*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #266 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:51:42 πμ »
Καλημέρα σε όλους σας, είμαι καινούριος στο χώρο και ως εκ τούτου έχω αρκετές απορίες. Όποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων :) ας τα πάρουμε από την αρχή: φέτος τον Ιούλιο ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο Τεφαα Αθήνας με ειδίκευση πάνω στην ειδική αγωγή (πε 11.01). Έκανα λοιπόν τα χαρτιά μου για αναπληρωτής,ωρομίσθιος κλπ. Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:
1) υπάρχει περίπτωση να με πάρουν κάπου; (φαντάζομαι όχι αλλά έπρεπε να ρωτήσω :p )
2) δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου (8,56 ) και το ότι τελείωσα ακριβώς σε 4 χρόνια (δεν προσπαθώ να το παίξω απλά όταν στο 3ο έτος στο πλαίσιο της πρακτικής των παιδαγωγικών πηγαίναμε σε σχολεία έβλεπα τους γυμναστές να βαριούνται και να μην έχουν ιδέα τι τους γίνεται. Γιατί λοιπόν να μην έχουν ευκαιρία νέα άτομα με όρεξη για δουλειά μια ευκαιρία; Αντ'αυτού προηγούνται άτομα επειδή τέλειωσαν πιο νωρίς;
3) άντε λοιπόν και βγαίνουν οι πίνακες και βλέπω σε ποιο νούμερο είμαι(στη μηδενική προϋπηρεσία αφού μόλις τελείωσα,σωστά; ). Από κει και έπειτα πως λειτουργεί το όλο θέμα; Ανακοινώνουν πόσους παίρνουν από κάθε ένα ξεχωριστά; Παίζουν ρόλο οι περιοχές προτίμησης;
4) επιθυμώ να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην Ιατρική σχολή Αθηνών με θέμα: "Προαγωγή της ψυχικής υγείας και πρόληψη ψυχιατρικών διαταραχών". Θεωρείται ειδικής αγωγής ή όχι; Πολλά από τα μαθήματα που διδάσκομται αναφέρονται στον αυτισμό, ψυχώσεις κλπ τα οποία τα είχαμε διδαχθεί και στο πλαίσιο της ειδίκευσης στο Τεφαα.
5) ελπίζω να μην σας κούρασα :)

Για γενική αγωγή μάλλον δύσκολο. Μόνο αν γίνει ασεπ (και αν γίνει, να αφορά και τους γυμναστές) και γράψεις πάρα πολύ καλά.

Για την ειδική αγωγή, δες στην εγκύκλιο της ειδικής. http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2012/120807_anapl_wrom_eae.zip Στη σελίδα 30 λέει ότι με την κατεύθυνση που έχεις πάρει όσο σπούδαζες, μπαίνεις στους πίνακες. Όσο για το μεταπτυχιακό, ρώτα στο υπουργείο καλύτερα. Υπάρχουν κάποια τηλέφωνα επικοινωνίας στο site του και υπάρχει κι ένα τηλέφωνο για τους γυμναστές στη γενική αγωγή: ΠΕ-11 ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΣΩΤΗΡΧΟΥ Αικ. - ΜΑΡΤΙΝΗ Ελ.   210 344 - 3164 (Το βρήκα στις τελευταίες σελίδες της εγκυκλίου πρόσκλησης αναπληρωτών γενικής αγωγής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:10 »

Αποσυνδεδεμένος vivitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #267 στις: Αύγουστος 24, 2012, 10:44:24 πμ »
AΠΟ ΜΠΡΑΤΗ: ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΘΑ ΑΝΑΡΤΗΘΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΝΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ.ΜΟΝΟ ΤΟ 10% ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος MAXIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #268 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:02:36 μμ »
καλημερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω και να μου απαντησει καποιος εστω και στο περιπου τι πιθανοτητες εχουμε αν κανουμε μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη?ειμαι ΠΕ02 και ειμαι απο τους καινουργιους(εχει 2 χρονια που τελειωσα την σχολη......ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #269 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:56:23 μμ »
καλημερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω και να μου απαντησει καποιος εστω και στο περιπου τι πιθανοτητες εχουμε αν κανουμε μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη?ειμαι ΠΕ02 και ειμαι απο τους καινουργιους(εχει 2 χρονια που τελειωσα την σχολη......ευχαριστω εκ των προτερων
Δυστυχως μικρες... ειναι μεγαλο ρισκο για φιλολογο το μεταπτυχιακο... παιρνει πολλους αλλα εχετε μαζευτει πολλοι με μαστερ και διδακτορικα. Νομιζω οτι ακομα συμφερει μονο μαθηματικους. Παιρνει πολλους και ειναι ακομα λιγοι αυτοι που εχουν μαστερ. Βεβαια σε λιγακι σκανε μυτη οι της Βουλγαριας οποτε αναμενεται να γινει ενας μικρος χαμος!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:10 »

