*

Ψηφοφορία

Στην 48 απεργία 4-5/05...

θα συμμετέχω και τις 2 μέρες
147 (55.9%)
θα συμμετέχω στις 4/05
42 (16%)
θα συμμετέχω στις 5/05
40 (15.2%)
δεν θα συμμετέχω
34 (12.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 260

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 07, 2010, 06:05:57 μμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05  (Αναγνώστηκε 26489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2010, 04:01:18 πμ »
Τρίτη -Τετάρτη κι εγώ επίσης..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 03, 2010, 08:29:00 πμ »
Γιατί η ΟΛΜΕ μιλάει μόνο για 24ωρη;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 03, 2010, 08:35:43 πμ »
Το έγγραφο είναι βάση νόμου....όταν το είπα στον υπεύθυνο γι αυτά στο σχολείο μου μου είπε πως δεν ξέρει αν όντως έχει σταλεί τέτοιο έγγραφο απ'το Υπουργείο στην Β'θμια και συνεπώς αν δεν έχει σταλεί μας κόβει τις ώρες της απεργίας,παρανόμως όμως απ'ό,τι κατάλαβα! Ας μου πει κάποιος αν ξέρει κάτι περισσότερο....


2043156/7037/0022/24.6.97 Γ.Λ.Κ.


α) Για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς στους οποίους έχουν επεκταθεί με Κ.Υ.Α. οι διατάξεις του νέου μισθολογίου ( Ν.2470/97) το κίνητρο απόδοσης δεν θα ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό της αποζημίωσης για μη θεμελίωση δικαιώματος λήψεως κανονικής αδείας, καθόσον καταβάλλεται με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που ίσχυαν για τα διδακτικά τρίμηνα.
β) Στους ωρομισθίους εκπαιδευτικούς στους οποίους δεν έχουν επεκταθεί οι διατάξεις του νέου μισθολογίου η ανωτέρω αποζημίωση θα υπολογιστεί όπως και μέχρι σήμερα ( με βάση τις αποδοχές του Ν. 1505/84 και Ν. 1810/88).
γ) Για τον υπολογισμό της ανωτέρω αποζημίωσης ως ημερήσιος μισθός νοείται το 1/30 των μηνιαίων αποδοχών.
δ) Οι ημέρες απεργίας δεν έχουν καμιά δυσμενή για τους εργαζομένους επίπτωση ως προς τις αποδοχές αδείας (άρθρο 2 § 6 Α.Ν. 539/45, άρθρο 3 § 16 Ν. 4505/66 και άρθρο 2 § 7 του Ν. 1288/82)
Κατά συνέπεια ο χρόνος απεργίας των αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών θα ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό της αποζημίωσης για μη θεμελίωση λήψεως κανονικής αδείας, δεν θα ληφθεί όμως υπόψη για το επίδομα της άδειας.

Στους ωρομισθίους εκπαιδευτικούς, στους οποίους δεν έχουν επεκταθεί οι διατάξεις του νέου μισθολογίου, τα τρίμηνα θα εξακολουθήσουν να καταβάλλονται με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που καταβάλλονται μέχρι και σήμερα. Οι σχετικές διατάξεις χορήγησης τους έχουν παύσει να ισχύουν μόνο για αυτούς που επεκτάθηκαν οι διατάξεις του νέου μισθολογίου (μόνιμοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί).


είναι υποχρεωμένος να περνά τις ώρες της απεργίας, να τις δηλώνει ως πραγματικό χρόνο προϋπηρεσίας και μάλιστα να συμπεριληφθούν υπόψη στην αποζημίωση (να πληρωθείς δλδ) για μη θεμελίωση λήψεως κανονικής άδειας.


Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 03, 2010, 10:12:24 πμ »
Λες: Πολύ καιρό αγωνίστηκες. Δεν μπορείς άλλο πια ν’ αγωνιστείς. Άκου λοιπόν: Είτε φταις είτε όχι: Σαν δε μπορείς άλλο να παλέψεις, θα πεθάνεις.

