*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749570 φορές)

0 μέλη και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6118 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 05:50:18 μμ »
Πίστεύω ότι ὀταν αλλάζεις κάτι, οφείλεις να είναι προς το καλύτερο. Όταν λοιπόν καταργείς το νόμο Διαμαντοπούλου (που ούτως ή άλλως δεν εφαρμόστηκε ποτέ) θα πρέπει αυτό που θα έρθει να είναι το καλύτερο δυνατό για όλους, ή για τους πολλούς. Τούτο εδώ είναι καλό μόνο για τους πολύ λίγους. Αυτό είναι το πρόβλημά του. Αν είχε μοριοδότηση και ποσόστωση όπως αυτή που ισχύει στο υπόλοιπο Δημόσιο θα έλεγα οκ, πατάει πάνω σε κάτι γνωστό που λειτουργεί χρόνια. Αλλά οι αλλαγές που έχουν κάνει δεν είναι για το καλό των πολλών, είναι καθαρά ρουσφετολογικές.

Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω το "ρουσφετολογικές". Οι θέσεις -αν γίνουν μόνιμοι διορισμοί- είναι μετρημένες. Πώς γίνεται να γίνει κάτι για το καλό των πολλών; Αν μπουν ποσοστώσεις, θα μείνει έξω κόσμος ο οποίος έχει προϋπηρεσία -και δεν είναι όλη η προϋπηρεσία μέσω ΠΔΣ- και θα μπει κάποιος στη θέση του ο οποίος μόλις τελείωσε το πανεπιστήμιο, χωρίς κάποιο άλλο ιδιαίτερο προσόν. Αυτό γιατί δηλαδή δεν είναι ρουσφετολογικό;

Και για εκφράσω καλύτερα τον προβληματισμό μου, από τη στιγμή που οι θέσεις είναι λιγότερες από τους υποψήφιους, θα πρέπει να μπουν κάποια κριτήρια. Αλλιώς δε γίνεται. Μπορούμε να διαφωνήσουμε για το ποια θα πρέπει να είναι αυτά τα κριτήρια. Αλλά γιατί είναι ρουσφετολογικό ένα σύστημα με κριτήρια;

ΥΓ. Δεν ισχύουν σε όλο το δημόσιο τα ίδια κριτήρια για τις προσλήψεις. Υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες κάθε θέσης. Πχ. όταν γίνονται προσλήψεις στον Πύργο Ελέγχου του αεροοδρομίου, γίνονται και τεστ μνήμης και αντίληψης. Η εκπαίδευση δεν μπορεί να έχει τα ίδια κριτήρια με μια διοικητική θέση, έχει άλλες απαιτήσεις. Το γνωστικό έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:51 »

Αποσυνδεδεμένος hkal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6119 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 05:52:53 μμ »
Φυσικά και δεν έχουμε όλοι ελπίδα μ' αυτό το έκτρωμα. Εμείς π.χ. που δουλεύαμε κάποια χρόνια μετά από επιτυχίες σε ΑΣΕΠ και έχουμε μέτρια προϋπηρεσία, χωρίς παιδιά και ικανοποιητικά ακαδημαϊκά, δεν πρόκειται να ξαναδουλέψουμε. Ούτε το μεταπτυχιακό φτάνει.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι επίτηδες έφερε ένα τέτοιο σύστημα. Ξέρει ότι μπάζει από παντού, θα γίνουν ασφαλιστικά, θα παγώσει και θα περάσει την καυτή πατάτα στην επόμενη κυβέρνηση. Θα έχει όμως να λέει ότι ήθελε διορισμούς, αλλά οι κακοί εκπαιδευτικοί δεν τον άφησαν. Και όλα αυτά, λίγους μήνες πριν τις εκλογές. Τόσα χρόνια τα ζαμ αργά και τώρα τους πήρε ο πόνος.
     Οποιος  περίμενε  δικαιοσύνη και  αξιοκρατία  από  ότι  πιο  τοξικό  γεννήθηκε  την  μεταπολίτευση  στην  Ελλάδα,  από  τα  τέρατα  που  γέννησε  η  κρίση,  από  τα  απόβλητα  της  ιστορίας  που  οι  συνθήκες  οδήγησαν  στην  κυβέρνηση  και  δεν  διαβλέπει  την  ανικανότητα  τους  τον  καιροσκοπισμό  τους  την  τοξικότητα  τους  κ.λ.π.    είναι   διανοητικά  καθυστερημένος

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6120 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 05:53:10 μμ »
Πολυ καλο ειναι το νεο συστημα,δικαιο πολυ ειναι,δινει και μοριοδοτηση στους νεους να τρεξουν να κανουν μεταπτυχιακα να μας προλαβουν

Με όλη τη συμπάθεια, σου αναφέρω ότι δυστυχώς το Σύνταγμα προβλέπει ότι πρέπει να έχουν ίση ευκαρία για πρόσβαση στην εργασία και άτομα χωρίς προυπηεσία. Δε λέει πουθενά ότι οι νέοι πρέπει να τρέξουν να κάνουν μεταπτυχιακά για να σας προλάβουν.


