*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική Επάρκεια  (Αναγνώστηκε 53670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 13, 2010, 06:48:30 μμ »
Κάτια κι εγώ αυτές τις απορίες έχω αλλά δε νομίζω ότι θα πάρουμε σίγουρη απάντηση. Πρόκειται για άλλο ένα νομοσχέδιο με ασάφειες και παιχνίδια με τις λέξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:17 »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 14, 2010, 10:36:23 μμ »
Ασπαιτέ δεν αναφέρεται οπότε όσοι έχουν πρέπει να ξαναπάνε στα θρανία όπως και όλοι εμείς οι υπόλοιποι. Οι μόνοι ευνοημένοι είναι όσοι είχαν παιδαγωγική επάρκεια από μεταπτυχιακό. Τέλος με το καινούριο νομοσχέδιο είναι σαν να καταργείται η ντροπολογία με την οποία παίρναν παιδαγωγική επάρκεια οι Πειραιώτες, οπότε τσάμπα και ο κόπος με το δικαστικό αγώνα.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 15, 2010, 08:45:28 μμ »
Ρε παιδιά, ενημερώστε σε κάτι που αφορά αυτή την καταραμένη παιδαγωγική επάρκεια. Τώρα που το ΔΤΨΣ θεωρείται, όλως παραδόξως, καθηγητική σχολή, σε περίπτωση που κάνω μεταπτυχιακό αυτού του τμήματος και μάλιστα που αφορά τη διδακτική θεωρείται ότι έχω παιδαγωγική επάρκεια ή χρειάζεται και πάλι ΑΣΠΑΙΤΕ;

εχει ξανασυζητηθει αυτο το θεμα......και να ενημερωσω για αλλη μια φορα οτι αυτη τη στιγμη τελειωνω μεταπτυχιακο του ΔΤΨΣ και ρωτησα τον προεδρο του τμηματος αν θα εχει και το μεταπτυχιακο παιδαγωγικη επαρκεια και μου απαντησε οχι

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 15, 2010, 09:28:52 μμ »
Μόνο που αυτό το είχα δημοσιεύσει πριν 3 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:17 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 15, 2010, 10:30:00 μμ »
Τέλος με το καινούριο νομοσχέδιο είναι σαν να καταργείται η ντροπολογία με την οποία παίρναν παιδαγωγική επάρκεια οι Πειραιώτες, οπότε τσάμπα και ο κόπος με το δικαστικό αγώνα.

Μακάρι, αλλά δεν το πιστεύω ... όσα λέει περί πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας μου φαίνονται τελείως ανεφάρμοστα για τα επόμενα 2-3 χρόνια Πότε να προλάβουν οι σχολές να φτιάξουν τα αντίστοιχα προγράμματα και πόσους να προλάβουν να επιμορφώσουν; (Ακόμα και σεμινάρια επί πληρωμή να δίνουν το πιστοποιητικό, και αυτά δεν στήνονται από τη μια στιγμή στην άλλη). Άσε που μου φαίνεται πιθανό το να μπορούν να φτιάχνουν τέτοια προγράμματα μόνο οι καθηγητικές σχολές.


με το δικαστηριο τι γινεται? ξερει κανεις? θα συνεχιστει πολυ αυτη η κοροϊδία;

Τώρα είδα την ερώτηση ... είμαστε σε αναμονή, ακόμα δεν έχει οριστεί δικάσιμος.....

