*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #308 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 04:24:41 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=14426

Επιτέλους αρχίζουν οι σύλλογοι να κάνουν κινήσεις..Κάλλιο αργά παρά ποτέ!Ελπίζω να γίνουν ακόμα πιο έντονες και από όλα τα σωματεία, πόσο μάλλον από την ΔΟΕ! Άντε για να ξυπνάνε σιγά σιγά στο Μαρούσι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:54 »

Αποσυνδεδεμένος AsepHunter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #309 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 04:55:56 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο.
Μόλις σήμερα ο Διευθυντής του σχολείου που εργάζομαι μου έδειξε ένα επίσημο έγγραφο που ήρθε από το υπουργείο το οποίο αναφέρει ότι είμαστε κανονικοί αναπληρωτές (όλα τα δικαιώματα).
Τώρα το γιατί άργησαν να το εκδώσουν από την πλευρά του Υπουργείου, και γιατί 1-2 βδομάδες πρίν τις εκλογές κάποιοι διέσπειραν τέτοιες φήμες με σκοπό να αποκομίσουν κομματικά οφέλη από τη πλευρά της αντιπολίτευσης....

Αίσθάνομαι ότι κάποιοι παίζουν πάλι τάβλι χρησιμοποιώντας για τραπέζι τη πλάτη μας
και πρέπει να το αντιληφθούμε.....
(Χ)ΕΣΠΙΤΗΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2010, 05:27:23 μμ από AsepHunter »

Αποσυνδεδεμένος baba ganouz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #310 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:18:18 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο.
Μόλις σήμερα ο Διευθυντής του σχολείου που εργάζομαι μου έδειξε ένα επίσημο έγγραφο που ήρθε από το υπουργείο το οποίο αναφέρει ότι είμαστε κανονικοί αναπληρωτές (όλα τα δικαιώματα).
Τώρα το γιατί άργησαν να το εκδώσουν από την πλευρά του Υπουργείου, και γιατί 1-2 βδομάδες πρίν τις εκλογές κάποιοι διέσπειραν τέτοιες φήμες με σκοπό να αποκομίσουν κομματικά οφέλη από τη πλευρά της αντιπολίτευσης....

Αίσθάνομαι ότι κάποιοι παίζουν πάλι τάβλι χρησιμοποιώντας για τραπέζι τη πλάτη μας
και πρέπει να το αντιληφθούμε.....
(Χ)ΕΣΠΙΤΗΣ

τι εγγραφο ακριβως? εγω τα μονα επισημα εγγραφα που εχω σε σχεση με το εργασιακο μου καθεστως ειναι οσα αναφερουν "αντιστοιχα" δικαιωματα. επισης στις οδηγιες εφαρμογης του προγραμματος -που μου δωσαν μολις σημερα μετα απο 1,5 μηνα που εργαζομαι- για το προγραμμα παραλληλης στηριξης δεν αποσαφηνιζεται τιποτε απολυτως. το υποδειγμα συμβασης δε λεει τπτ για πληρη δικαιωματα.
σου ειναι ευκολο να μεταφερεις το κομματι αυτο απο το εγγραφο για το οποιο λες?οταν το ξαναδεις...και τον τιτλο του εγγραφου

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #311 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:22:02 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο.
Μόλις σήμερα ο Διευθυντής του σχολείου που εργάζομαι μου έδειξε ένα επίσημο έγγραφο που ήρθε από το υπουργείο το οποίο αναφέρει ότι είμαστε κανονικοί αναπληρωτές (όλα τα δικαιώματα).
Τώρα το γιατί άργησαν να το εκδώσουν από την πλευρά του Υπουργείου, και γιατί 1-2 βδομάδες πρίν τις εκλογές κάποιοι διέσπειραν τέτοιες φήμες με σκοπό να αποκομίσουν κομματικά οφέλη από τη πλευρά της αντιπολίτευσης....

Αίσθάνομαι ότι κάποιοι παίζουν πάλι τάβλι χρησιμοποιώντας για τραπέζι τη πλάτη μας
και πρέπει να το αντιληφθούμε.....
(Χ)ΕΣΠΙΤΗΣ

τι εγγραφο ακριβως? εγω τα μονα επισημα εγγραφα που εχω σε σχεση με το εργασιακο μου καθεστως ειναι οσα αναφερουν "αντιστοιχα" δικαιωματα. επισης στις οδηγιες εφαρμογης του προγραμματος -που μου δωσαν μολις σημερα μετα απο 1,5 μηνα που εργαζομαι- για το προγραμμα παραλληλης στηριξης δεν αποσαφηνιζεται τιποτε απολυτως. το υποδειγμα συμβασης δε λεει τπτ για πληρη δικαιωματα.
σου ειναι ευκολο να μεταφερεις το κομματι αυτο απο το εγγραφο για το οποιο λες?οταν το ξαναδεις...και τον τιτλο του εγγραφου

Και στα δικά μου τα σχολεία δεν έχει πάει τίποτα πέρα από τα γνωστά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:28:54 »

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #312 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:26:54 μμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=14426

Επιτέλους αρχίζουν οι σύλλογοι να κάνουν κινήσεις..Κάλλιο αργά παρά ποτέ!Ελπίζω να γίνουν ακόμα πιο έντονες και από όλα τα σωματεία, πόσο μάλλον από την ΔΟΕ! Άντε για να ξυπνάνε σιγά σιγά στο Μαρούσι...

