*

Αποστολέας Θέμα: Συστηματικη καθυστερηση μητερας στην αποχωρηση του παιδιου απο το Νηπιαγωγειο  (Αναγνώστηκε 17814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
maro ας την σχολικη συμβουλο να λεει τα δικά της , οταν δεν υπαρχει θεμα ολες τα ιδια λενε!ομως εσυ κοιταξε να κατοχυρωσεις τον εαυτο σου με το να ενημερωνεις εστω και τυπικα , κυριως εγγραφως  γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα γίνει η στραβη.
στο περιστατικό που κληθηκα  ως μαρτυρας ήταν για επαναφόιτηση που φαινεται τοσο γελοιο κ απλο , δεν θα πω παραπερα αλλα πιστεψτε με ειναι απαραιτητο να ενημερωνεις την σύμβουλο γι αυτο κ λεγετε σχολικη για να δινει λύσεις κ κατευθυντηριες γραμμες σε ζητηματα του σχολειου.(δεν εννοω να την πριζεις )ομως αυτη, στην στραβη θα κατοχυρωθει με το να πει οτι δνε ενημερωθηκε για το περιστατικο.
το περιστατικό σου εχω την εντυπωση αναφερετε σε τσιγγανακι ετσι δεν ειναι? που κ δικαιολογει αυτη την συμπεριφορα σχετικα , εγω παντως στην θεση σου θα της μιλουσα νμε αποφασιστικότητα  για να φοβηθει τυχονν ποινικές ευθυνες
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
ξέρω οτι η αστυνομία είναι άσχημη λύση και το χειρότερο είναι οτι σίγουρα θα σημαδέψει το παιδάκι που στα 5-6 έμπλεξε με την αστυνομία. Επίσης, μπορεί ο γονιός να θεωρεί πιο εύκολο να σταματήσει το παιδί τελείως απο το σχολείο απο το να το πηγαινοφέρνει, δεδομένου οτι οι τσιγγάνοι πολλές φορές αδιαφορούν για την μόρφωση των παιδιών τους (δεν είναι προκατάληψη αυτό που αναφέρω...μέσα απο γεγονότα μιλάω).
Παρόλα αυτά πιστεύω οτι αν η μητέρα δεν συμμορφωθεί δεν αφήνει πολλά περιθώρια. Πιστεύω οτι αν της αναφέρει την λέξη "Αστυνομία" θα συμμορφωθεί αρκετά, δεν θα θέλει να έχει πολλά πάρε δώσε με τα Αστ. τμήματα

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πω πω, ρε κορίτσια... τι κανάλια είναι αυτά που τραβάτε! ??? :(

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Εχω αρχισει να παιρνω γευση του τι γινεται με τους τσιγγανους και πιστεψτε με αλλο να το ακους και αλλο να το ζεις.
Το φοβητρο αστυνομια το εχω χρησιμοποιησει αλλα η μητερα δεν πτοειται.
Δεν θελω να καραφυγω σε αυτη τη λυση αλλα αν τραβηξει περισσοτερο αυτη η υποθεση δεν θα καθισω με σταυρωμενα χερια.
Η Συμβουλος,οπως εχω προαναφερει,ξεκαθαρισε οτι δεν εμπλεκεται οποτε οτι να της πω δεν πιστευω οτι θα εχει αποτελεσμα(αυτο που αλλαξε δηλ. τις τελευταιες μερες ειναι η εγγραφη αναφορα μου στα χερια της).
Απο οτι φαινεται η συγκεκριμενη μητερα ειναι αυτο που λεμε λαχειο!
Να σας πω και το τραγελαφικο οτι μου ζητησε βεβαιωση φοιτησης στην οποια χρειαστηκε το ονομα πατερα που δεν υπηρχε στο πιστοποιητικο γεννησης και οταν τη ρωτησα μου ειπε καποιο ονομα αλλα το επωνυμο του πατερα που εδωσε δεν ηταν το ιδιο με αυτο του πιστοποιητικου!αντεβγαλε ακρη!
Εχω κι αλλα τσιγγανοπουλα στην ταξη και δεν μπορω να πω οτι αντιμετωπιζω προβλημα τωρα πια(το μονο θεμα που ειχα στην αρχη ηταν οτι δυσκολευονταν περισσοτερο σε σχεση με τα υπολοιπα παιδια να ακολουθησουν κανονες κατι που εξομαλυνθηκε με υπομονη, σταθερη σταση και παρεμβαση).
Αν μεινω αλλη μια χρονια εδω θα κανω διατριβη για μαθητριες/μαθητες Ρομα.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εχω αρχισει να παιρνω γευση του τι γινεται με τους τσιγγανους και πιστεψτε με αλλο να το ακους και αλλο να το ζεις.
Να σας πω και το τραγελαφικο οτι μου ζητησε βεβαιωση φοιτησης στην οποια χρειαστηκε το ονομα πατερα που δεν υπηρχε στο πιστοποιητικο γεννησης και οταν τη ρωτησα μου ειπε καποιο ονομα αλλα το επωνυμο του πατερα που εδωσε δεν ηταν το ιδιο με αυτο του πιστοποιητικου!αντεβγαλε ακρη!
Εχω κι αλλα τσιγγανοπουλα στην ταξη και δεν μπορω να πω οτι αντιμετωπιζω προβλημα τωρα πια(το μονο θεμα που ειχα στην αρχη ηταν οτι δυσκολευονταν περισσοτερο σε σχεση με τα υπολοιπα παιδια να ακολουθησουν κανονες κατι που εξομαλυνθηκε με υπομονη, σταθερη σταση και παρεμβαση).
Αν μεινω αλλη μια χρονια εδω θα κανω διατριβη για μαθητριες/μαθητες Ρομα.

Σαν τις ιστορίες που δείχνει η Πάνια είναι!!!
Τι τραβάτε κι εσείς... και τι μεγάλη ευθύνη... καλό κουράγιο...  :-X
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160361
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.