*

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα  (Αναγνώστηκε 12372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:30:31 πμ »
ρωτησα και δικηγορο και θα ξαναρωτησω και θα ρωτησω και οποιον αρμοδιο ξερει να μου πει. γι'αυτο εγραψα οτι δεν καταλαβαινω πως βγαινουν αυτα τα συμπερασματα. και οντως δεν χρειαζεται πανικος. ειναι ο χειροτερος συμβουλος. ψυχραιμια χρειαζεται. ψυχραιμια και λογικη.

υγ. θα βγαλουμε φοβερη φωτογραφια τελικα!

Δεν τα λέω αυτά από κακή πρόθεση... Απλά όταν διορίστηκα το 2005 θα έβγαζα κι εγώ τρελό όποιον μου έλεγε ότι θα χάσω 400 ευρώ από τον μισθό μου, ότι θα κινδυνεύω με απόλυση, ότι ..., ότι.... ότι... Δες τη σελίδα 31 του νέου μνημονίου το αγγλικό κείμενο, κάπου χαμένο στο τέλος της σελίδας, λέει ακριβώς ότι όλες οι θέσεις που προσφέρονται από τον ΑΣΕΠ χάνονται εάν δεν γίνει ο διορισμός εντός τριετίας. Τελείως τυχαία δε η συγκεκριμένη παράγραφος είναι κάτω από τις σχετικές με υποχρεωτικές μεταθέσεις δασκάλων, συγχωνεύσεις, μείωση αριθμού αναπληρωτών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:32:09 πμ »
εχει διαβαστει εδω και 10 ημερες και απο δικηγορους. ;) ;). Αν χρειαστει θα ξαναδιαβαστει. Απλα εγω προσωπικα ενοχλουμαι στις αοριστες ιαχες καταργησης των ηδη υπαρχοντων ΦΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2012, 01:46:42 πμ από miltos74 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:38:08 πμ »
Μίλτο μια χαρά τα λες. Το έχεις πιάσει σωστά το νόημα!

gallikou είναι απλό, ΑΣΕΠ θα γίνεται κάθε 3 χρόνια (τροποποίηση του 3848 που έλεγε ως τώρα κάθε 2 χρόνια).
Στη συνέχεια οι πίνακες που θα δημιουργούνται θα έχουν ισχύ για 3 χρόνια. Όσους θέλει το υπουργείο από εκεί μπορεί να διορίσει ανά ειδικότητα (διότι ΦΕΚ δε θα υπάρχουν). Συμπέρασμα κάθε 3 χρόνια θα λήγουν, θα καταργούνται οι προσφερόμενες θέσεις από τον ΑΣΕΠ, επειδή θα καταργείται ο πίνακας. Ποιο είναι το δυσνόητο;

Όσοι, όμως, έχουν τώρα ΦΕΚ θα διοριστούν, γιατί έχουν κατοχυρώσει το δικαίωμα διορισμού με τη βούλα! ;)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:41:03 πμ »
Κι εγώ ενοχλούμαι όταν όλοι μου λένε ότι οι γαλλικών και γερμανικών θα πάνε σπίτια τους. Μάλιστα στην αρχή γέλαγα κιόλας, τώρα όμως το βλέπω πολύ πιθανόν. Επειδή 1) ΔΕΝ έχει γίνει κανένας άλλος ΑΣΕΠ τα τελευταία χρόνια, εκτός από αυτόν των εκπαιδευτικών και 2) ΔΕΝ πρόκειται να γίνει άλλος ΑΣΕΠ τα επόμενα χρόνια -κι αν γίνει θα είναι για τις "βασικές" ειδικότητες,  απλά έχετε τον νου σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:44:11 πμ »
Μακάρι να έχετε δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:45:18 πμ »
το ξερω οτι δεν ειναι κακη η προθεση, αλλιως δε θα ημουν εδω να το συζηταμε.  ;)
τα εχω διαβασει. πρωτα το αγγλικο κειμενο διαβασα και μετα το ελληνικο. κι επιμενω οτι πουθενα δεν αναφερεται το παραμικρο για αναδρομικη ισχυ. οπως επισης επιμενω στο οτι καλο ειναι να μη βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα ειδικα οταν υπαρχει κοσμος που επηρεαζεται απ'αυτα που γραφουμε.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:47:34 πμ »
το ξερω οτι δεν ειναι κακη η προθεση, αλλιως δε θα ημουν εδω να το συζηταμε.  ;)
τα εχω διαβασει. πρωτα το αγγλικο κειμενο διαβασα και μετα το ελληνικο. κι επιμενω οτι πουθενα δεν αναφερεται το παραμικρο για αναδρομικη ισχυ. οπως επισης επιμενω στο οτι καλο ειναι να μη βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα ειδικα οταν υπαρχει κοσμος που επηρεαζεται απ'αυτα που γραφουμε.
Σ' αυτό έχεις δίκιο. Απλά δες τις γίνεται γύρω σου και κρίνε. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν μας κατοχυρώνει απολύτως τίποτα... Τώρα τι να σου πω, εύχομαι να βγω ψεύτρα...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:50:44 πμ »
Μπράβο Γιώτα και Μίλτο. Αφού το καταλάβαμε όλοι και η gallikou το είδε από την οπτική γωνία που το παρουσιάσαμε και εμείς...τώρα μπορούμε να κοιμηθούμε και ο συντονιστής αν θέλει μπορεί να κλειδώσει το θέμα, διότι εμείς θα διοριστούμε κανονικά και κανείς δε θα μας πειράξει τα ΦΕΚ. -  8)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:52:36 πμ »
το ξερω οτι δεν ειναι κακη η προθεση, αλλιως δε θα ημουν εδω να το συζηταμε.  ;)
τα εχω διαβασει. πρωτα το αγγλικο κειμενο διαβασα και μετα το ελληνικο. κι επιμενω οτι πουθενα δεν αναφερεται το παραμικρο για αναδρομικη ισχυ. οπως επισης επιμενω στο οτι καλο ειναι να μη βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα ειδικα οταν υπαρχει κοσμος που επηρεαζεται απ'αυτα που γραφουμε.
Σ' αυτό έχεις δίκιο. Απλά δες τις γίνεται γύρω σου και κρίνε. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν μας κατοχυρώνει απολύτως τίποτα... Τώρα τι να σου πω, εύχομαι να βγω ψεύτρα...

