*

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα  (Αναγνώστηκε 12366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος samina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 11:11:01 μμ »
οπότε μελλοντικά δε θα βγάζει με ΦΕΚ όλους τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ σωστά? Μόνο σε όσους θέλει να διορίσει θα βγάζει ΦΕΚ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 11:14:08 μμ »
Μα το ΦΕΚ ειχε νοημα γιατι προσδιοριζε τον εριθμο προσληψεων. Κατι τετοιο δεν θα υπαρχει πλεον πριν τον διαγωνισμο.
Γιατι τι αλλαξε σε σχεση με το κειμενο το επισημο του μνημονιου για να ρωτησουμε παλι δικηγορο;

Αποσυνδεδεμένος samina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 11:18:24 μμ »
ΟΚ....αυτό σημαίνει ότι οι εναπομείναντες ΦΕΚίτες από το 2008 δε χρειάζεται να ανησυχούν, δε διακυβεύεται η πρόσληψή τους γιατί έχουν ΦΕΚ?

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 05, 2012, 11:21:02 μμ »
Ξαναλεω δεν αναφερετε σε ΦΕΚ. Γιαυτο και λογικα θα κανουν ΑΣΕΠ ανα τριετια και οχι 2ετια που ελεγαν. Τωρα μην μπουμε σε διαδικασια ποτε θα γινει ο επομενος;;; ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 12:42:08 πμ »
Διαβαζω το εξης:

Θ.2. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ, ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ   

1.   α. Η παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 3848/2010 ( Α’ 71) με τίτλο «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις»,  τροποποιείται ως εξής: 
«1. Το Α.Σ.Ε.Π. προκηρύσσει και διενεργεί κάθε τρία έτη διαγωνισμό για την κατάρτιση πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα με σκοπό το διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ύστερα από αίτημα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, το οποίο διαμορφώνεται ανάλογα με τις εκπαιδευτικές ανάγκες».

β. Το στοιχείο (δ) της  παρ. 10 και η παρ. 14 του άρθρου 9 του ν. 3848/2010 καταργούνται.

2.   Το στοιχείο (α) της παρ. 1 του Κεφαλαίου Β του άρθρου 16 του ν. 1566/85  αντικαθίσταται ως εξής:
(α) Για το συμφέρον της εθνικής οικονομίας και την ποιότητα του εκπαιδευτικού συστήματος και με δαπάνη του Δημοσίου από σχολείο σε σχολείο σε όλη την επικράτεια ανεξαρτήτως βαθμίδας εκπαίδευσης και οργανικής θέσης με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται μετά από πρόταση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, ορίζονται η διαδικασία και τα κριτήρια, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται η υπεραριθμία στο σχολείο ή στο Δήμο, τα έτη προϋπηρεσίας, η οικογενειακή κατάσταση μεταξύ άλλων καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την διενέργεια των μεταθέσεων.

3.   Διατηρείται η εγγραφή σε επετηρίδα ιδιωτικών εκπαιδευτικών για τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 1 του άρθρου 28 του ν.682/1977 (Α’  ).


Μπορειτε να μου εξηγησετε απο το 1.α. που βγαζουν μερικοι το συμπερασμα καταργησης ηδη υπαρχοντων ΦΕΚ και οι συναδελφοι που τα εχουν να τρεχουν πανικοβλητοι;.
Ουτε επιτυχόντες δεν θα υπαρχουν. Απλα μια λιστα θα ειναι απο τον εχοντα τα περισσοτερα μορια στον εχοντα τα λιγοτερα. και απλα θα καλει με ΦΕΚ οσους θελει ανα ετος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2012, 12:45:09 πμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 12:45:59 πμ »
Στα γενικά μέτρα λένε ότι εάν παρέλθει τριετία και δεν έχει διοριστεί κάποιος (όχι απο δική του επιλογή) χάνει τον διορισμό! Δεν ξέρει κανείς αν θα έχει αναδρομική ισχύ. Φαντάζομαι όμως ότι θα το αφήσουν ασαφές, ώστε, αν χρειαστεί, να χρησιμοποιηθεί για τους εναπομείναντες διοριστέους του τελευταίου ΑΣΕΠ. Μακάρι να μην είναι έτσι, αλλά νομίζω ότι η συγκεκριμένη διάταξη ακριβώς σε αυτούς στοχεύει.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 12:55:58 πμ »
Στα γενικά μέτρα λένε ότι εάν παρέλθει τριετία και δεν έχει διοριστεί κάποιος (όχι απο δική του επιλογή) χάνει τον διορισμό! Δεν ξέρει κανείς αν θα έχει αναδρομική ισχύ. Φαντάζομαι όμως ότι θα το αφήσουν ασαφές, ώστε, αν χρειαστεί, να χρησιμοποιηθεί για τους εναπομείναντες διοριστέους του τελευταίου ΑΣΕΠ. Μακάρι να μην είναι έτσι, αλλά νομίζω ότι η συγκεκριμένη διάταξη ακριβώς σε αυτούς στοχεύει.

Ποτε ο ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικων δεν ηταν ιδιος με τον ΑΣΕΠ των αλλων δημοσιων υπαλληλων. Το ιδιο θα γινει και τωρα. Αφου σου λεει θα παιρνει συμφωνα με τις αναγκες της υπηρεσιας.

