*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016  (Αναγνώστηκε 41953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:29:26 πμ »
επίσης να διατηρηθούν τα  διπλά των δυσπροσίτων αλλίως δεν θα τους φτάσουμε ποτέ...

Εσυ και η παρεα σου μας φτασατε ως εδω!!!καμαρωσε τωρα τα μορια σου και την πτωση σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:39 »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:30:53 πμ »
μόλις βγήκαν οι πίνακες και για τις υπόλοιπες ειδικότητες.

Κι ένα στατιστικό για τις ειδικές κατηγορίες: https://xenesglosses.eu/2016/08/pii-kladi-echoun-ipsilotera-pososta-ekpedeftikon-idikes-katigories/

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:34:07 πμ »
1.Με οποιο συστημα και με οποια κυβερνηση, οι ειδικες κατηγοριες πρεπει να ειναι ξεχωριστος πινακας.Ολοι μαζι μεταξυ τους κι οι τριτεκνοι μαζι κι ας παιρνουν απο εκει ενα ποσοστο.Θελουν να τους παιρνουν ολους, ας τους παιρνουν ολους.Τι δουλεια εχουν μαζι με ολους τους υπολοιπους, δε μποορυμε να συγκριθουμε,δε μπορουμε να προβλεψουμε τι περιοχες δηλωνουν, τι νοημα εχει ολη η πρωτη φαση να ειναι απο ειδικες κατηγοριες;
2. Οσον αφορα τους συναδελφους ειδικης,νομιζω οτι για να ξεκαθαριζουν τα πραγματα πρεπει να γινει πρωτα η φαση ειδικης.
++++++++++++++++++++++++++++
'Οσο  για  την  ειδική  του  χρόνου  δεν  ξέρω  μετά  τις  εξελίξεις  να  έχουμε  αθρόες  προσλήψεις  ειδικής....θα  μπουκάρουν  όλοι  στη  γενική. Καμμένο  χαρτί!!!!

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:34:24 πμ »
Δεν έχει λογική αυτό που προτείνεις. Να μας δίνουν τη δυνατότητα να αλλάξουμε επιλογές. Αυτό θα προκαλούσε καθυστέρηση σε όλα, στο πότε θα γίνουν οι προσλήψεις κτλ κτλ Επίσης, ο καθένας μας δηλώνει επιλογές με βάση που μπορεί να πάει. Οπότε οποιαδήποτε αλλαγή δεν έχει νόημα.Μέσα σε ένα μήνα δεν έχει αλλάξει το στάτους του ώστε να μπορεί να δηλώσει και διαφορετικά πράγματα. Και επίσης μην είσαι σίγουρη ότι θα δρούσε και υπερ σου μια ενδεχόμενη αλλαγή.
Να ξεκαθαρίσω αρχικά ότι δεν είμαι μέσα στις ειδικότητες που αναρτήθηκαν για να ξέρω πόσο έχω πέσει κτλ.
Απλά θα ήθελα να πω να μην πανικοβαλόμαστε. Οι της ειδικής θα προσληφθούν στην ειδική οπότε φεύγουν από μπροστά μας. Οι τρίτεκνοι είτε είναι μπροστά μας είτε μετά από εμάς δεν έχει πολύ σημασία. Έχει αλλά όχι για να μας πιάνει πανικός. Ότι σίγουρα πολλά πράγματα με τους πίνακες (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι κ.α.) δεν είναι δίκαια, αυτό ισχύει. Αλλά πρέπει να παλεύουμε με αυτά που μας λένε ότι ισχύουν κάθε φορά. Ηρεμία δηλαδή σε όλους μας και θετική σκέψη ότι θα πάνε όλα καλά.


Aυτό που θα είχε λογική αφού πλέον είναι όλα ηλεκτρονικά είναι να κάνεις την αίτησή σου χωρίς να δηλώνεις περιοχές, να ανακοινώνονται οι πίνακες, να γίνονται οι ενστάσεις κτλ κτλ. και να καταλήγουμε σε κάποιους οριστικούς πίνακες. Όταν με το καλό έρθει η ώρα για προσλήψεις, υπάρχουν πλέον τα κενά. Τα ανακοινώνει το υπουργείο και δίνει 2 μέρες να μπει ο καθένας να δηλώσει περιοχές. Και ξέρεις τι σου γίνεται. Όχι αυτό το @#$!#$@% το κωλοσύστημα που εφαρμόζεται και θεωρείται και φυσιολογικό και αποδεκτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:53:39 »

