*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 733514 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2716 στις: Μάρτιος 09, 2014, 06:01:07 μμ »
Μάρκο δε διαφωνούμε, σωστά όλα τα επιχειρήματα αλλά ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη. Το παιχνίδι είναι πολύ καλά στημένο. Εκατοντάδες άτομα έκαναν αίτηση για λιγότερες από 10 θέσεις στο νομό μου! Αν λοιπόν αρνηθώ εγώ και όλοι όσοι έχουμε πολλά μόρια να είσαι σίγουρος ότι πολλοί παρακάτω θα δεχτούν. Εγώ απλά θα χάσω όσα ελάχιστα θα κέρδιζα από την ολιγόμηνη εργασία μου. Και πίστεψέ με ξέρω και πολύ καλά τι σημαίνει να χάνεις το διορισμό σου για ένα μόριο. Τώρα, βέβαια, αυτή η πιθανότητα έχει απομακρυνθεί για τα καλά.
 Ας βρούμε έναν άλλο τρόπο να παλέψουμε, πιο αποτελεσματικό. Ξέρετε ότι είναι αδύνατο να συνεννοηθούν όλοι οι εκπαιδευτικοί και να απαξιώσουν το θεσμό της ενισχυτικής. Ούτε θα το πονέσει το κράτος ή το υπουργείο ή το μαθητή και το γονιό αν δε λειτουργήσει η ενισχυτική. Άλλος τρόπος χρειάζεται, πιο μαζικός, πιο δυναμικός με ενωμένους όλους τους εκπαιδευτικούς και την κοινωνία μαζί. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2717 στις: Μάρτιος 09, 2014, 06:44:34 μμ »
Σωστά! Θελει συμπνοια και να ομονοήσουμε πως μονο ετσι θα ερθει καποιο ατοτελεσμα. Σιγουρα θα υπαρχουν χιλιαδες δυσαρεστημένοι. Εμεις επιτρέψαμε να συμβει αυτό, εμεις θα το χρεωθούμε. Να υπαρξει επιτελους ένα και μονο συστημα διορισμου. Κουτσο το θελετε, ας είναι κουτσο και στραβο αλλα θα ξερει ο καθενας πως αυτό είναι.

Οσο αφορα την κοινωνία, που συχνα την επικαλούμαστε και σωστα, αυτή να ειστε βέβαιοι πως θα είναι με το μερος σας. Οσο παιζουμε τα παιχνίδια των πολιτικων και οσο "τρεχουμε" για 1 μηνα δουλειας η κοινωνια δεν ξυπναει. Γιαυτην δεν υπαρχει πρόβλημα. Το παιδι βολεύεται με το σχολειο, ας μαθει σου λεει ο γονιος,  "εμεις πως μαθαμε?"...εχουν στρεψει τον γονιο στον αγωνα της επιβιωσης και τον χαρατσώνουν συνεχως. Δεν τον αφηνουν να δει καθαρα. Τον αρτον ημων τον επιουσιον σκέφτεται πλεον. Και στην τελική, να σπουδασει το παιδι, και να βγει τι? άνεργος? αφου διορισμοι τέλος?...ας μαθει τεχνη. Γυρναμε στην εποχη του Βυζαντιου οπου το παιδι ακολουθει την τεχνη ,το επαγγελμα του γονιου, γιατι ετσι θα ζησει με ετοιμη πελατεία.

Λόγια λεω, το ξερω καλά....όμως ας παρουμε επιτελους την αποφαση για αγωνα. Ειμαστε λεει ο πιο μορφωμένος κλαδος του δημοσιου: δεν υπαρχει μεγαλυτερη ειρωνεια από τουτην εδώ...... Ειμαι βέβαιος πλεον πως ο οδοκαθαριστης του δημου μου γνωριζει περισσοτερα.....ξερει κατι το απλο....την αξιοπρεπεια του ανθρωπου και πως να αγωνιζεται ...
Βλεπω, στις 4 το πρωι που ξεκιναω Σαββατο από το σπιτι για την εκδρομη μου, εγω μεσα στο αυτοκινητο με την μηχανη να ξεσταθει και η κοπελα 24 χρονων με τη φορμα εργασιας με τη σκουπα και το φαρασι να καθαριζει αυτά που πετάξαμε με προσοχη μη λερωθούμε από το σπιτι μας, και ολα αυτό για 16 ευρω τη μερα! Αλλά που την πιανει αγανακτηση και το γινατι αν την αφησουν απληρωτη....
Σκουπίδια βουνο! Απεργουν μερες τωρα οι οδοκαθαριστες του δημου!!
2ωρη σταση εργασιας εκπαιδευτικων στο κεφι αντε μία μερα απεργια......"χ@στηκε" η φοραδα μας στ αλωνι.....
βγηκε εγκύκλιος.Θα παρουν 3 ατομα!!!! β-βαθμιας.....απ τον πινακα? ποιον πινακα? θα είναι κανενας πολύτεκνος?(λες και ο πολύτεκνος δεν είναι ανθρωπος- να αυτό που λεμε συμπνοια δεν υπαρχει), πότε θα βγει? γιατι δεν βγαινει? γιατι δεν απαντουν στα τηλεφωνα? μα πότε επιτελους? μας κοροϊδεύουν οι αχρειοι?.....Να φτιαξουμε συλλογο, αλλα με προϋποθέσεις(να βολευτουν καποιοι)....οι νεοι αποκλείονται ή τους θελουμε κομπαρσους.....Υστερα μου λετε για δυναμικη διεκδικηση....
Δυστυχως, ετσι είναι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2014, 07:02:16 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2718 στις: Μάρτιος 09, 2014, 07:32:45 μμ »
Μάλλον έχει ήδη απαντηθεί,αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου θυμίσει τι γίνεται με τα ένσημα.Παίρνουμε ένα ένσημο για κάθε μέρα που πηγαίνουμε στο σχολείο;
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2719 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:19:15 μμ »
  Η τροικα απαιτει οι πρωτοδιοριζομενοι να αμοιβονται με 586 ευρω....το εγραφε η real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:35 »