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:11:48 πμ »
Διαβάστε εδω για το αν ειναι δύσκολο να γίνουν τα σεμινάρια...Ολοι θα πάρουν το παιδαγωγικο και μετα ασεπ...Και δεν θα φωνάζει κανένας...καποτε το παιδαγωγικο ήταν παράθυρο γιαν να πηδάνε καποιοι 1000 θέσεις...Για να διορίζεται συνάδελφος με 1 ώρα προυπηρεσια...Τωρα που θα το έχουμε όλοι ας πάμε ασεπ να γράψουμε...Οταν σαν κράτος δεν μπορείς να διασφαλίσεις ποιος παίρνει το παιδαγωικο τότε το δίνεις σε όλους για να μην φωνάζει κανένας...Το παιδαγωγικό στην εκπαίδευση θα ειναι παρόμοιο με το ecdl....
http://www.eef.gr/thenews/view/374
2 λύσεις υπήρχαν:
α)να επιμορφώνονται παιδαγωγικά όσοι είναι διοριστέοι...
β)να θεωρείται απαραίτητο προσον πρίν δώσεις εξετάσεις
Η υπουργος διάλεξε την δευτερη...Βολευει καλύτερα έτσι ώστε να δουλέψει και λίγο το σύστημα...Παντως όποια και από τα 2 να διάλεγε τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα από ότι πριν...Οποιος θέλει να ακολουθήσει τον δρομο της εκπαίδευσης πρέπει να εχει την δυνατότητα να επιμορφωθεί...Και όχι να γινεται έρμαιο των κριτηρίων της κάθε ασπαίτε και των κονε των μεταπτυχιακών...Δεν γίνεται στην Ελλάδα μια ζωή να μετράει το κονέ και το χρήμα...
Το παπει θα πάει τώρα στο παιδαγωγικό ινστιτούτο να αλλάξει ξανα το πρόγραμμα σπουδών;;;;;Ερώτηση κάνω...
Εγώ δεν θεωρώ πιο άξιο τον εκπαιδευτικό που έχει μεταπτυχιακό γιατι υπάρχει και κόσμος που δεν μπορεί να το κάνει...Το πρόβλημα της εκπαίδευσης δεν είναι ότι οι καθηγητες ξερουν 1 γλώσσα αντί για 3...Αλλου ειναι το πρόβλημα...Πρέπει να σταματήσει το 'όποιος εχει λεφτα κάνει επιπλέον σπουδες' και διορίζεται...Ολοι ασεπ,να χουν όλοι τις ίδιες πιθανότητες και να μην μπαίνουμε στο τρυπάκι των τίτλων...Ποιος θα μαζέψει τους περισσότερους...
Και όποιοι εχουν παράπονο για τα νέα μέτρα να πάνε στην ασπαίτε,στα μεταπτυχιακα και στο παπει να ζητησουν τα ρέστα!!!!!!!
Αυτοι έφτασαν εδώ τα πράγματα,με το εμποριο που έκαναν τόσα χρόνια....Να πάνε να μάθουν πως η ασπαίτε έπαιρνε επιπλέον άτομα,πως τα μεταπτυχιακά εισάγουν κόσμο και πως το παπει άλλαξε 3 φορές σε 1 χρόνο το πρόγραμμα σπουδών του!!!

Την είδα και την μεγάλη μόρφωση των εκπαιδευτικών σήμερα....,με τα πολλα πτυχια...Παλαιτερα οι δάσκαλοι με 1 πτυχίο έκαναν καλύτερα την δουλειά τους....Εμείς με τα μεταπτυχιακα ουτε το δακτυλο δεν τους φτάνουμε...
Επι πληρωμή να γίνει για όλους....Λες και η ασπαίτε δεν ήταν επι πληρωμή!!!!Ηταν δωρεάν...Αλλα βολευε καλύτερα....Να έχουν το κοκαλάκι της νυχτερίδας λίγοι...
Εγω σας τα έλεγα απο το καλοκαίρι...Σε κάποιους θα μείνουν τα πτυχία και τα παιδια στο χέρι...Δεν γίνεται ένας διορισμος να γίνεται αυτοσκοπος....
Παράθυρο ήταν και το παιδαγωγικό...Οπως παράθυρα ήταν και η ενισχυτική,τα παιδια κτλ.
Πως καταδέχεστε κάποιοι συναδελφοι πληροφορικης με 8 χρόνια σπουδες(αει,μεταπτυχιακά,γλώσσες) να είστε ίσοι με τον μαθηματικό που σε 4 χρόνια εχει τον τίτλο του παιδαγωγου(με μόλις 2 μαθήματα);Για να συνεχιστεί αυτό το παραμύθι;;;;Είναι δίκαιο;Σας αρέσει που θα έχετε τις ίδιες οικονομικές απολαβές;Εγώ δεν είμαι τόσο κοροιδο να σπουδαζω τα διπλάσια χρόνια και να παίρνω τα ίδια...Εσεις καντε το και φωνάξτε να παραμείνει το συστημα όπως ηταν....Εγώ με 5 πτυχία δεν θέλω να παω στην Λέρο για 800E...Φωνάξτε να παραμείνει το εμπόριο της Ασπαίτε για να διορίζεστε και μετα πηγαίνετε να πάρετε τα ίδια λεφτα με έναν μαθηματικό με τα μισα χρόνια σπουδές απο εσας....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2010, 12:00:16 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:34:44 πμ »
..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2010, 11:36:44 πμ από konrallis »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:57:05 πμ »
Δεν καταλαβαίνω τί λες apostolis, δηλαδή με ένα σεμινάριο 200 ωρών που δεν ξέρουμε καν πόσο θα το 'πουλήσουν', όπως αυτό της ένωσης φυσικών θα πάνε πολύ καλύτερα τα πράγματα στην εκπαίδευση? Και πώς συγκρίνεται αυτό με το παιδαγωγικό πρόγραμμα της Ασπαίτε ή ενός μεταπτυχιακού? Εδώ δηλαδή μπήκαν όλα σε ένα καλάθι, όποιος τα σκάει θα έχει την επάρκεια σε 2 μήνες και λύθηκε το πρόβλημα των ίσων ευκαιριών που συζητάς?

