειδή όμως, διορισμός στον τόπο σου είναι μάλλον άπιαστο όνειρο γι αρχή, θέλω να δω τι παίζει με το θέμα.

Έχω μιλήσει με διάφορα άτομα που έχουν ασχοληθεί πολύ με τα εκπαιδευτικά θέματα. Σύμφωνα με αυτά, το θέμα 'μεταθέσεις' εντός της Β/βαθμιας εκπ/σης, δεν έχει καμια σχεση με το θέμα 'μεταθέσεις' του υπολοιπου δημοσιου τομεα.
Τι εννοω? Οχι διαδικαστικα βεβαια, αφου του ΥΠΕΠΘ ειναι αλλο υπουργειο και φυσικα και θα ειχε αλλες διαδικασιες. Εννοω γενικοτερα ως προς την δυσκολια να την παρεις την μεταθεση.

Ας πουμε δυο λογακια, για το τι συμβαινει στο υπολοιπο δημοσιο...
...πρεπει να πεισεις τον φορεα που εισαι, να σε αποδεσμευσει. Διαδικασια...παλουκι. Συνηθως κανεις δεν θελει να αποδεσμευσει ατομα. Παρακαλας, φιλας κατουρημενες ποδιες, περνουν τα χρονια, τρεχεις απο γραφεια σε γραφεια, τηλεφωνα, παραγοντες διαφοροι, ψαξιμο για νομοθετικες ρυθμισεις κλπ Χαοτικη κατασταση. Αντε και σε αφηνουν. Μετα πρεπει να βρεις φορεα να εχει κενη οργανικη θεση, να σε δεχτει, να πανε τα χαρτια στους αρμοδιους υπουργους, να υπογραψουν, να πανε τα χαρτια γενικο λογιστηριο του κρατους, να πανε τα χαρτια εθνικο τυπογραφειο για φεκ κλπ
Γολγοθας, γολγοθας, γολγοθας! (οποιος εχει ασχοληθει εστω και λιγο, καταλαβαινει τον σταυρό και τον κυκεωνα...)
Κοινως, ολες οι κυβερνησεις εχουν αδιαφανη κριτηρια, τα εχουν αφησει τα θεματα των μεταταξεων στο φλου, παροτι ειναι δικαιωμα του δημοσιου υπαλληλου, και αυτο για να σε υποχρεωνουν και να κανουν ρουσφετια κλπ. Μαρτύριο κανονικό.

Απο την αλλη, μου λενε στην εκπαιδευση, ευτυχως τα πραγματα ειναι απλά, και κυρίως...δουλευουν.
Μου λενε οτι δεν ειναι δυσκολο να σου εγκρινουν μεταθεση.
Εστω κι αν δεν πας σε σχολειο, να πας σε γραφεία, στην περιοχή που θες.

Ειναι όντως έτσι τα πράγματα?

Οπωσδήποτε πολλά προβλέπονται απο τις σχετικες εγκυκλιους. Αλλα το θεμα παιδια, δεν ειναι απλα να με παραπεμψετε σε εγκυκλιους και νομους. Εγκυκλιοι και νομοι υπαρχουν και για τους δημοσιους υπαλληλους. Θεωρητικα (και πρακτικα φυσικα αλλα φτυνεις αιμα), μετατιθεσαι. Πρακτικα....οχι! Απλα.

Το θεμα ειναι να μου πειτε πως δουλευει το συστημα μεταθεσεων στην Β/βαθμια εκπ/ση, στην πραξη.

Δινουν οντως σχετικα ευκολα, χωρις χρονοτριβες και ολο το κακο συναπαντημα του υπολοιπου δημοσιου τομεα, μεταθεσεις?

Εγω θα σας πω, οτι ηδη τωρα, πριν διοριστω είμαι στο εξης status:
πτυχιο ΑΕΙ, πιστοποιητικο ΑΣΠΑΙΤΕ, παντρεμενος, δυο παιδια.


Παρακαλω διαφωτιστε με σχετικα με το θεμα, διότι ειδικά όταν μιλάμε και για οικογενεια, πρεπει να ξερουμε που βαδιζουμε.

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #581 στις: Ιούνιος 14, 2007, 11:21:28 πμ »
minus, το σύστημα των μεταθέσεων στην εκπαίδευση λειτουργεί πολύ πιο αξιοκρατικά απ' αυτό που περιγράφεις για τους υπόλοιπους δημόσιους υπαλλήλους.

Καταρχάς, δεν θα χρειαστεί να ψάχνεις με άγχος το πότε και το που και αυτό διότι οι αιτήσεις μεταθέσεων υποβάλλονται κάθε χρονιά από 1 έως 30 Νοεμβρίου (ως προς το πότε), τα δε αποτελέσματα ανακοινώνονται λίγο πριν ή λίγο μετά το Πάσχα κατα προσσέγγιση.

