*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2040886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ρρ
« Απάντηση #4830 στις: Ιούλιος 24, 2015, 12:46:33 πμ »
Διαβάζω παραληρηματικά σχόλια. Ηρεμήστε, πηγαίνετε για κανα μπάνιο, πηγαίνετε διακοπές γιατί σας κόβω να βγαίνετε στους δρόμους και να μιλάτε φωναχτά μόνοι σας.

Χαπια θα μας γραψεις μετα τη διαγνωση; χα χα χα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά δυστυχώς και η δική μου πληροφόρηση είναι πως το υπουργείο προσπαθεί να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των ιδιωτικών που απολύονται ομαδικα.
Oleum et operam perdidi!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ττ
« Απάντηση #4832 στις: Ιούλιος 24, 2015, 12:50:10 πμ »
Ετσι,ετσι,φορτωσε με λιγο ακομη,γιατι εχω κλειδωσει σε τροχια συγκρουσης

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
κ. Truth
Για τους άνω των 40, έχω να πω ότι κατά πάσα πιθανότητα "την πάτησαν" μια και οι πιθανότητές τους να μπορέσουν να προβούν σε κινήσεις απεγγλωβισμού τους από αυτή την σουρρεαλιστική πραγματικότητα, είναι πολύ περιορισμένες πια....
Δεν ξέρω τι υποψιάζεστε ( θα ήταν ενδιαφέρον να μου το  λέγατε), όμως η σκληρή πραγματικότητα είναι αυτή.
Αν θέλετε τη γνώμη μου ( η οποία φυσικά δεν έχει κάποια πρακτική αξία) εδώ, θα σας έλεγα ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν μεγάλο δίκιο.
Όμως στην χώρα της κομματοκρατίας, του ρουσφετιού της αναξιοκρατίας, ΔΕΝ μπορούν να σωθούν από τίποτα επικαλούμενοι αυτό το δίκιο τους.
Η χώρα δεν έχει σοβαρούς θεσμούς, δεν έχει παράδοση αξιοκρατίας, δεν έχει ανεξάρτητους θεσμούς...
ΔΕΝ είναι αυτό περιβάλλον κατάλληλο για όσα δικαίως υπονοείτε.
Είναι σκληρό, αλλά είναι αληθινό.
Προσωπικά είμαι ήδη μόνιμος ( διοριστέος ασέπ) και σας μιλώ από απόσταση που μου επιτρέπει να βλέπω τα πράγματα αρκετά ψυχραιμότερα.
Λυπάμαι εδώ και χρόνια.
Όμως η ελλάδα και οι έλληνες αυτό είμαστε πάνω-κάτω.
Κοιτάξτε μήπως μπορέσετε να ξεφύγετε εγκαίρως από αυτή την σουρρεαλιστική πραγματικότητα ( αν μπορείτε γιατί η ηλικία που μου αναφέρατε είναι σχεδόν απαγορευτική πια), γιατί "την νύφη" εσείς ( εννοώ άτομα σαν αυτά που μου περιγράψατε) θα την πληρώσετε στο τέλος....

αχ βρε th ποσο σε καταλαβαινω...το ξενερωμα στο ελλ σχολειο το χω φαει κι εγω απο την πρωτη χρονια που δουλεψα! εχω κλεισει 6 χρονια αναπληρωσης και δυστυχως ειμαιι παρα πολυ μεγαλη για να φυγω τωρα με ενα ανηλικο παιδι...να σου πω την αληθεια αυτο που περιμενω ειναι να μεγαλωσει η μικρη και σε κανα 7αρι χρονια να το προετοιμασω το πραγμα και να την παρω να φυγουμε εξωτερικο για να σπουδασει εξω κι εγω μαζι της να δουλευω εκει. 2 φορες εχω βγει στο εξωτερικο σε μεγαλα ανω των 15 ημερων ταξιδια Ιταλια Ισπανία Γαλλια βλεπω πως ζουν εκει οι ανθρωποι και ζηλευω ειλικρινα...
δεν εχουν καταλαβει το πνευμα σου
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Κουράκης δήλωσε στην ερτ1 ότι θα διορθώσει και θα μετρήσει την προυπηρεσία των αναπληρωτών από το 2010 και ύστερα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: ττ
« Απάντηση #4835 στις: Ιούλιος 24, 2015, 01:00:23 πμ »
Επιτρέψτε μου να διευκρινήσω ότι η προτροπή μου ουδεμίαν σχέση έχει με "το δίκαιον" ή "το σωστό" υπό οποιοδήποτε αξιακό πρίσμα....
Εγώ σας μιλώ ΠΡΑΚΤΙΚΑ εφ' όσον είστε μέχρι 35 ( το πολύ ) ετών.
ΞΕΧΑΣΤΕ την εκπαίδευση, και ανοίξτε τα μάτια σας μήπως και μπορέσετε να κάνετε τίποτα στη ζωή σας.
Στην εκπαίδευση "θα καείτε" χωρίς να φταίτε.
Και ΔΕΝ αναφέρομαι όπως ίσως καταλαβαίνετε στη φύση της εργασίας....
Είναι οι συνθήκες τέτοιες ( σε συνδυασμό με ότι θεωρείται "σωστό και λογικό" εντός της χώρας), που πρακτικά θα "καούν" δύο γενιές εκπαιδευτικών ( και όχι μόνον-όμως εγώ θέλω να μιλήσω πρακτικά τώρα) μέχρι να δημιουργηθούν οι συνθήκες αξιοπρεπούς άσκησης ενός τέτοιου επαγγέλματος εντός της χώρας...
Επειδή ξέρω ότι κάμποσοι δεν τα έχουν συνειδητοποιήσει πλήρως αυτά, εγώ τα λέω.
Είναι κρίμα.
Μακάρι να μπορούσε να γίνει από όλους αντιληπτό(*) αυτό.....
ΜΑΚΑΡΙ!