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:10:44 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τί λες apostolis, δηλαδή με ένα σεμινάριο 200 ωρών που δεν ξέρουμε καν πόσο θα το 'πουλήσουν', όπως αυτό της ένωσης φυσικών θα πάνε πολύ καλύτερα τα πράγματα στην εκπαίδευση? Και πώς συγκρίνεται αυτό με το παιδαγωγικό πρόγραμμα της Ασπαίτε ή ενός μεταπτυχιακού? Εδώ δηλαδή μπήκαν όλα σε ένα καλάθι, όποιος τα σκάει θα έχει την επάρκεια σε 2 μήνες και λύθηκε το πρόβλημα των ίσων ευκαιριών που συζητάς?
Εγώ την αποψή μου την έχω πει.Παιδαγωγικό μονο για όσους διορίζονται απο τον γραπτό...Και όχι απο πρίν όλοι να μαζευουμε τίτλους...
Γιατί στα μεταπτυχιακά δεν τα σκας;Στις ξενες γλώσσες δεν τα σκας;;;Γιατί να μάθω γαλλικα για να μπω στην ασπαίτε;;;Δεν είναι έμμεση πληρωμή αυτή;Αμα μου βρεις έναν που μπηκε ασπαίτε και δεν βγήκε τοτε έλα να μου πεις ότι γίνεται δουλειά...Αμα μου βρεις έναν τότε εγώ θα μετακομίσω σε άλλη χώρα...Εδω πριν 5 χρονια με σεμινάρια διορίστηκε ο μαθηματικος σαν πληροφορικός το παιδαγωγικό σας πειραξε;Και στο κατω κάτω παιδαγωγικά δίνουμε στον ασεπ.Ας μην μετράει καθόλου...Με νοιαζει πολύ νομίζεις για το τι θα κάνουν οι καθηγητες πανεπιστημιου(με τα μεταπτυχιακα) και οι μόνιμοι της ασπαίτε αν κοπει το παιδαγωγικό;;;Ας παρουμε παιδαγωγικά βιβλία να διαβάσουμε και να παμε να δώσουμε ασεπ.Προτιμας να μάθεις γαλλικα;
Ισως και με τα σεμινάρια θα ναι ποιο έντιμο...Σου λεει:πληρωσε-επιμορφωσου, πάρτο και πήγαινε γράψε ασεπ.Ποιο εντιμο είναι απο το να τα σκας εμμέσως στις γλώσσες και να ψάχνεις κανα κονε για να μπεις μεταπτυχιακο...Κλα θα ήταν να μας επιμόρφωσει δωρεάν το κράτος αλλα αυτό δεν πρόκειται να γίνει...θα γίνει οταν και οι μαθητες πάψουν να πληρώνουν φροντιστηρια για να γράψουν στις πανελληνιες...
Για τους νέους απόφοιτους το πρόβλημα εχει λυθει.Θα επιμορφώνονται απο το πανεπιστημιο.Δεν σου αρεσει αυτό ;θελεις να ακολουθήσουν το τρέξιμο το δικό μας;να μαζευουν τίτλους;Οσο για εμας,θα το παρουμε όλοι για να μην φωνάζουμε...

