*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2870 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:41:59 μμ »
Το πιο ουσιαστικό άρθρο που έχω διαβάσει τελευταία σχετικά με τα τεκταινόμενα στην εκπαίδευση.
Άσχετο: Λυπάμαι για τα συγκριτικά σχόλια κομμωτών και γιατρών για μια ακόμη φορά.Όταν θα έρθει και η δική σας η σειρά, δεν ξέρω ποιος θα σας υπερασπίσει στη σύγκριση.

Είμαι κατά της ισοπέδωσης.Σαφέστατα υπάρχει διαφορά.

Από που κι ως που οι κομμώτριες στην εκπαίδευση.Δε θέλω να με υπερασπιστεί καμιά τους.Μην τρελαθούμε κιόλας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2013, 08:45:48 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:02 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2871 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:45:42 μμ »
@guestteacher
Έχεις κάποια πληροφορία - έστω φήμη - ότι υπάρχει κάποια νέα εναλλακτική πρόταση για το Τεχνολογικό Λύκειο;

Οχι φίλε μου και ξέρεις γιατί;
Επαναλαμβάνω δεν ξέρω τι σκέφτονται για τις 2500 μετατάξεις σε διοικητικές θέσεις. Δεν ξέρω και τι σκέφτονται για ΟΛΕ΅πλέον τις ειδικότητες που θα συνεχίσουν να κάνουν μάθημα από την αβθμια μέχρι την δβθμια.
Αλλες οι σκέψεις και τα πλάνα του 2011 και άλλα τώρα.
Μην ξεχνάμε ότι το 2011 δεν ξέρω αν υπήρχε καν η σκέψη για διαθεσιμότητες...


Αποσυνδεδεμένος j0hnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2872 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:46:19 μμ »
Αν δεν γίνει απεργία διαρκείας (πόσο θα αντέξουν;) .... να μην ανοίξει κανένα σχολείο
 ..... να φύγουν .... θα είσαι ο επόμενος.

αααα...... δεν έχεις και καμιά δικαιολογία ...... δεν είσαι επιταγμένος.

θα προσπαθήσεις να σώσεις το μηνιάτικο ή τη ζωή σου και αυτή των παιδιών σου ....

αξιοθρήνητοι ,,,, καθηγητές ,,,,

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2873 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:48:25 μμ »
@guestteacher
Έχεις κάποια πληροφορία - έστω φήμη - ότι υπάρχει κάποια νέα εναλλακτική πρόταση για το Τεχνολογικό Λύκειο;

Οχι φίλε μου και ξέρεις γιατί;
Επαναλαμβάνω δεν ξέρω τι σκέφτονται για τις 2500 μετατάξεις σε διοικητικές θέσεις. Δεν ξέρω και τι σκέφτονται για ΟΛΕ΅πλέον τις ειδικότητες που θα συνεχίσουν να κάνουν μάθημα από την αβθμια μέχρι την δβθμια.
Αλλες οι σκέψεις και τα πλάνα του 2011 και άλλα τώρα.
Μην ξεχνάμε ότι το 2011 δεν ξέρω αν υπήρχε καν η σκέψη για διαθεσιμότητες...
Παρόλα αυτά τα λεγόμενα της Διαμαντοπούλου του 2011 για το ποιές ειδικότητες δεν έχουν λόγο ύπαρξης στο Τεχνολογικό Λύκειο, επιβεβαιώθηκαν μόλις σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:02 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2874 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:48:41 μμ »
Αυτό το "Υποχρεωτική μετάταξη στην πρωτοβάθμια" τι είναι;
Πως σε υποχρεώνει αφού υπάρχει Οργανική θέση και δεν μπορεί να την καταργήσει "ακόμα";
είναι ειδικότητες που με την αύξηση του ωραρίου πλεονάζουν. Κανονικά πήγαιναν για διαθεσιμότητα...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2875 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:50:38 μμ »
Αυτό το "Υποχρεωτική μετάταξη στην πρωτοβάθμια" τι είναι;
Πως σε υποχρεώνει αφού υπάρχει Οργανική θέση και δεν μπορεί να την καταργήσει "ακόμα";

Μην ξεχνάς το σενάριο (το έγραψα και αλλού)

Εθελοντικές μεταθέσεις
Εθελοντικές μετατάξεις
Υποχρεωτικές Μεταθέσεις
Υποχρεωτικές Μετατάξεις (και σε διοικητικές θέσεις);;;

Ολο το ζουμί είναι το πότε για τα δύο τελευταία.
Επίσης έχουμε και Δημοτικές και το είχα πει και παλιότερα. Πόσο κοστίζει το εθελοντικό και πόσο το υποχρεωτικό...γι αυτό και τα ερωτηματικά στο τελευταίο...

