*

Αποστολέας Θέμα: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???  (Αναγνώστηκε 53319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 09:00:20 πμ »
Συμφωνώ με τη Δήμητρα και με τις συναδέλφους που μίλησαν για "τσαμπουκά"...
Κάποτε που δούλευα σε ιδιωτικό άδειασε μία θέση. Είχε κανονίσει μία μέρα η υπεύθυνη για συνεντεύξεις. Είδα λοιπόν καμιά 10αριά κοπέλες να μπαινοβγαίνουν και το μεσημέρι τη ρώτησα "τι έγινε, βρέθηκε κάτι, μου φάνηκαν συμπαθητικές κοπέλες". Η απάντηση : "μπα...τίποτα...Μπαίνουν ρε παιδί μου σα χαμένα, υποτονικά...Πού να επιβληθούν σε τάξη έτσι?!!!!...." (δεν εννοώ ότι έκανες απαραίτητα κάτι τέτοιο Μαίρη! :-\)
Θέλουν "αέρα", θέλουν σταθερή φωνή που να δείχνει αυτοπεποίθηση, θέλουν να δουν "τσαμπουκά και τσαγανό" για να είναι σίγουροι ότι σε μία κατάσταση κρίσης δε θα βγεις από την τάξη κλαίγοντας. ::) Ακόμα και η στάση του σώματος την ώρα της συνέντευξης μπορεί να πει πολλά σε κάποιον που το μάτι του είναι "εξασκημένο" κι έχει δει κόσμο και κοσμάκη για τη θέση.
Με λίγα λόγια, αν δεν σου βγαίνει, παίξε θέατρο. Να κερδίσεις την εμπιστοσύνη από την πρώτη ματιά. Μη νομίζεις ότι ψάχνουν άνθρωπο νευρικό ή υπέρμαχο της αυστηρής τιμωρίας κλπ. Ίσα ίσα κάτι τέτοια τα ρωτάνε για να αποφεύγουν τις κακοτοπιές...
Μπορεί να είσαι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωπος αλλά αν μπήκες μέσα, κάθισες "φοβισμένη" σε μια καρέκλα και απαντούσες με τέτοιο τόνο στη φωνή ώστε η παρουσία σου μόνο αισθητή δε γινόταν, δε θα μπορούσες να πείσεις... :( (ακόμα και αυτή την στάση την δικαιολογώ γιατί κι εγώ στην πρώτη μου συνέντευξη για δουλειά, λόγω άγχους, έτσι ακριβώς ήμουν! Μετά κατάλαβα τι χρειάζεται και άλλαξα τροπάρι... ;D)
Εύχομαι όλα να πάνε καλά! :)

ΥΓ. Fragy, μοιάζουμε πάααααρα πολύ μου φαίνεται!!!!!! ;D ;D :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:04 »

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 01:06:31 μμ »
Συμφωνώ και με τη sophie και με τη dimitra.
Εμείς στο σχολείο που δούλευα είχαμε μια κοπέλα χαμηλών τόνων, η οποία ήταν και δασκάλα βέβαια, αλλά χωρίς πείρα.
Το αποτέλεσμα ήταν να της πάρουν τον αέρα τα παιδιά και να μη μπορεί να κάνει το μάθημά της.
Στο τέλος βέβαια, αναγκαστικά άρχισε να φωνάζει λίγο για να μπορέσει να επιβληθεί, αλλά και πάλι...μάταιος κόπος.

Όταν λένε λοιπόν, χαμηλών τόνων δεν εννοούν ότι θέλουν να είσαι νευρική και να φωνάζεις, αλλά να μπορείς να σταθείς μες την τάξη.
Να είσαι σταθερή και σίγουρη γι' αυτό που κάνεις. Δεν έχει καμία μα καμία σημασία η φωνή.
Το αντίθετο μάλιστα. Όταν φωνάζεις δίνεις την εντύπωση ότι έχασες τον έλεγχο και μετά...κλάφτα Χαράλαμπε!
Κι εγώ που τα λέω ακόμα τα ψάχνω, μη νομίζετε.
Πιστεύω ότι, αν δε το έχεις μέσα σου, η εμπειρία και η συνεχής αναζήτηση είναι πολύ σημαντική.
 ;)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 01:25:47 μμ »
δυστηχως το..ηρεμο παρουσιαστηκο μπερδευει! εγω φαινομαι ετσι αλλα μεσα στην ταξη οσο ηρεμη κ να προσπαθω να ειμαι εκτος του οτι αλλαζουμε κ προσωπο μερικες φορες  ;D ειμαι πολυ ψυχραιμη δεν κυριευομαι ευκολα απο πανικο. αυτο ομως δεν φαινεται!!