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΕΔΩ: Να πάνε να μάθουν πως η ασπαίτε έπαιρνε επιπλέον άτομα,πως τα μεταπτυχιακά εισάγουν κόσμο και πως το παπει άλλαξε 3 φορές σε 1 χρόνο το πρόγραμμα σπουδών του!!!

Παιδαγωγος δεν ειναι αυτος που ξέρει γαλλικα...Ουτε καθηγητης θα πρεπει να γίνεται όποιος εχει τα περισσότερα πτυχια...Η εκπαιδευση ειναι λιγο διαφορετικη απο τις άλλες θεσεις το δημοσίου....

Μην βλεπετε τα πραγματα απο τη πλευρα την δική μας...Σκεφτειτε λίγο ότι για τους νέους απόφοιτους θα ειναι καλύτερα τα πράγματα.Απο την στιγμη που βάζει παιδαγωγικά στα πανεπιστημια για εμας που δεν κάναμε θα βρει έναν ευκολο τροπο να μας το δωσει.Ποιος ειναι αυτος;;;τα σεμινάρια...Τι θα μας κάνει τοσους χιλιάδες;Να μας πεταξει στο δρόμο και να μας πει οτι δεν εχουμε δικαίωμα ούτε για ασεπ;Θα το δώσει σε όλους και θα μας πει ελατε τωρα να γραψετε για 5 θέσεις...Τα σεμιναρια για το παιδαγωγικό δεν θα το κάνει για οικονομικα συμφεροντα.Θα το κανει για να μας δώσει και εμας την δυνατοτητα να δωσουμε ασεπ.Ειναι κάπως βαρυ μετα απο 6 χρονια ωρομισθιας να σου λεει οτι όχι μονο δεν μετρανε τα μορια σου αλλα ουτε ασεπ δεν μπορεις να δωσεις...Ετσι δεν ειναι;Ειναι αναγκαιο κακο εδω που φτασαμε.Σε λίγα χρονια δεν θα υπαρχουν αυτα τα σεμιναρια..Για κανα 2 χρόνια θα δουλεψουν....
Οταν στην ασπαίτε στους 5 έμπαινε και αλλος 1 απο το παραθυρο οι 5 γιατί δεν φωνάζαν;Δεν ήταν αδικια;Η επειδη ήταν μονο 1 δεν μας πειραζε;
Στεκει τωρα να πει στους πληροφορικούς ότι δεν μπορουν να δώσουν ασεπ επειδη δεν εχουν παιδαγωγικό;Δεν γίνεται αυτό.Ειπαμε διορισμους να μην περιμένουμε αλλα 1 ασεπ θα μπορεσουμε να τον δώσουμε...Ετσι για το ηθικο...
Ολοι αδικούνται απο αυτο το νομοσχεδιο...Μην περιμένετε όμως να στενοχωρηθω επειδη δεν πρόλαβε να διοριστεί ο συναδελφος με μεταπτυχιακο-παιδαγωγικο και την 1 ώρα προυπηρεσια απο την ενισχυτική...Οποιος προλαβε και πήδησε απο το παραθυρο εχει καλώς.Οποιος δεν πρόλαβε δεν πειραζει...Δεν θα αφήσουμε τα παράθυρα μια ζωη για χάρη των λίγων..Δεν γίνεται οι 9 στους 10 μαθηματικους να διαβάζουν για τον ασεπ και ο 1 ο βυσματούχος να παιρνει την ενισχυτικη και να διορίζεται απο την πίσω πόρτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2010, 12:47:16 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος Kyri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 21, 2010, 05:59:56 μμ »
Καλα χαλαρωσε δεν μπαινουν ολοι με κονε στον μεταπτυχιακο!
Καποιοι λιωσανε απλα στο διαβασμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolis_veria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 21, 2010, 06:24:22 μμ »
Καλα χαλαρωσε δεν μπαινουν ολοι με κονε στον μεταπτυχιακο!
Καποιοι λιωσανε απλα στο διαβασμα.
Εσυ τι προτεινεις;Να κανουμε μεταπτυχιακό για να μπουμε στην ασπαίτε,να πάρουμε το παιδαγωγικό και να μπορούμε μετα να δίνουμε ασεπ;;;Εγώ προτείνω όποιος κανει μεταπτυχιακό να κανει κατι που θα του χρειαστεί στον ιδιωτικό τομέα...
Οσο για το ''όλοι'',πες μου τι ποσοστο πιστευεις εσυ μπαίνει αξιοκρατικά (αν ξέρεις) και μετά θα σου πω και εγώ ωραίες ιστοριες που γνωρίζω...Να γελάσουμε όλοι μαζί με την παιδεία που έχουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2010, 06:28:23 μμ από apostolis_veria »

