*

Αποστολέας Θέμα: 'Ριζική' αλλαγή επαγγελματος. Κατατακτήριες παιδαγωγικό ή νηπιαγωγων  (Αναγνώστηκε 15711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Pinky! Δυστυχώς μένω Κρήτη και από όσο ξέρω η εργοθεραπεία είναι Αθήνα. εδώ έχει το Τει κοινωνικής εργασίας το οποίο είναι κάτι που σκέφτομαι μια και λεφτά για μεταπτυχιακο δεν παιζουν. θελει όμως και αυτό 3 χρονια για να το τελειωσω και είμαι ηδη 31.....οποτε ζησε Μαη μου. Από την άλλη τώρα παρακολουθώ ένα ετησιο πρόγραμμα εξειδίκευσης στην ειδική αγωγή (το οποίο για το δημόσιο δεν μου δίνει μόρια). Γνωρίζει κάποιος αν με αυτό θα μπορούσα να απασχοληθώ σε κάποιο ίδρυμα για παιδιά?γιατί αυτό κυρίως με ενδιαφέρει και δεν ξέρω που να απευθυνθώ για ενημέρωση σχετικά με τα απαιτούμενα προσόντα.

Καλησπέρα joannita, όντως από όσα έχετε γράψει πιο πάνω, η εργοθεραπεία θα σου ταίριαζε γάντι  :D ( κάνω το δεύτερο μου πτυχίο στη σχολή, και πέρα από την επαγγελματική αποκατάσταση, έχει πολλά θετικά στον τρόπο λειτουργίας της, πράγμα σπάνιο σε καιρό κρίσης, όποιος ενδιαφέρεται για εργοθεραπεία, να μου στείλει προσωπικό μήνυμα ). Στην ερώτηση σου τώρα, πιστεύω ότι το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή είναι μεγάλο πλεονέκτημα  :) για αυτό που ψάχνεις. Εάν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, θα έλεγα να παρακολουθήσεις εκπαιδεύσεις πάνω στην ειδική αγωγή πχ teacch και να αγοράσεις ή/και να κατεβάσεις βιβλία για την ειδική αγωγή  :) , θα σε βοηθούσαν πολύ πιστεύω. Ό,τι άλλο θες, στείλε μου εδώ και θα σου απαντήσω  8) ( https://ergotherapeia.wordpress.com στο blog μου έχω ιστοσελίδες με δωρεάν υλικό για ειδική αγωγή )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2015, 12:12:35 πμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Joannita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειλκρινά ευχαριστώ!! Θα μπω στο blog να δω το υλικο! γενικά ψάχνομαι σε οτιδήποτε αφορά την ειδική αγωγή. Παρακολουθώ σεμινάρια όποτε βρω κάτι ενδιαφέρον και διαδικτυακα και από κοντά. Απλά ελπίζω αυτό να είναι αρκετό για την αγορά εργασίας....το να κατέχω δηλαδή τις γνώσεις και όχι απαραίτητα κάποιο μεταπτυχιακό. μόλις πάρω την εξειδίκευση θα επικοινωνήσω με ένα δυο κέντρα ατόμων με ειδικές ανάγκες που έχει εδώ και έχει ο Θεός!σκέφτομαι και τη συνεργασία με κάποια παιδοψυχολόγο. Και πάλι ευχαριστώ. αν μου δημιουργηθεί κάποια απορία σχετικά με το υλικό θα επικοινωνήσω μαζί σου!!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Ειλκρινά ευχαριστώ!! Θα μπω στο blog να δω το υλικο! γενικά ψάχνομαι σε οτιδήποτε αφορά την ειδική αγωγή. Παρακολουθώ σεμινάρια όποτε βρω κάτι ενδιαφέρον και διαδικτυακα και από κοντά. Απλά ελπίζω αυτό να είναι αρκετό για την αγορά εργασίας....το να κατέχω δηλαδή τις γνώσεις και όχι απαραίτητα κάποιο μεταπτυχιακό. μόλις πάρω την εξειδίκευση θα επικοινωνήσω με ένα δυο κέντρα ατόμων με ειδικές ανάγκες που έχει εδώ και έχει ο Θεός!σκέφτομαι και τη συνεργασία με κάποια παιδοψυχολόγο. Και πάλι ευχαριστώ. αν μου δημιουργηθεί κάποια απορία σχετικά με το υλικό θα επικοινωνήσω μαζί σου!!

Καλημέρα joannita, εννοείται να μου στείλεις, με χαρά θα σε βοηθήσω όπου μπορώ  :D . Πολύ σωστά το σκέφτεσαι, να κάνεις τις εκπαιδεύσεις σου γιατί είναι σημαντικές  :) , σου εύχομαι ό,τι καλύτερο πραγματικά !!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Joannita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Pink Butterfly ήθελα να ρωτήσω...τι ακριβώς είναι το teach? έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και το μόνο που βρήκα είναι ότι είναι μια μεθοδολογία προσέγγισης αυτιστικών παιδιών....τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ....θα μπορούσες να με κατατοπίσεις περισσότερο??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Pink Butterfly ήθελα να ρωτήσω...τι ακριβώς είναι το teach? έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και το μόνο που βρήκα είναι ότι είναι μια μεθοδολογία προσέγγισης αυτιστικών παιδιών....τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ....θα μπορούσες να με κατατοπίσεις περισσότερο??

Και εγώ αυτό ξέρω για το teacch, απλά στο ανέφερα επειδή διοργανώνονται επιμορφώσεις για αυτή τη μεθοδολογία, σε πολλές πόλεις της Ελλάδας ( Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα κοκ ) και μαθαίνεις πώς την χρησιμοποιείς. Το κόστος είναι 300 ευρώ. Σκέφτομαι να την κάνω μελλοντικά στο τρίτο έτος της σχολής, γιατί είναι απαραίτητη τόσο για τους εργοθεραπευτές όσο και για τους ειδικούς παιδαγωγούς. Αν θες να σου στείλω και λίστα για βιβλία της ειδικής αγωγής που έχω βρει, πες μου.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Joannita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Α ωραία!οποτε θα έχω το νου μου για κανενα σχετικο σεμιναριο. Σε ευχαριστώ πααααρα πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Α ωραία!οποτε θα έχω το νου μου για κανενα σχετικο σεμιναριο. Σε ευχαριστώ πααααρα πολύ!!!!

τίποτα  :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159979
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.