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2720 στις: Μάρτιος 09, 2014, 08:49:29 μμ »
Μάρκο δε διαφωνούμε, σωστά όλα τα επιχειρήματα αλλά ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη. Το παιχνίδι είναι πολύ καλά στημένο. Εκατοντάδες άτομα έκαναν αίτηση για λιγότερες από 10 θέσεις στο νομό μου! Αν λοιπόν αρνηθώ εγώ και όλοι όσοι έχουμε πολλά μόρια να είσαι σίγουρος ότι πολλοί παρακάτω θα δεχτούν. Εγώ απλά θα χάσω όσα ελάχιστα θα κέρδιζα από την ολιγόμηνη εργασία μου. Και πίστεψέ με ξέρω και πολύ καλά τι σημαίνει να χάνεις το διορισμό σου για ένα μόριο. Τώρα, βέβαια, αυτή η πιθανότητα έχει απομακρυνθεί για τα καλά.
 Ας βρούμε έναν άλλο τρόπο να παλέψουμε, πιο αποτελεσματικό. Ξέρετε ότι είναι αδύνατο να συνεννοηθούν όλοι οι εκπαιδευτικοί και να απαξιώσουν το θεσμό της ενισχυτικής. Ούτε θα το πονέσει το κράτος ή το υπουργείο ή το μαθητή και το γονιό αν δε λειτουργήσει η ενισχυτική. Άλλος τρόπος χρειάζεται, πιο μαζικός, πιο δυναμικός με ενωμένους όλους τους εκπαιδευτικούς και την κοινωνία μαζί.

Με εκφράζουν στο ακέραιο αυτα που γράφεις. Θα ήταν ευχής έργο αν καταφέρναμε όλοι να σνομπάρουμε το πρόγραμμα της ενισχυτικής στη μορφή που εμφανίζεται τα τελευταία 2 χρόνια(2!!! ;D ;D ), (δεν αναφέρω καν την παλιά πρόσθετη γιατί θ’ανοιξω πληγές...), καθώς δε φαίνεται να χαίρει εκτίμησης ούτε από τα παιδιά (κι αυτό γιατί καταλαβαίνουν πόσο πρόχειρα οργανωμένο είναι,άρα όχι και ιδιαίτερα αποτελεσματικό, και μάλιστα την εποχή που ξεκινά...),αλλά και από αυτούς που το «οργανώνουν»...!Για τους εκπαιδευτικούς ίσως να ήταν καλή περίπτωση, δε το βρίσκω καθόλου υποτιμητικό να δουλεύεις στην ενισχυτική, στην περίπτωση όμως που λειτουργούσε σωστά και πρόσφερε πραγματική βοήθεια στα παιδιά, και σε μας αξιοπρεπείς συνθήκες απασχόλησης. 
Είμαι σίγουρη όμως ότι αν υπήρχε καθολική αδιαφορία( κομμάτι δύσκολο), χάρη θα κάναμε στο υπουργείο μας. Θα έβρισκαν τρόπο να τρέξουν υποτυπωδώς το πρόγραμμα, απλά για να πάρουν τα χρήματα. Αρκεί να σας πω κάτι που έμαθα μόλις χτες και δεν ξέρω καθόλου βέβαια αν είναι νόμιμο ή παράνομο. Στην πόλη καταγωγής μου πέρσι σε ένα από τα σκεδ του νομού(όχι δυσπρόσιτο) δεν βρέθηκαν καθηγητές να αναλάβουν τις ώρες προφανώς και κάποια από τα παιδιά μού είπαν ότι μάθημα έγινε στα φιλολογικά μόνο, τις 2 τελευταίες βδομάδες,  από καθηγήτρια του πρωινού ωραρίου και μάλιστα, μη φανταστείτε, ένα μόνο τμήμα είχε δημιουργηθεί με 5 παιδιά όλα κι όλα, ενώ αρχικά έδιναν αρκετές ώρες στο συγκεκριμένο σκεδ. Ίσως να είναι και νομιμο, δεν ξέρω, λύση πάντως βρέθηκε και δεν πήρε και κανείς χαμπάρι, απ’ότι κατάλαβα.
Άλλος τρόπος αντίδρασης χρειάζεται λοιπόν, ο οποίος βέβαια δύσκολα θα βρεθεί, όταν δεν υπάρχει αποφασιστικότητα, όταν δεν υπάρχει σύμπνοια, όταν ο καθένας νοιάζεται μόνο για το τομάρι του και θα σκεφτεί να αγωνιστεί μόνο όταν το κακό αγγίξει τον ίδιο (και πάλι βλέπουμε) και όταν υπάρχει ωχαδερφισμός. Και δε το λέω για όλους, μην παρεξηγηθώ πάλι, άλλα όπως λέει και η may16, ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη δυστυχώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2014, 08:59:30 μμ από εκπαιδευτικος_30 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2721 στις: Μάρτιος 09, 2014, 11:39:41 μμ »
αν δε δουλευουμε τημ Παρασκευη χανουμε το ενσημο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2722 στις: Μάρτιος 10, 2014, 12:14:10 πμ »
αν δε δουλευουμε τημ Παρασκευη χανουμε το ενσημο