Αποσυνδεδεμένος Kyri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 24, 2010, 01:54:50 μμ »
Εγώ απλά είπα ότι δεν μπαίνουν όλοι με κονέ στα μετ/κά που δίνουν επάρκεια.
Κάποιοι λιώσανε στο διάβασμα για τις εξετάσεις με τα 8 βιβλία ύλη. Δεν χωράνε όλοι στο ίδιο τσουβάλι.

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 28, 2010, 11:38:24 μμ »
Ασφαλώς δε χωρούν όλοι στο ίδιο τσουβάλι αλλά μεγάλο σε ποσοστό ισχύει....
Εγώ προσωπικά έφαγα πόρτα από 2 μεταπτυχιακά επειδή δεν είχα πολύμπριζο! Δε ξέρω πως ακούγεται, αλλά είναι η πραγματικότητα. Λυπάμαι που το λέω....
Υπάρχουν, δεν αντιλέγω, και κάποιοι που διαβάζουν για να μπουν, αλλά η πληονότητα μπαίνει από το παράθυρο!
Τεσπα.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική Επάρκεια
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 29, 2010, 01:28:19 πμ »
*Πιστεύω πως ειναι ακόμα νωρίς να βγάζουμε συμπεράσματα όσο αναφορά για την παιδαγωγική επάρκεια για  να μπορέσουμε να συμμετάσχουμε στον ΑΣΕΠ για το 2012.

*Να κάνουμε υπομονή, όσο μπορούμε, για να βγει το νομοσχέδιο πλήρης όπου θα καθορίζεται για το τι θα προβλέπει. Να κάνουμε κάποια σχόλια και προτάσεις για το νομοσχέδιο στη επίσημη ιστοσελίδα του.

*"Πιστεύω" πως οι περισσότεροι μπήκαν στα μεταπτυχιακά όχι με βύσμα, αλλά απο τις καλές συστάσεις απο τους καθηγητές τους καθώς επίσης απο το αποτέλεσμα των γραπτών εξετάσεων, όπου αυτό προβλέπετε.
Προσωπικά έχω φάει πόρτα σε 2 μεταπτυχιακά προγράμματα πριν 3 χρόνια λόγω ότι είμαι απο ΤΕΙ.

*Η γνώμη μου όσο αναφορά την παιδαγωγική επάρκεια είναι πως πρέπει να πιστοποιείται απο μεταπτυχιακά για την δευτεροβάθμια εκπαίδευση, έτσι όπως ισχύει στις περισσότερες χώρες στις οποίες η Παιδεία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Ως τόσο, θα πρέπει πρώτα να δημιουργηθούν οι πλέων κατάλληλες ενέργειες έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η απόκτηση του ΜΠΣ απο τους ενδιαφερόμενους που θέλουν να εργαστούν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Για την Πρωτοβάθμια δεν έχω κάποια άποψη καθώς θεωρώ πως εκεί έχουν θέση μόνο οι Παιδαγωγοί της Δημοτικής εκπαίδευσης.

Αυτά τα λίγα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160468
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.