*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1390089 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3808 στις: Ιούλιος 16, 2013, 02:11:47 πμ »
Αυτή η γενίκευση πως εξηγεί ότι εσύ, αν δεν κάνω λάθος,  αντιλαμβάνεσαι την κοινωνία διαφορετικά και, προφανώς απ΄όσο καταλαβαίνω, κάποιοι ‘απολυμένοι’ αντιδρούν διαφορετικά στο ίδιο ερέθισμά;

Και για να σου δώσω και ένα άλλο στοιχείο, για να καταλάβεις τι εννοώ, σήμερα στη συνέλευση που έγινε στην ΕΛΜΕ ήταν το 1/3 των απολυμένων. Ε, οι περισσότεροι ήταν άνθρωποι που είχαν έλθει ξανά σε συνελεύσεις, που συνδικαλίζονταν κτλ. Ήταν άνθρωποι, δηλαδή που είχαν κατανοήσει αυτό που σου έγραψα πριν. Μην περιμένουμε έτσι απλά ότι συνήθειες και πρακτικές χρόνων θα μεταβληθούν μονομιάς επειδή πλάκωσε η καταστροφή. Θέλει δουλειά για να αλλάξει η συνείδηση του κόσμου, δυστυχώς!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:48:39 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3809 στις: Ιούλιος 16, 2013, 02:14:43 πμ »
Κι αν η φτώχεια, η εξαθλίωση γεννούσε από μόνη της επαναστάσεις, τότε στην Αφρική θα είχαν σοσιαλισμό. Χρειάζεται κάτι παραπάνω γι αυτό.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3810 στις: Ιούλιος 16, 2013, 02:24:07 πμ »
στην Ελλάδα θα γίνει επανάσταση μόνο όταν κόψουν το ιντερνετ.
τις διαδηλώσεις και τις απεργίες αργά τις θυμηθήκατε και για μένα σωστά αντέδρασε ο απολυμένος εκπαιδευτικός. κανείς δε χάνεται...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3811 στις: Ιούλιος 16, 2013, 04:12:15 πμ »
Εαν ανοίξουν προσωποπαγείς θέσεις και πάει κάποιος σε αυτές , χάνει την μονιμότητα?Και πόσο σίγουρο είναι ότι θα υπάρχουν αυτές οι προσωποπαγείς θέσεις? Π.χ εαν 100 άτομα έχουν μεταπτυχιακό και πάνε στην Δ/θμια, θα τους χωρέσει η Δ/θμια  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:48:39 »

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3812 στις: Ιούλιος 16, 2013, 04:56:49 πμ »
και μια άλλη ερώτηση .Στο http://bit.ly/12sX9Pd
αναφέρει ότι
"Μια ακόμη μεγάλη δεξαμενή ώστε να εξασφαλιστούν οι 4.000 αποχωρήσεις που προβλέπει το μνημόνιο (15.000 μέχρι και το τέλος του 2014) είναι και το υπουργείο Παιδείας, στο οποίο, λόγω του προσωπικού των εκπαιδευτικών, εμφανίζονται να υπηρετούν πάνω από 100.000 υπάλληλοι. Εκεί οι λύσεις θα αναζητηθούν σε εκπαιδευτικούς οι οποίοι δεν διδάσκουν αλλά υπηρετούν ως διοικητικοί υπάλληλοι του υπουργείου."

Τι εννοεί ? Θα απολύσει τους αποσπασμενους εκπαιδευτικούς? :o

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2013, 06:15:42 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3814 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:32:36 πμ »
To παρακάτω βίντεο έχει αναρτηθεί στην σελίδα του capital από 12/7 μετράει ελάχιστα views αν και (κατά τη γνώμη μου) είναι αρκετά σημαντικό, δεν έχει ακουστεί τίποτα για αυτό ούτε έχει αξιοποιηθεί συνδικαλιστικά. Μιλάει ο Νομπελίστας Οικονομολόγος Χ. Πισσαρίδης και λέει τα αυτονόητα, ίσως και για τον λόγο αυτό δεν "παίζει" πολύ http://xenesglosses.eu/2013/07/perikopes-stin-ekpaideusi-fernoun-an/

