*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vivi ΠΕ06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #420 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:11:48 μμ »
thanks!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:46 »

Αποσυνδεδεμένος @ariel@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #421 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:13:49 μμ »
Καλησπέρα σας,
εμένα μου είπαν απο τη Δίεύθυνση ότι οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ, είναι κανονικοί αναπληρωτές με όλα τα δικαιώματα απλά πληρώνονται με συνχρηματοδότηση μέσω ευρωπαϊκού ταμείου 70-30 η αναλογία. Έτσι δεν γνωρίζουν πότε θα μπεί ο πρώτος μισθός, αλλά απο εκεί και πέρα θα κυλούν τα πράγματα ομαλά.Ας είμαστε θετικοί...

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #422 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 10:18:23 μμ »
Καλησπέρα σας,
εμένα μου είπαν απο τη Δίεύθυνση ότι οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ, είναι κανονικοί αναπληρωτές με όλα τα δικαιώματα απλά πληρώνονται με συνχρηματοδότηση μέσω ευρωπαϊκού ταμείου 70-30 η αναλογία. Έτσι δεν γνωρίζουν πότε θα μπεί ο πρώτος μισθός, αλλά απο εκεί και πέρα θα κυλούν τα πράγματα ομαλά.Ας είμαστε θετικοί...
Μπορει και να εχουν δικιο...γιατι αλλιως δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.Αυριο με την απεργια ελπιζω να απαντησει το υπουργειο κατι ξεκαθαρο.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #423 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 11:03:40 μμ »
γεια σας!ειμαι καινουργια στο φορουμ.θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση και θα παρακαλουσα να μου απαντησει καποιος που γνωριζει.ανηκω κι εγω στους αναπληρωτες εσπα και θα ηθελα αυριο να απεργησω.ξερετε αν θα επρεπε να εχουμε ενημερωσει απο παρασκευη για να μπορεσουμε να συμμετεχουμε στην απεργια?θα ηθελα εγκυρη απαντηση δεδομενου οτι ο διευθυντης μου ειναι αρκετα αυστηρος και δε θα ηθελα να δημιουργηθει θεμα...
Πέρσυ και πρόπερσυ έπρεπε να τηλεφωνήσουμε για να ενημερώσουμε μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι για την προσευχή. Μάλιστα, πέρσυ έπαιρνα την προηγούμενη μέρα τηλέφωνο γιατί ήμουν σε δημοτικό και ήταν κρίμα τα παιδιά να έρχονται μόνο για τα αγγλικά και τελικά να μην κάνουν αφού η δασκάλα απεργούσε κι εκείνη.
Φέτος, ενημέρωσα από την Παρασκευή γιατί έτσι μου είπαν ότι έπρεπε. Πάλι σε δημοτικό είμαι. Ίσως γι'αυτό. :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:22:46 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #424 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 02:02:14 πμ »
Καλησπέρα σας,
εμένα μου είπαν απο τη Δίεύθυνση ότι οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ, είναι κανονικοί αναπληρωτές με όλα τα δικαιώματα απλά πληρώνονται με συνχρηματοδότηση μέσω ευρωπαϊκού ταμείου 70-30 η αναλογία. Έτσι δεν γνωρίζουν πότε θα μπεί ο πρώτος μισθός, αλλά απο εκεί και πέρα θα κυλούν τα πράγματα ομαλά.Ας είμαστε θετικοί...

Κι εμενα το ιδιο ακριβως μου ειπαν την περασμενη Τεταρτη που με καλεσαν να με ενημερωσουν για το ποια σχολεια και τι ωρες θα εχω,μου ειπαν μαλιστα οτι το αργοτερο σε 2 μηνες μπαινει πρωτος μισθος κι απο εκει και περα καθε μηνα κανονικα, ιδιες αποδοχες με τους αναπληρωτες μεσω υπουργειου-ειχα κληθει ΑΚΩ,μεσω ΕΣΠΑ, απο την 1/11, ΠΕ06 Α' βαθμια-αλλα με αυτα που διαβαζω εδω αυτη τη στιγμη...δεν ξερω πια τιποτα,τι με περιμενει, ουτε καν ποια θα  ειναι τα δικαιωματα μου. Συμβαση δε μου εχει δοθει και παλι καλα...αφου δεν σκοπευω να υπογραψω τιποτα που δε θα με διασφαλιζει οπως πρεπει!

