*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016  (Αναγνώστηκε 41953 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:05:33 μμ »
Για τα άτομα ειδικών κατηγοριών όλοι μας από λεπτότητα τα κρατάμε μέσα μας, ουσιαστικά κανείς δε διαμαρτύρεται δημόσια. Εσύ θεωρείς σωστό να τους βοηθά στερώντας ουσιαστικά τη δουλειά από μένα και άλλους συναδέλφους; Κοινωνική πολιτική χωρίς κόστος για το κράτος αλλά ανυπολόγιστο κόστος για τους υπόλοιπους συναδέλφους. Όταν δε θα δουλέψω φέτος θα σκέφτομαι ότι το κράτος βοήθησε κάποιον που είχε ανάγκη, θα κοιμάμαι ήσυχος και νηστικός, οι υπόλοιποι θέλουμε να δουλεύουμε από χόμπι.

Για τους συναδέλφους από ιδιωτικό γιατί ο συντελεστής να μην είναι 0,25 ή 0,72 ή 1,25 ή 0 όπως θέλω εγώ. Οι υπολογισμοί σου προφανώς σου λένε ότι και με 0,5 βολεύεσαι, οι υπόλοιποι ας πρόσεχαν.

Φυσικά και θα τρώγονται όλοι μεταξύ τους και μέσα σε αυτούς οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, οι άλλοι γιατί να φαγωθούν, μέχρι τώρα μια χαρά τη βολεύουν, στο μέλλον όμως μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα, ποιος ξέρει.

+++++++++++++++++++++++++++Πεστα!!++++++++++++++++++++++++++

Είχα 3,5 χρόνια να δουλέψω,φέτος με κάλεσαν αναπληρώτρια και ενώ πήρα μόρια,λογικά,βρίσκομαι κάπου 35 θέσεις κάτω σε σχέση με πέρυσι που ΔΕΝ δούλεψα; Και βλέπω συναδελφους να βρίσκονται 200 θέσεις ψηλότερα από πέρυσι,με αδύνατους αριθμούς μορίων-πως ανεβαίνεις 17,000 μόρια σε μια σχολική χρονια;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2016, 01:09:05 μμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:22:35 μμ »
Για τα ατομα των ειδικων κατηγοριων, τα οποια προτασονται. κανενας δεν θα επρεπε να διαμαρτυρεται. Αφου το κρατος δεν μπορει να τους βοηθησει διαφορετικα ας τους βοηθησει τουλαχιστον ετσι.
Μία θέση εργασίας θα πρέπει να δίνεται αυστηρά και μόνο με επαγγελματικά κριτήρια. Πολύ απλά, ποιός μπορεί να κάνει τη δουλειά καλύτερα. Η κοινωνική πολιτική οφείλεται να ασκείται μέσω επιδομάτων και ενισχύσεων, όχι διορισμών. Διαφορετικά φτάνουμε σε διάκριση προς την αντίθετη κατεύθυνση,  σε έναν αντίστροφο ρατσισμό, εφόσον όποιος δεν έχει κάποια αναπηρία δεν έχει πλέον τις ίδιες εργασιακές ευκαιρίες με άλλους συναδέλφους του.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2016, 02:20:12 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:28:07 μμ »
Την δευτερη φορα που πετυχα διορισμο στο δημοσιο μεσω ΑΣΕΠ, η δημοσια προυπηρεσια μου πηρε τα διπλασια μορια σε σχεση με την ιδιωτικη. Υπαρχει λοιπον προηγουμενο και μπορει να ισχυσει και στην περιπτωση σας. Επισης ειναι και δικαιο για τους λογους που ολοι γνωριζετε και τους αναφερετε κιολας.
Το αν με αφορα ή οχι το θεμα, αν θα δουλεψει και που η γυναικα μου, δεν επιδεχεται καν σχολιασμο.
Για οσους επισης εχουν απορια, η γυναικα μου εστω και οριακα θα δουλεψει και φετος κοντα στον τοπο της

