*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2684816 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6706 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:02:02 πμ »
Η Ελλάδα πριν 10 χρόνια ήταν άλλη και στα Διεκ δεν πήγαινε κανένας να διδάξει γιατί πληρωνόταν κάθε τριετία.Υπήρχαν δουλειές και ευκαιρίες για το νέο κόσμο.Τώρα τα πράγματα άλλαξαν .Δεν αποτελείς εσύ το κέντρο του κόσμου και προσπάθησε να βλέπεις σφαιρικά την κατάσταση και όχι λίγα μέτρα πέρα από τη μύτη σου για να συννεοηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:18 »

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6707 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:10:56 πμ »
Και για να μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας  τους καλά επαγγελματικά καταρτισμένους συνήθως δεν τους βρίσκεις στα ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6708 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 09:03:21 πμ »
Η Ελλάδα πριν 10 χρόνια ήταν άλλη και στα Διεκ δεν πήγαινε κανένας να διδάξει γιατί πληρωνόταν κάθε τριετία.Υπήρχαν δουλειές και ευκαιρίες για το νέο κόσμο.Τώρα τα πράγματα άλλαξαν .Δεν αποτελείς εσύ το κέντρο του κόσμου και προσπάθησε να βλέπεις σφαιρικά την κατάσταση και όχι λίγα μέτρα πέρα από τη μύτη σου για να συννεοηθούμε.

Και για να μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας  τους καλά επαγγελματικά καταρτισμένους συνήθως δεν τους βρίσκεις στα ΔΙΕΚ.

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6709 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 10:19:44 πμ »

Και για να μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας  τους καλά επαγγελματικά καταρτισμένους συνήθως δεν τους βρίσκεις στα ΔΙΕΚ.


ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !!!

Μάλλον εσείς έχετε μείνει πολύ πίσω. Και δυστυχώς προσπαθείτε να πάτε και τους άλλους πίσω. Τα πράγματα άλλαξαν.
Μόνο που αναφέρετε ότι δεν βρίσκετε επαγγελματικά καταρτισμένους στα ΙΕΚ δεν υπάρχει νόημα να σχολιάσω κάτι εκτός από Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2015, 10:32:59 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:18 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6710 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 10:39:21 πμ »
  Μέχρι τώρα δήλωσα με πολλούς τρόπους την αντίθεση μου για την πιστοποίηση και έγραψα ότι δεν πρέπει να προηγείται στους καταλόγους των ωρομισθιών .
Εκείνο όμως που περισσότερο θεωρώ ότι θα πρέπει να ισχύσει στους πίνακες των ωρομισθίων είναι πριν από κάθε ένα από εμάς πιστοποιημένο ή μη, πολυπτυχιούχο και πολυσεμιναριούχο ,πρέπει να δοθεί προβάδισμα στο άνεργο απόφοιτο  που θέλει να δουλέψει στην Εκπαίδευση.
Αυτό προς γνώση και συμμόρφωση όσων θέλουν και ωρίτσες να προσπορίζονται και πολυάσχολοι να το παίζουν.Το πρωί στις δουλειές τους και το απόγευμα να προσθέτουν στον κουρβανά τους ,τη στιγμή που ο νέος πτυχιούχος  κοιτάει τα ταβάνια στο σπίτι του από την απελπισία του .Επίσης για όλους εκείνους  που η δουλίτσα και το βόλεμα στο Δημόσιο τους άφηνε πολύ χρόνο να τρέχουν όλη μέρα στα σεμινάρια και τις εκπαιδεύσεις ,αφού ούτως ή άλλως το Δημόσιο πληρώνει .Όχι μόνο μοριοδότηση στον άνεργο αλλά και ξεχωριστός κατάλογος.
Ετσι λοιπόν αφήστε τα περί εξειδικεύσεων και πιστοποιήσεων που ένας άνεργος με δυσκολία αντέχει το κόστος .Δώστε τους την ευκαιρία να έχουν και αυτοί κάποια λίγα χρήματα ας είναι και αργοπορημένα και αφήστε κατά μέρος της εξυπνάδες του τύπου <Μου δίνουν και άλλες ώρες αλλά επειδή εργάζομαι ....δεν μπορώ>
Μπορεί ο νόμος να δίνει ώρες στο Δημόσιο υπάλληλο ή το Ιδιωτικό αλλά ο κατάλογος με αυτούς, θα έπεται και μόνο αν δεν συμπληρωθεί από τα άνεργα νιάτα να χρησιμοποιηθεί.
Λυπάμαι αλλά διαφωνώ μαζί σου.  Ασφαλώς και πρέπει να εργαστουν και οι άνεργοι αλλά τα ΙΕΚ και η κατάρτιση γενικότερα δε μπορούν να καταστουν χώρος βολεματος ανέργων, χωρίς προσόντα Πας να διδαξεις νέους ανθρώπους ώστε να τους δώσεις την ευκαιρία να βγουν στην αγορά εργασίας.Δεν είναι, λοιπόν δυνατόν η επαγγελματική εμπειρία, η επιμόρφωση, οι περαιτέρω σπουδές και η εξειδίκευση να υπολείπονται της ανεργίας.  Εδω έχει ανοίξει εμφύλιος μεταξύ πιστοποιημένων και μη, ο οποίος πολύ απλά υποκρύπτει ποιος θα δουλέψει και ποιος οχι φέτος, γιατί μια πιστοποίηση δε θεωρώ ότι σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτή, κι εσύ μας λες να πετάξουμε στα σκουπίδια έτη σπουδών έτσι ώστε η (οποιαδήποτε) κυβέρνηση να ισχυριστεί οτι μειωσε την ανεργία στις πλάτες των μαθητών;;-

