*

Αποστολέας Θέμα: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 136053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkourlis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #336 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:31:24 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω αν κανένας αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα με μένα, σχετικό όχι μόνο με τις μετατάξεις. Στην επαρχία επειδή δεν υπάρχουν πολλά ΕΑΕΠ, οι τοποθετήσεις γίνονται σε ολοήμερα. Είναι νόμιμο να πηγαίνουμε σε πέντε σχολεία την εβδομάδα, δύο την ημέρα; Είναι υποχρεωτικό να έχουμε αυτοκίνητο και να το διαθέτουμε για να κάνουμε ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα καθημερινά και μάλιστα πάνω στα βουνά; Όποιος βρίσκεται σε παρόμοια θέση ή γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό παρακαλώ να με διαφωτίσει!
Δυστυχώς αυτό δεν τους ενδιαφέρει! Τους ενδιαφέρει μόνο να βγουν οι σχεδιασμοί τους ως προς τις τοποθετήσεις.
πως θα βγουν 2 ολοήμερα την ημέρα? το προγραμμα ολοημέρου αναφέρει οτι οι δυο πρώτες ώρες αφιερώνονται από τον δασκαλο του ολοήμερου σε ανάγνωση και προετοιμασία μαθημάτων και οι 3η και 4η σε ειδικότητες. ΄΄Ετσι δεν είναι? Άρα μόνο εως 2 ωρες την ημέρα μπορεί να κάνει η ειδικότητα... τα λέω καλά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #337 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:34:22 μμ »
Έχω κάνει κι άλλες χρονιές μάθημα 12:30 - 14:00. Το μόνο πρόβλημα είναι αν υπάρχουν παιδιά Ε' και Στ' τάξης στο ολοήμερο, γιατί δεν έχουν σχολάσει, άρα μπορείς να κάνεις μόνο στις μικρότερες τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος chaos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #338 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 04:03:59 μμ »
Καλησπέρα, σχετικά με τις τοποθετήσεις στην Πρωτοβάθμια μου ζήτησαν την αίτηση μετάταξης που είχαμε υποβάλει μέσω διαδικτύου. Επειδή όμως δεν κράτησα αντίγραφο είναι δυνατόν με κάποιο τρόπο να έχω την αίτηση? Η δευτεροβάθμια τα έχει κρατήσει τα αντίγραφα που είχαμε δώσει ή τα έχει στείλει κάπου κεντρικά?

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #339 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 05:36:00 μμ »
στην πρωτοβάθμια μου είπαν οτι θ μας τοποθετήσουν με μόρια απόσπασης και όχι μετάταξης
στις άλλες πρωτοβάθμιες τι ισχύει?
εμάς θα μας τοποθετήσουν με μόρια μετάθεσης Β/θμιας γιατί η μετατροπή των μορίων όλων μας θα πάρει πολύ καιρό...και όπως μας ενημέρωσαν, όσοι δεν τοποθετηθούν θα μετακινηθούν στην περιφέρεια...να και οι υποχρεωτικές αποσπάσεις...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:37:48 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #340 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 05:39:42 μμ »
 Όλο καινούργια φασούλια βγάζουν!
  

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #341 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:08:24 μμ »
Στην Αβάθμια μας ζήτησαν την τελευταία αίτηση μετάθεσης ή οριστικής τοποθέτησης- βελτίωσης που είχαμε κάνει στην Ββάθμια (προφανώς για να δουν τα μόρια μας). Επίσης μας ζήτησαν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, εντοποιότητας και συνυπηρέτησης αν έχουμε...
Επίσης μας είπαν ότι τα μόρια μας θα μετατραπούν σε μόρια Αβάθμιας...Δεν μας ζήτησαν τίποτε άλλο από το φάκελο μας και τέτοια πράγματα..
Βέβαια κάναμε αίτηση τοποθέτησης χωρίς να ξέρουμε τα μόρια μας.
Κάτι τελευταίο σχετικά με τις οργανικές:Φέτος η τοποθέτηση μας θα είναι σε λειτουργικό κενό (είμαι ΠΕ19), όταν κάνουμε όμως αίτηση μετάθεσης και οριστικής τοποθέτησης (Νοέμβρη φαντάζομαι) θα είναι η οριστική τοποθέτηση σε οργανικό κενό (για την επόμενη σχολική χρονιά), έτσι μας είμαι ο Διευθυντής Αβάθμιας.
Αυτά είναι όσα ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος treislaloun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #342 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:29:34 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω αν κανένας αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα με μένα, σχετικό όχι μόνο με τις μετατάξεις. Στην επαρχία επειδή δεν υπάρχουν πολλά ΕΑΕΠ, οι τοποθετήσεις γίνονται σε ολοήμερα. Είναι νόμιμο να πηγαίνουμε σε πέντε σχολεία την εβδομάδα, δύο την ημέρα; Είναι υποχρεωτικό να έχουμε αυτοκίνητο και να το διαθέτουμε για να κάνουμε ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα καθημερινά και μάλιστα πάνω στα βουνά; Όποιος βρίσκεται σε παρόμοια θέση ή γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό παρακαλώ να με διαφωτίσει!