Μεχρι εδω η απαντηση στη παραθεση. Απο εδω και κατω γενικο σχολιο:
Ειναι δυνατον να βγει το υπουργειο παιδειας να πει τον αυγουστο θελω 10 μαθηματικους για φετος και να μην τους διορισει; Ρε παιδια τι σκατα μυαλο εχουμε;
Και μετα σου λενε τριτοβαθμια εκπαιδευση βγαζει εξυπνους...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2012, 12:57:53 πμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 12:59:29 πμ »
Συγγνώμη που θα το πω, αλλά πλέον περιμένω τα πάντα. Όσο για τους εναπομείναντες του προηγούμενου ΑΣΕΠ είναι κατά κύριο λόγο ξενόγλωσσοι, οι οποίοι έτσι κι αλλιώς περισσεύουν παντού!

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:05:52 πμ »
Συγγνώμη που θα το πω, αλλά πλέον περιμένω τα πάντα. Όσο για τους εναπομείναντες του προηγούμενου ΑΣΕΠ είναι κατά κύριο λόγο ξενόγλωσσοι, οι οποίοι έτσι κι αλλιώς περισσεύουν παντού!
Δεν είναι μόνο ξενόγλωσσοι!!!!
Αλλά και από πότε κατατάσσονται οι ξενόγλωσσοι στις κατηγορίες που περισσεύουν και εφόσον ΕΔΩΣΑΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ?????????
Από τη στιγμή που το Υπουργείο έδωσε συγκεκριμένες θέσεις σε όλους τους κλάδους κάποιο λόγο θα είχε για να το κάνει!Δεν επέλεξαν μόνοι τους να είναι διοριστέοι!!!!!!Κρίθηκαν σε έναν διαγωνισμό ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:06:40 πμ »
το ποσοι και ποιοι περισσευουν ειναι μεγαλη ιστορια. Ας ριξεις μια ματια σε αυτους που ειναι στη διαθεση των Διευθυνσεων ή στο υπουργειο ή και στις κατακομβες του υπουργειου (ξεχασα εποπτευομενοι φορεις λεγονται). Απο ολες τις ειδ/τες απλα οι ξενογλωσσοι ειναι οι πιο ατυχοι μαζι με οσους άλλους ξεμειναν. ολοι οι αλλοι απλα βολευτηκαν (προλαβαν διοριστηκαν). (μιλαω για διοριστεους ασεπ 2009)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:11:09 πμ »
ακομα δεν εχω καταλαβει απο που βγηκε αυτο το συμπερασμα για την καταργηση του φεκ που εχουμε. διαβαζω, ξαναδιαβαζω και ειλικρινα δεν καταλαβαινω. η εγω εχω χαζεψει η...
ολα αυτα που διαβασα απο το νομοσχεδιο αφορουν το διαγωνισμο που θα γινει οταν γινει. πως διαολο καταφερατε ορισμενοι να εχετε σιγουρη την αναδρομικη ισχυ και να σκορπισετε τον πανικο εδω μεσα? εξηγειστε το και σε μενα για να το καταλαβω δηλαδη και να σταματησω ν'απορω για τη διανοητικη μου κατασταση!
και αυτο που μου αρεσε πιο πολυ, δε θυμαμαι ουτε ποιος το εγραψε ουτε σε ποιο θεμα, ειναι οτι το συγκεκριμενο μας φωτογραφιζει κιολας!  :o
να το ηξερα θα ειχα βαλει τα καλα μου, θα ειχα παει και κομμωτηριο για να βγει και η φωτογραφια της προκοπης.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:17:23 πμ »
Μακάρι να έχετε δίκιο... Μην πανικοβάλλεστε, αλλά ρωτήστε και κανέναν νομικό καλού κακού! Αυτό που λέω είναι ότι πρέπει να είμαστε έτοιμοι -μόνιμοι και μη- για όλα τα ενδεχόμενα και να πράξουμε ανάλογα...

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:19:09 πμ »
ακομα δεν εχω καταλαβει απο που βγηκε αυτο το συμπερασμα για την καταργηση του φεκ που εχουμε. διαβαζω, ξαναδιαβαζω και ειλικρινα δεν καταλαβαινω. η εγω εχω χαζεψει η...
ολα αυτα που διαβασα απο το νομοσχεδιο αφορουν το διαγωνισμο που θα γινει οταν γινει. πως διαολο καταφερατε ορισμενοι να εχετε σιγουρη την αναδρομικη ισχυ και να σκορπισετε τον πανικο εδω μεσα? εξηγειστε το και σε μενα για να το καταλαβω δηλαδη και να σταματησω ν'απορω για τη διανοητικη μου κατασταση!
και αυτο που μου αρεσε πιο πολυ, δε θυμαμαι ουτε ποιος το εγραψε ουτε σε ποιο θεμα, ειναι οτι το συγκεκριμενο μας φωτογραφιζει κιολας!  :o
να το ηξερα θα ειχα βαλει τα καλα μου, θα ειχα παει και κομμωτηριο για να βγει και η φωτογραφια της προκοπης.
ΠΕΣ ΤΑ ΓΙΩΤΑ!!!!!!ΝΑ ΝΤΥΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ  ,ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΑΛΛΙ ,ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:24:34 πμ »
ρωτησα και δικηγορο και θα ξαναρωτησω και θα ρωτησω και οποιον αρμοδιο ξερει να μου πει. γι'αυτο εγραψα οτι δεν καταλαβαινω πως βγαινουν αυτα τα συμπερασματα. και οντως δεν χρειαζεται πανικος. ειναι ο χειροτερος συμβουλος. ψυχραιμια χρειαζεται. ψυχραιμια και λογικη.

υγ. θα βγαλουμε φοβερη φωτογραφια τελικα!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.