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:32:04 μμ »
Αφού λοιπόν κρατάμε τι συμβαίνει στο υπόλοιπο δημόσιο με την προϋπηρεσία των ιδιωτικών θα μπορούσες να μας αναφέρεις τι συμβαίνει με τις ειδικές κατηγορίες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:36 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:50:40 μμ »
Μία θέση εργασίας θα πρέπει να δίνεται αυστηρά και μόνο με επαγγελματικά κριτήρια. Πολύ απλά, ποιός μπορεί να κάνει τη δουλειά καλύτερα. Η κοινωνική πολιτική οφείλεται να ασκείται μέσω επιδομάτων και ενισχύσεων, όχι διορισμών. Διαφορετικά φτάνουμε σε διάκριση προς την αντίθετη κατεύθυνση,  σε έναν αντίστροφο ρατσισμό, αφόσον όποιος δεν έχει κάποια αναπηρία δεν έχει πλέον τις ίδιες εργασιακές ευκαιρίες με άλλους συναδέλφους του.

Αυτό ακριβώς! Έχουμε φτάσει στο σημείο τα τυπικά επαγγελματικά προσόντα,που είναι και η μόνη δίκαιη κι αξιοκρατική μέθοδος διορισμού/ευρέσεως εργασίας,να απαξιώνονται υπέρ των ειδικών κατηγοριών/κοινωνικών κριτηριων(τα οποία είναι υποκειμενικά,περιορισμένα κι άδικα από τη βάση τους),άρα σαφώς και μιλάμε για αντίστροφο κοινωνικό ρατσισμό,υπέρ συγκεκριμένων ομάδων και κατα όλων όσων δεν υπάγονται σε αυτές.

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:04:11 μμ »
Αυτό ακριβώς! Έχουμε φτάσει στο σημείο τα τυπικά επαγγελματικά προσόντα,που είναι και η μόνη δίκαιη κι αξιοκρατική μέθοδος διορισμού/ευρέσεως εργασίας,να απαξιώνονται υπέρ των ειδικών κατηγοριών/κοινωνικών κριτηριων(τα οποία είναι υποκειμενικά,περιορισμένα κι άδικα από τη βάση τους),άρα σαφώς και μιλάμε για αντίστροφο κοινωνικό ρατσισμό,υπέρ συγκεκριμένων ομάδων και κατα όλων όσων δεν υπάγονται σε αυτές.
Συνάδελφε,γιατί δεν παραδέχεσαι πως το περίφημο σύστημα της επαγγελματικής μοριοδότησης είναι μια μούφα!Καλά δεν συζητάω το που βρήκαν κάποιοι την προυπηρεσία.Όμως κάνατε αγώνα για να υπερμοριοδοτηθεί αυτή η προβληματική προυπηρεσία έναντι της βαθμολογίας του ΑΣΕΠ.Χτυπιόσασταν πως θα έρθουν οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και θα απαξιώσουν τον κόπο σας.Τώρα που σας πήραν την θέση οι πολύτεκνοι και οι πρώην ιδιωτικοί,γιατί δεν πάτε στο Υπουργείο να κάνετε την φασαρία που κάνατε τον Μάρτιο;Θα σου πω εγώ:γιατί πιάσατε όλους τους συνδικαλιστές και τους κυβερνητικούς βουλευτές,για να μην μπει πλαφόν στην ΄προυπηρεσία.Ε,το χατήρι σας το έκαναν και τώρα τι θα πάτε να τους πείτε;Η κατάσταση σας περιγράφεται με αυτό που λένε στο χωριό μου:και βρεγμένοι και δαρμένοι!

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:24:48 μμ »
Φέτος οι φιλόλογοι ειδικής κατηγορίας εκτινάχθηκαν στους 155. Περσι ήταν 91. Πολλοί δεν είναι;
Στην ειδική κατηγορία πως γίνεται η κατάταξη; Βλέπω πως από 120 μόρια πάει στο μηδέν και μετα ξεκινά από 78 μόρια και ξανά προς τα κάτω.