Το τι θα μας ξημερωσει σαφως δεν το ξερουμε. Αλλα τετοιες στιγμες χρειαζεται ψυχραιμια, οχι και το αλλο ακρο στρουθοκαμηλισμος,  αλλα να παρακολουθουμε ηρεμα τις εξελιξεις.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:57:24 πμ »
πες τα βρε Λαζαρε γιατι και γω αυτα εχω καταλαβει και αναρωτιεμαι τοση ωρα αν το εχω καψει τελειως απο τις βαφες και δεν μπορω πλεον να καταλαβω αυτα που καποιοι θεωρουν "αυτονοητα".

κατανοω αυτα που λες gallikou κι εχεις δικιο στο οτι δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο, ομως απ'αυτα που ειδα και διαβασα πανω στο συγκεκριμενο θεμα, εκρινα οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας και για να ειμαι και σιγουρη γι'αυτο ρωτησα και καποιον που ειναι πιο ειδικος απο μενα.

και ειναι η πρωτη φορα που θα συμφωνησω στο να κλειδωθει θεμα!  ::)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 01:59:19 πμ »
Ψυχραιμία προσπαθούμε να έχουμε, με την αυπνία τι κάνουμε?????????
Με όλα αυτά πάλι έχασα τον ύπνο μου!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 02:01:09 πμ »
γιογκα Σοφακι!  ;D
πολυ απλα σταματας να τα σκεφτεσαι, ξαπλωνεις και να δεις τι καλα που θα σε παρει ο υπνος! δε βλεπεις το Λαζαρο? μια χαρα κοιμαται!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 02:05:28 πμ »
Να λοιπον που θα σταλουν οι υπεραριθμοι γυμναστες. (απο το να εκβιαζουν καποιοι στελεχοι του υπουργειου ) καλο ειναι να αποσταλουν στα σχολεια να κανουν γιογκα στους υπολοιπους εκπαιδευτικους.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση ΦΕΚ διοριστέων ΑΣΕΠ ίσον απόλυτη χούντα
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 02:06:05 πμ »
πες τα βρε Λαζαρε γιατι και γω αυτα εχω καταλαβει και αναρωτιεμαι τοση ωρα αν το εχω καψει τελειως απο τις βαφες και δεν μπορω πλεον να καταλαβω αυτα που καποιοι θεωρουν "αυτονοητα".

κατανοω αυτα που λες gallikou κι εχεις δικιο στο οτι δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο, ομως απ'αυτα που ειδα και διαβασα πανω στο συγκεκριμενο θεμα, εκρινα οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας και για να ειμαι και σιγουρη γι'αυτο ρωτησα και καποιον που ειναι πιο ειδικος απο μενα.
Υπάρχει περίπτωση να μην θέλει κανείς να  διοριστείτε; Αλοίμονο! Απλά μην επαναπαύεστε! Να είστε έτοιμοι να αγωνιστείτε... Αυτό μόνο και να μην σας αποκοιμίζουν με το να σας λένε ότι κάποια στιγμή θα διοριστείτε. Γιατί και αυτό να γίνει, οι συνθήκες πλέον είναι τόσο άθλιες που φοβάμαι ότι θα απογοητευθείτε! Και μία τελευταία συμβουλή: εάν υπάρχουν εναλλακτικές για σας, ασχοληθείτε με αυτές και επενδύστε εκεί... Νομίζω ότι ως νέοι άνθρωποι ένας διορισμός στο χ νησί ή στο χ βουνό με 650 πρώτο μισθό και με ελάχιστα περιθώρια μετάθεσης θα είναι πολύ λίγο για σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.