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6711 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 10:39:47 πμ »
 Όταν πήγες στο θεωρητικό μέρος της πιστοποίησης τι διάβασες για την κατηγορία των άνεργων ,μήπως διάβασες ότι την περιθωριοποιούμε .Πως θα διδάξεις εσύ στους Ανέργους Ενήλικες αγαπητέ πιστοποιημένε rainb e.t.c όταν τους υποτιμάς και τους θέλεις εκτός. Όταν συγκρίνεις τη δική σου εποχή με τη σημερινή ,τότε μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι τα πράγματα άλλαξαν.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6712 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 10:51:44 πμ »
Όταν πήγες στο θεωρητικό μέρος της πιστοποίησης τι διάβασες για την κατηγορία των άνεργων ,μήπως διάβασες ότι την περιθωριοποιούμε .Πως θα διδάξεις εσύ στους Ανέργους Ενήλικες αγαπητέ πιστοποιημένε rainb e.t.c όταν τους υποτιμάς και τους θέλεις εκτός. Όταν συγκρίνεις τη δική σου εποχή με τη σημερινή ,τότε μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι τα πράγματα άλλαξαν.

Φαντάζομαι εσύ θα έγραψες τους βάζουμε σε χώρους επαγγελματικής κατάρτισης να διδάξουν γιατί η χώρα μας είναι ανίκανη να τους αφομοιώσει σε αλλους εργασιακούς χώρους και σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα αυτοί είναι άνεργοι εκ πεποιθήσεως γιατί η χώρα μας πάντα τους βολεύει από εδώ και από εκεί σε άκυρες υπηρεσίες. Βλέπε καθαρίστριες που έγιναν γραμματείς.
Με αυτά που λες περιθωριοποιείς εσύ τον εαυτό σου και τον κατηγοριοποιείς και δε του δίνεις τη δυνατότητα να αναδειχθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2015, 10:54:27 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6713 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 11:04:40 πμ »
Και επειδή προηγουμένως είχες αναφέρει ότι είσαι οικονομολόγος σου αναφέρω ότι γνωρίζω οικονομολόγο με 12 χρόνια προϋπηρεσία στο ΤΕΙ διδακτορικό και μεταπτυχιακό στο αντικείμενο του με προϋπηρεσία επαγγελματική σε μεγάλες εταιρείες σαν σύμβουλος και χιλιάδες ώρες σε ΚΕΚ ο οποίος ασχολείται με ΙΕΚ εδώ και μόλις 2 χρόνια. Και τα δύο χρόνια ήταν πρώτος στα μόρια.
Εννοείται σύμφωνα με τη λογική σου αυτός ο άνθρωπος δεν έχει επαγγελματική κατάρτιση και ο άνεργος που θα τον αντικαταστήσει γιατί τα 20 μόρια που παίρνει είναι περισσότερα από τα πτυχία και την προϋπηρεσία του θα είναι μία τεράστια επένδυση στις γνώσεις των σπουδαστών.
Είστε πολύ ωραίοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2015, 11:06:43 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6714 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 11:44:51 πμ »
παπαπαστ έγραψες "Όταν πήγες στο θεωρητικό μέρος της πιστοποίησης τι διάβασες για την κατηγορία των άνεργων ,μήπως διάβασες ότι την περιθωριοποιούμε ."
Επειδή δεν πρέπει να την περιθωριοποιούμε, την βάζουμε να διδάξει σε επαγγελματική κατάρτιση;
Αν έχεις διαβάσει το θεωρητικό μέρος, και κατάλαβες ότι πρέπει να προηγούνται στην επαγγελματική κατάρτιση, μην πας να δώσεις καλύτερα. Άλλωστε δεν χρειάζεται μέχρι 01/09/2017 θα παλέψεις να μην εφαρμοστεί. Καλύτερα γιατί δεν βλέπω να τα καταλαβαίνεις.

