*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 37116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 12:30:10 μμ »
Μπάμπη το παραπάνω στο αφιερώνω... ;)   Και περιμένω αν εχεις κεφια και απάντηση..    :)  ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:44 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 12:59:08 μμ »
suomaf ξέρεις και τι θα γίνει μετά θάνατον;Έχεις μαντικές ικανότητες ή απλά στο έχουν βάλει στο μυαλό σου;Ας περάσουμε καλά σε αυτή τη ζωή και μετά βλέπουμε...Τώρα επειδή εσύ πηγαίνεις συνέχεια σε μοναστήρια,δεν πάει να πει ότι όσοι βρίσκονται σε αδιέξοδο θα κάνουν το ίδιο.



Κublai Han παρολο που δεν εχω καμια σχεση με μοναστηρια και επικληση του θειου στα διαφορα αδιεξοδα και επειδη πιστευω οτι η εσωτερικοτητα ειναι προσωπικη αναγκη και προσπαθεια αυτοβελτιωσης με τρομαξε λιγακι το "Ας περασουμε καλα σε αυτη τη ζωη και μετα βλεπουμε" Δε ξερω ακριβως τι εννοεις αλλα θελω να πιστευω οτι η αγαπη και η καλοσυνη που βγαζουμε (αν βγαζουμε ) καθ'όλη τη διαρκεια της ζωης μας ειναι μια ενεργεια που δε χανεται. Νομιζω οτι υπαρχει σκοπος για τον οποιο εχουμε ερθει σε αυτη τη ζωη και δεν πιστευω οτι γεννηθηκαμε για να φαμε να πιουμε να αναπαραχθουμε και να πεθανουμε. Νομιζω οτι για καποιο λογο και για καποιο σκοπο εχει ερθει ο καθενας μας και ολοι μαζι συνολικα για να αφησουμε κατι θετικο πισω μας.
Δε ξερω αν πρεπει να κρινουμε τους ανθρωπους που ψαχνουν με διαφορους τροπους να βρουν το σκοπο της ζωης τους με αυτο τον τροπο. Υπαρχουν και ανθρωπου που αναζητουν οχι γιατι βρισκονται σε αδιεξοδα αλλα γιατι ετσι ειναι η υπαρξιακη φυση τους ανθρωπου. Και μη ξεχναμε οτι οι Ελληνες φιλοσοφοι πρωτοι ασχοληθηκαν με τα υπαρξιακα ζητηματα. Ειναι στην ανθρωπινη φυση η αναζητηση της αιτιας και του αιτιατου οποια εκφανση και αν εχει αυτη . Το θρησκευτικο συναισθημα προς οπου και αν κατευθυνεται ειναι μια τετοια εκφανση και ειναι απολυτως σεβαστη.

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 01:23:43 μμ »
suomaf ξέρεις και τι θα γίνει μετά θάνατον;Έχεις μαντικές ικανότητες ή απλά στο έχουν βάλει στο μυαλό σου;Ας περάσουμε καλά σε αυτή τη ζωή και μετά βλέπουμε...Τώρα επειδή εσύ πηγαίνεις συνέχεια σε μοναστήρια,δεν πάει να πει ότι όσοι βρίσκονται σε αδιέξοδο θα κάνουν το ίδιο.

Η πιστευουμε η δεν πιστευουμε.Ορθοδοξος Χριστιανος πιστος,δε νοειται να μην πιστευει στη μετα θανατον ζωη,ειναι θεμα πιστης και οχι μαντικων ικανοτητων,γι αυτο ειναι καλο να προσεχουμε λιγο τις οποιες ειρωνικες προεκτασεις.Απο κει και περα φυσικα ο καθενας,ελευθερος να πιστευει οτι θελει,να φιλοσοφει και να επινοει και δικες του θεωριες.Εντελως ασχετο με τις παρελασεις ομως...

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 01:34:12 μμ »
Συμφωνώ με όλα όσα έιπες kellykou.Εννοείται ότι σέβομαι την έκφραση του θρησκευτικού συναισθήματος.Απλά απεχθάνομαι τον κάθε είδους θρησκευτικό φανατισμό.Εννοείται ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε υπαρξιακές ανησυχίες,αλλά δεν τις εκδηλώνουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο,έτσι δεν είναι;Γι'αυτό απάντησα στον suomaf ότι δεν είναι απαραίτητο να σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο και όταν έχουν αδιέξοδα να πηγαίνουν στις εκκλησίες και τα μοναστήρια.Τώρα γιάυτό που σε τρόμαξε δεν είπα κάτι τρομακτικό ο κακομοίρης.Απλά λέω ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να είμαστε όσο πιο ευτυχισμένοι γίνεται στην παρούσα ζωή,γιατί ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει μετά θάνατον.Δεν θέλω να κρίνω κανέναν για το πως σκέπτεται,αλλά από την άλλη δεν θα αφήσω και κανένα θρησκόληπτο να μου επιβάλλει τι θα κάνω όταν βρεθώ σε αδιέξοδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:48:44 »