(*) Εγκαίρως βέβαια....

th1 δε σας ξέρω αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Εγώ θα μιλήσω για τη δικιά μου τη γενιά, είμαι φιλόλογος 25 ετών με πτυχίο από τον Ιούνιο του 2012. Και τώρα σπουδάζω εργοθεραπεία. Αυτό που έχω δει ξεκάθαρα είναι ότι ναι μεν η χώρα έχει κρίση, αλλά η κρίση δεν έχει χτυπήσει όλα τα επαγγέλματα. Η εκπαίδευση είναι όμως ένας από τους κλάδους που χτυπήθηκε πάρα πάρα πολύ, πέρα από το τέλμα που επικρατεί στους διορισμούς, πώς εξηγείται το ωρομίσθιο στα ιδιαίτερα ( όχι σε όλα ) και στα φροντιστήρια που κυμαίνεται  στα 3-5 ευρώ ; Τη στιγμή που άλλοι επαγγελματίες και νέοι ηλικιακά παίρνουν 3πλάσιο σχεδόν μισθό σε σχέση με τον κατώτατο μισθό. Τρανά παραδείγματα τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τον οικονομικό κλάδο και τον κλάδο της υγείας. Γνωστή μου λογοθεραπεύτρια με πτυχίο από το τει λογοθεραπείας, εργάζεται σε κέντρο σε συνοικία του Πειραιά, κάνει 8 συνεδρίες τη μέρα δευτέρα - παρασκευή και παίρνει 8 ευρώ/συνεδρία καθαρά ( που θεωρείται και σχετικά χαμηλό ωρομίσθιο για το επάγγελμα μιας και εργάζεται πρώτη φορά σε κέντρο και είναι 24 ετών ), και έχει και την ασφάλεια της από το ικα κανονικά. Δηλαδή η κοπέλα βγάζει σχεδόν 1300 ευρώ και μάλιστα στον ιδιωτικό τομέα τώρα, το 2015. Και δεν είναι η εξαίρεση, αλλά αυτό ισχύει γενικά για τα επαγγέλματα υγείας - ειδικά τα παραϊατρικά - . Επίσης, έχω παραδείγματα και οικονομολόγων 26-27 ετών που παίρνουν 1000+ καθαρά το μήνα και είναι κανονικά ασφαλισμένοι. Εγώ πιστεύω ότι η εκπαίδευση βάλλεται από παντού . Σαφώς είναι το τελευταίο μέλημα διαχρονικά των κυβερνήσεων, γιατί αλλού βρίσκεται ο κομματικός τους στρατός, αλλά και στον ιδιωτικό τομέα πατάνε στην υπερπληθώρα των πτυχιούχων και μας κάνουν να νιώθουμε σαν να μην σπουδάσαμε, με τα 400-500 ευρώ/μήνα, τα voucher και τις εύκολες λύσεις που έχουν για εμάς, δε ζεις έτσι, με τα βίας επιβιώνεις... Καλή δύναμη σε μικρούς και μεγάλους  :) και καλή τύχη !!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Παιδιά δυστυχώς και η δική μου πληροφόρηση είναι πως το υπουργείο προσπαθεί να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των ιδιωτικών που απολύονται ομαδικα.
Από την πρόταση του υπουργείου για το νέο σύστημα διορισμών δεν προκύπτει κάτι τέτοιο πάντως. Τους βάζει στους πίνακες με την προϋπόθεση να έχουν δουλέψει (εκτός των άλλων) και 2 χρόνια αναπληρωτές. Άρα όσοι απολύονται τώρα ουσιαστικά δεν έχουν τύχη.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητή pink butterfly