Πάντως πρέπει κι εμείς να κάνουμε κάτι πλέον, αντί να καθόμαστε και να περιμένουμε τις εξελίξεις. Στο τέλος, αφού δε βλέπουν καμιά ουσιαστική αντίδραση, θα παγιωθεί η κατάσταση. Μην ξεχνάμε ότι έχουμε μπει στον 3ο μήνα κι όχι μόνο δεν έχουμε πληρωθεί, αλλά ούτε καν γνωρίζουμε το ύψος των αποδοχών μας.

Αποσυνδεδεμένος AsepHunter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #313 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 06:45:41 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο.
Μόλις σήμερα ο Διευθυντής του σχολείου που εργάζομαι μου έδειξε ένα επίσημο έγγραφο που ήρθε από το υπουργείο το οποίο αναφέρει ότι είμαστε κανονικοί αναπληρωτές (όλα τα δικαιώματα).
Τώρα το γιατί άργησαν να το εκδώσουν από την πλευρά του Υπουργείου, και γιατί 1-2 βδομάδες πρίν τις εκλογές κάποιοι διέσπειραν τέτοιες φήμες με σκοπό να αποκομίσουν κομματικά οφέλη από τη πλευρά της αντιπολίτευσης....

Αίσθάνομαι ότι κάποιοι παίζουν πάλι τάβλι χρησιμοποιώντας για τραπέζι τη πλάτη μας
και πρέπει να το αντιληφθούμε.....
(Χ)ΕΣΠΙΤΗΣ

τι εγγραφο ακριβως? εγω τα μονα επισημα εγγραφα που εχω σε σχεση με το εργασιακο μου καθεστως ειναι οσα αναφερουν "αντιστοιχα" δικαιωματα. επισης στις οδηγιες εφαρμογης του προγραμματος -που μου δωσαν μολις σημερα μετα απο 1,5 μηνα που εργαζομαι- για το προγραμμα παραλληλης στηριξης δεν αποσαφηνιζεται τιποτε απολυτως. το υποδειγμα συμβασης δε λεει τπτ για πληρη δικαιωματα.
σου ειναι ευκολο να μεταφερεις το κομματι αυτο απο το εγγραφο για το οποιο λες?οταν το ξαναδεις...και τον τιτλο του εγγραφου
Συνάδελφοι σήμερα το μεσημέρι την ώρα που έφευγα έφτασε και το είδα στα γρήγορα
Το μόνο που συγκράτησα είναι αυτό που αναφέρει πως έχουμε ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με αυτά των αναπληρωτών
Είναι 2-3 σελίδες και έχει εκδοθεί από μια Διεύθυνση του Υπουργείου...
Θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #314 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 07:29:30 μμ »
περιμένουμε με αγωνία...γιατί ούτε και σε μας έχει έρθει κάτι τετοιο...

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 03:39:27 μμ »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #316 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 04:06:01 μμ »
Ήδη όμως κάποιες διευθύνσεις έχουνε καλέσει άτομα να υπογράψουνε τις συμβάσεις.
Απ' 'ο,τι έμαθα δεν είναι μεν λευκές, αλλά το ποσό που αναγράφεται σε αυτές είναι χωρίς τις κρατήσεις και άρα πρέπει να υπολογιστεί αν ο καθαρός μισθός είναι όντως αυτός που αντιστοιχεί στους αναπληρωτές που θα πληρώνονται μέσω κρατικού προυπολογισμού.

Μπάχαλο... :-\

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #317 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 04:12:46 μμ »
Κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε να δεχτούν να υπογράψουν μέχρι να ξεκαθαριστεί το θέμα. Άλλωστε και όλοι οι εκπαιδευτικοί σύλλογοι το ίδιο συμβουλεύουν. Γι' αυτό δεν μας υπολογίζουν, γιατί δεν μπορούμε να ενεργήσουμε συλλογικά.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #318 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 05:07:35 μμ »
Απόφαση από συνεδρίαση της ΔΟΕ πριν από λίγο: Αποφασίστηκε:
"- Κινητοποίηση τη Δευτέρα και συγκέντρωση έξω από το Υπουργείο Παιδείας,.
- Μέχρι τη Δευτέρα που θα γίνει η κινητοποίηση και θα συναντηθούν με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας οι εκπρόσωποί μας ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝ...ΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
Αύριο θα ξανασυνεδριάσει το Δ. Σ. της ΔΟΕ για οριστικές αποφάσεις για το θέμα των κινητοποιήσεων."