Λες: Πολύ καιρό έλπιζες. Δεν μπορείς άλλο πια να ελπίσεις. Έλπιζες τi; Πως ο αγώνας θαν’ εύκολος;

Δεν είν’ έτσι. Η θέση μας είναι χειρότερη απ’ όσο νόμιζες.
Είναι τέτοια που: Αν δεν καταφέρουμε το αδύνατο Δεν έχουμε ελπίδα.
Αν δεν κάνουμε αυτό που κανείς δεν μπορεί να μας ζητήσει Θα χαθούμε.
Οι εχθροί μας περιμένουν να κουραστούμε.
Όταν ο αγώνας είναι στην πιο σκληρή καμπή του.
Οι αγωνιστές έχουν την πιο μεγάλη κούραση.
Οι κουρασμένοι, χάνουν τη μάχη.

Μπ.Μπρεχτ

ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΑΠΕΡΓΙΑΣ
Βγες εξω , συντροφε
Ρισκαρε Τη δεκαρα ,που ουτε δεκαρα πια δεν ειναι
Τον τοπο για υπνο που πανω του πεφτει η βροχη
Και της δουλειας τη θεση που αυριο θα χασεις
Μπρος στο δρομο εξω ! Αγωνισου !
Να περιμενεις πια δε γινεται,ειναι αργα πολυ !
Βοηθα τον εαυτο σου βοηθωντας μας .
Κανε πραξη Την αλληλεγγυη !

Βγες εξω ,συντοφε, αντιμετωπος με τα οπλα και
Διεκδικησε το μεροκαματο σου !
Σαν ξερεις πως δεν εχεις τιποτα να χασεις
Οπλα αρκετα οι αστυνομοι τους δεν εχουν !
Μπρος στο δρομο εξω ! Αγωνισου !
Να περιμενεις πια δεν γινεται ,ειναι αργα πολυ !
Βοηθα τον εαυτο σου βοηθωντας μας.Κανε πραξη
Την αλληλεγγυη !

Μπ.Μπρεχτ
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 03, 2010, 10:28:17 πμ »
καλη η απεργια αλλα αν παλι δεν εχει πολυ μεγαλη συμμετοχη θα γινει μια τρυπα στο νερο. θελουμε συντριπτικη πλειοψηφια!!
Απεργια καναμε και περσυ και προπερσυ και παλιοτερα. τα πραγματα τωρα ειναι απειρως τραγικοτερα απο οποιαδηποτε αλλη εποχη!
Δε φτανει μονο η απεργια. θελουμε κι αλλους τροπυς αντιδρασης, πιο πιεστικους, πιο αποτελεσματικους. ολοι στις συνελευσεις των ΕΛΜΕ.
Το εχω ξαναπει, ισχυει ο νομος του ισχυρου. πρεπει να δειξουμε τη δυναμη μας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 10:30:00 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 03, 2010, 10:59:14 πμ »
Κάποτε θα'ρθουν - Παύλος Σιδηρόπουλος     http://www.youtube.com/watch?v=BSW9EXBkNr8

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 03, 2010, 11:06:19 πμ »
Καλό είναι κάτι οργισμένοι εδω μέσα να αναλογιστούν τις ευθύνες τους όταν στήριζαν τα 2 μεγάλα - και εξώφθαλμα επιζήμια για τον τόπο - κόμματα στις κάλπες.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2010, 11:12:58 πμ »
Καλό είναι κάτι οργισμένοι εδω μέσα να αναλογιστούν τις ευθύνες τους όταν στήριζαν τα 2 μεγάλα - και εξώφθαλμα επιζήμια για τον τόπο - κόμματα στις κάλπες.
μα γιατι να μην τα στηριζουν? πως θα παρουν αποσπαση στο ΥΠΕΠΘ η οπουδηποτε αλλου??  ;D ;D ;D
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 03, 2010, 11:42:56 πμ »
Αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές, η ΑΔΕΔΥ αποφάσισε σήμερα απεργία και στις 4/5. Προχωρά δηλαδή σε 48ωρη.
Σωστές είναι. 48ωρη κύρηξε και η ΑΔΕΔΥ σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 03, 2010, 11:43:50 πμ »
Από το Συντονιστικό Ωρομισθίων Θεσσαλονίκης

Συναδέλφισα, συνάδελφε

Μετά από χρόνια ανοχής στα 300 ευρώ το μήνα, τις μετακινήσεις εκατοντάδων χιλιομέτρων, τους ασεπ και τις ρυθμίσεις... μετά την ανοχή στην αναξιοπρέπεια, τις απλήρωτες ώρες, την ωρομισθία και την αναπλήρωση, ήρθε η ώρα του αντίτιμου:

Μας πετάνε έξω από την εκπαίδευση! Οι διορισμοί καταργούνται, επειδή .."πρώτα ο μαθητής"...