Έχετε σε όλα δίκιο.
Η εκπαίδευση χτυπήθηκε ανηλεώς κυρίως λόγω της κυρίαρχης ( εντός ελλάδος) άποψης περί "σωστού" και "λάθους".
Το περιέγραψα εν συντομία και σε ένα παραπάνω μήνυμά μου.
Δυστυχώς, η εκπαίδευση ( και ειδικότερα η δευτεροβάθμια) ΔΕΝ θεωρείται σημαντικός τομέας στην χώρα μας.
Αυτό είναι το κύριο αίτιο όλων αυτών.
Από εκεί και πέρα, επαναλαμβάνω:
Τρέξτε να σωθείτε σε κάποια σοβαρή χώρα όσοι και όσες μπορείτε ακόμα.

dimitra68

Τι να σου πω...
Εσύ ξέρεις.
Και θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς.
Το ίδιο θα κάνω κι εγώ.
Προσωπικά δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου πια από την αντίδραση πολλών συμπολιτών κατά την απότομη επαφή τους με την σκληρή ελληνική πραγματικότητα...
Ήταν ( και σε ένα βαθμό είναι ακόμα) τόσες πολλές οι μαζικές ψευδαισθήσεις και "τα νομίσματα" εντός της χώρας, που φυσικό είναι να υπάρχει ακόμα ένα "πέπλο ομίχλης" που θολώνει τα πράγματα...
Δεν πειράζει.
Όλα θα πάνε καλύτερα γι αυτή την χώρα.
Αλλά το χρονικό διάστημα που χρειάζεται γι αυτό, είναι πολύ μεγάλο.
Θα "καούν" δύο γενιές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 01:09:21 πμ από th1 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όλοι όσοι ξέρω εγώ στο νομό μου από τα ιδιωτικά έχουν δουλέψει δύο χρόνια αναπληρωτές πριν πάνε στα ιδιωτικά. Τι να σας πω. Η πληροφόρηση μου είναι αυτη. Μακάρι να μην αληθεύει.πάντως και εγώ σταματώ φέτος τη δημόσια εκπαίδευση με 50 μήνες προϋπηρεσία 3 ασεπ και πρώην 24Μήνα πε02 γιατί βαρέθηκα να ακολουθώ τους νόμους και να παρατάω οικογένεια για να πάρω τον που...!!και να θεωρούμαι και βυσμα.τι θα κάνω?Ότι με φωτίσει ο Θεός.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επίσης αυτοί που απολύονται τώρα μια χαρά θα προηγηθούν στους πίνακες αναπληρωτών με την τεράστια προϋπηρεσία τους και μια χαρά θα διοριστούν σε δύο χρονάκια. Μη βλέπουμε μόνο το τώρα να βλέπουμε και λίγο πιο μακριά.
Oleum et operam perdidi!

Kokoschka

  • Επισκέπτης
ττ
« Απάντηση #4840 στις: Ιούλιος 24, 2015, 01:24:14 πμ »
Eχουνε βγει με την αποχη και μαζεύουνε βυσματοπεταλουδες.Ποσο κοντα είναι οι εκλογες τελικα.Αρκει να ερμηνευεις τα σημεια εξ ουρανου χα χα

anemona

  • Επισκέπτης
Κάποτε, όταν μιλούσαμε για αλλαγή πολιτικού σκηνικού και δικαίως λόγω της μεγάλης και εκτεταμένης διαφθοράς,ένας ηλικιωμένος άνθρωπος μου είπε. Προσοχή παιδί μου, η Αριστερά είναι νηστική και πολλοί πίσω από αυτήν περιμένουν να φάνε....
Συνεπώς δεν είναι τυχαίο που τίποτα δεν κάνουν σωστό και αυτοί....Ούτε το σύστημα διορισμών, ούτε τίποτα δεν περιμένω από αυτούς. Και αν είμαστε ώριμοι και λογικοί ήδη το γνωρίζουμε, όσες σελίδες και αν γράφουμε με ευχολόγια και προσδοκίες.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1) ο Ασεπ που ισχυει ειναι αυτος του 2008 . Οποισδηποτε εχει αδικηθει απο προηγουμενους διαγωνισμους και αισθανεται αδικημενος μπορει να δοκιμασει την τυχη του στα δικαστηρια

Ο  νοων νοοειτω

Τότε γιατί το υπουργείο στέλνει την ίδια απάντηση σε επιτυχόντες όλων των Ασέπ, ότι δηλαδή  έχουν κλείσει οι πίνακες για όλους, πλην αυτών που εκρεμμεί ο διορισμός τους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160838
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.