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:42:11 πμ »
Ξέρω  φιλόλογο  που  είχε  σειρά  50  δύο  χρόνια  λόγω  ειδικής  κατηγορίας  και  φέτος  έχει  1000?Όσο  για  τους  καημένους  τρίτεκνους  και  πολύτεκνους  που  παίρνουν  το  ξεροκόματο  της  αναπλήρωσης  σε  διαβεβαιώ  ότι  για  αυτό  το  ξεροκόματο  έκαναν  τρία  παιδιά  γιατί  πρώτα  ήταν  άνεργοι  άρα  αυτοί  κυνηγάνε  την  αναπλήρωση  και  όσο  για  την  άκρη  του  κόσμου  αυτοί  σπεύδουν  να  διαλέξουν  δυσπρόσιτα  για  να  πάνε  μπροστά. Τόσα  χρόνια  γιατί  δεν  διάλεγαν? Ε  όχι  και  άμοιροι  οι  καημένοι!!!Μην  τρελαθούμε. Το  σύστημα  βρωμάει  για  όλες  αυτές  τια  κατηγορίες  ανεξαιρέτως  που  αναφέρει  ο  minuς  03  και  πρέπει  να  αλλάξει.Το  κράτος  και  οι  υπουργοί  πρέπει  να  αναλάβουν  τις  ευθύνες  τους.Πού  είναι  η  αξιολόγηση  του  προσωπικού?
Δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι. Αρνούμαι να πιστέψω ότι κάποιος έκανε τρία ή τέσσερα παιδιά μόνο και μόνο για να γίνει αναπληρωτής. Πριν από μια δεκαετία ναι, ξέρω ότι έτσι ήταν. Σήμερα όμως με τα νέα οικονομικά δεδομένα δε θεωρώ ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Εν πάση περιπτώσει επειδή δε θέλω να δημιουργώ λάθος εντυπώσεις κι επειδή ήδη είμαι σε δεινή θέση έχοντας κατρακυλήσει στον πίνακα εκατοντάδες  θέσεις δε θα ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα. Τη γνώμη μου εξέφρασα και δεν έχω την απαίτηση να συμφωνούν όλοι μαζί μου.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:44:53 πμ »
εσυ που εμφανιζεσαι ως προστατρια των αδυναμων υπαρχει λυση...να τους δινει ποσοστωση και πριμοδοτηση γενναια.οχι 20% στους τριτεκνους...στο τελος θα μας φανε.Σε καμια δημοσια υπηρεσια δεν υφιατατι το 20%.Η Γιαννακου το θεσμοθετησε..αφησε το στιγμα της....και τωρα εμεις τρεχουμε...ΕΛΕΟΣ
Δεν εμφανίζομαι καθόλου ως προστάτρια των αδυνάμων. Ούτε κάνω προσωπική επίθεση σε κανέναν ούτε δέχομαι να μου κάνουν. Εκφράζω την προσωπική μου γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:47:45 πμ »
Δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι. Αρνούμαι να πιστέψω ότι κάποιος έκανε τρία ή τέσσερα παιδιά μόνο και μόνο για να γίνει αναπληρωτής. Πριν από μια δεκαετία ναι, ξέρω ότι έτσι ήταν. Σήμερα όμως με τα νέα οικονομικά δεδομένα δε θεωρώ ότι κάτι τέτοιο ισχύει. Εν πάση περιπτώσει επειδή δε θέλω να δημιουργώ λάθος εντυπώσεις κι επειδή ήδη είμαι σε δεινή θέση έχοντας κατρακυλήσει στον πίνακα εκατοντάδες  θέσεις δε θα ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα. Τη γνώμη μου εξέφρασα και δεν έχω την απαίτηση να συμφωνούν όλοι μαζί μου.
Και  γω  έχω  την  άποψη  μου  και  αρνούμαι  να  την  αναθεωρήσω  λόγω  οικονιμικής  κρίσης. Ίσα  ίσα  τώρα  είναι  που  δεν  υπάρχει δουλειά  στους  εκπαιδευτικούς  στα  φροντιστήρια  και  σαν  πνιγμένοι  καταφεύγουν  όλοι  σε  αυτό  που  αποκάλεσες  ξεροκόμματο  της  αναπλήρωσης  το  οποίο  τελικά  όλοι  αναθεματίζουν  αλλά  κανείς  μας  μηδενός  εξαιρουμένου  ,ούτε  και του  γράφοντος , το  παρατά.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:48:01 πμ »
Εσυ και η παρεα σου μας φτασατε ως εδω!!!καμαρωσε τωρα τα μορια σου και την πτωση σου
ενώ η δική σου παρέα θα αποκαθιστούσε τις αδικίες με το ψαλίδισμα των κόπων μας...36μηνο η μόνη λύση για να μην συνεχίσεις να μαζεύεις αιωνίως μόρια αναπλήρωσης... ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:51:54 πμ »

