*

Ψηφοφορία

Χρησιμοποιείτε τους Η/Υ μαζί με τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο;

Ναι, τους χρησιμοποιούμε οσο μπορούμε
24 (58.5%)
Ναι, αλλα πολύ σπάνια
5 (12.2%)
Δεν έχουμε Η/Υ
8 (19.5%)
Έχουμε Η/Υ αλλα δέν θεωρώ οτι είναι χρήσιμο να τον χρησιμοποιούμε
4 (9.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 40

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγείο και Η/Υ  (Αναγνώστηκε 8234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 05:29:58 μμ »
τα προγράμματα όμως που κυκλοφορούν στην Ελλάδα και ονομάζονται "εκπαιδευτικα" είναι επιεικώς απαράδεκτα!!!!!!!εγώ αυτόν τον ΠΕΡΙ(δεν θυμαμαι την ορθογραφία) και την ΚΑΤΙΑ δεν θέλω να τα ξαναδώ στα ματια μου. από τη στιγμή που δουλεύουμε με τις φωνές των γραμματων γιατι συνεχίζουν να τα λένε Αλφα, Βήτα.........?και εγώ σαν εργαλείο που διευκολύνει την καθημερινότητα το χρησιμοποιούσα για να γραφουμε προσκλήσεις, γραμματα, καρτελες ονομάτων και για περιήγηση στο net.
Δεν θα ξεχασω που κάναμε project το ταχυδρομειο και περιηγηθηκαμε σε φιλοτελικά μουσεία του Καναδά και της Ολλανδιας και η εμπειρία ήταν εξαίσια.Τι παρατηρήσεις εύστοχες, τι ιδέες για δικές μας δημιουργίες αφήστε τα, είχα συγκινηθεεί τόσο που ένα παιδι με κατάλαβε και μου λέει "είδες ρε κυρία που δεν κάνει να κάθεσαι πολυ ώρα στο pc?"
άρα ότι κι αν έχουμε ή δεν έχουμε ΄΄εμεις και τα παιδιά το κανουμε να λειττουργήσει ή όχι"
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:56 »

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 07:42:51 μμ »
Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαιι κι έγω από τους φανατικούς υποστηρικτές της χρήσης του Η/Υ στο νηπιαγωγείο, αρκεί βέβαια να γίνεται με μέτρο. Όταν πήγα πέρισυ στο νηπιαγωγείο όπου υπηρετώ, εκτός από τον υπολογιστή του γραφείου, βρήκα άλλους δύο να ... σαπίζουν σε μία αποθήκη.Αγόρασα δύο έπιπλα με ρόδες  και τους έβαλα πάνω, έτσι ώστε ,όποιο τμήμα τους χρεαζεται να τους παίρνει  και στο τέλος της ημέρας να επιστρέφουν σε προστατευμένο χώρο για λόγους ασφαλείας.Μτά από αρκετες γραφειοκρατκές διαδικασίες καταφερα να βάλω και σύνδεση ADSL. Νομίζω άξιζε τον κόπο σε μια υποβαθμισμένη περιοχή ,όπως η συγεκριμένη.Μπορεί στην αρχή να ξεκινήσαμε μ τον ΠΕΡΗ και την ΚΑΤΙΑ !!!!!!!!!!!!! τώρα όμως έχουμε σημειώσει ...προόδους. Έχουμε τον ΞΕΦΤΕΡΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ και τη νέα σειρά της kidepedia, η οποία έχει αρκετό ενδιαφέρον.Έπίσης το παρουσιολόγιο μας είναι ηλεκτρονικό  ??? ,ψάχνουμε όλοι μαζί πληροφορίες στο internet και επικοινωνούμε με άλλα σχολεία.
Όσον αφορά τη δαχείριση του μεγάλου αριθμού των παιδιών, ισχύει ότι και στις άλλες δημοφιλείς γωνιές.


Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:12:05 μμ »
Συγχαρητήρια στον συνάδελφο! ;)
Εμείς έχουμε 2 υπολογιστές στο σχολείο, έναν στο γραφείο (σε αχρηστία ουσιαστικά) και έναν μέσα στην τάξη μου (ολοήμερο) που τον έχουμε βάλει σε συγκεκριμένη γωνία (στην "παρεούλα"). Μέχρι στιγμής, παρόλο που κι εγώ είμαι φανατική του είδους, δεν έχω τολμήσει κάτι τέτοιο σαν αυτό που αναφέρθηκε παράνω. Τον έχω χρησιμοποιήσει με cd από την σειρά ramkid (τους αγαπημένους σου Πέρη και Κάτια, walse! ;D) όχι όμως για παιχνίδι αλλά για επιπλέον πληροφορίες σε θέματα που δουλέψαμε (πχ είδαμε, αφού το είχαμε συζητήσει, πώς γίνεται το λιομάζεμα, πώς βγαίνει το λάδι, τον κύκλο του νερού, την όξινη βροχή κλπ), κι όσες φορές το έχουμε κάνει τα παιδιά έχουν καθηλωθεί!!! (τι σου είναι το "κινούμενο σχέδιο" και η δύναμη της εικόνας... 8)). Συμφωνώ ότι η καινούρια σειρά (kidepedia) είναι πάρα πολύ καλή. Τον Ξεφτέρη δεν τον έχω και πολύ θα ήθελα να το αποχτήσω... :-\ Internet δυστυχώς δεν έχουμε αλλά είπαμε με την προϊσταμένη τώρα να κάνουμε καμιά κίνηση γιατί όλο αυτό το υλικό πχ που έχω κατεβάσει κατά καιρούς από προσωπική εργασία στο σπίτι μου (φωτογραφίες, πληροφορίες κλπ) θα μπορούσαμε να το έχουμε κάνει μαζί με τα παιδιά.
Επίσης θα ήθελα να δουλέψουμε γράμματα (πχ το όνομά τους) αλλά δεν έχω εκτυπωτή μέσα στην τάξη και μου δίνει στα νεύρα!!!!!! ::) ;D Η επόμενη κίνηση είναι να πάρω και τον εκτυπωτή από το γραφείο  8) μήπως και αρχίσουμε να κάνουμε τίποτα πιο εποικοδομητικό... ;)

ΥΓ. Συμφωνώ ότι είναι θέμα εξάσκησης για το παιδί...Κι εμένα ο γιόκας μου από 3 χρονών είναι "μπασμένος στα κόλπα" καθώς ο "μπαμπάς" μας είναι κομπιουτεράς και δε θα μπορούσε ο γιός να μείνει πίσω... :P ;D. Ούτε κι εγώ (μέχρι που το είδα και το έζησα) φανταζόμουν ότι ένα παιδί σε τόσο μικρή ηλικία μπορεί να κάνει τέτοια πράγματα... ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:16:38 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:14:28 μμ »
            καλα μιλάμε οτι είσαστε φοβεροι!!!!!!!!! Μπράβο σας παιδιά.... Τώρα ξέρω πως όπου και να με στείλουν θα τα καταφέρω......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:56 »

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:40:44 μμ »
Τον Ξεφτέρη δεν τον έχω και πολύ θα ήθελα να το αποχτήσω...

Νομίζω ότι πρέπει να οργανώσουμε μια συνάντηση των μελων του pde,στην οποία εκτός από ιδέες θα ανταλλάξουμε κι υλικό  :D :D Τι λέτε;
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 09:29:55 μμ »
Χμ...ωραία ιδέα... 8) Ίσως μια πρώτη επαφή να μπορούσε να γίνει (εφόσον τα καταφέρουμε να πάμε φυσικά  ::)) στη συνάντηση των νηπιαγωγών στις 8 του Μάρτη... ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 10:43:13 πμ »
Μέσα (ε, με ξέρετε τώρα, όπου γάμος και γιορτή η Βασίλω πρώτη)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2009, 07:12:51 μμ »
Καλησπέρα  εγώ  που  είναι  η τέταρτη  χρονιά  μου  που ειμαι  διορισμένη  σε  κάθε  νηπιαγωγείο  είχαμε  γωνιά  του Η/Υ μάλιστα  ειναι  απο  τις πιο δημοφιλής  γωνιές  .Τα  παιδιά  γράφουν  στο word ζωγραφίζουν  στην ζωγραφική  και  παίζουν  παιχνίδια Ram  kid , βρίσκουμε  πληροφορίες  στο  διαδίκτυο , βλέπουμε  εικόνες  μπαίνουμε  σε  μουσεία ,το χρησιμοποιούμε  σε  καθημερινή  βάση , βέβαια ειναι  κάτι  που  και  εμένα  μου αρέσει  πολύ  και  το βρίσκω  πολύ χρήσιμο  εργαλείο . Μαργαρίτα

Αποσυνδεδεμένος gvaggis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 03:07:04 μμ »
Νηπιαγωγείο και Η/Υ;;

Απορώ πως έχει ξεφύγει το thread από τους συνάδελφους μου πληροφορικάριους...

Να ξεκινήσει άλλη μια επική μάχη τύπου "Δώστε ώρες στους πληροφορικούς" ή "Έξω οι Νηπιαγωγοί, Μέσα οι ΠΕ-19"

Άντε κ στους βρεφονηπιακούς... ;D

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 10:11:18 μμ »
Νηπιαγωγείο και Η/Υ;;

Απορώ πως έχει ξεφύγει το thread από τους συνάδελφους μου πληροφορικάριους...