@Green

Aν θυμάμαι καλά είχα πει για κάποιες από αυτές τις ειδικότητες δεν έγινε ΑΣΕΠ (εννοώ για νέες προσλήψεις). Επίσης ο Patreas είχε πει ότι δεν ζητήθηκαν στοιχεία από το survey για κάποιες ειδικότητες. Λέω λοιπόν κάτι διαφορετικό;

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2876 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:51:06 μμ »
Ενα μεγάλο μέρος μαθητών κυρίως κοριτσιών πήγαινε σε επαλ για τον τομέα υγείας και ταυτόχρονα να παρει απολυτήριο λυκείου. Στο επαλ που ήμουνα πολλοί μαθητες απο τον τομέα υγείας είχαν περάσει σε ΤΕΙ, ηταν πραγματικά απο τους καλύτερους τομείς των επαλ. Το μεγάλο πλήγμα θα ειναι για τους μαθητες!! Στην εποχή του μνημονίου που οι θεωρητικοί κλάδοι δείχνουν να άχρηστευονται ο πρακτικούς τομέας θα έπρεπε να ενισχυθεί. Παρα πολλα παιδια επιλέγουν το επαλ, αλλα βεβαια προέρχονται απο λαικοτερα στρώματα οπότε γι αυτους δεν ισχύει το πρώτα ο μαθητής. Τι να πω, απαράδεκτη απόφαση! Για να τη γλυτώσουν και παλι οι ρουσφετολογικα διορισμένοι στο δημοσιο. Ως ποτε θα τους ανεχόμαστε?
Αυτό που λες είναι σωστό, οι ειδικότητες του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, καθώς και η Κομμωτική/Αισθητική ήταν οι πρώτες στη ζήτηση από τους μαθητές.

Στα κορίτσια.

Κυρίως όμως στα ΕΠΑΛ πηγαίνουν αγόρια-άντρες(εσπερινά) όπου κυρίαρχες ειδικότητες είναι οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι.

Η απόφαση αυτή σημαίνει πως τα ΕΠΑΛ πλέον είναι καθαρά αντρική υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2877 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:54:48 μμ »
Αυτό που λες είναι σωστό, οι ειδικότητες του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, καθώς και η Κομμωτική/Αισθητική ήταν οι πρώτες στη ζήτηση από τους μαθητές.

Στα κορίτσια.

Κυρίως όμως στα ΕΠΑΛ πηγαίνουν αγόρια-άντρες(εσπερινά) όπου κυρίαρχες ειδικότητες είναι οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι.

Η απόφαση αυτή σημαίνει πως τα ΕΠΑΛ πλέον είναι καθαρά αντρική υπόθεση.
Εγώ σε όσα ΕΠΑΛ πήγα 50/50 ήταν τα αγόρια και τα κορίτσια.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2878 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:57:24 μμ »
Αυτό που λες είναι σωστό, οι ειδικότητες του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, καθώς και η Κομμωτική/Αισθητική ήταν οι πρώτες στη ζήτηση από τους μαθητές.

Στα κορίτσια.

Κυρίως όμως στα ΕΠΑΛ πηγαίνουν αγόρια-άντρες(εσπερινά) όπου κυρίαρχες ειδικότητες είναι οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι.

Η απόφαση αυτή σημαίνει πως τα ΕΠΑΛ πλέον είναι καθαρά αντρική υπόθεση.
Εγώ σε όσα ΕΠΑΛ πήγα 50/50 ήταν τα αγόρια και τα κορίτσια.