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 01:37:04 μμ »
suomaf ξέρεις και τι θα γίνει μετά θάνατον;Έχεις μαντικές ικανότητες ή απλά στο έχουν βάλει στο μυαλό σου;Ας περάσουμε καλά σε αυτή τη ζωή και μετά βλέπουμε...Τώρα επειδή εσύ πηγαίνεις συνέχεια σε μοναστήρια,δεν πάει να πει ότι όσοι βρίσκονται σε αδιέξοδο θα κάνουν το ίδιο.
 


            Δεν έχει βέβαια η συζήτηση αυτή θέμα με τις παρελάσεις...


  Το ειρωνικό ύφος δεν το καταλαβαίνω....
Καταρχήν ο Χριστός αναστήθηκε!!!
 Δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έχουν ''φύγει'', χάθηκαν για πάντα...Σε ικανοποιεί αυτή η ιδέα?Εμένα ποτέ!!

  Εντάξει, ας περάσουμε καλά αυτή τη ζωή.Κ ποιος δεν το θέλει αυτό!...Αλλά πόσες είναι οι απόλυτα ευτυχισμένες στιγμές μας? Να είμαστε ρεαλιστές...
 
Κ μην παρεξηγείς αυτά που έγραψα.Δεν είπα ότι όσοι είναι σε αδιέξοδο πρέπει να στραφούν στα μοναστήρια. Ποια είμαι εγώ να δώσω συμβουλές κ να κρίνω?Είμαστε ελεύθεροι κ ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει!
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 01:41:22 μμ »
Σιγουρα Kublai Han δεν πρεπει κανεις να μας επιβαλλει τι θα κανουμε ή πως θα σκεφτομαστε. Γιάυτο εξαλλου τονισα οτι η εσωτερικοτητα ειναι προσωπικη υποθεση και η αναζητηση ειναι για τον καθενα διαφορετικη. Παντως το να ειμαστε ευτυχισμενοι ειναι διαφορετικο και το να περναμε καλα που ειπες την  πρωτη φορα ειναι εντελως  κατι αλλο. Δε ξερω δηλαδη το κατα ποσο το να περνας καλα ή η ευτυχια ειναι αντικειμενικα καθορισμενο ενω η αγαπη , η καλοσυνη, η προσφορα ειναι αντικειμενικα ανιχνευσιμα μεγεθη. Πιστεψε με ομως οταν βρεθεις σε αδιεξοδο αναθεωρεις γι'αυτο πρεπει να ειμαστε παντα ερευνητες του αληθινου οσο και αν για τον καθενα η αληθεια ειναι προσωπικο ζητημα.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 01:45:31 μμ »
suomaf ξέρεις και τι θα γίνει μετά θάνατον;Έχεις μαντικές ικανότητες ή απλά στο έχουν βάλει στο μυαλό σου;Ας περάσουμε καλά σε αυτή τη ζωή και μετά βλέπουμε...Τώρα επειδή εσύ πηγαίνεις συνέχεια σε μοναστήρια,δεν πάει να πει ότι όσοι βρίσκονται σε αδιέξοδο θα κάνουν το ίδιο.

Η πιστευουμε η δεν πιστευουμε.Ορθοδοξος Χριστιανος πιστος,δε νοειται να μην πιστευει στη μετα θανατον ζωη,ειναι θεμα πιστης και οχι μαντικων ικανοτητων,γι αυτο ειναι καλο να προσεχουμε λιγο τις οποιες ειρωνικες προεκτασεις.Απο κει και περα φυσικα ο καθενας,ελευθερος να πιστευει οτι θελει,να φιλοσοφει και να επινοει και δικες του θεωριες.Εντελως ασχετο με τις παρελασεις ομως...
Αν σας πείραξε αυτό που έγραψα ζητώ συγγνώμη.Δεν είδα όμως να σας πείραξε και η έκφραση ''δεν ελπίζω να είααι από αυτούς που νομίζουν ότι όλα εδώ τελειώνουν''του suomaf.O suomaf δηλαδή επειδή είναι χριστιανός και πιστεύει κατέχει την αλήθεια,ενώ οι άλλοι οι αδαείς νομίζουν...Εμένα αυτές οι εκφράσεις με ενοχλούν.Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει,αλλά πρέπει να αφήνει και τους άλλους να έχουν τη γνώμη τους και να μην είναι δογματικός.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 01:53:56 μμ »
suomaf ξέρεις και τι θα γίνει μετά θάνατον;Έχεις μαντικές ικανότητες ή απλά στο έχουν βάλει στο μυαλό σου;Ας περάσουμε καλά σε αυτή τη ζωή και μετά βλέπουμε...Τώρα επειδή εσύ πηγαίνεις συνέχεια σε μοναστήρια,δεν πάει να πει ότι όσοι βρίσκονται σε αδιέξοδο θα κάνουν το ίδιο.
 


