*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1392329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4872 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:29:14 μμ »
 Σαν να ξέφυγε κάπως η συζήτηση με τα μάστερ κλπ, αλλά μιας που αναφέρθηκε, έχω την εντύπωση οτι σε χώρες όπως Αγγλία, ΗΠΑ κλπ, όποιος έχει διδακτορικά και μάστερ δεν γίνεται εκπαιδευτικός, αλλά βρίσκει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα με πολύ καλές προοπτικές!
 Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά αυτή την αίσθηση έχω....
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:32 »

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4873 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:35:24 μμ »
Σαν να ξέφυγε κάπως η συζήτηση με τα μάστερ κλπ, αλλά μιας που αναφέρθηκε, έχω την εντύπωση οτι σε χώρες όπως Αγγλία, ΗΠΑ κλπ, όποιος έχει διδακτορικά και μάστερ δεν γίνεται εκπαιδευτικός, αλλά βρίσκει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα με πολύ καλές προοπτικές!
 Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά αυτή την αίσθηση έχω....

Φυσικά και γίνεται, αρκεί να έχεις χρήματα. Το θέμα είναι πως τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά, δεν έχουν τον ρόλο που είχαν κάποτε.
Δηλαδή, για υποψήφιους διδάκτορες πανεπιστημίων. Τώρα λόγω της αύξησης του ορίου ηλικίας για επαγγελματική αποκατάσταση, είναι λογικό κάποιοι πριν διοριστούν να κάνουν και ένα μάστερ ή διδακτορικό. Το ζήτημα, είναι κατα πόσο τελικά αυτές οι σπουδές αξίζουν εάν τις πληρώνεις αδρα; Κι αυτό γιατί αν είσαι και εκπαιδευτικός για να πάρεις ένα βαθμό παραπάνω; Κάνεις απόσβεση; Σε βοηθάει πραγματικά σαν γνώση ή όχι; Κι αν είναι δεύτερο πτυχίο που σου προσφέρει γνώση ουσίας;

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4874 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:38:30 μμ »
pirateparty.gr forum • Προβολή θέματος - Προσφυγή στο ΣτΕ
http://pirateparty.gr/forum/viewtopic.php?t=2415&p=30981

Στο παραπάνω link γίνεται συζήτηση για το κόστος της προσφυγής στο ΣτΕ.Γράφονται διάφορα ποσά.Αν έχει κάποιος κάοπια πληροφορία ας μας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος CROKO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4875 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:39:28 μμ »
να πω κι εγω
αν ενδιαφερεται καποιος να προχωρησει τις ΓΝΩΣΕΙΣ του διαβαζει βιβλια. μπαινει στο διαδυκτιο και μαθαινει οτι τον ενδιαφερει.

μεταπτυχιακο παιρνει καποιος
1ον για να προσπερασει τους αλλους και να γινει δντης-υπευθ. γρασεπ ,περιβαλ. εκπ. κλπ κλπ για να μην μπαινει στην ταξη.
2ον  γιατι ειχε  αποτυχημενους γονεις που του λενε να το κανει για να γινει καποιος.
3ον  γιατι ειναι φυτουλας.
4ον γιατι ειναι ψωνιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 01:59:24 μμ από Stelios »
Καιρός πανιά,καιρός κουπιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:32 »

Αποσυνδεδεμένος trikki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4876 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:44:47 μμ »
5ον όσα δεν φτάνει η αλεπού.... άσε μας κουκλίτσα μου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 02:00:00 μμ από Stelios »