Πέρσι δούλεψα με εξ ολοκλήρου απόσπαση στην Α/βαθμια. 5 σχολεία και  σε 2 την ημέρα. Στους ξενόγλωσσους έτσι είναι η κατάσταση γιατί δεν βγαίνει αλλιώς το ωράριο. Ο τρόπος που θα βρει ο καθένας για να μετακινηθεί, δεν ενδιαφέρει την υπηρεσία. Το μόνο που τους νοιάζει είναι η έγκυρη παρουσία του εκπαιδευτικού στο σχολείο. Όσοι μετακινείστε φροντίστε να είστε έγκαιρα στην τάξη σας γιατί και οι δάσκαλοι έχουν ένα θέμα αν χρειαστεί να μπουν για 2 λεπτά στην τάξη να κρατήσουν τα παιδιά μέχρι να φτάσει ο συνάδελφος της ειδικότητας. Καλή δύναμη σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος ait

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:00:06 πμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος  νόμο, εγκύκλιο κτλ που να αναφέρει ότι στην Α/θμια γίνεται μετατροπή των μορίων των μεταταγμένων; Στην Α/θμια Αρτας δεν υπολογίστηκαν τα μόρια δυσμενών συνθηκών (έστω και με μετατροπή στα αντίστοιχα της Α/θμιας)  αλλά μόνο τα μόρια υπηρεσίας, οικογενειακά, εντοπιοτητας και συνηπηρέτησης.

Αποσυνδεδεμένος katpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:03:28 πμ »
Καλημέρα!
έγιναν στα δικά σας  ΠΥΣΠΕ οι τοποθετήσεις; σ'εμάς ακόμα τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος polpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:54:28 πμ »
Στις Σέρρες έγιναν προσωρινές (από δευτέρα μάλλον θα αλλάξουν για κάποιους) και πήγαμε  στα σχολεία για τον αγιασμό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:04:59 μμ »
Σ εμάς έγιναν αλλά εμένα τα μόρια μου είναι αυτά της Ββάθμιας....Κάτι άλλο πολύ σημαντικό και παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει!!!Το ωράριο μας σε ΕΑΕΠ ποιο θα είναι?? 24 ώρες όπως των δασκάλων????
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:24:02 μμ από Kounavi »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #347 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 04:57:10 μμ »
Ούτε εμείς τοποθετηθήκαμε.Από Δευτέρα είπαν μετά τις ενδοπεριφερειακές.Το ωράριό μας είναι αυτό της Πρωτοβάθμιας και ξεκινάει από τις 24 ώρες.
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #348 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 07:57:52 πμ »
Ούτε εμείς τοποθετηθήκαμε.Από Δευτέρα είπαν μετά τις ενδοπεριφερειακές.Το ωράριό μας είναι αυτό της Πρωτοβάθμιας και ξεκινάει από τις 24 ώρες.
Πως θα βγουν οι 24 ωρες στους ξενογλωσσους;Θα χρειαστουν  6 να μη πω και 7 με 8 σχολεια.Περα απο το πως θα λειτουργησει αυτο ειναι και το οτι ειναι και παρανομο να ειναι κανεις σε τοσα σχολεια!Τι λετε εσεις οι ξενογλωσσοι συναδελφοι;Και θα το ξαναπω πως δεν οδηγουν ολοι!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 08:01:10 πμ από Fofaki »
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταταγμένοι από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #349 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:40:20 μμ »
Εγώ προσωπικά προκειμένου να φύγω 100χλ μακριά από το σπίτι μου πάω και σε 10!Εν ανάγκει θα διακτινίζομαι... :P
Πάντως πέρα από την πλάκα,είναι δύσκολο να βγει το πρόγραμμα με τόσα σχολεία και όταν δεν οδηγείς είναι ακόμα χειρότερα!Αλλά αν είναι να'σαι σπίτι σου;Ξέρω κι εγώ,τι να πω...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160847
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 763

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.