            Δεν έχει βέβαια η συζήτηση αυτή θέμα με τις παρελάσεις...


  Το ειρωνικό ύφος δεν το καταλαβαίνω....
Καταρχήν ο Χριστός αναστήθηκε!!!
 Δεν μπορώ να παραδεχτώ ότι τα αγαπημένα μας πρόσωπα που έχουν ''φύγει'', χάθηκαν για πάντα...Σε ικανοποιεί αυτή η ιδέα?Εμένα ποτέ!!

  Εντάξει, ας περάσουμε καλά αυτή τη ζωή.Κ ποιος δεν το θέλει αυτό!...Αλλά πόσες είναι οι απόλυτα ευτυχισμένες στιγμές μας? Να είμαστε ρεαλιστές...
 
Κ μην παρεξηγείς αυτά που έγραψα.Δεν είπα ότι όσοι είναι σε αδιέξοδο πρέπει να στραφούν στα μοναστήρια. Ποια είμαι εγώ να δώσω συμβουλές κ να κρίνω?Είμαστε ελεύθεροι κ ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει!

Τώρα συμφωνούμε απόλυτα suomaf.O καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει.Συγγνώμη και πάλι αν παρεξήγησα τα λόγια σου.Απλά δεν μου αρέσει η θρησκευτική μισαλλοδοξία από όπου κι αν προέρχεται και με αυτούς που την εκπροσωπούν το παραδέχομαι ότι γίνομαι εριστικός.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 03:33:53 μμ »
Το διέγραψα το μήνυμά μου,γράψτε λάθος.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 05:32:41 μμ »
kublai Han το ξαναλέω: είσαι λίγο μοβόρος και ..επιθετικογενής παίκτης  ;D  ;D  ;D αλλά εισαι ΚΥΡΙΟΣ!!  ;)  ;)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 07:18:01 μμ »
Μπάμπη το παραπάνω στο αφιερώνω... ;)   Και περιμένω αν εχεις κεφια και απάντηση..    :)  ;)