Αποσυνδεδεμένος neverendingtale

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6121 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 05:55:56 μμ »
Με όλη τη συμπάθεια, σου αναφέρω ότι δυστυχώς το Σύνταγμα προβλέπει ότι πρέπει να έχουν ίση ευκαρία για πρόσβαση στην εργασία και άτομα χωρίς προυπηεσία. Δε λέει πουθενά ότι οι νέοι πρέπει να τρέξουν να κάνουν μεταπτυχιακά για να σας προλάβουν.
Εγω οταν δουλευα 8 χρονια ωρομισθιος γιατι το εκανα,γιατι δεν ειχα ιση ευκαιρια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:16:51 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6122 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 05:58:58 μμ »

Και για εκφράσω καλύτερα τον προβληματισμό μου, από τη στιγμή που οι θέσεις είναι λιγότερες από τους υποψήφιους, θα πρέπει να μπουν κάποια κριτήρια. Αλλιώς δε γίνεται. Μπορούμε να διαφωνήσουμε για το ποια θα πρέπει να είναι αυτά τα κριτήρια. Αλλά γιατί είναι ρουσφετολογικό ένα σύστημα με κριτήρια;


Γιατί είναι 'ζυγισμένο' μονάχα υπέρ ενός κριτηρίου (της προυπηερσίας) και ευνοεί σκαναλωδώς αυτούς που έχουν αυτό το κριτήριο έναντι των υπολοίπων. Επίσης, στις θέσεις για χωρίς εμπειρία μπορούν να συμμετάχουν και οι έχοντες προυπηρεσία, χωρίς αυτή να υπολογίζεται. Δεν τους αποκλείει, ίσα ίσα που δίνει την ευκαιρία σε κάποιον με μετρια προυπηρεσία αλλά με ακαδημαικά να διεκδικήσει κατι.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6123 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:00:24 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω το "ρουσφετολογικές". Οι θέσεις -αν γίνουν μόνιμοι διορισμοί- είναι μετρημένες. Πώς γίνεται να γίνει κάτι για το καλό των πολλών; Αν μπουν ποσοστώσεις, θα μείνει έξω κόσμος ο οποίος έχει προϋπηρεσία -και δεν είναι όλη η προϋπηρεσία μέσω ΠΔΣ- και θα μπει κάποιος στη θέση του ο οποίος μόλις τελείωσε το πανεπιστήμιο, χωρίς κάποιο άλλο ιδιαίτερο προσόν. Αυτό γιατί δηλαδή δεν είναι ρουσφετολογικό;

Και για εκφράσω καλύτερα τον προβληματισμό μου, από τη στιγμή που οι θέσεις είναι λιγότερες από τους υποψήφιους, θα πρέπει να μπουν κάποια κριτήρια. Αλλιώς δε γίνεται. Μπορούμε να διαφωνήσουμε για το ποια θα πρέπει να είναι αυτά τα κριτήρια. Αλλά γιατί είναι ρουσφετολογικό ένα σύστημα με κριτήρια;