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3815 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:39:43 πμ »
Σε διαθεσιμότητα 10.000 εκπαιδευτικοί ως το 2014 – Στο στόχαστρο υπεράριθμοι νηπιαγωγοί, δάσκαλοι καθηγητές.
Πρώτοι στο στόχαστρο μπαίνουν οι εκπαιδευτικοί χωρίς οργανική θέση

Φαίνεται πως οι εκπαιδευτικοί των τεχνικών λυκείων ήταν μόνο η αρχή και όλα δείχνουν ότι ο αριθμός των 2.500 εργαζόμενων που βγήκαν σε διαθεσιμότητα ήταν μικρός σε σχέση με το σχέδιο για το άμεσο μέλλον.

Οι πληροφορίες μιλούν για ριζική μείωση των σχολικών μονάδων και των τμημάτων που σε συνδυασμό με την αύξηση ωραρίου θα οδηγήσει σε υπεράριθμους εκπαιδευτικούς αλλά και σε εκπαιδευτικούς χωρίς οργανική θέση, δηλαδή εκπαιδευτικούς έτοιμους προς διαθεσιμότητα με βάση τους νέους νόμους.

Ήδη η αύξηση ωραρίου έχει δρομολογηθεί. Μέχρι το Σεπτέμβριο του 2014, μέχρι την έναρξη της μεθεπόμενης σχολικής χρονιάς δηλαδή, δρομολογείται και η μείωση κατά 7% ως 10% των σχολικών μονάδων και των τμημάτων μέσω συγχωνεύσεων.

Έτσι θα προκύψει μια σειρά εκπαιδευτικών χωρίς οργανική θέση, ενώ θα αυξηθεί και ο αριθμός εκείνων που δεν συμπληρώνουν τις απαραίτητες ώρες εργασίας.

Ουσιαστικά μέσα στους επόμενους 17 μήνες αναμένεται να βγουν σε διαθεσιμότητα από τον χώρο της εκπαίδευσης 10.000 νηπιαγωγοί, δάσκαλοι και καθηγητές.

Εκείνοι που φαίνεται ότι είναι στην “πρώτη γραμμή” είναι κυρίως γυμναστές, καθηγητές πληροφορικής και ξένων γλωσσών, αλλά και θεολόγοι, κοινωνιολόγοι, μουσικοί και καθηγητές καλλιτεχνικών μαθημάτων, όμως μετά την αύξηση του ωραρίου φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί κλπ μπαίνουν επίσης στο στόχαστρο.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=221405&catid=3

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3816 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:43:30 πμ »
Άρχισαν πάλι τα όργανα...