Ως προς το πού θα μετατεθείς, το όλο παιχνίδι έχει να κάνει με το κατα πόσο οι περιοχές που σε ενδιαφέρουν έχουν ή όχι κενά και με το πόσοι εκπαιδευτικοί θα ζητάνε μετάθεση στην ίδια περιοχή. Υπάρχουν κλάδοι, που οι μεταθέσεις προς κάποιες περιοχές προϋποθέτουν πολύ λίγα μόρια και κλαδοι που πρέπει να τραβηχτείς χρόνια μέχρι να έρθεις στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Θεωρώ το σύστημα μεταθέσεων αξιοκρατικό, καθώς τα ονόματα όσων μετατίθενται  και οι βάσεις μεταθέσεων ανακοινώνονται. Οπότε μαγειρέματα δεν χωράνε και ακόμα και αν κάποιες φορές έχουν λάβει χώρα και τέτοια το αποτέλεσμα ήταν να ευνοηθούν και όχι να αδικηθούν συνάδελφοι (εννοώ ότι ο παράνομα και με μαγείρεμα μετατιθέμενος συμπαρασύρει τη βάση προς τα κάτω)
Ως προς τις αποσπάσεις σε γραφεία, θέλει βύσμα 100%.

Για τις μετατάξεις θα σε γελάσω. Υποθέσεις κάνω μόνο λέγοντας ότι μάλλον δεν θα 'ναι και ό,τι πιο αξιοκρατικό. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.
Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #582 στις: Ιούνιος 14, 2007, 12:02:05 μμ »
Υπαρχει η εννοια της μεταταξης εντος της Β/θμιας εκπ/σης?   Μιλαω για μεταθεση απο μια περιοχη σε μια αλλη, ως εκπαιδευτικος. Σε οσα ανεφερα πιο πανω, δεν εννοουσα ως δημοσιος υπαλληλος ενος υπουργειο να μεταταχθεις στο Παιδειας και Β/βαθμια. Ισως δεν το εξηγησα επαρκως πιο πανω. Το ζητημα προς διερευνηση ειναι τι ισχυει στις μεταθεσεις, εντος της Β/βαθμιας, ως καθηγητης πλεον.

kristi.ljus ευχαριστω για τις αποψεις σου.

Ξερω 2 γνωστους μου. Καθηγητες, νεα παιδια κι οι δυο. Ο ενας διοριστηκε στο x μερος, δεν του αρεσε (ναι τοσο απλα, οσοι ξερουν απο μεταθεσεις δημοσιου ας τραβηξουν τα μαλλια τους, δικιο εχουν), και πηγε μια χρονια σε νησι! Ετσι γι αλλαγη ρε παιδι μου! Και μιλαμε για δημοσιους υπαλληλους μετα, που χρονια ζουνε χωρια μην μπορωντας να παρουν μια μεταθεση! Και καποιοι τραβανε μεταθεσεις...ετσι για την πλακα τους! Το λεω με θαυμασμο, πιστεψτε με, οχι με ζηλεια. Γιατι και για τις μεταθεσεις στο δημοσιο, το ιδιο θα επρεπε να συμβαινει. Αλλα...τα ειπα πιο πανω.

Ο αλλος δε καθηγητης που ξερω, δεν τον βολευε να παει στο νησι που ειχε οργανικη θεση. Ειχε αλλου τα συμφεροντα του. Ε, μια αποσπαση στο Ιεκ της περιοχης που ηθελα, και ολα καλα! Απλα!

Και για τα δυο παιδια, ξερω οτι δεν ειχα τιποτε 'μεγαλες' γνωριμιες, αν και φυσικα, οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος.

Ομως, ηδη γνωριζοντας αυτες τις περιπτωσεις, οπως και διασταυρωμενα γνωριζοντας τον γολγοθα τον δημοσιων υπαλληλων στο θεμα μεταθεσεις, επειδη καποια πραγματα στο ελλαντα ειναι πολυ καλα για να ειναι αληθινα, λεω να μου πειτε εδω τις δικες σας εμπειριες για τις μεταθεσεις.

Καποιοι μου ειπαν, οτι με την δικη μου κατασταση, οτι κι αν γινει, για επαρχια που ενδιαφερομαι δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω αμεσα αποσπαση για γραφειο εκει που θελω.
Οι αποσπασεις πρεπει να ανανεωνονται καθε χρονο?  (αγχος παλι?)

Πειτε για τις μεταθεσεις (αλλα και αποσπασεις εστω για την αρχη) λοιπον, ποσο ευκολα γινονται.

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #583 στις: Ιούνιος 14, 2007, 12:16:50 μμ »
minus, όσα αναφέρω παραπάνω για μεταθέσεις αφορούν μεταθέσεις εκπαιδευτικών Α'βάθμιας και Β'βάθμιας.

Με τον όρο μετάταξη εννοείται μετάταξη εκπαιδευτικού Α' ή Β'βάθμιας σε θέση διοικητικού υπαλλήλου στον Δημόσιο τομέα. Δλδ να φύγει κανείς από τον εκπαιδευτικό κλάδο στον οποίο υπηρετεί ζητώντας να εργάζεται μόνιμα πλέον (και όχι μια χρονιά με απόσπαση)  σε θέση διοικητικού υπαλλήλου σε Υπουργείο, γραφείο εκπαίδευσης κτλ. Οπότε η έννοια της μετάταξης υπάρχει εντός της Β'βάθμιας αλλά είναι άλλο πράγμα από την μετάθεση.