Θα πήγες σε ΕΠΑΛ με τις ειδικότητες που καταργούνται

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2879 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:01:01 μμ »
Υπήρχαν και κατι ειδικοτητες οπως τουριστικά και οικονομικά καθώς και γραφιστες που προσελκύουν κορίτσια. Για τις επας φοβάμαι οτι ηταν αναμενόμενο ετσι θα ενωποιηθουν και μαλλον θα απασχοληθούν στις επας του ΟΑΕΔ.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2880 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:02:59 μμ »
Αυτό που λες είναι σωστό, οι ειδικότητες του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας, καθώς και η Κομμωτική/Αισθητική ήταν οι πρώτες στη ζήτηση από τους μαθητές. Παρόλα αυτά, όλες αυτές οι ειδικότητες είναι σε επαγγέλματα παροχής υπηρεσιών, όχι παραγωγικά. Είναι άραγε αυτή η κατεύθυνση που θα έπρεπε να έχει η επαγγελματική εκπαίδευση σε μία χώρα που θα βρεθεί σύντομα αντιμέτωπη με το φάσμα της πείνας λόγω κατακόρυφης υποβάθμισης της παραγωγικής της δραστηριότητας τις τελευταίες δεκαετίες; Μήπως οι έλληνες μαθητές που επέλεγαν την παροχή υπηρεσιών ήταν δυσανάλογα πολλοί σε σχέση με τις ανάγκες της χώρας;

Αναγκες υπαρχουν, αλλά καλυπτονται κι απο αποφοιτους ΙΕΚ κλπ, τους οποιους οι μαθητες απο τα ΕΠΑΛ συναγωνιζονταν για τις ιδιες θεσεις εργασιας με αρνητικα αποτελεσματα. Καλυτερα λοιπον να καταργηθει αυτος ο τομεας, παρα να παιρνουν το απολυτηριο και μετα να μενουν ανεργοι, χανοντας τη θεση απο αποφοιτο ΙΕΚ. (να διευκρινισω οτι αυτα τα λεω απο γνωστους μου με απολυτηριο ΕΠΑΛ, χωρις να ξερω αν ισχυουν και στατιστικα για το συνολο των αποφοιτων)

Σιγουρα παντως οι τομεις που καταργηθηκαν δεν ταιριαζαν στο σκοπό της Τεχνολογικης Δευτεροβαθμιας Εκπαιδευσης οπως τον εχουν στο μυαλο τους. Γι'αυτο και δεν κατηργησαν ειδικοτητες που σχετιζονται με αγροτικη παραγωγη, ιχθυοκαλλιεργειες, κλπ. Διοτι ο σκοπος ειναι να συνδεθει αμεσοτερα η Τεχνολογικη Δευτεροβαθμια Εκπαιδευση με την αγορα εργασιας, δηλ. να βγει ο μαθητης και να πιασει αμεσως δουλεια. Το σχεδιο το εμφανισαν για πρωτη φορα το 2011 και το μονο αρνητικο που ειχα βρει ηταν τα πολλα γλωσσικα και μαθηματικα μαθηματα, ενω η γενικοτερη ιδεα να συνδεεται η εκπαιδευση με την αγορα εργασιας ηταν θετικη.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2881 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:03:40 μμ »
Υπήρχαν και κατι ειδικοτητες οπως τουριστικά και οικονομικά καθώς και γραφιστες που προσελκύουν κορίτσια. Για τις επας φοβάμαι οτι ηταν αναμενόμενο ετσι θα ενωποιηθουν και μαλλον θα απασχοληθούν στις επας του ΟΑΕΔ.
Αν δεν ενωθούν και οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ με τοι Τεχνολογικό Λύκειο, γιατί αναφέρονται κάποια πράγματα για "μαθητεία" πλέον και στο Τεχνολογικό Λύκειο.

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2882 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:05:23 μμ »
Κινητικότητα

Στο άρθρο 91 του πολυνομοσχεδίου (περί κινητικότητας) ορίζεται ότι επιτρέπεται η μετάταξη ή μεταφορά υπαλλήλων σε άλλη θέση όταν επιβάλλεται από το συμφέρον της υπηρεσίας υποδοχής. Η μεταφορά θα είναι υποχρεωτική και θα γίνεται χωρίς αίτηση των υπαλλήλων σε υφιστάμενες κενές θέσεις ή σε θέσεις που συστήνονται με την πράξη μετάταξης. Αν ο/η υπάλληλος συμφωνήσει η μετάταξη θα μπορεί να γίνεται και σε κλάδο κατώτερης κατηγορίας. Ειδικά για τους εκπαιδευτικούς ορίζεται ότι η μετάταξη μπορεί να διενεργείται και σε κενή ή συνιστώμενη θέση μη συναφούς κλάδου ίδιας κατηγορίας.




Πηγή:www.capital.gr

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2883 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:06:21 μμ »

 :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 09:14:45 μμ από Νηρηίδα »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160539
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.