Daniel ,
 
    το ξέρω ότι ..τσιγκλίζεις αλλά δε θα ...τσιμπήσω.Ή τουλάχιστον θα τσιμπήσω απέξω -απέξω.Δεν έχω και χρόνο , αλλά δε θέλω να ανοίξουμε και άλλα μέτωπα.Το ξέρω , σου αρέσουν αυτές οι συζητήσεις   - και μένα - αλλά εδώ το θέμα είιναι μεγάλο και... άλυτο . Σέβομαι απόλυτα την πίστη , ως προσωπική έκφραση . Μου αρέσει οι άνθρωποι να ανιχνεύουν τα υπερβατικά και μεταφυσικά ζητήματα . Δέχομαι ότι ο δρόμος του Ευαγγελίου οδηγεί τον άνθρωπο στην αγάπη  και την ευτυχία. Είναι τουλάχιστον ένας δοκιμασμένος τρόπος, όχι ίσως ο μοναδικός. Αλλά η αναφορά μου στις Μονές έθιξε μόνο ένα σκέλος που εσύ το καταλαβαίνεις πολύ καλά .Ούτε το λόγο ύπαρξής τους ούτε την προσφορά τους.
 Θυμάστε τι έγινε σε μια μονή στη Λαμία πέρισυ με το μοναχό που ευωδίασε ; Τόσους επισκέπτες δεν είδε ούτε ...η Ακρόπολη!. Έ! Αυτό ακριβώς δε μου αρέσει  : ότι οι άνθρωποι συρρέουν δημοσιαγραφικά ... σε κάθε ανακοίνωση περί θαυμάτων κλπ. Για τον αληθινά πιστό ο Θεός υπάρχει παντού και μπορέι να τον λατρέψει και στο εκκλησάκι της γειτονιάς του ή κοιτάζοντας ένα βράδυ από ένα ήσυχο μέρος τον ουρανό(θυμήθηκα το Ζορμπά).
  Του χρόνου σκέφτομαι να ανέβω στο Άγιο Όρος με κάτι φίλους. Ίσως κάτι μπορέσω να ξανασκεφτώ για αυτά τα θέματα. Δυστυχώς με τον τρόπο που ζω δεν έχω ποτέ ευκαιρία να σκεφτώ.Καμιά φορά , σε μια κοντινή μονή , μέχρι να ανάψουν και  οι άλλοι ένα κερί , παίρνω έναν τόμο του Μεγάλου Αθανασίου από τη βιβλιοθήκη και διαβάζω για τη διαμάχη με τον Άριο. Λοιπόν , έχει τρομερό ενδιαφέρον.Για το δογματικό  και κοντόφθαλμο Χριστιανό(έτσι είναι οι περισσότεροι και δε μπορεί να είναι διαφορετικά) , η ικανοποίηση είναι ότι νικήθηκε ο Άριος. Για μένα ενδιαφέρον έχει  πρώτα να δω πώς ο Χριαστιανισμός αντιμετώπισε τα  θέματα της ουσίας του Θεού . Εκεί βλέπεις τελικά να επιβεβαιώνεται ότι ...  ιστορία είναι η ιστορία των νικητών!
   Πολλές φορές αναρωτιέμαι μήπως όλα αυτά είναι μια άσκοπη υπόθεση. Λόγια και τίποτα άλλο. Όμως δεν είναι έτσι. Ο άνθρωπος φαίνεται ότι είναι θύμα της φύσης του και έχει περάσει πολλούς δρόμους στην προσπάθειά του να εξηγήσει τον κόσμο και να οικοδομήσει τις Θρησκείες του. Άλλοτε απέτυχε τελείως , άλλοτε κάτι έμεινε και συνεχίζει.
  Λοιπόν, για να επανέλθω : Αυτό είναι που έθιξα στο τελευταίο μήνυμα. Το ότι δηλαδή οι περισσότεροι δεν προστρέχουν στην εκκλησία ή τις Μονές για μια πιο φιλοσοφημένη αναζήτηση  , για περίσκεψη , για έναν βαθύτερο αυτοπροσδιορισμό ή έστω ένα συγκινησιακό βίωμα αγάπης ή μέθεξης , αλλά από ανάγκη και αδιέξοδα..Επειδή  είναι η ελλειματική παιδεία , η αποβλάκωση  από τα ΜΜΕ και η κοινωνική εγκατάλλειψη που τον οδηγούν εκεί και όχι η ελεύθερη επιλογή του. Το τόνισα :Δεν κρίνω την εξωμολόγηση ή την επικοινωνία με τους ανθρώπους της εκκλησίας , αλλά το γεγονός ότι οι άνθρωποι - όχι όλοι , να εξηγούμαι - δεν έχουν τίποτα άλλο από το οποίο  να αντλήσουν δύναμη για τη ζωή.
 Δεν ανοίγουν για παράδειγμα να διαβάσουν Ηρόδοτο , Παλαμά , Καζατζάκη ή Καραγάτση ή ένα κλασσικό μυθιστόρημα,  αλλά μόνο έντυπα αμφιβόλου ποιότητας , αρκεί απέξω να έχουν ένα σταυρό!Και αυτό γίνεται από μεγάλο πλήθος ανθρώπων που συνεχώς αυξάνει δραματικά.
  Δεν διαβάζουν ένα θεολογικό βιβλίο  από ένα Καθηγητή πανεπιστημίου ή από ένα βαθύ μελετητή της πίστης - λαϊκό, κληρικό  ή μοναχό- , αλλά μόνο για τα θαύματα της Χι εικόνας. Ε! , λοιπόν αυτό δε μου δίνει ελπίδα να πιστέψω ότι αυτός λαός μπορεί με αυτόν τον τρόπο να συνεχίσει τη δυναμική πορεία του σε μια τόσο ανταγωνιστική εποχή.
 Θα μου πείτε ότι καλύτερα να ανατρέχει στη Θρησκεία , παρά στις καφετζούδες , στη βία ,  το ρατσισμό και στις  κάθε είδους  ναρκωτικές ουσίες( θα μου πείτε πως υπάρχουν και ...ναρκωτικές ιδέες , αλλά από αυτές πώς να ξεφύγει κανείς;). Συμφωνώ. Αλλά για αυτό το λαό νόμιζα ότι του αξιζει κάτι καλύτερο.Γι αυτό πονάω και αφιερώνω το χρόνο μου , όπως και σεις , για να ανταλλάσσουμε ιδέες. Εδώ που γεννήθηκε ο ορθολογισμός , η επιστήμη , η φιλοσοφία , η τραγωδία και η ποίηση, ο Ευκλείδης, ο Εύδοξος , ο Αρχιμήδης και ο Απολλώνιος ,  θα ήθελα να γεννιέται πιο όμορφο το αύριο.Πιο φωτεινό , πιο σίγουρο .Πανανθρώπινο , όπως δυο χιλιάδες χρόνια πριν.
 ( αυτό το τελευταίο μοιάζει από σχολική έκθεση ,αλλά το έγραψα γιατί μπορεί να διαβάζουν και έφηβοι αυτές τις κουβέντες μας !!!)
Μπάμπης