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 11:11:01 μμ »
Καλησπερα σε ολους , εχω πολυ καιρο να μπω.
Εψαχνα δουλεια στην Αθηνα , ξαναγυρισα πισω δεν βρηκα τπτ
δεν απογοητευτηκα θα συνεχισω την προσπαθεια , απλα θελω να μοιραστω κατι μαζι σας
σε πολλα ιδιωτικα δημοτικα μου ειπαν
εισαι πολυ χαμηλων τονων, δεν θα μπορεις να επιβληθεις στα παιδια
δεν ξερουμε αν θα σε παιρναν τα παιδια για δασκαλα η για μαθητρια
ελεος !!!
ειμαι νηπιαγωγος και σε περιπτωση που ειχα α η β δημοτικου τι πιο λογικο να νιωσουν τα παιδια μια δασκαλα ηρεμη κοντα τους που τους παρεχει ενα ζεστο και ασφαλες περιβαλλον ερχομενα απο το νηπιαγωγειο ειδικα τα πρωτακια???
δλδ ο χιτλερ επρεπε να παει για πρωτες ταξεις??
δεν ξερω αν ηταν δικαιολογια αν εχουν δικιο πλεον δεν ξερω πως να παω στη συνεντευξη σαν μπαμπουλας για να πεισω??
ποια η γνωμη σας??
καλη αρχη σε ολους οσους ξεκινουν αυριο ευχομαι τα καλυτερα !!!!
καλη δυναμη !!! ;)

καποτε δουλευα καπου διπλα στο διευθυντη μου,και κατεληξα να τον αντικαθιστω οταν βαριοτανε.οταν επαιρνα συνεντευξεις για να προσλαβουμε καποιο ατομο,παντα προσλαμβανα το ατομο που με τον τροπο του με επειθε οτι ειναι ο ανθρωπος που ψαχνουμε-πολλες φορες ερχονταν ατομα που ντρεπονταν,συνεσταλμενα,με το αγχος της συνεντευξης για δουλεια,λυπαμαι που το λεω,αλλα εκεινη τη στιγμη δε μπορουσα να δω πισω απο τη συστολη τους την πραγματικη τους αξια.δυστυχως οταν δινουμε συνεντευξη για μια δουλεια πρεπει μεσα στο λιγο αυτο χρονο να δωσουμε τον καλυτερο εαυτο μας,απο την εμφανιση μεχρι την αισθηση που θα δωσουμε στον εργοδοτη μας για το οτι εμεις ειμαστε αυτο που ψαχνει,δηλ ανθρωπος θετικος,προθυμος,συνεργασιμος,με αγαπη για τη δουλεια του-δηλαδη καποιος που ο εργοδοτης να μπορει να βασιστει.Αφου πηγες νηπιαγωγος ουσα,σε συνεντευξη για α και β δημοτικου,επρεπε να μπεις στο πετσι αυτου που πιθανοτατα θα ζηταγε ο εργοδοτης σου.δηλ ο"αερας σου"να ειναι του στυλ εγω εχω τελειωσει νηπιαγωγος αλλα μπορω να τα καταφερω σε α και β δημοτικου ανετα,αυτο το μηνυμα να δινεις κι οχι απλα να το λες σε και σε χαμηλο τονο-ασχετα με το οτι εισαι γενικα χαμηλων τονων...εκεινη τη στιγμη η επιθυμια σου να παρεις τη δουλεια πρεπει να πειθει τον αλλον οτι εσυ εισαι ο ανθρωπος του...ελπιζω να βοηθησα
ο,τι καλυτερο σου ευχομαι και σκεψου τα λιγο αυτα