Μόνο την Παρασκευή;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2723 στις: Μάρτιος 10, 2014, 01:28:51 πμ »
Θα πάρουν και πάνω από 30 το 50% θα είναι μακροχρόνια άνεργοι.
Μέσα στο Μάρτιο λένε….  ηλεκτρονικά θα γίνουν αιτήσεις στον οαεδ, θα πάρουν 2000 καθηγητές σε Αθήνα Θεσσαλονίκη Αλεξανδρούπολη και Χαλκίδα!
http://dide-anatol.att.sch.gr/tte/apofasi_odhgou_ylop.pdf
Σελ 38 και 77 Ο μήνας θεωρείται πλήρης και το ποσό των 150 ευρώ
καταβάλλεται στο ακέραιο ανεξαρτήτως των ημερών λειτουργίας του ΣΚΕΔ εντός του μήνα. ???
Δηλαδή για 34 μέρες εργασίας 450€ θα δώσουν και τα χρήματα για θέρμανση στα γυμνάσια ακόμη και το Μάιο?

ειναι η ωρα περασμενη και δυσκολη αλλα το πανω απο 30 που το λεει????

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2724 στις: Μάρτιος 10, 2014, 09:04:30 πμ »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2725 στις: Μάρτιος 10, 2014, 09:10:42 πμ »
Σε δυο μήνες ούτε αυτοί θα είναι στις θέσεις τους.Θα ξεκουμπιστούν. :P
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2726 στις: Μάρτιος 10, 2014, 09:17:55 πμ »
ειναι η ωρα περασμενη και δυσκολη αλλα το πανω απο 30 που το λεει????
Ερι διάβασε εδώ για το κοινωνικό φροντιστήριο
http://www.alfavita.gr/arthron/3150-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC#ixzz2vXW7mcNz

Να ευχηθώ και καλό τέλος σε όσους υπογράψουν σύμβαση σήμερα, περισσότερο αφορά  τους μαθηματικούς  υπάρχει κίνδυνος να σας κάνουν δώρο Πάσχα νέα σύμβαση με λιγότερες ώρες, για να το αποφύγετε να μπορείτε να κάνετε μάθημα τρίτη και έτσι θα υπάρχει δικαιολογημένη απουσία την 25/3.
Θα σας δώσουν και λίγα χρήματα ως μη ληφθείσα άδεια στο τέλος. Νομίζω πως αντιστοιχεί σε 4 ημερομίσθια. ;)



Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2727 στις: Μάρτιος 10, 2014, 09:21:02 πμ »
Τι θα συμβεί σε 2 μήνες;  ??? Έχουμε βουλευτικές εκλογές και δεν το άκουσα;  :P
Το καλοκαίρι αναμένονται νέα μέτρα (φυσικά δεν θα τα ονομάσουν έτσι) και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα έχουμε την ίδια συγκυβέρνηση.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2728 στις: Μάρτιος 10, 2014, 11:02:11 πμ »
Πρέπει να κανουμε ανάληψη υπηρεσιας σε  ενα σχολέιο σήμερα ακόμα και αν δεν έχουμε μάθημα οι ωρομίσθιοι;

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2729 στις: Μάρτιος 10, 2014, 12:03:04 μμ »
Ερι διάβασε εδώ για το κοινωνικό φροντιστήριο
http://www.alfavita.gr/arthron/3150-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC#ixzz2vXW7mcNz

Να ευχηθώ και καλό τέλος σε όσους υπογράψουν σύμβαση σήμερα, περισσότερο αφορά  τους μαθηματικούς  υπάρχει κίνδυνος να σας κάνουν δώρο Πάσχα νέα σύμβαση με λιγότερες ώρες, για να το αποφύγετε να μπορείτε να κάνετε μάθημα τρίτη και έτσι θα υπάρχει δικαιολογημένη απουσία την 25/3.
Θα σας δώσουν και λίγα χρήματα ως μη ληφθείσα άδεια στο τέλος. Νομίζω πως αντιστοιχεί σε 4 ημερομίσθια. ;)

oτι να ναι...με μαλλια !!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160230
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.