( Θέλω να ζητήσω συγνώμη από τους αναγνώστες  επειδή  με την παρεμβολή  μου φάνηκε να αλλάζει δρόμο η συζήτηση. Όμως το κύριο θέμα είναι η παράλαση και η αναφορά αυτή εκεί ακριβώς στόχευε.Δεν έχω σκοπό να κρίνω ούτε να αμφισβητήσω τη Θρησκεία και τους τρόπους λατρείας κανενός.Η επισήμανση είχε πιο πολύ κοινωνιολογικό χαρακτήρα και όχι  υποβάθμιση της αξίας της πίστης ή των Θρησκευτικών τόπων λατρείας.)

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 07:55:47 μμ »




  
    Κ ΠΟΥ θα στραφεί?? Που αλλού αν όχι στην Εκκλησία (για να μην παρεξηγηθώ ''το ράσο δεν κάνει το παπά'') κ στο Θεό?
   Γιατί εννοείται ότι όλοι έχουμε θέσει κάποιο ''σημείο αναφοράς'' στη ζωή μας κ γύρω από αυτό ζούμε κ κινούμαστε!
Αν δεν βάλλει κάποιος ως ''σημείο αναφοράς'' στη ζωή του το Θεό, τοτέ πως ζεί κ με τι σκοπό?
   Όλα έρχονται κ παρέρχονται , η επιστήμη έχει κάποια όρια, ο ανθρώπινος νους είναι πεπερασμένος ,οι άνθρωποι φεύγουν απ'αυτή τη ζωή...Τι θα μπορούσε να ικανοποιήσει τον άνθρωπο απόλυτα??? Πιστεύεις ότι κάτι θα μπορούσε να δώσει την απόλυτη χαρά κ ευτυχία στον   άνθρωπο?
    Δεν ελπίζω να είσαι από αυτούς που νομίζουν ότι όλα εδώ τελειώνουν κ ότι δεν υπάρχει άλλη ζωή μετά το θάνατο?Τουλάχιστον από τους προβληματισμούς σου κ τις αναζητήσεις σου δεν φάνηκε!

   Πως εννοείς τότε το ότι ''οι άνθρωποι αυτοί δεν βιώνουν ελεύθερα τη ζωή τους,δεν έχουν ενδιαφέροντα,έχουν χάσει την πίστη τους στον άνθρωπο κ το συνάνθρωπο, αμφισβητούν την επιστήμη κ τους ανθρώπους της κ δείχνουν ότι έχουν χάσει το προσανατολισμό τους''?



Αγαπητή φίλη ,
   δεν λέω τίποτα που να αντικρούει τις σκέψεις σου ούτε έχω πρόθεση να διαφωνήσω μαζί σου για τέτοιου είδους θέματα.Θα το πω με πολύ απλό τρόπο : Δε μου φτάνει  να συγκεντρώνονται στο χώρο της εκκλησίας  μόνο δυστυχισμένοι και ταλαιπωρημένοι άνθρωποι. Θα προτιμούσα η σχέση με το Θεό να έχει πιο πολύ την έννοια της ευχαριστίας και της έκφρασης ευτυχίας από τους πιστούς  , παρά να είναι μόνο σχέση βοήθειας και παρκκλησης.Προτιμώ να βλέπω λαμπερά πρόσωπα , όπως αυτά που βλέπω στο ξωκλήσι του Αϊ ηλιά  στο χωριό μου που μετά το αντίδωρο σπεύδουν για .. τσιπουράκι στο καφενεδάκι και για να τα πούνε και όχι γερασμένους ανθρώπους των 50 - 60 ετών να περιμένουν μετά τη λειτουργία  στη σειρά να μιλήσουν με τον  Παπούλη για το γιο τους που ξεπουλά την περιουσία ή  την κόρη τους που αγάπησε μπογιατζή κλπ
 Πιο πολύ θα μου άρεσε οι  άνθρωποι να πάνε στην εκκλησία για να δοξάσουν το Θεό γιατί είναι ευχαριστημένοι από τη ζωή τους παρά να τον παρακαλούν νύχτα μέρα για τους δώσει δύναμη να ξεπεράσουν τις δυσκολίες. Διότι το δεύτερο μαρτυράει ότι η κοινωνία απέτυχε και άρα η ελπίδα σε κοινωνικό επίπεδο χάνεται.Αυτό το γεγονός είναι που προσπάθησα να συσχετίσω με τις παρελάσεις και τις εκδηλώσεις παρόμοιου χαρακτήρα.Η χριαστιανική θεώρηση της ζωής νομίζω ότι είναι κριτική και ως ένα βαθμό ανατρεπτική.Και τη λογική της διεστραμμένης άρχουσας τάξης  , ότι δηλαδή αυτοί  δικαιούνται να απολαμβάνουν τον πλούτο του λαού και ο εξαθλιωμένος λαός να τρώει λιβάνι και Θεό ,  θα την αντικρούω και θα την αποκαλύπτω όπου μπορώ..Αυτό  έθιξα  στο προηγούμενο μήνυμα. Αν δεν το απέδωσα καλά , μη μου καταλογίσετε κακή πρόθεση.
  Σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να το ξακαθαρίσω. Γνωρίζω σε βάθος τη δύναμη  και το ρόλο της Θρησκείας στους λαούς και θα ήμουνα ο τελευταίος που έτσι άστοχα θα προσέβαλα την πίστη τους.
 
Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 08:08:32 μμ »
Αυτό από Μπάμπη γιατι αξίζει να το ξαναθυμηθούμε:

Παράθεση
Τι  κάνουν λοιπόν  οι άνθρωποι σε αυτές τις περιπτώσεις ; Προφανώς στρέφονται στο έθνος , τη Θρησκεία , την πατρίδα , την οικογένεια.Όχι όμως με την υγειή μορφή , όπως την αντιλαμβάνεται ένας εκπαιδευτικός , αλλά με τη μορφή εθνικισμού , θρησκοληψίας , ξενοφοβίας , ρατσισμού. Λίγο πολύ με μια μεσαιωνική μορφή.Ίσως όσοι ζείτε στις μεγάλες πόλεις να μην τα διαβλέπετε αυτά αλλά λίγο πιο έξω είναι εμφανή.Πώς νομίζετε ότι βλήκε ο ΛΑΟΣ στη βουλή ; Βλέπετε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα έχουν την εξήγησή τους .

Όταν ο άνθρωπος δεν ζει με προοπτική , με καλή παιδεία  , με οικονομική ευχέρεια και δε νοιώθει ότι είναι και αυτός μέρος της ιστορίας και δημιουργός της , αλλά άλλοι αποφασίζουν για αυτόν κι αυτός δεν έχει καμιά δύναμη να αντισταθεί ή να πιστέψει , τότε θα στραφεί μαζικά σε αυτά που πρωτοανέφερα.Και κει, κάποιοι που ξέρουν την ψυχολογία του απελπισμένου , θα του δώσουν σχοινί για να πιαστεί , παρελάσεις με πολλές σημαιούλες και ηχηρά εμβατήρια που σηκώνουν την τρίχα των θεατών , λιτανείες με πολλά κεριά, φώτα και ψαλμωδίες και μπάντες με ρυθμικά τραγούδια.

Προσυπογράφω!! ;D

Για το άλλο τωρα..
Για απέξω - απέξω κάτι τσιμπησες.. Αν και ήσουν όσο πιο ..gently γίνεται!!!..  ;D  ;D
Πάντως και γι' αυτά που έγραψες έχουμε την ίδια άποψη ακριβώς! Και χαίρομαι όταν συναντώ ανοιχτομυαλους και σκεπτομενους ανθρώπους πάντα!  ;)  :)

Παράθεση
...Σέβομαι απόλυτα την πίστη , ως προσωπική έκφραση . Μου αρέσει οι άνθρωποι να ανιχνεύουν τα υπερβατικά και μεταφυσικά ζητήματα . Δέχομαι ότι ο δρόμος του Ευαγγελίου οδηγεί τον άνθρωπο στην αγάπη  και την ευτυχία. Είναι τουλάχιστον ένας δοκιμασμένος τρόπος, όχι ίσως ο μοναδικός...

Παράθεση
..Του χρόνου σκέφτομαι να ανέβω στο Άγιο Όρος με κάτι φίλους. Ίσως κάτι μπορέσω να ξανασκεφτώ για αυτά τα θέματα. Δυστυχώς με τον τρόπο που ζω δεν έχω ποτέ ευκαιρία να σκεφτώ. Καμιά φορά, σε μια κοντινή μονή , μέχρι να ανάψουν και  οι άλλοι ένα κερί , παίρνω έναν τόμο του Μεγάλου Αθανασίου από τη βιβλιοθήκη και διαβάζω για τη διαμάχη με τον Άριο. Λοιπόν , έχει τρομερό ενδιαφέρον.Για το δογματικό  και κοντόφθαλμο Χριστιανό(έτσι είναι οι περισσότεροι και δε μπορεί να είναι διαφορετικά) , η ικανοποίηση είναι ότι νικήθηκε ο Άριος. Για μένα ενδιαφέρον έχει  πρώτα να δω πώς ο Χριαστιανισμός αντιμετώπισε τα  θέματα της ουσίας του Θεού . Εκεί βλέπεις τελικά να επιβεβαιώνεται ότι ... ιστορία είναι η ιστορία των νικητών!

