*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3164 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 12:51:46 μμ »
Καλημερα, περυση α΄ φάση ΠΕ02 πηραν στον πινακα Β μεχρι και το 234 (πηραν και πιο κατω απο τον πινακα Β αλλα καποιους με επαρκεια ΕΝΓ), μετα ακολουθησαν τριτεκνοι. Πηραν συνολικα 268 ατομα, εκ των οποιων 54 απο τον Α πινακα (δηλ. 20%) και γυρω στους 30 τριτεκνους (προφανως δεν ειχαν βαλει ολοι το κουτακι).
Φετος και εμενα η μεγαλη μου απορια ειναι ποσο θα τρεξει ο πινακας. Περυσι ημουν στην Β φαση. Φετος ομως βλεπω απο τη μια οτι το κουτακι σε αλλους κλαδους ειχε μειωθει, απο την αλλη ομως ο κλαδος ΠΕ02 και τα τοσα πολλα μεταπτυχιακα, σου περιοριζουν σε μεγαλο βαθμο την δυνατοτητα να μην κανεις κλικ στο κουτακι.

Α φαση πηραν 20 τριτεκνους, στο συνολο του ετους πηραν 30!
Πιστευω το κουτάκι οι μη εχοντες οικογενεια θα το δηλωσουν!Απλα διαβασα οτι γινεται χαμος με απενεργοποιηση αιτησεων!

Τι εννοείς απενεργοποίηση αιτήσεων; στην ειδική αγωγή; έχασα τελικά πολλά επεισόδια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3165 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 12:52:32 μμ »
EVA 02 Απο οσα εχω διαβασει στο forum το 20% ειναι το ποσοστο απο τον αριθμο ολων των προσληφθεντων, Δηλαδη εχουν π.χ. εξαρχης αποφασισει οτι θα παρουν 230; Ε, τοτε το 20% απο αυτους θα ειναι οι αλλες κατηγοριες..ή΄20% απο τριτεκνους πολυτεκνους και 20% απο τον Α πινακα...  μαλλον...  ενα απο τα δυο δεν ειμαι σιγουρη τι γινεται με αυτες τις κατηγοριες ακριβως.. Παντως ναι, η ΝΕΦΕΛΗ εχει δικιο, πολλοι τριτεκνοι, πολυτεκνοι βαζουν αποκλειστικα και μονο την περιοχη τους και ουτε τικαρουν το κουτακι... λογικο βεβαια γιατι η μετακινηση τους ειναι οπως και να το κανουμε δυσκολοτερη με τοσα παιδια αλλα χρηματικα δεν νομιζω να τουσ συμφερει εδωπου τα λεμε. Οποτε για αυτο μαλλον δεν ηταν οι αναμενομενοι περυσι, γιατι οπως και να το κανουμε με το ζορι παντρεια δε γινεται!!! ;D Α!! Ολα κι ολα! Το υπουργειο μας ειναι δικαιο σε αυτα!!  :) (Ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο καποιον τριτεκνο-πολυτεκνο.. πλακα για το υπουργειο εκανα ετσι που μας τα εχουν μπερδεψει  ;) )

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3166 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 12:58:07 μμ »
Οχι 230 απλα αν παρουν τριτεκνους κ α πινακα μενει καθαρο 130!

Παιδιά αν στους 265 που πηραν περισυ α φαση οι 20 ήταν τριτεκνοι και οι περιπου 50 απο τον Α πινακα, με αναλογία φετος αν παρουν ~230 δε βγαινουν 130 οι καθαροί απο τον πινακα Β.Μη σπερνετε τον πανικό.Θα είναι περισσοτεροι.