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4877 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:51:05 μμ »
6o Κάποιοι πήραν μεταπτυχιακό γιατί κάποιοι τους έχουν κατευθύνει προς τα εκεί με σκοπό να αποκτήσουν προσόντα για να καταλάβουν θέσεις ευθύνης.Μεταπτυχιακό στα 40 και στα 50 και βάλε (μιλάω για τους παλιούς της εκπαίδευσης) δεν εξηγείται.Να μην μιλήσω για το εργοστάσιο ΕΑΠ το οποίο φτιάχτηκε για να αποκτήσουν μεταπτυχιακά οι κομματάνθρωποι. Πάντως δεν φτάνει να θέλεις κάτι, πρέπει και να μπορείς. Είανι απορίας άξιο , γιατί σκοτώνονται ορισμένοι να καταλάβουν θέσεις ευθύνης.Για 150 ευρώ επίδομα θέσης ευθύνης μόνο ; Μήπως παίζει και τίποτα άλλο;Δεν ξέρω, λέω.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4878 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:55:13 μμ »
anemoni
Παράθεση
Μην ξεχνάμε και την Αγγλία, όπου με 4 χρόνια σπουδών, μας έχουν επιστρέψει και με μάστερ , όπου βέβαια εκεί ήταν θέμα καθαρα ευκατάστατου μπαμπά
Αν είχατε την παραμικρή ιδέα για το εκπαιδευτικό σύστημα της Αγγλίας (3 έτη- bachelor, 4 έτη –master) δεν θα είχατε κάνει αυτό το σχόλιο.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανοιχτή σε αντίθετη γνώμη καθότι δεν έκανα μαστερ στην Αγγλιά (το είχα κοιτάξει όμως δεν είχαν λεφτα οι γονείς μου), αλλά επιτρέψτε μου να έχω άποψη (όχι αποκρυσταλλωμένη βέβαια) από τους ΠΟΛΛΟΥΣ φίλους που πήγαν μετά το ελληνικό πτυχίο για μάστερ εκεί, όπως επίσης έχω συνεργαστεί με συναδέλφους με πτυχίο+μάστερ από Λονδίνο. ΚΑΜΙΑ σχέση οι του εξωτερικού. Δέχομαι ότι μπορεί να έτυχε, αλλά συνδυάζοντας και τις εμπειρίες των φίλων, μάλλον δεν ήταν τυχαίο.
Α!! Θυμήθηκα και 2 παλιούς μαθητές μου στα ιδιαίτερα, που δεν μπορούσαν να περάσουν την τάξη (η μάνα τους χρησιμοποίησε κάθε τρόπο για να πάρουν απολυτήριο) και γύρισαν με μάστερ από Αγγλία! και οι 2!!
Άλλωστε, ένας μαθητής που δεν μπορεί να μπει στο πιο χαμηλόβαθμο ΤΕΙ της 1ης δέσμης, πως επιστρέφει με μεταπτυχιακό; (μιλάω για μέσους όρους, προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις αδιάφορων μαθητών που στρώθηκαν μετά)
Τέλος, έχω διαφοροποιήσει τη θέση μου όσον αφορά τα διδακτορικά. Μάστερ της πλάκας μυριάδες, διδακτορικά της πλάκας κανένα (τουλάχιστον κανένα σεν έχει πέσει στην αντίληψή μου)

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4879 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:56:13 μμ »
Αφήστε τα μεταπτυχιακά και τα λοιπά. Δεν θα σας σώσουν.
Μόνο η συμμετοχή σε απεργιακούς αγώνες και η αποπομπή τους θα μας γλυτώσει.
Ξυπνήστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4880 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:59:13 μμ »
kopan
Παράθεση
Το ότι έχει κάποιος διδακτορικό, τι σχέση έχει με το αν είναι καλός δάσκαλος ή όχι...;
Ξέρω συναδέλφους "διδάκτορες", που είναι στο μάθημα πραγματικά για γέλια και παιδιά και γονείς τους δουλεύουν και παραπονιούνται και άλλους που είναι χωρίς "τίτλους" και "φαμφάρες" και είναι πραγματικά δάσκαλοι...!!!Το "εκπαιδευτιλίκι" παιδιά, είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό...η "προσωπικότητα" και η ικανότητα μετάδοσης...!!!


Παράθεση
Αν δηλαδή σας πρότεινα να επισκεφτείτε γιατρό χωρίς πτυχίο, με εξαιρετική όμως εμπειρία που «τα βρίσκει όλα» θα πηγαίνατε; Οκ, τα πτυχία δεν κάνουν τον άνθρωπο, αλλά μια εκπαιδευτική διαδικασία κάτι μας αφήνει στο τέλος...
Παράθεση

Συνάδελφε...Διάβασε καλύτερα  τι γράφω...!!!
Εγώ δε λέω για δάσκαλο χωρίς πτυχίο...!!!