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #319 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 06:38:29 μμ »
Απόφαση από συνεδρίαση της ΔΟΕ πριν από λίγο: Αποφασίστηκε:
"- Κινητοποίηση τη Δευτέρα και συγκέντρωση έξω από το Υπουργείο Παιδείας,.
- Μέχρι τη Δευτέρα που θα γίνει η κινητοποίηση και θα συναντηθούν με την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας οι εκπρόσωποί μας ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΝ...ΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΣΩ ΕΣΠΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
Αύριο θα ξανασυνεδριάσει το Δ. Σ. της ΔΟΕ για οριστικές αποφάσεις για το θέμα των κινητοποιήσεων."


που υπαρχει αυτη η ανακοινωση?

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #320 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 10:40:33 πμ »
αυτή τη στιγμή η ΔΟΕ αποφασίζει απεργία για τη Δευτέρα, 22/11, για τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ και κινητοποίηση έξω από το Υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #321 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 02:19:00 μμ »
Απόφαση Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.

    * Κήρυξη 24ωρης απεργιακής κινητοποίησης για τους συναδέλφους αναπληρωτές του ΕΣΠΑ
    * Κήρυξη 2ωρης διευκολυντικής στάσης εργασίας για τους υπόλοιπους συναδέλφους

                                           συγκέντρωση ώρα 12:00  στο Υπουργείο Παιδείας

            Το Δ.Σ. της ΔΟΕ εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία του για τη μη πληρωμή των συναδέλφων αναπληρωτών που προσελήφθησαν εδώ και δυο μήνες μέσω των προγραμμάτων ΕΣΠΑ και καταγγέλλει την, τριτοκοσμικού χαρακτήρα, σύμβαση που καλούνται να υπογράψουν.

            Παρά το γεγονός ότι η πολιτική ηγεσία του Υπ. Παιδείας είχε διαβεβαιώσει το Δ.Σ. της ΔΟΕ, κατά τη συνάντηση της 25ης του Οκτώβρη, ότι μέχρι τα μέσα του Νοέμβρη θα πληρωθούν οι συνάδελφοι, μέχρι σήμερα δεν έχει πληρωθεί κανείς. Αντίθετα ζητείται από τους συναδέλφους μας να υπογράψουν ατομικές συμβάσεις, τριτοκοσμικού χαρακτήρα οι οποίες δεν περιλαμβάνουν ούτε τα στοιχειώδη εργασιακά τους δικαιώματα (ύψος αμοιβής, τρόπος καταβολής, κλπ).

            Ύστερα από αυτή την κατάσταση και τον εμπαιγμό που υφίστανται οι συνάδελφοί μας, το Δ.Σ. της ΔΟΕ στη χθεσινή του συνεδρίαση ομόφωνα αποφάσισε να πραγματοποιήσει τη Δευτέρα 22/11/2010, ώρα 12:00  συγκέντρωση στο Υπ. Παιδείας. Για το σκοπό αυτό κηρύσσει 24ωρη απεργιακή κινητοποίηση τη Δευτέρα 22/11/2010 για τους συναδέλφους - αναπληρωτές του ΕΣΠΑ.

            Προκειμένου να διευκολυνθούν οι υπόλοιποι συνάδελφοι να πάρουν μέρος τόσο στη συγκέντρωση στην Αθήνα, όσο και σ' αυτές τις περιφέρειας το Δ.Σ. της ΔΟΕ κηρύσσει στις 22/11/2010 δίωρη διευκολυντική στάση εργασίας (τις δυο τελευταίες ώρες του πρωινού και τις δυο πρώτες του απογευματινού).

Διεκδικούμε:

    * 1. Να πληρωθούν ΤΩΡΑ τα αναδρομικά ΟΛΩΝ των συναδέλφων.
    * 2. Να τηρήσει το Υπουργείο Παιδείας τις ελάχιστες δεσμεύσεις, που έχει αναλάβει απέναντι στους συναδέλφους μας σε σχέση με τα εργασιακά, μισθολογικά και ασφαλιστικά τους δικαιώματα.
    * 3. Να αποσυρθεί η τριτοκοσμική σύμβαση. Το Δ.Σ. της ΔΟΕ καλεί τους αναπληρωτές (μέσω ΕΣΠΑ) να μην υπογράψουν, μέχρι τη Δευτέρα 22-11-2010, καμιά σύμβαση.
    * 4. Όλες οι προσλήψεις αναπληρωτών μέσω ΕΣΠΑ να μετατραπούν σε προσλήψεις από τον τακτικό προϋπολογισμό, για να έχουν οι συνάδελφοί μας πλήρη εργασιακά, μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα.

Το Δ.Σ. της ΔΟΕ καλεί τα Δ.Σ. των Συλλόγων της περιφέρειας να διευκολύνουν τη μετακίνηση των συναδέλφων αναπληρωτών στην Αθήνα εκμισθώνοντας λεωφορεία ή με άλλο μέσο. Το κόστος θα βαρύνει τους τοπικούς Συλλόγους.

http://www.doe.gr/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160670
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.