*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 333909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #518 στις: Ιούνιος 03, 2008, 04:16:04 μμ »
Για να είμαστε ρεαλιστές, από ποσοτική άποψη τα νέα και τα αρχαία έχουν μειωθεί αρκετά. Αυτό είναι μια επιτυχία. Το βασικό, όμως, πρόβλημα, δηλαδή η αοριστία της ύλης της ιστορίας, δυστυχώς παρέμεινε και αυτό είναι ως ένα βαθμό αποτυχία, δεδομένου ότι το μαζικό χαντάκωμα στον προηγούμενο διαγωνισμό οφειλόταν σε αυτό ακριβώς το πρόβλημα. Η μείωση της βυζαντινής ιστορίας είναι περισσότερο κοροϊδία παρά ουσιαστική μείωση. Καλύτερα να μην την κάνανε καθόλου, γιατί είναι σα να εμπαίζουν τους υποψήφιους και μάλιστα στο πιο ευαίσθητο σημείο τους. Ή κάνεις μια σωστή αλλαγή ή δεν κάνεις καμία αλλαγή...
Επειδή είμαι στους διοριστέους της β΄ φουρνιάς και έχω αντιμετωπίσει και γω το πρόβλημα "τι διαβάζουμε στην ιστορία;", έχω να προτείνω, σε όσους ενδιαφέρονται, μια κάπως μινιμαλιστική λύση: βρείτε μια πολύ καλή αλλά συνοπτική (επίτομη) ελληνική ιστορία και επικεντρωθείτε σε αυτήν. Μη χάνεστε σε μια τεράστια βιβλιογραφία από την οποία δεν θα μπορείτε στο τέλος να διακρίνετε τι πρέπει και τι αξίζει να διαβάσετε. Ουκ εν τω πολλώ το ευ. Έχει βγει τώρα τελευταία μια επίτομη "Ελληνική Ιστορία" από την Εκδοτική Αθηνών. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή και σοβαρή, τόσο στο περιεχόμενο όσο και στη μεθοδολογία της. Υπάρχουν βέβαια και άλλες επίτομες, όχι όμως όλες εξίσου καλές. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. Δεν έγραψα πολύ καλά, αλλά όχι τόσο χάλια ώστε να μου στοιχίσει ακριβά...Καλό κουράγιο και καλό διάβασμα σε όλους!

Αυτή τη συμβουλή μου την έχω δώσει και άλλοι συνάδελφοι στο φόρουμ που διορίστηκαν και τις βρίσκω πολύ σωστές. Πάρα πολύ καλά διαβασμένα σχολικά μπορούν να σου δώσουν ικανοποιητικό βαθμό, όχι πολύ ψηλό, αλλά και όχι ικανό να σου στερήσει το διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:37 »