grtt έγραψες "..μια πιστοποίηση δε θεωρώ ότι σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτή..."
Δηλαδή από όλα όσα έχουμε γράψει εσύ κατάλαβες ότι υποστηρίζουμε ότι η πιστοποίηση σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτή;
Δεν θα γίνεις καλύτερος εκπαιδευτής. Μην πας να πιστοποιηθείς, δεν θα γίνεις καλύτερος.
Άσε που κινδυνεύεις να γίνεις και χειρότερος. Μην το ρισκάρεις

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6715 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:08:24 μμ »
Επίσης να αναφέρω οτι πολλοί συνάδελφοι δουλεύουν σε ΚΔΒΜ και το έχουν κρύψει απο τον ΟΑΕΔ μια καταγγελία στον ΟΑΕΔ. Όταν βγουν τα αποτελέσματα δεν βλαπτει

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6716 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 12:52:24 μμ »
Δεν έχω γράψει ποτέ ότι επειδή πήρα την πιστοποίηση έγινα καθηγηταράς. Όλο αυτό τον καιρό άλλοι προτάσσουν τέτοια επιχειρήματα και όπως εσύ μειώνοντας όσους δώσαμε για πιστοποίηση. Γίναμε και νομπελίστες. Επίσης το εκεί που ήταν πριν.... αλλού όχι σε εμένα. Δεν με ξέρεις, δεν ξέρεις τι σπουδές έχω και τη προϋπηρεσία. Απλά μιας και το έθιξες το θέμα έχω πάρει την παιδαγωγική επάρκεια με τη λογική οτι θα με βοηθήσει όχι μόνο σε επίπεδο γνώσεων αλλά και στο θέμα των μοριοδοτησεων στις προκηρύξεις. Ναι είμαι ρεαλιστής και προσπαθώ να βελτιώνομαι για να μένω ανταγωνιστικός. Έτσι λοιπόν και τώρα έδωσα εοππεπ γιατί εκτός από το θέμα των γνώσεων έπρεπε να έχω το δικαίωμα σύμφωνα με το νόμο να μπορώ να συμμετέχω στις δομές που ήταν απαραίτητη. Εγώ μαζί σου να μην ισχύσει η πιστοποίηση αλλά να μην ισχύει το μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων γιατί το έχουν λίγοι, να μην ισχύει κανένα πτυχίο γιατί υπάρχει κόσμος που λόγω οικονομικών αδιεξόδων δεν μπόρεσε να τελειώσει τις σπουδές του και γενικά να μην ισχύει τίποτα και να μπαίνουν όπως γινόταν τόσα χρόνια οι περισσότεροι φυτευτοί από τα πολιτικά γραφεία.