Να ξεκινήσει άλλη μια επική μάχη τύπου "Δώστε ώρες στους πληροφορικούς" ή "Έξω οι Νηπιαγωγοί, Μέσα οι ΠΕ-19"

Άντε κ στους βρεφονηπιακούς... ;D

          καλέ μου φίλε, αν διαβάσεις γενικά τo forum των νηπιαγωγών θα δεις οτι μεταξύ μας τέτοιες μάχες όπως λές δεν ισχύουν.... Γενικά είμαστε ένας κλάδος που τον ενδιαφέρει το παιδί πρώτα απο όλα και μετά οι υπόλοιποι..... Αλλωστε είμαστε όλοι (οι εκπαιδευτικοί) βασικά γεύματα στο ίδιο τραπέζι..... Θέλεις να είσαι το τυρί; Δεν με πειράζει καθόλου! Γιατί πολύ απλά είμαι το ψωμί!!! Χωρίς το ένα δεν απολαμβάνεις και δεν χορταίνεις το άλλο..... Είτε 19, είτε 60, είμαστε ΠΕ  όλοι και  έχουμε δικαίωμα να ασχολούμαστε όλοι με αυτό  που αγαπάμε.....  ;)

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 08:17:46 πμ »
Νηπιαγωγείο και Η/Υ;;

Απορώ πως έχει ξεφύγει το thread από τους συνάδελφους μου πληροφορικάριους...

Να ξεκινήσει άλλη μια επική μάχη τύπου "Δώστε ώρες στους πληροφορικούς" ή "Έξω οι Νηπιαγωγοί, Μέσα οι ΠΕ-19"

Άντε κ στους βρεφονηπιακούς... ;D

          καλέ μου φίλε, αν διαβάσεις γενικά τo forum των νηπιαγωγών θα δεις οτι μεταξύ μας τέτοιες μάχες όπως λές δεν ισχύουν.... Γενικά είμαστε ένας κλάδος που τον ενδιαφέρει το παιδί πρώτα απο όλα και μετά οι υπόλοιποι..... Αλλωστε είμαστε όλοι (οι εκπαιδευτικοί) βασικά γεύματα στο ίδιο τραπέζι..... Θέλεις να είσαι το τυρί; Δεν με πειράζει καθόλου! Γιατί πολύ απλά είμαι το ψωμί!!! Χωρίς το ένα δεν απολαμβάνεις και δεν χορταίνεις το άλλο..... Είτε 19, είτε 60, είμαστε ΠΕ  όλοι και  έχουμε δικαίωμα να ασχολούμαστε όλοι με αυτό  που αγαπάμε.....  ;)

προφανώς ο συνάδελφος αστειέυτηκε..:) Και το βρήκα και πολύ καλό.. ;D ;D ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 09:40:26 πμ »
αχ sophie μου, καιρο ειχα να σε διαβάσω!
 εγω δουλευα σε ιδιωτικο και είχαμε μόνο ένα cd της σειρας με τα γράμματα!!!!!!(το οποίο περιπλανιόταν άπό τάξη σε τάξη)και για αυτό το αποστρέφομαι >:(
 όσο για το Internet ούτε εμεις είχαμε.Εγώ αγόρασα κάρτα συγκεκριμένου χρόνου για να μπούμε στα μουσεία γιατι είχαν πράγματικά εξαιρετικό υλικο το οποίο βοηθούσε στο project και δεν ήθελα επειδη καποιοι τσιγκουνευονταν το 10ευρω να χάσουμε την ευκαιρία.......
για το kidepedia, έχω ακούσει τα καλυτερα απο συναδελφους αλλα δεν το έχω αγοράσει
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος Eirini_95

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 11:08:50 πμ »
Καλημέρα,
είμαι καινούρια στο φόρουμ και βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον αυτό το thread. Μου αρέσει και εμένα πολύ η τεχνολογία και προσπαθώ να την εντάξω κάθε φορά στη τάξη μου. Στο παλιό μου σχολείο είχαμε πάρει καινούριο υπολογιστή και είχα ζητήσει και ADSL σύνδεση γιατί κάναμε πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης. Τα παιδιά είχαν μάθει μέχρι και να σκανάρουν τις ζωγραφίες τους που θα ανεβάζαμε στο ιντερνετ.
Φέτος, δουλεύω σε παραρτημα, που δεν έιχε στην αρχή της χρονιάς τίποτε! Κατάφερα και πήρα υπολογιστή από μια τράπεζα, ο υπολογιστής είναι μια από τις δημοφιλής γωνιές στη τάξη που τα παιδιά χρησιμοποιούν για να παιξουν παιχνίδια του Ram Kid καθώς και τα αξιολογα childsplay και gocompris (διατίθενται δωρεάν στο ιντερνετ) και για να ζωγραφίσουν με το Tuxpaint. Παράλληλα χρησιμοποιούν τον υπολογιστή στα προγράμματα eTwinning που πήραμε φέτος (http://givebreathtoearth.blogspot.com , http://christmaseurope.blogspot.com , http://1234.classy.be). απ'όλα πιο δημιουργικά θεωρώ τα προγράμματα eTwinning όπου ο υπολογιστής χρησιμοποιείται καθαρά ως εργαλείο παρουσίασης της δουλειάς μας και μέσω γνωριμίας με παιδιά άλλων χωρών.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγείο και Η/Υ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:57:27 μμ »
εξαιρετικες σελίδες
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160321
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 760
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.