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:32:00 μμ »
Εμένα πάντως η ενημέρωσή μου λέει ότι του χρόνου οι πίνακες θα συσταθούν με την προυπόθεση της επιτυχίας στον  ΑΣΕΠ όπως είχε ειπωθεί και δεν έγινε φέτος. Απλά φέτος δεν προλάβαινε το συγκεκριμένο συμβούλιο να κάνει αυτή τη διαδικασία και ανέλαβε μόνο τον έλεγχο. Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:39:18 μμ »
Συνάδελφε,γιατί δεν παραδέχεσαι πως το περίφημο σύστημα της επαγγελματικής μοριοδότησης είναι μια μούφα!Καλά δεν συζητάω το που βρήκαν κάποιοι την προυπηρεσία.Όμως κάνατε αγώνα για να υπερμοριοδοτηθεί αυτή η προβληματική προυπηρεσία έναντι της βαθμολογίας του ΑΣΕΠ.Χτυπιόσασταν πως θα έρθουν οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και θα απαξιώσουν τον κόπο σας.Τώρα που σας πήραν την θέση οι πολύτεκνοι και οι πρώην ιδιωτικοί,γιατί δεν πάτε στο Υπουργείο να κάνετε την φασαρία που κάνατε τον Μάρτιο;Θα σου πω εγώ:γιατί πιάσατε όλους τους συνδικαλιστές και τους κυβερνητικούς βουλευτές,για να μην μπει πλαφόν στην ΄προυπηρεσία.Ε,το χατήρι σας το έκαναν και τώρα τι θα πάτε να τους πείτε;Η κατάσταση σας περιγράφεται με αυτό που λένε στο χωριό μου:και βρεγμένοι και δαρμένοι!

Φιλτατε συνάδελφε,θα το εκτιμούσα αν δεν με έβαζες,εμένα προσωπικά,στο ίδιο τσουβάλι με τους 'βολεψακηδες',τα κολλητάρια βουλευτών και τους συνδικαλιστές που κοιτούν την πάρτη τους.Αν ανήκα σε αυτες τις κατηγορίες,θα ήμουν άνετη σε μια ωραία θεσούλα σε κανένα υπουργείο και δεν θα έτρεχα σε όλη την Ελλάδα αναπληρωτρια,να μην ξέρω που θα βρεθώ και τι θα τραβηξω κάθε χρόνο-κι αν θα με καλέσουν γενικότερα. :-\

Το σύστημα μοριοδότησης,θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,έχει αποτύχει πλήρως κι απέτυχε από τη στιγμή που μπήκαν ένα σωρό 'ειδικά κριτηρια' κι εξαιρέσεις στον ΑΣΕΠ,κοινωνικά κριτήρια κλπ.διαταξεις οι οποίες παρέκαμπταν το-θεωρητικά-αμερόληπτο βαθμολογικό σύστημα του διαγωνισμού,υπέρ συγκεκριμένων ομάδων,στο όνομα της κοινωνικά άδικης 'κοινωνικής πολιτικης'.

Εγώ δεν έκανα ποτέ αγώνα να υπερμοριοδοτηθει καμία από τις 'ελιτ' ομάδες που αυτή τη στιγμή έχουν κάνει όλους τους υπόλοιπους από μας εκπαιδευτικούς β' κατηγορίας,και κάθε χρόνο τακτοποιούνται πρώτοι και καλύτεροι,ακοπιαστα κι αβασάνιστα,με εκάστοτε  μηδενικές προϋπηρεσίες ,ενώ συνάδελφοι με μεταπτυχιακά,τρανταχτή προϋπηρεσία κι αποδεδειγμένες ικανότητες στο λειτούργημα τους μένουν εκτός.Αντιθετα,είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ υπέρ ενός πραγματικά αξιοκρατικού συστήματος-βλ.ΑΣΕΠ όπως θα έπρεπε να ήταν,με αντικειμενικές και αδιάβλητες,βασισμένες αποκλειστικά σε τυπικά προσόντα/σπουδές διαδικασίες αξιολόγησης  και με μοναδικά μπόνους την αποδεδειγμένη προϋπηρεσία και γιατί όχι,έλεγχο και αυτής!

Το πρόβλημα βέβαια είναι,ότι αφού αυτά τα κοινωνικά κριτήρια κλπ.εξαιρεσεις εξυπηρετούν κάποιους...Αντί να έχουμε αλληλεγγύη μεταξύ μας,αφού όλοι είμαστε κατ' ουσιαν όμηροι του ίδιου συστήματος, οι περισσότεροι κοιτάζουν απλά να εκμεταλλευτούν αυτό που τους συμφέρει και σκασίλα τους για τους υπόλοιπους.Αν δεν δράσουμε μαζικά,αν δεν απαιτήσουμε όλοι τελικά δίκαιο σύστημα για όλους μας,δεν θα γίνει τίποτα.