Aυτό που θα είχε λογική αφού πλέον είναι όλα ηλεκτρονικά είναι να κάνεις την αίτησή σου χωρίς να δηλώνεις περιοχές, να ανακοινώνονται οι πίνακες, να γίνονται οι ενστάσεις κτλ κτλ. και να καταλήγουμε σε κάποιους οριστικούς πίνακες. Όταν με το καλό έρθει η ώρα για προσλήψεις, υπάρχουν πλέον τα κενά. Τα ανακοινώνει το υπουργείο και δίνει 2 μέρες να μπει ο καθένας να δηλώσει περιοχές. Και ξέρεις τι σου γίνεται. Όχι αυτό το @#$!#$@% το κωλοσύστημα που εφαρμόζεται και θεωρείται και φυσιολογικό και αποδεκτό.

Σωστά

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:57:11 πμ »
ενώ η δική σου παρέα θα αποκαθιστούσε τις αδικίες με το ψαλίδισμα των κόπων μας...36μηνο η μόνη λύση για να μην συνεχίσεις να μαζεύεις αιωνίως μόρια αναπλήρωσης... ;) 8)

Και γιατί 36μηνο και όχι π.χ. 30μηνο ή 40μηνο; Δεν είναι αυθαίρετη η επιλογή του αριθμού των μηνών;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:01:08 μμ »
Και γιατί 36μηνο και όχι π.χ. 30μηνο ή 40μηνο; Δεν είναι αυθαίρετη η επιλογή του αριθμού των μηνών;
το 36μηνο να σου θυμίσω είναι η απόφαση του ΕΔΑΔ...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:16:46 μμ »
το 36μηνο να σου θυμίσω είναι η απόφαση του ΕΔΑΔ...

Το γνωρίζω, απλά γιατί να είναι 36μηνο; Δεν μπορούμε να αποφασίσουμε δικό μας όριο; Υπάρχει νομικό πρόβλημα δηλαδή σε αυτό;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:17:54 μμ »
Εσυ και η παρεα σου μας φτασατε ως εδω!!!καμαρωσε τωρα τα μορια σου και την πτωση σου

Ως εδω δυστυχως το φτασαμε ολοι κυριως με την απαθεια μας . Αν ολοι διεκδικουσαμε εξαρχης αυτα που μας αναλογουν και δεν σκεφτομασταν ατομικα αλλα συλλογικα  τοτε κανενας υπουργος δεν θα εβγαζε παρανομες υπουργικες αποφασεις και κανενας συναδελφος δεν θα εφτιαχνε την ζωη του πανω σε κατι που αργοτερα θα ηταν παρανομο χωρις να ευθυνεται. Δυστυχως ολοι μας σκεφτομασταν και σκεφτομαστε ατομικα. Μονο με το συφερον μας την εκαστοτε χρονικη στιγμη. Αραγε αν ολα αυτα τα δικαστηρια ειχανε γινει απο το 2000 ποσοι ανθρωποι δεν θα ειχαν αδικηθει; και δεν αναφερομαι μονο σε ασεπ. Αναφερομαι και στου εχοντες προυπηρεσια που ακολουθουσανε νομους και βρεθηκαν παρανομοι. Ακομα και τωρα ομως συναδελφοι ας αρχισουμε να βλεπουμε τα πραγματικα προβληματα. Δηλαδη την μειωση αναπληρωτων. Τους πραγματικους μηδενικους διορισμους εδω και 3 χρονια. Την μην ευρεση λυσης στο θεμα των εκπαιδευτικων.  Ολα θα επρεπε να απασχολουν και μονιμους και αναπληρωτες. Τους μεν μονιμους επειδη με την απαθεια τους εχουν καταληξει να εχουν μισθολογιο αποφοιτου υποχρεωτικης εκπαιδευσης και να λενε παλι καλα , τους μεν αναπληρωτες βλεπωντας μηδενικο φως για οποιαδηποτε αποκαταστασης τους μεσω των κοπων τους ασεπ ή αναπληρωσης.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:24:39 μμ »
Το γνωρίζω, απλά γιατί να είναι 36μηνο; Δεν μπορούμε να αποφασίσουμε δικό μας όριο; Υπάρχει νομικό πρόβλημα δηλαδή σε αυτό;
αυτό είπε το ΕΔΑΔ...βέβαια στην Κύπρο το Εργατικό δικαστήριο δικαίωσε έναν συμβασιούχο αναπληρωτή με 30 μηνες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160618
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.