ΥΓ. Δεν ισχύουν σε όλο το δημόσιο τα ίδια κριτήρια για τις προσλήψεις. Υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες κάθε θέσης. Πχ. όταν γίνονται προσλήψεις στον Πύργο Ελέγχου του αεροοδρομίου, γίνονται και τεστ μνήμης και αντίληψης. Η εκπαίδευση δεν μπορεί να έχει τα ίδια κριτήρια με μια διοικητική θέση, έχει άλλες απαιτήσεις. Το γνωστικό έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία.
Μπορεί όλη η προϋπηρεσία να μην είναι από ΠΔΣ, αλλά σε μεγάλο βαθμό είναι χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ, που αυτόματα την κάνει παράνομη.
Είναι και ρουσφετολογικό και φωτογραφικό, γιατί μέσω των κριτηρίων του ευνοεί συγκεκριμένες κατηγορίες. Ξέρουμε ποιες. Αντιθέτως, άτομα που πήγαν με το σταυρό στο χέρι και δούλεψαν μετά από ΑΣΕΠ, ως όφειλαν να δουλεύουν όλοι από το 2002 και μετά, τους πέταξε σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι. Όσο για τους νέους, πρέπει να συγκεντρώσουν 120 μονάδες ακαδημαϊκά κριτήρια, αν θέλουν να χτυπήσουν τις μεγάλες προϋπηρεσίες, κάτι που εκ των πραγμάτων δε γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6124 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:12:28 μμ »
Εγω οταν δουλευα 8 χρονια ωρομισθιος γιατι το εκανα,γιατι δεν ειχα ιση ευκαιρια?
Μια χαρά ίσες ευκαιρίες είχες, εφόσον σου δόθηκε η δυνατότητα να δουλέψεις, έστω και ως ωρομίσθιος. Και φυσικά δε θα τρέχουμε μια ζωή να παίρνουμε πτυχία και μεταπτυχιακά και διδακτορικά, για να μπούμε σε μια τάξη και να φτάσουμε όλους τους ευνοημένους του συστήματος. Ούτε ακαδημαϊκή καριέρα να ακολουθούσαμε. Και που 'σαι. Μη χαίρεσαι τόσο με το ανακοινωθέν σύστημα, γιατί με την όρεξη θα μείνεις. Όσο εύκολα το ανακοίνωσε τόσο εύκολα θα το βάλει στο συρτάρι. 

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6125 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:20:12 μμ »
Ας είμαστε λίγο ψύχραιμοι. Υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν επιτυχία σε ΑΣΕΠ και μεγάλη προϋπηρεσία. Αυτοί δεν θα αδικηθούν αν δεν μετρήσει η προϋπηρεσία τους; Από την άλλη, υπάρχουν οι δάσκαλοι, στους οποίους κανένας δεν έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ, γιατί οι επιτυχόντες έχουν όλοι διοριστεί. Η συζήτηση περί ρουσφετολογίας αφορά τους κλάδους που έκαναν ΠΔΣ, οι οποίοι είναι 4-5 κλάδοι της δευτεροβάθμιας. Υπάρχουν κλάδοι στους οποίους προσλαμβάνονται αναπληρωτές από τους πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας ακόμα και συνάδελφοι που απέκτησαν προϋπηρεσία νομιμότατα χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ.

Και για να μην παρεξηγθώ πάλι, δεν στηρίζω το σύστημα, απλώς εκφράζω τον προβληματισμό μου. Από τη στιγμή που οι θέσεις είναι μετρημένες, κάποιοι θα μείνουν απέξω. Προφανώς και κάποιες κατηγορίες θα ευνοηθούν, όποιο σύστημα και να εφαρμοστεί. Αυτή τη στιγμή ευνοούνται αυτοί που έχουν προϋπηρεσία ΚΑΙ ακαδημαϊκά κριτήρια. Θα μπορούσε η προϋπηρεσία να έχει χαμηλότερο ταβάνι, σε αυτό δεν έχω αντίρρηση. Έχω όμως αντίρρηση στο εξής: κάποια μεταπτυχιακά είναι πληρωμένα, να μη μετρήσει κανένα μεταπτυχιακό. Κάποιοι πήραν προϋπηρεσία από την ΠΔΣ, να μη μετρήσει η προϋπηρεσία. Δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα. Κάποιοι πήραν και πτυχίο με αντιγραφή, να μη μετρήσει ούτε αυτό;

(Ντάξει, το ξέρω, υπερβάλλω, αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω  :) )

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6126 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:23:17 μμ »
Συνάδελφοι μήπως όταν φθάσει η στιγμή να παρουσιαστεί με κάθε λεπτομέρεια το νέο σύστημα,μας πουν οτι ναι μεν μέχρι 120 μήνες προυπηρεσία αλλα αρκεί αυτή να είναι μετα απο κάποια επιτυχία Ασεπ...κάτι άκουσαν τα αυτάκια μου..μήπως μας περιμένουν εκπληξούλες;

Το παράξενο που είναι; Αυτό θα γίνει....