Συναδέλφισα, συνάδελφε,

ήσουν ένα αναλώσιμο προϊόν, παιδαγωγικά επαρκής για να βιώνεις τον εργασιακό μεσαίωνα και την ομηρία, αλλά ανεπαρκής για να καλύψεις με σταθερή εργασία τις ανάγκες του δημόσιου σχολείου

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ!

Έλα να ενώσουμε τις φωνές μας!

ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΑΘΜΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κατσιμίδη με Αγ. Δημητρίου)


Κατάληψη πραγματοποιείται από το πρωί στο κτίριο της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης από αναπληρωτές,
ωρομίσθιους, μόνιμους εκπαιδευτικούς.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ  Κ Ο Σ Μ Ο Σ!!

- ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ (γράμμα προς όλους) ΣΤΟΥΣ ΔΙΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ,

- ΕΧΕΙ ΣΤΗΘΕΙ ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΗ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

- ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 03, 2010, 11:51:24 πμ »
Έκανα όλες τις απεργίες μέχρι τώρα και τις στάσεις....Ε λοιπόν δεν θα κάνω άλλη....διοτί οι συνδικαλιστές μας θεωρούν ΖΩΑ. Πριν καν βγουν τα νέα μέτρα(Πέμτπη) με απόφαση τους πρακαταβάλουν ότι ο κλάδος δεν θα απεργήσει στις Πανελλαδικές...Αισχος..και αίσχος όχι γιατί εν τέλη δεν θα γίνει απεργία στις πανελλαδικές αλλά για το ύποπτο και άκαιρο της απόφασης...διότι προφανώς θα τους ήταν εξαιρετικά δύσκολο να είναι ανυπάκουοι στα αφεντικά τους μετά τα νέα μέτρα...και έτσι αποφάσισαν εκ των προτέρων..
Ε λοιπόν λαμόγια μου αφήστε τις φανφάρες για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ της απεργίας στις 4-5 και κοιτάξτε να κάνετε καμία ΣΟΒΑΡΗ απεργία μέσα στις πανελλήνιες..εκεί που πονάει και θα ακουστεί και πιθανόν να συμπαρασύρει και τους υπόλοιπους κοιμόμενους δημόσιους υπάλληλους.....

Ντοπή στον κλάδο μας και σε αυτές τις ντεμέκ απεργίες
Κάνω 5 χρόνια όλες τις απεργίες αλλά εγώ πλέον υποχείριο στα λαμόγια ΠΑΣΚ και στους λοιπούς δεν γίνομαι...σιχτίρ

Αποσυνδεδεμένος προδρομος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 03, 2010, 12:00:18 μμ »
και με το να μην κανεις απεργία θα κάνεις τη μουρη της πασκ κρεας (sorry κιολας για την εκφραση). άλλο που δεν θέλουν οι πουλημενοι και κατευθυνόμενοι συνδικαλιστές, της ΠΑΣΚ αυτήν την εποχή που είναι το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση, να μην έχει μεγαλη συμμετοχη η απεργία , για να παρουν τα εύσημα απο τα αφεντικά τους

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 03, 2010, 02:32:41 μμ »
Έχεις το δίκιο σου και εσύ και τα έχω περάσει όλα αυτά πολλές φορές στο παρελθόν. Ωστόσο, καταντάω να χάνω την αξιοπρέπεια μου. Σαφώς και συμμετέχω στις συνελεύσεις στις ΕΛΜΕ όπου και αν ήμουν αυτόνομα και ατομικά κάτω από τη δική μου ομπρέλα. Αλλά καταντούσα γραφικός και γραφικός ήμουν τόσο καιρό που υποστήριζα με θέρμη μία απεργία διαρκείας στις πανελλαδικές. Μη χάσετε τα λεφτά;;; παραμύθια. Εδώ μας πήραν για πλάκα 3000 έτσι και αν χάσω αλλά 500 από απεργία θα πάω φυλακή;;;; (μην αναφέρω τη βενζίνη που καθημερινά κάνω 80 χιλιόμετρα πήγαινε έλα στο σχολείο μου...και μη προσθέσω και αυτό το ρημάδι το τσιγάρο )