Αποσυνδεδεμένος joanna973

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #519 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:50:50 μμ »
Να ευχηθώ αρχικά δύναμη και κουράγιο σε όλους μας!!!
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι η ασάφεια στην ύλη της Ιστορίας... όσον αφορά τα Αρχαία και τα Νέα Ελληνικά, μάλλον είμαστε σε καλύτερη μοίρα, έστω και ελάχιστα σε σχέση με τον προηγούμενο διαγωνισμό... (π.χ. δεν έχουμε όλα τα ποιήματα του Καβάφη ή τα διηγήματα του Βιζυηνού)... Ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από μένα σε όλους όσους κοπίασαν και πέτυχαν τη μείωση της ύλης... είναι μια νίκη... κι όχι μόνο ηθική...
Στο πρακτικό του ζητήματος τώρα, σε κάτι ενημερωτικά σεμινάρια που είχα παρακολουθήσει στον προηγούμενο ΑΣΕΠ, όλοι οι εισηγητές τόνιζαν ότι η καλύτερη τακτική είναι να βασιστούμε σε πολύ καλή μελέτη των σχολικών εγχειριδίων και κυρίως του βιβλίου του καθηγητή και στη συνέχεια να επεκταθούμε αναλόγως του χρόνου και της διάθεσης σε εγκυκλοπαιδικά και επιστημονικά συγγράμματα...
Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε... Καλή μας επιτυχία!!!
Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #520 στις: Ιούνιος 03, 2008, 06:51:24 μμ »
επειδή θίχτηκε το θέμα για το Λουκή Λάρα απλώς να ενημερώσω οτι φέτος γιορτάζονται τα 100 χρόνια από το θάνατό του Βικέλα...ίσως γι'αυτό η επιμονή σε αυτό.
Όσο για τη μείωση της ύλης σαφώς θετική αλλά εδώ που τα λέμε....το πρόβλημα ήταν η ιστορία ...και το πρόβλημα παραμένει. Η μείωση 3-4 κειμένων στη λογοτεχνία  και 2-3 στα αρχαία σημαίνει ίσως 3-4( το πολύ λιγότερες μέρες διάβασμα)....κατα την ταπεινή μου εκτίμηση...οφείλω ωστόσο να συγχαρώ για τις προσπάθειες τους υπεύθυνους του συλλόγου αδιόριστων εκπαιδευτικών.
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #521 στις: Ιούνιος 03, 2008, 07:07:35 μμ »
ε οχι και 3-4 μερες ο ηροδοτος, τα πολιτικα, ο ριτσος κτλ.ασε που βγηκε η μιση βυζντινη σχεδον. δεν λεω οτι ειναι σημαντικη η μειωση αλλα ειναι μια ανασα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:37 »

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #522 στις: Ιούνιος 03, 2008, 07:49:54 μμ »
όσοι ασχολούμαστε με τη διδασκαλία  στην γ λυκείου ,δεν περιμένουμε τον ασεπ  για να διαβάσουμε τη "Σονάτα" και τα "Πολιτικά'. Πιστεύω οτι αυτά ήθελαν το λιγότερο διάβασμα ....συγγνώμη, αλλά μιλώ πάντα προσωπικά κι ίσως εκφράζω και κάποιους ακόμη συναδέλφους...
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #523 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:04:40 μμ »
Συμφωνώ. Για όποιον τα έχει διδάξει, αρχαία και λογοτεχνία [τα κείμενα όχι η εισαγωγή] απαιτούν το λιγότερο διάβασμα. Η ιστορία ήταν και παραμένει το πρόβλημα. Προσωπικά θα προτιμούσα μεγαλύτερη μείωση της ύλης στην ιστορία κια ας αυξάνονταν τα αρχαία-λογοτεχνία. Ή τουλάχιστον βιβλιογραφία στην ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #524 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:06:03 μμ »
ελα ντε!
συμφωνω απολυτως
κοψανε αυτα που εχουμε διδαξει και τα γνωριζουμε
μας υποχρεωσανε που βγαλανε τη σονατα και τα πολιτικα...
δεν ξερανε να κοψουνε κανενα αιωνα απο την ιστορια...

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #525 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:09:09 μμ »
Στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν μπορούμε να μιλάμε για μείωση στη λογοτεχνία, αφού αυξήθηκαν οι συγγραφείς! Χώρια που μεγάλο μέρος του διαβάσματος για τον προηγούμενο διαγωνισμό πάει ουσιαστικά χαμένο.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #526 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:11:16 μμ »
ειναι σιγουρο. κ εγω τα εχω διδαξει. αλλα πολλοι οχι. αλλα ο ασεπ εχει αλλη νοοτροπια. χρειαζεται διαφορετικο διαβασμα.ας μην βλεπουμε το ποτηρι μισοαδειο...
κι εγω που τα εχα διδαξει ολα αυτα ειδα τι πηρα περσυ. με αυτο το διαβασμα που λετε 3-4 μερες. θελει διεξοδικο και ουσιαστικο διαβασμα.
η μειωση στην ιστορια ειναι κατι. φευγει η μιση βυζαντινη....κατι ειναι κι αυτο...
κι εγω παρακαλουσα να βγαλουν περιοδους στην ιστορια η να βαλουν σχολικα. δεν τον εκαναν. αυτην εχουμε μ αυτην πορευομαστε. παντως η παρεμβαση της πεαε ηταν σημαντικη. ειναι μια πρωτη μεγαλη νκη μας
με το τελευταιο σου μηνυμ ευα συμφωνω απολυτα..

