*

Αποστολέας Θέμα: Συνταξιοδοτήσεις 2022  (Αναγνώστηκε 52985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 02:44:39 μμ »
Δεν είναι θέμα εξυπηρέτησης είναι θέμα νομικό νομίζω...Εννοείται όλοι θέλουμε να γίνουν διορισμοί αλλά όχι σε βάρος άλλων...Όπως είναι το σωστό και με τη σωστή σειρά. Νομίζω εδώ δε διαφωνούμε. Ικανοποιούνται πρώτα οι αιτήσεις των ήδη διορισμένων και μετά βλέπουμε τι γίνεται εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω...Αν έχω λάθος να μας το πει και κάποιος που είναι χρόνια διορισμένος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:36 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 02:45:15 μμ »
Στη 2εα και στην 3εα γιατι δεν αλλαξε; Τι ηταν @@? Εκατσαν 2 χρονια οπως οριζε και δεν αλλαξε αυτο.

Μα τι επιχείρημα είναι αυτό; Επειδή δεν διεκδικήθηκε κάτι από τους συναδέλφους της ειδικής δεν μπορεί να διεκδικηθεί από εμάς; Άσχετο αυτό με το θέμα των διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 02:47:15 μμ »
Μα τι επιχείρημα είναι αυτό; Επειδή δεν διεκδικήθηκε κάτι από τους συναδέλφους της ειδικής δεν μπορεί να διεκδικηθεί από εμάς; Άσχετο αυτό με το θέμα των διορισμών.
Ειναι ιδια προκήρυξη ακριβως με την μονη διαφορα της 5ετιας στην ειδική. Για αυτο κ δε το αλλαξαν και δε θα το αλλαξουν.
Τωρα αν ψηφιστει μελλοντικά οτι θα αλλαξει οκ!!! Σε 1 μηνα εχουμε αποτελέσματα μεταθέσεων πάντως.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 02:56:43 μμ »
Δηλαδή όταν πέρσι κάποιοι διορίστηκαν σχεδόν στο100% των κενών τους ενώ άλλοι στο 30% δεν ήταν αδικία αυτό ,μόνο οι φετινοί διορισμοί θα είναι άδικοι έναντι των περσινών..μάλιστα.Τα καλά και συμφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:36 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 02:58:28 μμ »
Δηλαδή όταν πέρσι κάποιοι διορίστηκαν σχεδόν στο100% των κενών τους ενώ άλλοι στο 30% δεν ήταν αδικία αυτό ,μόνο οι φετινοί διορισμοί θα είναι άδικοι έναντι των περσινών..μάλιστα.Τα καλά και συμφέροντα.

Νομίζω ότι αν ψαξεις τα περσινά που ποστ θα δεις ότι έλεγα ότι ήταν άδικο αυτά. Και αν διαβάσεις τα φετινά μου θα δεις ότι έχω γράψει ότι έχει ερθει η σειρά την Αβαθμιασ τώρα

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:00:47 μμ »
Νομίζω ότι αν ψαξεις τα περσινά που ποστ θα δεις ότι έλεγα ότι ήταν άδικο αυτά. Και αν διαβάσεις τα φετινά μου θα δεις ότι έχω γράψει ότι έχει ερθει η σειρά την Αβαθμιασ τώρα

Κάτι που δεν ισχύει για την Αβαθμια... οι συνταξιοδοτήσεις τους είναι λιγότερες από αυτές της Βθμιας!

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:01:34 μμ »
Δηλαδή όταν πέρσι κάποιοι διορίστηκαν σχεδόν στο100% των κενών τους ενώ άλλοι στο 30% δεν ήταν αδικία αυτό ,μόνο οι φετινοί διορισμοί θα είναι άδικοι έναντι των περσινών..μάλιστα.Τα καλά και συμφέροντα.
Νομίζω δε έγινα κατανοητή σε αυτό που λέω...Να γίνουν όσο περισσότεροι διορισμοί γίνεται αλλά να δώσει το δικαίωμα στους ήδη διορισμένους να αιτηθούν μετάθεση...