παρα πολυ βοηθησες σε ευχαριστω παρα πολυ , εχεις δικιο !!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:04 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 11:15:54 μμ »
ευχαριστω παρα πολυ sophie , effie, kathy , dimitra  και ολους οσους εδωσαν συμβουλες
δεν ημουν βεβαια χαμηλοφωνη και φοβισμενη σε μερικες μαλιστα ειχα παρα πολυ αυτοπεποιθηση ! πρεπει ομως να εχω περισσοτερη απο οτι φαινεται  :) ;) και πιο πολυ ''τσαμπουκα'' οπως μου ειπατε
και παλι ευχαριστω !!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 11:18:52 μμ »
MairyLiscious καλή μου, μήπως η όλη παρουσία σου είναι μια χαρά αλλά τα σχολεία που διάλεξες να πας είναι εκπαιδευτήρια άρα έχουν δεκάδες αιτήσεις απο κοπέλες με περισσότερη προυπηρεσία απο σένα ή απλά με γνωστους που τις έχουν συστίσει κτλ;;;;;; Νομίζω πως αν ψάξεις λίγο ακόμα θα βρεις απλά ίσως όχι οτι ψάχνεις ακριβώς (πχ μπορεί να βρεις παιδικό)
ναι εκπαιδευτηρια διαλεξα
φαινεται κοιτω πολυ ψηλα αλλα μαλλον πρεπει να κοιταξω και χαμηλοτερα  ;)
ευχαριστω βασιλικη !!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 11:26:30 μμ »
MairyLiscious καλή μου, μήπως η όλη παρουσία σου είναι μια χαρά αλλά τα σχολεία που διάλεξες να πας είναι εκπαιδευτήρια άρα έχουν δεκάδες αιτήσεις απο κοπέλες με περισσότερη προυπηρεσία απο σένα ή απλά με γνωστους που τις έχουν συστίσει κτλ;;;;;; Νομίζω πως αν ψάξεις λίγο ακόμα θα βρεις απλά ίσως όχι οτι ψάχνεις ακριβώς (πχ μπορεί να βρεις παιδικό)
ναι εκπαιδευτηρια διαλεξα
φαινεται κοιτω πολυ ψηλα αλλα μαλλον πρεπει να κοιταξω και χαμηλοτερα  ;)
ευχαριστω βασιλικη !!!

Eννοείται οτι θα κοιτάς ψηλά και θα προσπαθείς για το καλύτερο! Απλά ίσως για αρχή να πρέπει να προσαρμοστούμε με τα δεδομένα που υπάρχουν...

Υ.Γ και εγω μόνο Νηπιαγωγεία έψαξα η ψωνάρα;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 11:27:49 μμ »
Καλησπερα σε ολους , εχω πολυ καιρο να μπω.
Εψαχνα δουλεια στην Αθηνα , ξαναγυρισα πισω δεν βρηκα τπτ
δεν απογοητευτηκα θα συνεχισω την προσπαθεια , απλα θελω να μοιραστω κατι μαζι σας
σε πολλα ιδιωτικα δημοτικα μου ειπαν
εισαι πολυ χαμηλων τονων, δεν θα μπορεις να επιβληθεις στα παιδια
δεν ξερουμε αν θα σε παιρναν τα παιδια για δασκαλα η για μαθητρια
ελεος !!!
ειμαι νηπιαγωγος και σε περιπτωση που ειχα α η β δημοτικου τι πιο λογικο να νιωσουν τα παιδια μια δασκαλα ηρεμη κοντα τους που τους παρεχει ενα ζεστο και ασφαλες περιβαλλον ερχομενα απο το νηπιαγωγειο ειδικα τα πρωτακια???
δλδ ο χιτλερ επρεπε να παει για πρωτες ταξεις??
δεν ξερω αν ηταν δικαιολογια αν εχουν δικιο πλεον δεν ξερω πως να παω στη συνεντευξη σαν μπαμπουλας για να πεισω??
ποια η γνωμη σας??
καλη αρχη σε ολους οσους ξεκινουν αυριο ευχομαι τα καλυτερα !!!!
καλη δυναμη !!! ;)