υ.γ. καλά όχι πολύ περισσοτεροι αλλά όχι και 130.Ετσι νομίζω δλδ.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3167 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 12:58:28 μμ »
EVA 02 Απο οσα εχω διαβασει στο forum το 20% ειναι το ποσοστο απο τον αριθμο ολων των προσληφθεντων, Δηλαδη εχουν π.χ. εξαρχης αποφασισει οτι θα παρουν 230; Ε, τοτε το 20% απο αυτους θα ειναι οι αλλες κατηγοριες..ή΄20% απο τριτεκνους πολυτεκνους και 20% απο τον Α πινακα...  μαλλον...  ενα απο τα δυο δεν ειμαι σιγουρη τι γινεται με αυτες τις κατηγοριες ακριβως.. Παντως ναι, η ΝΕΦΕΛΗ εχει δικιο, πολλοι τριτεκνοι, πολυτεκνοι βαζουν αποκλειστικα και μονο την περιοχη τους και ουτε τικαρουν το κουτακι... λογικο βεβαια γιατι η μετακινηση τους ειναι οπως και να το κανουμε δυσκολοτερη με τοσα παιδια αλλα χρηματικα δεν νομιζω να τουσ συμφερει εδωπου τα λεμε. Οποτε για αυτο μαλλον δεν ηταν οι αναμενομενοι περυσι, γιατι οπως και να το κανουμε με το ζορι παντρεια δε γινεται!!! ;D Α!! Ολα κι ολα! Το υπουργειο μας ειναι δικαιο σε αυτα!!  :) (Ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο καποιον τριτεκνο-πολυτεκνο.. πλακα για το υπουργειο εκανα ετσι που μας τα εχουν μπερδεψει  ;) )
Μαλλον το δευτερρο ιχυει!Δεν σε παρεξηγω! Ολοι να δουλεψουμε θελουμε1 :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:04:52 »

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3168 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:03:17 μμ »
Οχι 230 απλα αν παρουν τριτεκνους κ α πινακα μενει καθαρο 130!

Παιδιά αν στους 265 που πηραν περισυ α φαση οι 20 ήταν τριτεκνοι και οι περιπου 50 απο τον Α πινακα, με αναλογία φετος αν παρουν ~230 δε βγαινουν 130 οι καθαροί απο τον πινακα Β.Μη σπερνετε τον πανικό.Θα είναι περισσοτεροι.

υ.γ. καλά όχι πολύ περισσοτεροι αλλά όχι και 130.Ετσι νομίζω δλδ.

συμφωνώ!!!!! πάνω από 130 θα είναι.... έναν μαθηματικό χρειαζόμαστε να τα υπολογήσει...

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3169 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:08:14 μμ »
Μια που συζηταμε για τα ποσοστα, λογικα οι περυσινοι που ανηκαν στο 20% και δεν πηγαν ολοι, αφου οι αριθμοι προσληψεων τους προεκυψαν μειωμενοι  απο το αναμενομενο(ανεξαρτητως της ειδικης κατηγοριας τους) λογικα συμπληρωθηκαν οι θεσεις απο τους υπολοιπους του β' πινακα να φανταστω.. θα μου πειτε τι ρωταω τωρα αλλα με το υπουργειο και τις περιεργες διαταξεις του ποτε κανεις δεν ξερει...

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3170 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:10:24 μμ »
Ναι έτσι είναι.Αν το 20%δε φτανει να καλυψει τους τριτεκνους επειδη π.χ. δεν εχουν βαλει κουτακι ή δε φτανουν και τοσους σε αριθμό τότε ναι θα συνεχεσει με τους υπολοιπους του πινακα Β.
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3171 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:17:01 μμ »
Ευχαριστω για την απαντηση pde86  :) Οχι τιποτα αλλο, αλλα το υπουργειο δεν συμβαδιζει συχνα με την κοινη λογικη  ;)

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3172 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:20:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!

Να ρωτήσω κάτι που βέβαια κανείς δε θα ξέρει με σιγουριά....

Υπάρχουν ελπίδες λέτε για αύριο ή θα πάει ακόμη πιο μακριά "η βαλίτσα"; Αν βγούνε πχ. Δευτέρα λέτε να μας πούνε να παρουσιαστούμε την επόμενη ή θα υπάρχει μία μέρα κενό και να πάμε από Τετάρτη;
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος kat_ste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3173 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:30:37 μμ »
Μάλλον εξαρτάται από την ώρα...αν βγουν βράδυ, δε γίνεται να καλέσουν για την επόμενη μέρα....αν όμως βγούν νωρίς, μπορούν...

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3174 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:44:25 μμ »
Μάλλον εξαρτάται από την ώρα...αν βγουν βράδυ, δε γίνεται να καλέσουν για την επόμενη μέρα....αν όμως βγούν νωρίς, μπορούν...