Ατομική η στάση μου, για να διατηρήσω τη δική μου ψυχική υγεία δεν θα απεργήσω το διήμερο και όχι για κάνω κρέας τη μούρη κάποιων που ήδη μόνο κρέας έχουν στο κεφάλι τους!

Έχετε δίκιο αν με κρίνεται αρνητικά. Αλλά πρέπει να κάνω ένα break για να έρθω στα καλά μου μετά την σφαλιάρα της απόφασης της ΟΛΜΕ..και φυσικά δεν μιλώ μόνο για ΠΑΣΚ(κάντε το κόπο να διαβάσετε ποιοί καταψήφισαν μία τέτοια απεργιακή κλιμάκωση)...Και αντέ η ΠΑΣΚ έχουν αφεντικά στην κυβέρνηση ..οι άλλοι...ΓΙΑΤΙ ρε ΓΙΑΤΙ;;;

Δηλαδή αν λόγω απεργία οι πανελλήνιες πάνε μια εβδομάδα μετά τι θα γίνει ...θα καταστραφούν τα παιδιά; ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Τα οφέλη θα είναι υπερπολλαπλάσια. Θα ξεσηκωθούν και άλλοι ...θα ακουστεί έντονα ότι κάτι κινείτε!!!...Και από την άλλη θα παν οι εξετάσεις μία εβδομάδα μετά (και μη μου πείτε ότι κλείσατε διακοπές αρχές Ιουλίου γιατί τότε η λέξη λαμόγια σας αξίζει)
ΔΙΑΛΕΧΤΕ!!!

Και αν διαβάσατε το πρώτο μήνυμα μου δεν κατηγορώ το ΟΧΙ της ΟΛΜΕ αλλά το απίστευτο timing...το ένοχο timing. Αν η πλειοψηφία των καθηγητών πει ΟΧΙ τότε οκ ..είμαστε άξιοι της μοίρας μας...ΑΛΛΑ όχι έτσι σχεδόν πραξικοπηματικά.

Το κάνω για εμένα και μόνο
Στις επόμενες απεργίες...αν φυσικά υπάρχουν εκεί που καταλήξαμε...ξεφτιλισμένοι από κυβέρνηση ΜΜΕ και από τον ίδιο μας τον εαυτό... θα συμμετέχω με όλες μου τις δυνάμεις
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 02:40:19 μμ από sensible »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συμμετοχή στην 48 απεργία 4-5/05
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 03, 2010, 03:31:16 μμ »
Θα βγεί κάτι με την απεργία;

ότι βγήκε και με τις προηγούμενες;

θα τρομάξει η κυβέρνηση και θα πάρει πίσω τα σκληρά μέτρα και με ένα μαγικό ραβδί θα βρεθουν τα χρήματα;

Εντάξει θα εκφράσουμε την δυσσαρέσκειά μας και την οργή μας προς αυτήν την κατάσταση, αλλά σαν πολύ ακριβά δεν μας κοστίζει κάθε φορά η έκφραση της οργής μας;

Κι άλλα λεφτά θα τους χαρίσουμε; (2 ημερομίσθια)

Εγώ θα κάνω μάθημα κανονικά και τις δύο μέρες, και στο τέλος του μαθήματος θα πάω στην διαδήλωση. Δεν τους χαρίζω το ημερομίσθιό μου.
Είμαι εκπαιδευτικός και η δουλειά μου είναι να διδάσκω στην τάξη!
Το μάθημα μάθημα, και η διαμαρτυρία διαμαρτυρία. Ποιός πλήττεται με το να μην κάνω μάθημα; Η Διαμαντοπούλου; ή μήπως μαθητές που δεν πάνε φροντιστήριο και περιμένουν από μένα μια ελπίδα και λίγο θάρρος μέρες εξετάσεων που έρχονται;

... άποψή μου...

Killbill

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160375
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.