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #527 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:38:40 μμ »
Η μείωση 3-4 κειμένων στη λογοτεχνία  και 2-3 στα αρχαία σημαίνει ίσως 3-4( το πολύ λιγότερες μέρες διάβασμα)....

Χώρια που μεγάλο μέρος του διαβάσματος για τον προηγούμενο διαγωνισμό πάει ουσιαστικά χαμένο.
Ας μη ξεχνάμε ότι στον προηγούμενο διαγωνισμό είχαμε 154 ποιήματα του Καβάφη και όλα από το Α κ Β ημερολόγιο καταστρώματος του Σεφέρη...Τουλάχιστον τώρα τα περισσότερα από αυτά που έχουμε διδάσκονται και είναι πολύ πιο εύκολο να βρούμε αναλύσεις.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #528 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:39:31 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!
Θα ήθελα , αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει , να μου απαντήσει στα εξής:
1) αυτά που ορίζονται στο κεφάλαιο 3 Ηθικών Νικ.( 1104b- 31105a 16)στην έκδοσή που έχω εγώ αναφέρονται στο κεφάλαιο2( εκτός και αν κάνω κάποιο λάθος). Το κεφ 3 αναφέρεται στους 3 αναγκαίους όρους για την πραγμάτωση της ηθικής και ενάρετης πράξης, σ΄αυτό που διαβάζω εγώ.
Γι΄αυτό κάποιος, τον παρακαλώ θερμά να με διαφωτίσει και να μου πει μέχρι που ακριβώς είναι το κεφ το συγκεκριμένο( περιέχει και τα 8 επιχειρήματα για τη σχέση ηθικής αρετής και ηδονής;)
2) Αν κάποιος διαβάσει μόνο τα αποσπάσματα του σχολικού για Πλάτωνα είανι καλυμμένος ή αυτά που δεν περιέχονται είναι πολλά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, αλλά έχω καταμπερδευτεί.

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #529 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:41:26 μμ »
Βασικά, που μπορώ να βρω την προκήρυξη του διαγωνισμού;; Ή δεν βγήκε ακόμα;;Βγήκε μόνο η ύλη;;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #530 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:49:25 μμ »
Καλησπέρα και από μένα!
Θα ήθελα , αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει , να μου απαντήσει στα εξής:
1) αυτά που ορίζονται στο κεφάλαιο 3 Ηθικών Νικ.( 1104b- 31105a 16)στην έκδοσή που έχω εγώ αναφέρονται στο κεφάλαιο2( εκτός και αν κάνω κάποιο λάθος). Το κεφ 3 αναφέρεται στους 3 αναγκαίους όρους για την πραγμάτωση της ηθικής και ενάρετης πράξης, σ΄αυτό που διαβάζω εγώ.
Γι΄αυτό κάποιος, τον παρακαλώ θερμά να με διαφωτίσει και να μου πει μέχρι που ακριβώς είναι το κεφ το συγκεκριμένο( περιέχει και τα 8 επιχειρήματα για τη σχέση ηθικής αρετής και ηδονής;)
2) Αν κάποιος διαβάσει μόνο τα αποσπάσματα του σχολικού για Πλάτωνα είανι καλυμμένος ή αυτά που δεν περιέχονται είναι πολλά;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, αλλά έχω καταμπερδευτεί.
sisses,
ό,τι είναι στην ύλη από το κεφ.3 είναι αυτό :