Ευχαριστώ για την απάντηση.
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος kat_ste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3175 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:25:28 μμ »
Εμένα πάντως αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχουν φτάσει όλα τα κενά στο υπουργείο....
Π.χ. ο Πειραιάς πέρυσι στην α΄φάση είχε πάρει 8 φιλολόγους ειδικής αγωγής και φέτος μάθαμε ότι τα κενά των φιλολόγων των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., τα οποία είναι ακόμη κλειστά, δεν έχουν φτάσει στο υπουργείο, ενώ των τμημάτων ένταξης έχουν πάει...κ έπειτα από ερώτηση στο υπουργείο τηλεφωνικώς μου είπαν ότι ο Πειραιάς σε α΄φάση θα πάρει 2 ΠΕ 02.50!!! Γιατί τόση αδιαφορία για τη στελέχωση των κλειστών σχολείων????

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3176 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:44:12 μμ »
Το θεμα σχετικα με την απενεργοποιηση αιτησεων δεν ξερω κατα ποσο στεκει ως κατι θετικο (απευθυνομαι στους φιλολογους), γιατι προσωπικα πιστευω οτι για τους φιλολογους ειδικης οι πρωτοι 250 πανω-κατω θα προσληφθουν ως ΑΚΩ σχεδον σιγουρα στην πρωτη- δευτερη επιλογη, εκεινοι απο το 250- 350, χοντρικα παντα, καπου σε αυτα που δηλωσαν αλλα και ισως παντου αν εχουν βαλει το κουτακι αλλα και παλι ως ΑΚΩ θα ειναι (απο οσα παρατηρησα στις περυσινες προσληψεις) οποτε δεν νομιζω να ειναι απο εκεινους που απενεργοποιουν τις αιτησεις τους, γιατι οκ θα ειναι πληρους ωραριου οποτε ρισκαρουν για την προυπηρεσια. Μιλαω παντα για το τι πιστευω προσωπικα οτι θα ισχυσει στην συντριπτικη πλειοψηφια, οχι οτι γνωριζω κατι εκ των εσω για να το ξεκαθαρισω. Αρα ποιοι ειναι εκεινοι απο εμας που απενεργοποιουν τις αιτησεις τους; Ισως μονο εκεινοι που δηλωσαν ΑΜΩ παντου η εστω  ΑΜΩ και σε καποιες αλλες περιοχες εκτος της μονιμης κατοικιας τους και βλεπουν οτι μαλλον δεν θα τους "βγει" στο οικονομικο, που ειναι λογικο στην κατασταση που ειμαστε. Αρα μενουν εκεινοι μονο που θα μπορουν να διαθεσουν το χρηματικο ποσο να μετακινηθουν εκτος της περιοχης τους και να δουλεψουν με μειωμενο οσες ωρες κι αν ειναι αυτο. Παρολαυτα αν οι προσληψεις μειωμενου ειναι πανω κατω στους περυσινους αριθμους μαλλον μιλαμε για ελαχιστα ατομα. Απο την αλλη βεβαια ακουσα (οχι οτι ισχυει προς το παρον αλλα  πολλα ακουγονται) οτι θα παρουν πολλους μειωμενου φετος για να μειωσουν το κοστολογιο και αν αρνηθουν πολλοι θα συμπληρωσουν τις ωρες απο τους μονιμους (ειδικευομενους η μη) στην ειδικη αγωγη αφου απο οσα διαβασα σε προηγουμενες σελιδες του θεματος το κανουν ηδη χρονια, απλως τωρα θα εχουν και "επισημη" δικαιολογια. Δεν θελω να σπειρω πανικο ή κατι αλλο απλως εκφραζω την απορια μου για το που βασιζεται η ξαφνικη μαζικη αποφαση απενεργοποιησης αιτησεων. Μηπως ξερουν κατι περισσοτερο και εγω ειμαι στον υπεροχο συννεφενιο κοσμο μου;;; :-\ Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο ας μας πληροφορησει :)

Αποσυνδεδεμένος giorgina_bham

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #3177 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:46:00 μμ »
kat_stef Κατερινάκι εσύ είσαι; Από το ΕΕΕΕΚ Πειραιά; Μη μου λες τέτοια τώρα... όχι ότι τρελλαίνομαι για το σχολείο, αλλά είναι δίπλα στο σπίτι μου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.