Παράθεση
..Αυτό είναι που έθιξα στο τελευταίο μήνυμα. Το ότι δηλαδή οι περισσότεροι δεν προστρέχουν στην εκκλησία ή τις Μονές για μια πιο φιλοσοφημένη αναζήτηση  , για περίσκεψη , για έναν βαθύτερο αυτοπροσδιορισμό ή έστω ένα συγκινησιακό βίωμα αγάπης ή μέθεξης , αλλά από ανάγκη και αδιέξοδα..Επειδή  είναι η ελλειματική παιδεία , η αποβλάκωση  από τα ΜΜΕ και η κοινωνική εγκατάλλειψη που τον οδηγούν εκεί και όχι η ελεύθερη επιλογή του. Το τόνισα :Δεν κρίνω την εξωμολόγηση ή την επικοινωνία με τους ανθρώπους της εκκλησίας , αλλά το γεγονός ότι οι άνθρωποι - όχι όλοι , να εξηγούμαι - δεν έχουν τίποτα άλλο  από το οποίο  να αντλήσουν δύναμη για τη ζωή.
 Δεν ανοίγουν για παράδειγμα να διαβάσουν Ηρόδοτο , Παλαμά , Καζατζάκη ή Καραγάτση ή ένα κλασσικό μυθιστόρημα,  αλλά μόνο έντυπα αμφιβόλου ποιότητας , αρκεί απέξω να έχουν ένα σταυρό!Και αυτό γίνεται από μεγάλο πλήθος ανθρώπων που συνεχώς αυξάνει δραματικά...

Υποκλινομαι..  :)


Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 01:39:32 μμ »




  
    Κ ΠΟΥ θα στραφεί?? Που αλλού αν όχι στην Εκκλησία (για να μην παρεξηγηθώ ''το ράσο δεν κάνει το παπά'') κ στο Θεό?
   Γιατί εννοείται ότι όλοι έχουμε θέσει κάποιο ''σημείο αναφοράς'' στη ζωή μας κ γύρω από αυτό ζούμε κ κινούμαστε!
Αν δεν βάλλει κάποιος ως ''σημείο αναφοράς'' στη ζωή του το Θεό, τοτέ πως ζεί κ με τι σκοπό?
   Όλα έρχονται κ παρέρχονται , η επιστήμη έχει κάποια όρια, ο ανθρώπινος νους είναι πεπερασμένος ,οι άνθρωποι φεύγουν απ'αυτή τη ζωή...Τι θα μπορούσε να ικανοποιήσει τον άνθρωπο απόλυτα??? Πιστεύεις ότι κάτι θα μπορούσε να δώσει την απόλυτη χαρά κ ευτυχία στον   άνθρωπο?
    Δεν ελπίζω να είσαι από αυτούς που νομίζουν ότι όλα εδώ τελειώνουν κ ότι δεν υπάρχει άλλη ζωή μετά το θάνατο?Τουλάχιστον από τους προβληματισμούς σου κ τις αναζητήσεις σου δεν φάνηκε!

   Πως εννοείς τότε το ότι ''οι άνθρωποι αυτοί δεν βιώνουν ελεύθερα τη ζωή τους,δεν έχουν ενδιαφέροντα,έχουν χάσει την πίστη τους στον άνθρωπο κ το συνάνθρωπο, αμφισβητούν την επιστήμη κ τους ανθρώπους της κ δείχνουν ότι έχουν χάσει το προσανατολισμό τους''?