"Σημεῖον δὲ δεῖ ποιεῖσθαι τῶν ἕξεων τὴν ἐπιγινομένην ἡδονὴν ἢ λύπην (5) τοῖς ἔργοις· ὁ μὲν γὰρ ἀπεχόμενος τῶν σωματικῶν ἡδονῶν καὶ αὐτῷ τούτῳ χαίρων σώφρων, ὁ δ᾽ ἀχθόμενος ἀκόλαστος, καὶ ὁ μὲν ὑπομένων τὰ δεινὰ καὶ χαίρων ἢ μὴ λυπούμενός γε ἀνδρεῖος, ὁ δὲ λυπούμενος δειλός. περὶ ἡδονὰς γὰρ καὶ λύπας ἐστὶν ἡ ἠθικὴ ἀρετή· διὰ μὲν γὰρ (10) τὴν ἡδονὴν τὰ φαῦλα πράττομεν, διὰ δὲ τὴν λύπην τῶν καλῶν ἀπεχόμεθα. διὸ δεῖ ἦχθαί πως εὐθὺς ἐκ νέων, ὡς ὁ Πλάτων φησίν, ὥστε χαίρειν τε καὶ λυπεῖσθαι οἷς δεῖ· ἡ γὰρ ὀρθὴ παιδεία αὕτη ἐστίν.
Ἔτι δ᾽ εἰ αἱ ἀρεταί εἰσι περὶ πράξεις καὶ πάθη, παντὶ δὲ πάθει καὶ πάσῃ πράξει ἕπεται (15) ἡδονὴ καὶ λύπη, καὶ διὰ τοῦτ᾽ ἂν εἴη ἡ ἀρετὴ περὶ ἡδονὰς καὶ λύπας. μηνύουσι δὲ καὶ αἱ κολάσεις γινόμεναι διὰ τούτων· ἰατρεῖαι γάρ τινές εἰσιν, αἱ δὲ ἰατρεῖαι διὰ τῶν ἐναντίων πεφύκασι γίνεσθαι.
Ἔτι, ὡς καὶ πρῴην εἴπομεν, πᾶσα ψυχῆς ἕξις, ὑφ᾽ οἵων πέφυκε γίνεσθαι (20) χείρων καὶ βελτίων, πρὸς ταῦτα καὶ περὶ ταῦτα τὴν φύσιν ἔχει· δι᾽ ἡδονὰς δὲ καὶ λύπας φαῦλοι γίνονται, τῷ διώκειν ταύτας καὶ φεύγειν, ἢ ἃς μὴ δεῖ ἢ ὅτε οὐ δεῖ ἢ ὡς οὐ δεῖ ἢ ὁσαχῶς ἄλλως ὑπὸ τοῦ λόγου διορίζεται τὰ τοιαῦτα. διὸ καὶ ὁρίζονται τὰς ἀρετὰς ἀπαθείας τινὰς (25) καὶ ἠρεμίας· οὐκ εὖ δέ, ὅτι ἁπλῶς λέγουσιν, ἀλλ᾽ οὐχ ὡς δεῖ καὶ ὡς οὐ δεῖ καὶ ὅτε, καὶ ὅσα ἄλλα προστίθεται. ὑπόκειται ἄρα ἡ ἀρετὴ εἶναι ἡ τοιαύτη περὶ ἡδονὰς καὶ λύπας τῶν βελτίστων πρακτική, ἡ δὲ κακία τοὐναντίον.
Γένοιτο δ᾽ ἂν ἡμῖν καὶ ἐκ τούτων φανερὸν ὅτι περὶ τῶν (30) αὐτῶν. τριῶν γὰρ ὄντων τῶν εἰς τὰς αἱρέσεις καὶ τριῶν τῶν εἰς τὰς φυγάς, καλοῦ συμφέροντος ἡδέος, καὶ [τριῶν] τῶν ἐναντίων, αἰσχροῦ βλαβεροῦ λυπηροῦ, περὶ ταῦτα μὲν πάντα ὁ ἀγαθὸς κατορθωτικός ἐστιν ὁ δὲ κακὸς ἁμαρτητικός, μάλιστα δὲ περὶ τὴν ἡδονήν· κοινή τε γὰρ αὕτη (35) τοῖς ζῴοις, καὶ πᾶσι τοῖς ὑπὸ τὴν αἵρεσιν παρακολουθεῖ· [1105a] (1) καὶ γὰρ τὸ καλὸν καὶ τὸ συμφέρον ἡδὺ φαίνεται.
Ἔτι δ᾽ ἐκ νηπίου πᾶσιν ἡμῖν συντέθραπται· διὸ χαλεπὸν ἀποτρίψασθαι τοῦτο τὸ πάθος ἐγκεχρωσμένον τῷ βίῳ. κανονίζομεν δὲ καὶ τὰς πράξεις, οἳ μὲν μᾶλλον οἳ δ᾽ ἧττον, (5) ἡδονῇ καὶ λύπῃ. διὰ τοῦτ᾽ οὖν ἀναγκαῖον εἶναι περὶ ταῦτα τὴν πᾶσαν πραγματείαν· οὐ γὰρ μικρὸν εἰς τὰς πράξεις εὖ ἢ κακῶς χαίρειν καὶ λυπεῖσθαι.
Ἔτι δὲ χαλεπώτερον ἡδονῇ μάχεσθαι ἢ θυμῷ, καθάπερ φησὶν Ἡράκλειτος, περὶ δὲ τὸ χαλεπώτερον ἀεὶ καὶ τέχνη γίνεται καὶ ἀρετή· (10) καὶ γὰρ τὸ εὖ βέλτιον ἐν τούτῳ. ὥστε καὶ διὰ τοῦτο περὶ ἡδονὰς καὶ λύπας πᾶσα ἡ πραγματεία καὶ τῇ ἀρετῇ καὶ τῇ πολιτικῇ· ὁ μὲν γὰρ εὖ τούτοις χρώμενος ἀγαθὸς ἔσται, ὁ δὲ κακῶς κακός.
Ὅτι μὲν οὖν ἐστὶν ἡ ἀρετὴ περὶ ἡδονὰς καὶ λύπας, καὶ ὅτι ἐξ ὧν γίνεται, ὑπὸ τούτων καὶ αὔξεται (15) καὶ φθείρεται μὴ ὡσαύτως γινομένων, καὶ ὅτι ἐξ ὧν ἐγένετο, περὶ ταῦτα καὶ ἐνεργεῖ, εἰρήσθω."
 