Αποσυνδεδεμένος ευρηκα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 28, 2012, 08:13:33 μμ »
Υπάρχει καμια νεότερη πληροφορία για το πότε θα αναρτηθούν οι πίνακες?

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 28, 2012, 08:39:13 μμ »
Μπααααααααα...  Αν βγουν τέλος της εβδομάδας αυτής, τυχεροί θα είμαστε!Πάντως μια καθυστέρηση θα την έχουμε φέτος σε όλη τη διαδικασία  >:(

Αποσυνδεδεμένος vivitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 28, 2012, 09:26:01 μμ »
ΑΠΟ ΜΠΡΑΤΗ: OYTE ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΝΑΡΤΩΝΤΑΙ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ...ΟΙ ΣΤΟΙΒΕΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΙ ΑΚΟΜΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 29, 2012, 12:35:13 μμ »
Πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο.
Ακόμα δεν έχουν ολοκληρώσει όλες οι διευθύνσεις τον έλεγχο των δικαιολογητικών, ώστε να τα στείλουν στη Δ/νση Ειδικής Αγωγής.
Σίγουρα δεν περιμένουμε πίνακες αυτή την εβδομάδα.
Αναμένουμε την επόμενη και μάλιστα τα τέλη της επόμενης θα ήταν ένα αισιόδοξο σενάριο :o
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 29, 2012, 01:45:45 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι, υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να διαβ'ασω το άρθρο με τα κριτήρια πρόσληψης αναπληρωτών ειδικής αγωγής. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με ενημερώσει σχετικά γι αυτό. Ή που αλλά μπορώ να το διαβάσω που το αρχείο να μην είναι pdf. Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #275 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:16:02 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι, υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να διαβ'ασω το άρθρο με τα κριτήρια πρόσληψης αναπληρωτών ειδικής αγωγής. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με ενημερώσει σχετικά γι αυτό. Ή που αλλά μπορώ να το διαβάσω που το αρχείο να μην είναι pdf. Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Η ανακοίνωση αφορά τα κριτήρια και τη διαδικασία πρόσληψης ειδικού επιστημονικού προσωπικού (ψυχολόγοι, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές κ.α.) και ειδικού βοηθητικού προσωπικού (φροντιστές ΑμεΑ). Αν είσαι εκπαιδευτικός σε γενικές γραμμές δεν σε αφορά. Εκτός κι αν έχεις μεταπτυχιακό σχετικά με:
α) τη θεραπεία λόγου
β) τη νοηματική γλώσσα
γ) τον προσανατολισμό και την κινητικότητα τυφλών
δ) τη συμβουλευτική και τον επαγγελματικό προσαντολισμό ΑμεΑ

Τότε ενδεχομένως να σε αφορά και αξίζει να το ψάξεις περαιτέρω.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος ευρηκα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #276 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:34:11 μμ »
Τελευταία ενημέρωση απο Μπράτη:
ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΑΔΙΚΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΣΕ ΜΙΑ ΔΝΣΗ ΒΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΝ 450 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ...Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:46:35 μμ »
Eυχαριστώ sp.educator.Tώρα διάβασα την απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:04:58 μμ »

Υπάρχει καμια νεότερη πληροφορία για το πότε θα αναρτηθούν οι πίνακες?

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:06:21 μμ »
Τελευταία ενημέρωση απο Μπράτη:
ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΩΣ ΑΔΙΚΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΟΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΣΕ ΜΙΑ ΔΝΣΗ ΒΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΝ 450 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ...Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!
Τωρα το ειδα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.