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=221405&catid=3

Φυσικό αφού μας βρήκαν τόσο μαλθακούς...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3817 στις: Ιούλιος 16, 2013, 08:50:14 πμ »
Καλημέρα,
Η LK σε όσα γράφει παραπάνω περί απουσίας κοινωνικής συλλογικής συνείδησης έχει δίκιο. Στα τέλη της δεκαετίας του 80 και τη δεκαετία του '90 η "ιδιωτικότητα" ήταν πολύ της μόδας. Ξεχνάτε πως το α-πολιτίκ και το πολίτικαλ κορέκτ ήταν οι κυρίαρχες κατευθυντήριες γραμμές κοινωνική συμπεριφοράς τις τελευταίες δεκαετίες? "Α εγώ δεν ασχολούμαι με την πολιτική", "οι πολιτικοί και  η πολιτική δεν είναι στα πλαίσια των ενδιαφερόντων μου" κ.ά τέτοια... Αυτό το ιδεολογικό κλίμα και αυτή η γραμμή καλλιεργήθηκε πολύ καλά τις περασμένες δεκαετίες μέσα από την κυριαρχία ενός ακατάσχετου καταναλωτισμού και ατομικισμού που όλοι μας υιοθετήσαμε.
Μη κάνουμε σαν να είναι άλλοι αυτοί που άφησαν να εξελιχθεί έτσι ο συνδικαλισμός, η πολιτική και οι πολιτικοί. Δεν είναι στις προθέσεις μου να "Παγκαλίσω", διότι σε καμιά περίπτωση δεν ασπάζομαι το "μαζί τα φάγαμε". Όχι δεν τα φάγαμε μαζί. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς, τις περισσότερες φορές σταθήκαμε απέναντί τους ως απλοί θεατές με αποτέλεσμα τώρα να τρώνε και εμάς αφού, έφαγαν ότι κουνιόταν γύρω τους...
Δυστυχώς πριν "πτωχεύσουμε" ως κοινωνία, ιδιωτεύσαμε και τι σημαίνει αυτό?
H λέξη idiot στα αγγλικά σημαίνει ηλίθιος, μια λέξη που η ρίζα της προέρχεται από την ελληνική λέξη ιδιώτης. Ιδιώτης για τους Επίκουρους ήταν το αντίθετο της λέξης Πολίτης. Ο ιδιώτης ήταν αυτός που δεν είχε λόγο και συμμετοχή στα κοινά και τα θέματα της Πολιτείας. Τυχαίο?
Για σκεφτείτε λίγο, για πάρτε απόσταση να δείτε λίγο από μακριά τον εαυτό σας και τους άλλους...
Δεν αποτελώ εξαίρεση το ίδιο με τους υπόλοιπους έκανα και κάνω κι εγώ. Δεν είναι εύκολο να α-πεμπλακούμε από τη λογική του "τι μας κάνουν οι άλλοι" και να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε: "τι κάνουμε πρώτα εμείς για να είμαστε αποδέκτες αυτών που μας κάνουν οι άλλοι"... Αλλά λέω ίσως αν αρχίσουμε να το σκεφτόμαστε λιγάκι, αν βάλουμε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας και αυτά τα ερωτήματα, ίσως τα πράγματα να γίνουν διαφορετικά, ίσως....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3818 στις: Ιούλιος 16, 2013, 09:03:17 πμ »
Άρχισαν πάλι τα όργανα...

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=221405&catid=3

Φυσικό αφού μας βρήκαν τόσο μαλθακούς...
Θα ακούσουμε κι άλλα αυτές τις μέρες!
  

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3819 στις: Ιούλιος 16, 2013, 09:25:24 πμ »
http://www.iefimerida.gr/news/114976/σε-δήμους-και-νοσοκομεία-θα-μεταταγούν-οι-εκπαιδευτικοί-που-βγαίνουν-σε-διαθεσιμότητα

http://www.protothema.gr/greece/article/294984/se-nosokomeia-kai-dimous-oi-ekpaideutikoi-ton-tehnikon-lukeion/


Ρε θα μας τρελάνουν αυτοι !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2013, 09:29:45 πμ από marvac »
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3820 στις: Ιούλιος 16, 2013, 09:29:27 πμ »
στην Ελλάδα θα γίνει επανάσταση μόνο όταν κόψουν το ιντερνετ.
τις διαδηλώσεις και τις απεργίες αργά τις θυμηθήκατε και για μένα σωστά αντέδρασε ο απολυμένος εκπαιδευτικός. κανείς δε χάνεται...
Tις θυμηθήκαμε; Τι εννοείς ακριβώς με το β΄ πληθυντικό;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος four