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:02:54 μμ »
Ειναι ιδια προκήρυξη ακριβως με την μονη διαφορα της 5ετιας στην ειδική. Για αυτο κ δε το αλλαξαν και δε θα το αλλαξουν.
Τωρα αν ψηφιστει μελλοντικά οτι θα αλλαξει οκ!!! Σε 1 μηνα εχουμε αποτελέσματα μεταθέσεων πάντως.
Στην ειδική πέρασαν δύο χρόνια χωρίς να γίνουν διορισμοί και τώρα που μπορούν να μετατεθούν ξαναγίνονται διορισμοί.
Στη γενική διαφοροποιείται λιγάκι το θέμα. Δε νομίζεις;
Ο χρόνος παραμονής στην περιοχή διορισμού πρέπει να έχει σχέση με την περιοδικότητα των διορισμών. Αλλιώς είναι καθαρά τιμωρητικός ή εκ του πονηρού θεσμοθετημένος.
Παρατηρώ πάντως ότι όσοι περιμένουν φέτος διορισμό (εύχομαι σύντομα) νοιάζονται περισσότερο στον αποκλεισμό των νεοδιόριστων από μεταθέσεις σε κενές θέσεις παρά με τους ίδιους τους διορισμούς.
Και τώρα κατασπαράξτε με! 8)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:03:51 μμ »
Νομίζω δε έγινα κατανοητή σε αυτό που λέω...Να γίνουν όσο περισσότεροι διορισμοί γίνεται αλλά να δώσει το δικαίωμα στους ήδη διορισμένους να αιτηθούν μετάθεση...Εμένα αυτό λέει η λογική μου...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:10:52 μμ »
Κάτι που δεν ισχύει για την Αβαθμια... οι συνταξιοδοτήσεις τους είναι λιγότερες από αυτές της Βθμιας!

Ναι, αλλά μπορεί το ποσοστό κάλυψης να είναι μεγαλύτερο από εμάς αυτή τη φορά, αυτό λέω.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:12:12 μμ »
To whom it may concern,,για να το πω και αγγλιστί,δεν πήγαινε για όλους το σχόλιο συνάδελφε mtsag. Α/θμια είμαστε και οι ειδικότητες που πέρσι καταποντιστήκαμε,μας χρωστάνε από πέρσι συν τα φετινά κενά.Εσείς που είστε υπέρμαχοι του δίκαιου γιατί δεν μιλάτε γι αυτό;(όχι εσύ mtsag)

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:14:55 μμ »
Κάτι που δεν ισχύει για την Αβαθμια... οι συνταξιοδοτήσεις τους είναι λιγότερες από αυτές της Βθμιας!

Μη τα βλέπουμε όπως μας συμφέρουν. Η Αθμια δεν κάλυψε 100% τα κενά της όπως έκανε η Βθμια . Εδώ με το καλημέρα σας είχαμε πολλές υπεραριθμίες σε ΠΕ02, ΠΕ03. Δεν ξέρω τι κατανομή θα γίνει. Μπορεί πάλι να αδικηθεί η Αθμια. Αλλά ως δεδομένο είναι ότι πχ οι ΠΕ60 έχουν από πέρυσι 500+ κενά συν ότι προκύψει φέτος και οι ΠΕ70 έχουν 2700 κενά συν ό,τι προκύψει φέτος. Τα κενά είναι κενά.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:17:17 μμ »
Στην ειδική πέρασαν δύο χρόνια χωρίς να γίνουν διορισμοί και τώρα που μπορούν να μετατεθούν ξαναγίνονται διορισμοί.
Στη γενική διαφοροποιείται λιγάκι το θέμα. Δε νομίζεις;
Ο χρόνος παραμονής στην περιοχή διορισμού πρέπει να έχει σχέση με την περιοδικότητα των διορισμών. Αλλιώς είναι καθαρά τιμωρητικός ή εκ του πονηρού θεσμοθετημένος.
Παρατηρώ πάντως ότι όσοι περιμένουν φέτος διορισμό (εύχομαι σύντομα) νοιάζονται περισσότερο στον αποκλεισμό των νεοδιόριστων από μεταθέσεις σε κενές θέσεις παρά με τους ίδιους τους διορισμούς.
Και τώρα κατασπαράξτε με! 8)
Τουλάχιστον για μένα δεν ισχύει αυτό.Ας γίνουν οι μεταθέσεις όλων αλλά όχι αν δεν γίνουν,αυτές των περσινών να μη γίνουν καθόλου έστω και λίγοι διορισμοί,κάπου ήμαρτον δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Συνταξιοδοτήσεις 2022
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 16, 2022, 03:17:57 μμ »
Ας παραμείνουμε στο θεμα.εδω που είναι οι συνταξιοδοτησεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.