Αποσυνδεδεμένος russel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008- Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #531 στις: Ιούνιος 03, 2008, 09:06:09 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι νομίζω αρχικά πως πρέπει να ευχαριστήσουμε όλοι το σύλλογο αδιόριστων εκπαιδευτικών για την μείωση της ύλης,  απ΄την άλλη όμως δεν πρέπει να αγνοούμε και την κοροϊδία που κρύβεται από πίσω. Βγάζοντας για παράδειγμα το ποίημα του Σικελιανού Πνευματικό εμβατήριο φεύγει κάτι απ' την ύλη;. Πρέπει επίσης να προσέξουμε ιδιαιτέρως την διατύπωση της βυζαντινής ιστορίας. Τι εννοείται με την φράση "οι σχέσεις Βυζαντίου και Δύσης"? Θα απορρίψουμε τους Οθωμανούς, Σέρβους, Βούλγαρους; Ποια ιστορικά γεγονότα της Δύσης επηρεάζουν το Βυζάντιο; Υπάρχουν όλα στο σχολικό βιβλίο; Μ΄αυτήν την διατύπωση τι θέματα μπορούν να μπουν; Θυμηθείτε ενδεικτικά το ερώτημα του προηγούμενου Ασεπ για την όγδοη σταυροφορία. Εγω νομίζω πως για την βυζαντινή συγκεκριμένα βάσει της διατύπωσhς μόνο η Βυζαντινή ιστορία του Cambridge μας σώζει και ο Vasiliev.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.