Όπως σου λέω και παραπάνω, όσα σου έχω γράψει στην πρώτη μου απάντηση σχετικά με τις μεταθέσεις ισχύουν τόσο για Β'βάθμια όσο και για Α'βάθμια.

Ελπίζω να ήμουν πιο σαφής τώρα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #584 στις: Ιούνιος 14, 2007, 12:17:48 μμ »
ok, η αποσαφηνιση τα ξεκαθαρισε.  :)

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #585 στις: Ιούνιος 14, 2007, 04:43:49 μμ »

Σίγουρα οι εκπαιδευτικοί δεν χρειάζονται μέσον για να πάρουν μετάθεση.  Τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα σε σχέση με τους υπόλοιπους κλάδους του δημοσίου τομέα.  Πάντως τύχη χρειάζονται, εάν σκεφτεί κανείς ότι το Νοέμβριο πρέπει να δηλώσουμε 15 περιοχές στις οποίες θα ενδιαφερόμασταν να μετατεθούμε, χωρίς να ξέρουμε εάν αυτές οι περιοχές που δηλώνουμε έχουν κενά στην ειδικότητά μας.  Το θεωρώ παράλογο.  Δηλαδή δηλώνουμε στα τυφλά.   Εάν έχεις τύχη διάβαινε....

Πάντως, όπως σωστά αναφέρει η kristi.ljus, οι μεταθέσεις των εκπαιδευτικών πρέπει να είναι η μοναδική περίπτωση κατά την οποία άνθρωποι που έχουν μέσον βοηθούν να μετατεθούν και όλοι οι εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας που ζητούν μετάθεση στην ίδια περιοχή και έχουν περισσότερα μόρια από αυτούς.  Ανιδιοτέλεια!

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #586 στις: Ιούνιος 17, 2007, 04:54:37 μμ »
Καλα μαντατα μου λετε παιδια. Επιβεβαιωνεται τα θετικα που μου ειχαν ηδη πει και το ηθικο ανεβαινει.

Απο την αλλη, αν και οι προβλεψεις ειναι μετεωρες και παρακινδυνευμενες, καποιος στη δικη μου κατασταση, εχει σοβαρες πιθανοτητες αποσπασης, μεχρι να βρω κενη οργανικη θεση εκει που θελω, ή πρέπει να καταφύγω σε μέσο για να ειμαι κοντα στην οικογενεια μου?

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2007
« Απάντηση #587 στις: Ιούνιος 17, 2007, 08:08:05 μμ »
Το "σπορ" των αποσπάσεων δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα η ίδια αλλά από κουβέντες με συναδέλφους έχω ακούσει τα εξής (μιλάω για αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ ή από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και όχι για αποσπάσεις σε γραφεία, ΥΠΕΠΘ κτλ. που είναι γνωστό ότι "απαιτούν" μέσο):

Συνάδελφος και φίλη από τον κλάδο των νηπιαγωγών, με γάμο και χωρίς παιδιά, πήρε δύο χρονιές απόσπαση για Αθήνα λόγω συνυπηρέτησης. Ισχυρίζεται ότι δεν έβαλε μέσο και την πιστεύω.

Συνάδελφος και φίλη κοινωνιολόγος μου έλεγε τις προάλλες (όχι από προσωπική εμπειρία) ότι χωρίς μέσο είναι πολύ δύσκολο. Συζητώντας μαζί της και εξηγώντας της την περίπτωση της νηπιαγωγού, καταλήξαμε ότι είναι θέμα κλάδου και θέμα τόπου για τον οποίο ζητάς απόσπαση. Φαίνεται στην Αθήνα οι νηπιαγωγοί έχουν καλές πιθανότητες, οι κοινωνιολόγοι απ' την άλλη όχι.

Πάντως, έχε υπόψη σου ότι την πρώτη χρονιά που θα κληθείς να υπηρετήσεις πχ. στο Καρπενήσι, έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να αποσπαστείς κατευθειάν, όμως, αν τελικά αποσπαστείς και δεν υπηρετήσεις Καρπενήσι, χάνεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για μετάθεση τον Νοέμβριο. Για να αποκτήσεις το δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση για μετάθεση, θα πρέπει να "ξεφορτωθείς" πρώτα το Καρπενήσι υπηρετώντας. Αυτό καλό είναι να το έχεις υπόψη σου, γιατί ισχύει για κάθε οργανική που θα πάρεις με μετάθεση. Για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης θα πρέπει να "ξεφορτώνεσαι" κάθε φορά την καινούργια οργανική. Εννοείται ότι δικαίωμα απόσπασης συνεχίζεις να έχεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160460
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 842
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 662
Σύνολο: 678

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.346 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.