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6127 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:29:31 μμ »
Αυτό θα έπρεπε...αλλά μην ελπίζουμε ότι θα σεβαστούν τη νομιμότητα σε τέτοιο βαθμό! Τον διαγωνισμό οφείλουν για τα μάτια των αγαπημένων τους να τον διαγράψουν. Η μοναδική ελπίδα βρίσκεται στα δικαστήριααα

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6128 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:30:56 μμ »
Ας είμαστε λίγο ψύχραιμοι. Υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν επιτυχία σε ΑΣΕΠ και μεγάλη προϋπηρεσία. Αυτοί δεν θα αδικηθούν αν δεν μετρήσει η προϋπηρεσία τους; Από την άλλη, υπάρχουν οι δάσκαλοι, στους οποίους κανένας δεν έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ, γιατί οι επιτυχόντες έχουν όλοι διοριστεί. Η συζήτηση περί ρουσφετολογίας αφορά τους κλάδους που έκαναν ΠΔΣ, οι οποίοι είναι 4-5 κλάδοι της δευτεροβάθμιας. Υπάρχουν κλάδοι στους οποίους προσλαμβάνονται αναπληρωτές από τους πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας ακόμα και συνάδελφοι που απέκτησαν προϋπηρεσία νομιμότατα χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ.

Και για να μην παρεξηγθώ πάλι, δεν στηρίζω το σύστημα, απλώς εκφράζω τον προβληματισμό μου. Από τη στιγμή που οι θέσεις είναι μετρημένες, κάποιοι θα μείνουν απέξω. Προφανώς και κάποιες κατηγορίες θα ευνοηθούν, όποιο σύστημα και να εφαρμοστεί. Αυτή τη στιγμή ευνοούνται αυτοί που έχουν προϋπηρεσία ΚΑΙ ακαδημαϊκά κριτήρια. Θα μπορούσε η προϋπηρεσία να έχει χαμηλότερο ταβάνι, σε αυτό δεν έχω αντίρρηση. Έχω όμως αντίρρηση στο εξής: κάποια μεταπτυχιακά είναι πληρωμένα, να μη μετρήσει κανένα μεταπτυχιακό. Κάποιοι πήραν προϋπηρεσία από την ΠΔΣ, να μη μετρήσει η προϋπηρεσία. Δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα. Κάποιοι πήραν και πτυχίο με αντιγραφή, να μη μετρήσει ούτε αυτό;

(Ντάξει, το ξέρω, υπερβάλλω, αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω  :) )
Σε ό,τι αφορά την προϋπηρεσία, εύκολα φαίνεται πώς την απέκτησε κάποιος. Σε ΠΔΣ και Ενισχυτικές κάποτε έμπαινες, αν είχες μπάρμπα το Διευθυντή. Τώρα το άλλαξαν και προσλαμβάνουν από τον πίνακα. Εκκλησιαστικά με συστατικές επιστολές, τεράστια προϋπηρεσία χωρίς καμιά επιτυχία σε ΑΣΕΠ ή από Ιδιωτικά. Για τα ακαδημαϊκά είναι πιο δύσκολο να αποδείξεις το παράνομο του πράγματος. Και φυσικά δε γίνεται να διοριστούν ή να δουλέψουν όλοι. Όπως εξάλλου και τώρα. Ας φροντίσουν όμως πια να φέρουν ένα σύστημα που δε θα επικροτεί το ρουσφέτι, τον μπάρμπα στην Κορώνη, την πονηριά και τη λαμογιά. Εκεί το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6129 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:34:04 μμ »
Αυτό θα έπρεπε...αλλά μην ελπίζουμε ότι θα σεβαστούν τη νομιμότητα σε τέτοιο βαθμό! Τον διαγωνισμό οφείλουν για τα μάτια των αγαπημένων τους να τον διαγράψουν. Η μοναδική ελπίδα βρίσκεται στα δικαστήριααα
Και ΄γω το θεωρώ αδύνατο να συμβεί. Θα καεί το σύμπαν. Ευτυχώς που ξυπνήσαμε και υπάρχει και η δικαιοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6130 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:36:04 μμ »
Ας είμαστε λίγο ψύχραιμοι. Υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν επιτυχία σε ΑΣΕΠ και μεγάλη προϋπηρεσία. Αυτοί δεν θα αδικηθούν αν δεν μετρήσει η προϋπηρεσία τους; Από την άλλη, υπάρχουν οι δάσκαλοι, στους οποίους κανένας δεν έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ, γιατί οι επιτυχόντες έχουν όλοι διοριστεί. Η συζήτηση περί ρουσφετολογίας αφορά τους κλάδους που έκαναν ΠΔΣ, οι οποίοι είναι 4-5 κλάδοι της δευτεροβάθμιας. Υπάρχουν κλάδοι στους οποίους προσλαμβάνονται αναπληρωτές από τους πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας ακόμα και συνάδελφοι που απέκτησαν προϋπηρεσία νομιμότατα χωρίς επιτυχία σε ΑΣΕΠ.