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3821 στις: Ιούλιος 16, 2013, 09:37:00 πμ »
Ισως πρέπει να βγω στο δρόμο, αλλά πάλι δεν ξέρω. Δεν βγήκα ποτέ, ούτε για ομάδες, ούτε για καλό, ούτε για κακό. Τη δουλειά μου την κάνω καλά όμως και χαίρω της εκτίμησης των συναδέλφων μου και των παιδιών μου. Υποτίθεται ότι υπάρχουν συνδικαλιστικά όργανα να με εκπροσωπήσουν, να μιλήσουν για μένα και να διεκδικήσουν τα αυτονόητα. Ξέρετε όμως τί θα περίμενα από τον κλάδο μας;; Όχι πορείες και να σπρώχνουμε τα κάγκελα, όχι φασαρίες και φωνές, αυτό το κάνουν όλοι. Θα περίμενα από αυτούς που έχουν αναλάβει να μιλούνε για μένα και να με συντονίζουν, μια άλλη στάση. Τόσοι καλλιεργημένοι άνθρωποι στα σχολεία μας, με λόγο μελιστάλαχτο, που θα βγαίνανε σε πρωινές εκπομπές και σε δελτία και με αξιοπρέπεια, ορμή και θάρρος θα μιλούσανε για όσα βιώνουμε, για την εξαίσια επαφή με το καλύτερο κομμάτι της κοινωνίας μας, αλλά και για τα εμπόδια που βρίσκουμε στο έργο μας. Θα ζητούσαμε μαζί μας τους γονείς και τα παιδιά, για να πετύχουμε το σχολείο που όλοι θέλουμε. Και οι πορείες και οι συγκεντρώσεις...κάτι πιο δημιουργικό, κάτι που θα μείνει σαν διαμαρτυρία. Δεν ξέρω τί! Να βγούμε με ένα σχολικό βιβλίο υψωμένο στο χέρι, αυτά είναι τα όπλα μας, κάτι συμβολικό, για να είναι μαζικό. Γιατί τη βία την απεχθάνομαι και δε θέλω να γίνω τσεγκεβάρα στα καλά καθούμενα. Δεν ξέρω αν θέλω να ρίξω την κυβέρνηση, μάλλον όχι, δεν με ενδιαφέρει τώρα αυτό, όλοι μου φαίνονται ίδιοι, δεν πιστεύω σε δον κιχώτες πάνω στο άλογο και να με συγχωρείτε. Θέλω μόνο να ξέρουνε με ποιον τα εχουν βάλει. και όχι τόσο αυτοί, οι βουλευτές και η Τρόϊκα και η κυβέρνηση, αλλά οι άλλοι, η κοινωνία, που έχει κολλήσει στο θέμα του ωραρίου και των διακοπών και αφήνουν το δέντρο. Που έχουμε αφήσει κάθε έναν που με μια υπογραφή μπήκε στο δημόσιο και κυνηγάμε ανθρώπους που διάβασαν και αξιολογήθηκαν, που περίμεναν νόμιμα σε μια σειρά να έρθει η σειρά τους. Και αν κάποιοι συνάδελφοι μπήκαν χωρίς καμία νόμιμη μέθοδο, με συγχωρείτε, αλλά δεν μπορώ παρά να μη σας συμπαραστέκομαι. Αλλά για όσους μπήκαν είτε με προϋπηρεσία, είτε επετηρίδα, είτε ΑΣΕΠ, αυτούς θα τους υπερασπιστώ με την ψυχή μου. Και να ευνοήθηκε κάποιος, με μια απόσπαση, με ένα 30μηνο, κτλ, και αυτό το προσπερνώ. Ξέρετε κανέναν που αν μπορούσε και ερχότανε μπροστά του θα έλεγε όχι; Που θα έβλεπε άλλους να χαίρουν προνομίων και ο ίδιος θα καθόταν πίσω, ενώ θα μπορούσε να διευκολυνθεί; Πολύ δύσκολο και μη ανθρώπινο. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω. Ας αφήσουμε όμως τα λάθη του παρελθόντος. Μας οδήγησαν εδώ αυτοί που τότε μας είχαν ανάγκη και τώρα μας άφησαν να σκοτωνόμαστε. Αντιλαμβάνομαι την απόγνωση και προετοιμάζομαι, γιατί ακούω ήδη τα τύμπανα του πολέμου. Εγώ να΄ρθω, αλλά μη μου κολλήσετε ταμπέλες και κόκκινες ή φούξια σημαίες. Αν σκεφτείτε κάτι καλό και διαφορετικό, κάτι που θα το λέμε για χρόνια, εγώ μαζί σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160536
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 726
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.