Αγορασμένος, χωρίς κόπο τίτλος ...τίποτε δεν αφήνει...!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 02:02:41 μμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4881 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:59:17 μμ »
anemoni
Παράθεση
Μην ξεχνάμε και την Αγγλία, όπου με 4 χρόνια σπουδών, μας έχουν επιστρέψει και με μάστερ , όπου βέβαια εκεί ήταν θέμα καθαρα ευκατάστατου μπαμπά
Αν είχατε την παραμικρή ιδέα για το εκπαιδευτικό σύστημα της Αγγλίας (3 έτη- bachelor, 4 έτη –master) δεν θα είχατε κάνει αυτό το σχόλιο.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανοιχτή σε αντίθετη γνώμη καθότι δεν έκανα μαστερ στην Αγγλιά (το είχα κοιτάξει όμως δεν είχαν λεφτα οι γονείς μου), αλλά επιτρέψτε μου να έχω άποψη (όχι αποκρυσταλλωμένη βέβαια) από τους ΠΟΛΛΟΥΣ φίλους που πήγαν μετά το ελληνικό πτυχίο για μάστερ εκεί, όπως επίσης έχω συνεργαστεί με συναδέλφους με πτυχίο+μάστερ από Λονδίνο. ΚΑΜΙΑ σχέση οι του εξωτερικού. Δέχομαι ότι μπορεί να έτυχε, αλλά συνδυάζοντας και τις εμπειρίες των φίλων, μάλλον δεν ήταν τυχαίο.
Α!! Θυμήθηκα και 2 παλιούς μαθητές μου στα ιδιαίτερα, που δεν μπορούσαν να περάσουν την τάξη (η μάνα τους χρησιμοποίησε κάθε τρόπο για να πάρουν απολυτήριο) και γύρισαν με μάστερ από Αγγλία! και οι 2!!
Άλλωστε, ένας μαθητής που δεν μπορεί να μπει στο πιο χαμηλόβαθμο ΤΕΙ της 1ης δέσμης, πως επιστρέφει με μεταπτυχιακό; (μιλάω για μέσους όρους, προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις αδιάφορων μαθητών που στρώθηκαν μετά)
Τέλος, έχω διαφοροποιήσει τη θέση μου όσον αφορά τα διδακτορικά. Μάστερ της πλάκας μυριάδες, διδακτορικά της πλάκας κανένα (τουλάχιστον κανένα σεν έχει πέσει στην αντίληψή μου)

Να βάλουμε και το θέμα των μετεγγραφών εξωτερικού, που ίσχυαν μέχρι το 2004.Ορισμένοι, αποτυχόντες των πανελληνίων, γράφονταν σε ΑΕΙ του εξωτερικού και ύστερα έπερναν μετεγγραφή σε ελληνικό ΑΕΙ χρησιμοποιόντας μέσο.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4882 στις: Ιούλιος 26, 2013, 01:59:30 μμ »
Αφήστε τα μεταπτυχιακά και τα λοιπά. Δεν θα σας σώσουν.
Μόνο η συμμετοχή σε απεργιακούς αγώνες και η αποπομπή τους θα μας γλυτώσει.
Ξυπνήστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Ακριβώς! Όταν θα πέσει αυτή η κυβέρνηση, μετά όλα θα είναι καλά. Θα έρθουν οι "άλλοι" που τάζουν μαζικές προσλήψεις και επαναφορά μισθών στα επίπεδα του 2009...

Βρε καλά μας κάνουν...


Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4883 στις: Ιούλιος 26, 2013, 02:05:21 μμ »
δηλωνω εκπληκτος... Ανθρωποι της εκπαιδευσης, απαξιωνουν τα μεταπτυχιακα, μιλουν για αυτομορφωση :), θεωρουν οτι ολα οσα εχουν οι αλλοι ως προσοντα ειναι παντελως αχρηστα, εκτος αν τυχει να ειναι λιγο λιγοτερα απο τα δικα τους προσοντα... Και μετα αναρωτιομαστε για τα χαλια της εκπαιδευσης και της χωρας... Καθρεφτες χρειαζομαστε κυριες και κυριοι! Για να συστηθω, σας λεω οτι περυσι πηρα τον μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων μου απο το Ε.Α.Π. με παρα πολυ κοπο και λογικα το Σεπτεμβρη τελειωνω και τη δευτερη πανεπιστημιακη σχολη μου (οικονομικο ΑΠθ). Πρωτος τιτλος σπουδων, Ηλεκτρολογος μηχανικος ΑΠΘ. Σημειωστε οτι ειμαι σχεδον 40 και δυστυχως οι δικοι μου δε χρηματοδοτησαν ουτε τις σπουδες για το πρωτο πτυχιο :) Φυσικα, απο Σεπτεμβρη με βλεπω σε διαθεσιμοτητα :)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4884 στις: Ιούλιος 26, 2013, 02:07:30 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανοιχτή σε αντίθετη γνώμη καθότι δεν έκανα μαστερ στην Αγγλιά (το είχα κοιτάξει όμως δεν είχαν λεφτα οι γονείς μου), αλλά επιτρέψτε μου να έχω άποψη (όχι αποκρυσταλλωμένη βέβαια) από τους ΠΟΛΛΟΥΣ φίλους που πήγαν μετά το ελληνικό πτυχίο για μάστερ εκεί, όπως επίσης έχω συνεργαστεί με συναδέλφους με πτυχίο+μάστερ από Λονδίνο. ΚΑΜΙΑ σχέση οι του εξωτερικού. Δέχομαι ότι μπορεί να έτυχε, αλλά συνδυάζοντας και τις εμπειρίες των φίλων, μάλλον δεν ήταν τυχαίο.
Α!! Θυμήθηκα και 2 παλιούς μαθητές μου στα ιδιαίτερα, που δεν μπορούσαν να περάσουν την τάξη (η μάνα τους χρησιμοποίησε κάθε τρόπο για να πάρουν απολυτήριο) και γύρισαν με μάστερ από Αγγλία! και οι 2!!
Άλλωστε, ένας μαθητής που δεν μπορεί να μπει στο πιο χαμηλόβαθμο ΤΕΙ της 1ης δέσμης, πως επιστρέφει με μεταπτυχιακό; (μιλάω για μέσους όρους, προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις αδιάφορων μαθητών που στρώθηκαν μετά)
Τέλος, έχω διαφοροποιήσει τη θέση μου όσον αφορά τα διδακτορικά. Μάστερ της πλάκας μυριάδες, διδακτορικά της πλάκας κανένα (τουλάχιστον κανένα σεν έχει πέσει στην αντίληψή μου)

Υπάρχουν καλά και κακά πανεπιστήμια στην Αγγλία όπως και στην Ελλάδα. Ας μην τα γενικεύουμε όλα.
Το θέμα μας είναι ο αγώνας κατά της διαθεσιμότητας των εκπαιδευτικών, οι οποίοι έχουν επηρεαστεί αρνητικά περισσότερο απ΄όλους στο δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4885 στις: Ιούλιος 26, 2013, 02:12:06 μμ »
Αφήστε τα μεταπτυχιακά και τα λοιπά. Δεν θα σας σώσουν.
Μόνο η συμμετοχή σε απεργιακούς αγώνες και η αποπομπή τους θα μας γλυτώσει.
Ξυπνήστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Ακριβώς! Όταν θα πέσει αυτή η κυβέρνηση, μετά όλα θα είναι καλά. Θα έρθουν οι "άλλοι" που τάζουν μαζικές προσλήψεις και επαναφορά μισθών στα επίπεδα του 2009...

Βρε καλά μας κάνουν...

Καλά λες...Καλά μας κάνουν...Αφού ακόμη υπάρχουν κάποιοι που τους στηρίζουν και τρέμουν μην έρθει άλλος...!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Τουλάχιστον μη λες ανακρίβειες...Δεν απευθύνεσαι σε "χαχόλους της βάσης"...
Το βασικό μισθό είπαν οι "άλλοι" ότι θα ανεβάσουν...Όχι τους μισθούς...!!! >:( >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2013, 02:15:01 μμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160885
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 974
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 574
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.392 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.