Και για να μην παρεξηγθώ πάλι, δεν στηρίζω το σύστημα, απλώς εκφράζω τον προβληματισμό μου. Από τη στιγμή που οι θέσεις είναι μετρημένες, κάποιοι θα μείνουν απέξω. Προφανώς και κάποιες κατηγορίες θα ευνοηθούν, όποιο σύστημα και να εφαρμοστεί. Αυτή τη στιγμή ευνοούνται αυτοί που έχουν προϋπηρεσία ΚΑΙ ακαδημαϊκά κριτήρια. Θα μπορούσε η προϋπηρεσία να έχει χαμηλότερο ταβάνι, σε αυτό δεν έχω αντίρρηση. Έχω όμως αντίρρηση στο εξής: κάποια μεταπτυχιακά είναι πληρωμένα, να μη μετρήσει κανένα μεταπτυχιακό. Κάποιοι πήραν προϋπηρεσία από την ΠΔΣ, να μη μετρήσει η προϋπηρεσία. Δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα. Κάποιοι πήραν και πτυχίο με αντιγραφή, να μη μετρήσει ούτε αυτό;

(Ντάξει, το ξέρω, υπερβάλλω, αλλά νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω  :) )
Το σύστημα είναι ρουσφετολογικό διότι δεν μετράει τον βαθμό του ΑΣΕΠ. Επίσης, επειδη δεν υπάρχουν θέσεις μόνο με ακαδημαϊκά κριτήρια. Άρα γίνεται ομαδικό ρουσφέτι στους νην αναπληρωτές, πετώντας όλους τους άλλους εκτός.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6131 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 06:41:22 μμ »
Σε ό,τι αφορά την προϋπηρεσία, εύκολα φαίνεται πώς την απέκτησε κάποιος. Σε ΠΔΣ και Ενισχυτικές κάποτε έμπαινες, αν είχες μπάρμπα το Διευθυντή. Τώρα το άλλαξαν και προσλαμβάνουν από τον πίνακα. Εκκλησιαστικά με συστατικές επιστολές, τεράστια προϋπηρεσία χωρίς καμιά επιτυχία σε ΑΣΕΠ ή από Ιδιωτικά. Για τα ακαδημαϊκά είναι πιο δύσκολο να αποδείξεις το παράνομο του πράγματος. Και φυσικά δε γίνεται να διοριστούν ή να δουλέψουν όλοι. Όπως εξάλλου και τώρα. Ας φροντίσουν όμως πια να φέρουν ένα σύστημα που δε θα επικροτεί το ρουσφέτι, τον μπάρμπα στην Κορώνη, την πονηριά και τη λαμογιά. Εκεί το συζητάμε.

Στην ενισχυτική έμπαινες πάντα από τους πίνακες αναπληρωτών/ωρομισθίων, ας μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν. Μόνο η ΠΔΣ των λυκείων είχε αδιαφανείς διαδικασίες. Για τα εκκλησιαστικά θα συμφωνήσω απόλυτα, όπως και για διάφορες άλλες προϋπηρεσίες εκτός υπουργείου παιδείας -βλ. τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Υπάρχουν επίσης οι προϋπηρεσίες των σχολείων της ΕΕ, αλλά εκεί ανοίγουμε άλλο θέμα.

Ο μόνος τρόπος που βλέπω να δημιουργηθεί σύστημα που να λειτουργεί είναι να γίνουν δύο συστήματα. Ένα για τους κλάδους που είχαν ΠΔΣ και ένα άλλο για όλους τους υπόλοιπους. Κάτι άλλο δε μπορώ να βρω. Γιατί όλοι λέμε τι ΔΕΝ θέλουμε να γίνει, αλλά κάποια συγκροτημένη πρόταση για το τι να γίνει προς το παρόν δεν έχω δει.

Και παρεμπιπτόντως, αυτοί που λέτε ότι θα ισχύσει η προϋπηρεσία μόνο μετά από επιτυχία σε γραπτό ΑΣΕΠ, που το στηρίζετε; Έχετε κάποιες πληροφορίες που δεν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι; Μην μας δίνετε ελπίδες χωρίς λόγο.

ΥΓ. Να υπενθυμίσω ότι ο Φίλης πήγε να κάνει ένα σύστημα στο οποίο έδινε πολύ μεγάλη βάση στην επιτυχία στον ΑΣΕΠ και πέσανε να τον φάνε. Και για άλλους λόγους, αλλά και για αυτό. Απλώς το λέω για τις αντιδράσεις που θα δημιουργηθούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 901
Σύνολο: 903

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.