Μην απογοητεύεσαι...Οι περισσότεροι δεν μπορούν να κρινουν σωστά γιατί συνδυάζουν την πειθαρχία με την αγριοφωνάρα και την αγριάδα γενικά. Αυτό ισχύει και για συναδέλφους δυστυχώς....Και για να μην δημιουργήσω λάθος εντύπωση δεν εννοώ την ελεγχόμενη αυξομοίωση στον τόνο της φωνής και το να δείξω ότι αυτά που λέω τα εννοώ, αλλά τη συνεχόμενη τσιρίδα στο τέρμα! όλη τη μέρα!!! ...κάθε μέρα!!!!
 
thanks  melinaki !!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 11:34:39 μμ »
MairyLiscious καλή μου, μήπως η όλη παρουσία σου είναι μια χαρά αλλά τα σχολεία που διάλεξες να πας είναι εκπαιδευτήρια άρα έχουν δεκάδες αιτήσεις απο κοπέλες με περισσότερη προυπηρεσία απο σένα ή απλά με γνωστους που τις έχουν συστίσει κτλ;;;;;; Νομίζω πως αν ψάξεις λίγο ακόμα θα βρεις απλά ίσως όχι οτι ψάχνεις ακριβώς (πχ μπορεί να βρεις παιδικό)
ναι εκπαιδευτηρια διαλεξα
φαινεται κοιτω πολυ ψηλα αλλα μαλλον πρεπει να κοιταξω και χαμηλοτερα  ;)
ευχαριστω βασιλικη !!!

Eννοείται οτι θα κοιτάς ψηλά και θα προσπαθείς για το καλύτερο! Απλά ίσως για αρχή να πρέπει να προσαρμοστούμε με τα δεδομένα που υπάρχουν...

Υ.Γ και εγω μόνο Νηπιαγωγεία έψαξα η ψωνάρα;) ;) ;)
ε σκεφτομαστε οτι ειναι στο υπουργειο παιδειας και θα μας δωσουν τα νομιμα !!σε καταλαβαινω
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 02:37:34 μμ »
ευχαριστω παρα πολυ sophie , effie, kathy , dimitra  και ολους οσους εδωσαν συμβουλες
δεν ημουν βεβαια χαμηλοφωνη και φοβισμενη σε μερικες μαλιστα ειχα παρα πολυ αυτοπεποιθηση ! πρεπει ομως να εχω περισσοτερη απο οτι φαινεται  :) ;) και πιο πολυ ''τσαμπουκα'' οπως μου ειπατε
και παλι ευχαριστω !!!


Προχώρα γερά με ΤΣΑ-ΜΠΟΥ-ΚΑ!
 ;)


Υ.Γ. Απειλητική μου φάνηκες...Πρόσεχε μη σπάσεις τίποτα, γιατί δε θα σε προσλάβουν.
χιχιχιχιχιχι!  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2009, 02:39:32 μμ από Effie »
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 02:38:27 μμ »
Σας εύχομαι καλή επιτυχία στην αναζήτηση δουλειάς!!!  ;)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 05:57:01 μμ »
thanks effie
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 06:38:00 μμ »
εγώ πάλι δουλεύω στο ιδιωτικό που δούλευα και πέρσι αλλά επειδή περιμένω κάποια στιγμή να με πάρουν(270 πλέον σειρά μετά τις φάσεις α και β), δεν μπορώ να λειτουργήσω, έχω ξεσηκωθεί...

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 13, 2009, 11:12:15 μμ »
ritsaki στο ιδιωτικό που δουλεύεις ξέρουν την θέση σου και οτι λογικά σε λίγους μήνες μπορει και μέρες φεύγεις; Ρωτάω γιατί σ'αυτά που ξέρω εγω δεν τους δέχθηκαν αυτούς που έχουν καλές θέσεις, εκτός αν είναι παλιές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160116
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.