Δυστυχώς...











Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 10, 2016, 04:37:40 μμ »
+++++++++++++++++++++++++++
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:09:27 μμ »
Φιλτατε συνάδελφε,θα το εκτιμούσα αν δεν με έβαζες,εμένα προσωπικά,στο ίδιο τσουβάλι με τους 'βολεψακηδες',τα κολλητάρια βουλευτών και τους συνδικαλιστές που κοιτούν την πάρτη τους.Αν ανήκα σε αυτες τις κατηγορίες,θα ήμουν άνετη σε μια ωραία θεσούλα σε κανένα υπουργείο και δεν θα έτρεχα σε όλη την Ελλάδα αναπληρωτρια,να μην ξέρω που θα βρεθώ και τι θα τραβηξω κάθε χρόνο-κι αν θα με καλέσουν γενικότερα. :-\

Το σύστημα μοριοδότησης,θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,έχει αποτύχει πλήρως κι απέτυχε από τη στιγμή που μπήκαν ένα σωρό 'ειδικά κριτηρια' κι εξαιρέσεις στον ΑΣΕΠ,κοινωνικά κριτήρια κλπ.διαταξεις οι οποίες παρέκαμπταν το-θεωρητικά-αμερόληπτο βαθμολογικό σύστημα του διαγωνισμού,υπέρ συγκεκριμένων ομάδων,στο όνομα της κοινωνικά άδικης 'κοινωνικής πολιτικης'.

Εγώ δεν έκανα ποτέ αγώνα να υπερμοριοδοτηθει καμία από τις 'ελιτ' ομάδες που αυτή τη στιγμή έχουν κάνει όλους τους υπόλοιπους από μας εκπαιδευτικούς β' κατηγορίας,και κάθε χρόνο τακτοποιούνται πρώτοι και καλύτεροι,ακοπιαστα κι αβασάνιστα,με εκάστοτε  μηδενικές προϋπηρεσίες ,ενώ συνάδελφοι με μεταπτυχιακά,τρανταχτή προϋπηρεσία κι αποδεδειγμένες ικανότητες στο λειτούργημα τους μένουν εκτός.Αντιθετα,είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ υπέρ ενός πραγματικά αξιοκρατικού συστήματος-βλ.ΑΣΕΠ όπως θα έπρεπε να ήταν,με αντικειμενικές και αδιάβλητες,βασισμένες αποκλειστικά σε τυπικά προσόντα/σπουδές διαδικασίες αξιολόγησης  και με μοναδικά μπόνους την αποδεδειγμένη προϋπηρεσία και γιατί όχι,έλεγχο και αυτής!

Το πρόβλημα βέβαια είναι,ότι αφού αυτά τα κοινωνικά κριτήρια κλπ.εξαιρεσεις εξυπηρετούν κάποιους...Αντί να έχουμε αλληλεγγύη μεταξύ μας,αφού όλοι είμαστε κατ' ουσιαν όμηροι του ίδιου συστήματος, οι περισσότεροι κοιτάζουν απλά να εκμεταλλευτούν αυτό που τους συμφέρει και σκασίλα τους για τους υπόλοιπους.Αν δεν δράσουμε μαζικά,αν δεν απαιτήσουμε όλοι τελικά δίκαιο σύστημα για όλους μας,δεν θα γίνει τίποτα.