Αγαπητή φίλη ,
   δεν λέω τίποτα που να αντικρούει τις σκέψεις σου ούτε έχω πρόθεση να διαφωνήσω μαζί σου για τέτοιου είδους θέματα.Θα το πω με πολύ απλό τρόπο : Δε μου φτάνει  να συγκεντρώνονται στο χώρο της εκκλησίας  μόνο δυστυχισμένοι και ταλαιπωρημένοι άνθρωποι. Θα προτιμούσα η σχέση με το Θεό να έχει πιο πολύ την έννοια της ευχαριστίας και της έκφρασης ευτυχίας από τους πιστούς  , παρά να είναι μόνο σχέση βοήθειας και παρκκλησης.Προτιμώ να βλέπω λαμπερά πρόσωπα , όπως αυτά που βλέπω στο ξωκλήσι του Αϊ ηλιά  στο χωριό μου που μετά το αντίδωρο σπεύδουν για .. τσιπουράκι στο καφενεδάκι και για να τα πούνε και όχι γερασμένους ανθρώπους των 50 - 60 ετών να περιμένουν μετά τη λειτουργία  στη σειρά να μιλήσουν με τον  Παπούλη για το γιο τους που ξεπουλά την περιουσία ή  την κόρη τους που αγάπησε μπογιατζή κλπ
 Πιο πολύ θα μου άρεσε οι  άνθρωποι να πάνε στην εκκλησία για να δοξάσουν το Θεό γιατί είναι ευχαριστημένοι από τη ζωή τους παρά να τον παρακαλούν νύχτα μέρα για τους δώσει δύναμη να ξεπεράσουν τις δυσκολίες. Διότι το δεύτερο μαρτυράει ότι η κοινωνία απέτυχε και άρα η ελπίδα σε κοινωνικό επίπεδο χάνεται.Αυτό το γεγονός είναι που προσπάθησα να συσχετίσω με τις παρελάσεις και τις εκδηλώσεις παρόμοιου χαρακτήρα.Η χριαστιανική θεώρηση της ζωής νομίζω ότι είναι κριτική και ως ένα βαθμό ανατρεπτική.Και τη λογική της διεστραμμένης άρχουσας τάξης  , ότι δηλαδή αυτοί  δικαιούνται να απολαμβάνουν τον πλούτο του λαού και ο εξαθλιωμένος λαός να τρώει λιβάνι και Θεό ,  θα την αντικρούω και θα την αποκαλύπτω όπου μπορώ..Αυτό  έθιξα  στο προηγούμενο μήνυμα. Αν δεν το απέδωσα καλά , μη μου καταλογίσετε κακή πρόθεση.
  Σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να το ξακαθαρίσω. Γνωρίζω σε βάθος τη δύναμη  και το ρόλο της Θρησκείας στους λαούς και θα ήμουνα ο τελευταίος που έτσι άστοχα θα προσέβαλα την πίστη τους.
 
Μπάμπης


   Συμφωνώ με όσα γράφεις ,Μπάμπη, κ συγγνώμη αν κ εγώ σε παρεξήγησα ή κατάλαβα διαφορετικά αυτά που έγραψες!

   Εννοείται,ποιος δεν θα ήθελε να ήταν οι άνθρωποι χαρούμενοι κ με λαμπερά πρόσωπα!Κ επίσης να αισθάνονται ευγνώμονες προς το Θεό για τα αγαθά κ τα καλά της ζωής!
Αλλά η καθημερινότητα είναι διαφορετική κ μπορώ να πω σκληρή...ίσως γι'αυτό η σχέση με το Θεό έχει γινει περισσότερο σχέση βοήθειας κ παράκλησης!
                  Στην εποχή μας έχουμε τα πάντα κ όμως ο άνθρωπος είναι περισσότερο από κάθε άλλη φορά ψυχικά αδύναμος , ανασφαλής ,αγχωμένος κ απελπισμένος..Δεν υπάρχει αγάπη κ ειλικρίνεια στις σχέσεις των ανθρώπων..
     
           Όσο ιδεολόγοι κ αν είμαστε, όσο κ αν συνεχώς αγωνιζόμαστε για τις ιδέες της ελευθερίας,της δικαιοσύνης, της αλήθειας ,όσο κ αν προσπαθούμε να αλλάξουμε την υπάρχουσα κατάσταση νομίζω ότι ποτέ δεν θα το πετύχουμε (αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα πάψουμε να αγωνιζόμαστε)...για να είμαστε κ ρεαλιστές δηλαδή!
     Θεωρώ ότι ο άνθρωπος έχει διαστραφεί πλήρως από τον αρχικό σκοπό της υπάρξεως του...κ δεν έχει πλέον σκοπό το ''καλό''!
 Είναι ποτέ δυνατόν να συμφωνήσουν όλοι για κάτι κ όλοι μαζί να προσπαθήσουν να το πετύχουν? Ποτέ δεν θα γίνει κάτι τέτοιο!
    Η ιστορία συνεχώς επαναλαμβάνεται ,αλλά μολονότι οι άνθρωποι γνωρίζουν τις φοβερές συνέπειες των πολέμων ,εξακολουθούν να τους κάνουν!Θα σταματήσουν ποτέ?
     
Δεν είμαι της γνώμης να καταργηθούν οι παρελάσεις γιατί η κοινωνία έχει αποτύχει! Αντίθετα οι παρελάσεις δείχνουν αξίες που έχουν εκλείψει σήμερα!!!

     Αυτό που γράφεις ''για τη λογική της διεστραμμένης άρχουσας τάξης,που απολαμβάνει τον πλούτο του λαού κ ο εξαθλιωμένος λαός τρώει λιβάνι κ Θεό'' πως το εννοείς?
Θεωρείς ότι αν πάρει την εξουσία ο λαός θα αλλάξει η κατάσταση? Γιατί δοκιμάστηκε αυτό το σύστημα κ απέτυχε !!!Κ μάλιστα προκάλεσε πολλά δεινά στον άνθρωπο!

 
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160395
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.