Το μεταπτυχιακό γιατί να μη μετρήσει, καθώς και όλα τα πτυχία και προσόντα που έχει ο καθένας...το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι με πολλά προσόντα και γνώσεις πάνε πίσω γιατί δεν τα καταφεραν να εξεταστουν αφου οι εξετάσεις έχουν γίνει μόνο δυο φορές...τόσα χρόνια γιατί δεν γίνονταν; και ποιος σου είπε ότι ήταν φυτευτοι απο τα πολιτικά γραφεία;ούτε εσυ ξέρεις τι σπουδές έχουν κάνει και τι προσόντα εχουν...με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι τα πτυχία απλως μοριοδοτούνται ενώ η έλλειψη πιστοποίησης αναιρεί κάθε πτυχίο και προυπηρεσία και έτσι κάποιοι αδικούνται απλά και μόνο επειδη ο ΕΟΠΠΕΠ δεν κάνει τακτικά εξετάσεις...επομένως καλά τα
λέει ο κ.Φίλης και να δοθεί παράταση..

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6717 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 01:47:49 μμ »
Δε θα πω αν οι πιστοποιημένοι είναι καλύτεροι από τους μη, ή αν πρέπει να αποκλείονται ή όχι. Μια απλή ερώτηση. Όσοι το καλοκαίρι δώσαμε αυτά τα 120 ευρώ, χάσαμε ένα Σαββατοκύριακο και αρκετές ώρες για να προετοιμαστούμε, ακυρώσαμε διακοπές κτλ. Τελικά κερδίσαμε τίποτα; Ή τελικά ήταν άδικος κόπος και πεταμένα χρήματα;

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6718 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 02:13:12 μμ »

Φυσικά και δεν είναι πεταμένα χρήματα. Το έχω γράψει πάρα πολλές φορές. Από ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς φορείς που λειτουργούν ως ΚΔΒΜ απαιτείται να έχεις πιστοποίηση. Σε προγράμματα όπως του ΙΜΕ ΓΣΕΒΕΕ και εξειδικευμένων κέντρων κατάρτισης και επαγγελματικής εκπαίδευσης (ΕΚΚΕΕ) ζητιέται πολλές φορές ως απαραίτητο προσόν. Δεν είναι πεταμένα λεφτά. Η ζωή δεν είναι μόνο στα ΙΕΚ. Ειδικά αν ο άλλος δεν είναι μόνιμος καθηγητής ΕΠΑΛ δεν μπορεί να ζει με τα ΙΕΚ. Άρα όποιος πήγε στις εξετάσεις πιστοποίησης για να μπορεί να δουλέψει στα ΙΕΚ, θεωρώντας ότι μάλλον μόνο εκεί θα μετράει δεν βλέπει τη ζωή εκτός ΙΕΚ. Προσωπικά την βλέπω και επομένως δεν με νοιάζει.

Έχω καταλάβει και από πολλούς συναδέλφους των ΙΕΚ που γράφουν εδώ μέσα και από την εμπειρία μου στα ΙΕΚ, πως τα έχουν καταντήσει οι ίδιοι, όχι άλλοι, (οι ίδιοι με την νοοτροπία τους μαζί με τους (ξε)φ(τ)ίληδες και τους συνδικαλιστές τους) πάρεργο-αγγαρεία για το μόνιμο καθηγητή του δημοσίου.

Εγώ που πήγα για πιστοποίηση δεν πήγα μόνο για τα ΙΕΚ.   

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6719 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 02:37:36 μμ »
Προσωπικά μόνιμος καθηγητής δεν είμαι. Δουλεύω ωρομίσθιος και αναπληρωτής. Τα ΙΕΚ είναι σαν συμπληρωματική απασχόληση, σε καμία περίπτωση "πάρεργο". Προσωπικά επιλέγω να δουλεύω στα Δημόσια ΙΕΚ και έχω αρνηθεί διπλάσια και τριπλάσια χρήματα από ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς φορείς και ιδιαίτερα, επειδή πιστεύω ότι υπάρχουν οι συνθήκες να προσφέρω περισσότερα στα ΔΙΕΚ και γενικά επειδή γενικά είμαι υπέρμαχος της δωρεάν παιδείας. Ας μην απαξιώνουμε τα ΙΕΚ και το έργο που γίνεται εκεί. Επίσης, ναι, έχω πετύχει μόνιμους εκπαιδευτικούς που πηγαίνουν "τουρίστες" στα ΙΕΚ μόνο και μόνο για τα λεφτά, αλλά και μερικοί από τους καλύτερους εκπαιδευτές που έχω συνεργαστεί τυχαίνει να είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160388
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.