Δυστυχώς...
Συναδέλφισσα,ο δαίμων του τυπογραφείου!Προφανώς έγινε λάθος.Προσωπικά το σχόλιο το απεύθυνα στο portokali.Σε εσένα έχει βρεθεί κατα λάθος.Σόρρυ,θα έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός.Πάντως,απευθυνόμενος στο portokali,οι απόψεις μου ισχύουν κανονικότατα.Τον φίλο μας τον έχει φάει η Ανάφη,αν έχω καλή πληροφορήση(αν κάνω λάθος,να με διορθώσεις),ή κάτι σχετικά το ίδιο δυσπρόσιτο με αυτήν.Επίσης αγωνίστηκες μαζί με άλλους να μην σας βάλλουν πλαφόν στην προυπηρεσία.Τι πέτυχες;Με όλα αυτά έχασες μια θέση στον πίνακα.Για να διατηρήσεις την θέση σου,πρέπει να ξαναπάς στην Ανάφη ή σε κάτι σχετικά τόσο δυσπρόσιτο.Θα διατηρήσεις την θέση σου στον πίνακα,έστω και έτσι;Δεν το ξέρεις,γιατί εξαρτάται απο το πόσοι τρίτεκνοι θα έχουν την διάθεση να γίνουν πολύτεκνοι!Μπράβο,άριστα τα κατάφερες.Το μέλλον;Άγνωστο.Γιατί και διορισμοί να γίνουν του χρόνου(λέμε αν),με 1500 το πολύ 2000 διορρισμούς(το αισιόδοξο λόγω κόφτη σενάριο),θα διορίσει κανα θεολόγο;Ελάχιστους και αυτοί κατα τύχη θα είναι πολύτεκνοι!Αν λοιπόν γινόταν αυτός ο απαισιότατος ΑΣΕΠ,τι κακό θα σου είχε συμβεί;Θα ήξερες τι σου ξημερώνει.Ακόμη,αν δεν είχατε όλοι εσείς πολεμήσει τα φεκ και τους φεκίτες,τα οποία είναι τα μόνα που κατοχυρώνουν εργασιακά δικαιώματα στους εκπαιδευτικούς,θα ξέρατε σίγουρα τι σας ξημερώνει!Σας παρέσυραν μια θράκα κομματικοί συνδικαλιστές σε αυταπάτες,οι οποίες τώρα αποδεικνύονται ως τέτοιες.Γι αυτό την επόμενη φορά που θα αγωνιστείς για κάτι,ρώτα πρώτα δυο-τρεις ειδικευμένους εργατολόγους και μετά προχώρα.Λίγο μυαλό θέλει ρε παιδιά!!!!

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:32:56 μμ »
Αρα σαν να λεμε οτι και σε δυπρόσιτο να οας μπορεί τον επόμενο χρονο να έχεις πέσει θεση;; Αρα τι κάνεις όμως τα παρατάς; Δεν ξέρω πραγματικά


Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 13, 2016, 03:19:43 μμ »
Μία θέση εργασίας θα πρέπει να δίνεται αυστηρά και μόνο με επαγγελματικά κριτήρια. Πολύ απλά, ποιός μπορεί να κάνει τη δουλειά καλύτερα. Η κοινωνική πολιτική οφείλεται να ασκείται μέσω επιδομάτων και ενισχύσεων, όχι διορισμών. Διαφορετικά φτάνουμε σε διάκριση προς την αντίθετη κατεύθυνση,  σε έναν αντίστροφο ρατσισμό, εφόσον όποιος δεν έχει κάποια αναπηρία δεν έχει πλέον τις ίδιες εργασιακές ευκαιρίες με άλλους συναδέλφους του.

Έτσι είναι! Η κοινωνική πολιτική που έτσι κι αλλιώς πρέπει να ασκείται, δεν πρέπει να γίνεται σε βάρος κανενός, ακόμα και όταν το Κράτος επιλέγει τον πιο ανέξοδο τρόπο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος cicada

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών Βθμιας 2016
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 13, 2016, 07:13:33 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Αν την φετινή χρονιά κάποιος υποψήφιος αναπληρωτής , ο οποίος συμμετέχει και στις δυο προκυρήξεις της Γενικής και της Ειδικής - λαμβάνοντας θέση και στους δύο πίνακες, αρνηθεί στην κλήση του Υπουργείου να αναλάβει υπηρεσία ,έστω στην Γενική... αν υποθέσουμε ότι αυτή προηγηθεί της Ειδικής, το αποτέλεσμα θα είναι η διαγραφή του μόνο από τον πίνακα Γενικής για το τρέχον έτος; ή θα διαγραφεί και από τον πίνακα της Ειδικής; Ισχύει το ίδιο και για το αντίστροφο της υπόθεσης; ... δηλαδή αν προηγηθεί η κλήση της Ειδικής σε σχέση με την Γενική; Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160618
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 695

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.