Εχουμε τραβηξει τοσα πολλα τοσα χρονια, που πραγματικα αντε να δεις τι να πιστεψεις, ειδικα τη στιγμη που το υπουργειο εχει αποδειχτει αναξιοπιστο σε αρκετες περιπτωσεις-αν οχι σε ολες!

Ακομα περιμενω να με καλεσουν απο τα σχολεια, δεν εχω αναλαβει υπηρεσια πρακτικα ακομα,αλλα εννοειται αυριο στο υπουργειο....να μαθουμε τι γινεται, τι μας περιμενει και τι να περιμενουμε!!!


Και στην carina...λογικα, για να αναλαβεις υπηρεσια γραφειου, πρεπει να σου κοινοποιηθει επισημα, με καποιο εγγραφο. Μην το ανεχτεις δευτερη φορα αυτο, ζητα απο την κυρια αυτη να σου δωσει επισιμη εγκυκλιο με την οποια αποσπασαι σε εργασια γραφειου μεχρι να σε αναθυεσουν σε σχολειο/α!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2010, 02:06:13 πμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #425 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 08:33:57 πμ »
δεν μπορω να καταλαβω γιατι πανικοβαλλεστε τοσο φετος με το ΕΣΠΑ και τα ευρωπαικα προγραμματα, σας βεβαιωνω οτι οσοι παλαιοτερα δουλεψαμε στην ΠΔ , σαν τα προβατα υπογραψαμε τη συμβαση εργου γιατι παντα τετοια ειναι . κανονικα μετρησε η προυπηρεσια αλλα τα χρηματα τα πηραμε μετα απο ενα χρονο γιατι καποιοι μαγκες φαινεται στο ΥΠΕΠΘ αργουσαν να κανουν σωστα τη δουλεια τους .
Ο πανικος σας ειναι αδικαιολογητος .. το προβλημα ξερετε ποιο ειναι και το εχετε χασει το θεμα?  ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ ΑΜΕΣΩΣ , ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟΥ ΔΙΑΟΛΟΥ ΤΗ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥς ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ... ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΗΛ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ ..αυτο δεν εχετε πιασει σωστα .. μια καλουν ΕΣΠΑ μια καλουν αναπληρωτες ΣΤ' φαση ???..εκει γινονται τα μαγειρεματα παιδια ....
αλλα παλι αυτο ειναι θεμα επιλογης ..

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #426 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 08:55:02 πμ »
δεν μπορω να καταλαβω γιατι πανικοβαλλεστε τοσο φετος με το ΕΣΠΑ και τα ευρωπαικα προγραμματα, σας βεβαιωνω οτι οσοι παλαιοτερα δουλεψαμε στην ΠΔ , σαν τα προβατα υπογραψαμε τη συμβαση εργου γιατι παντα τετοια ειναι . κανονικα μετρησε η προυπηρεσια αλλα τα χρηματα τα πηραμε μετα απο ενα χρονο γιατι καποιοι μαγκες φαινεται στο ΥΠΕΠΘ αργουσαν να κανουν σωστα τη δουλεια τους .
Ο πανικος σας ειναι αδικαιολογητος .. το προβλημα ξερετε ποιο ειναι και το εχετε χασει το θεμα?  ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ ΑΜΕΣΩΣ , ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟΥ ΔΙΑΟΛΟΥ ΤΗ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥς ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ... ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΗΛ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ ..αυτο δεν εχετε πιασει σωστα .. μια καλουν ΕΣΠΑ μια καλουν αναπληρωτες ΣΤ' φαση ???..εκει γινονται τα μαγειρεματα παιδια ....
αλλα παλι αυτο ειναι θεμα επιλογης ..
Δεν ξέρω τι κάνατε στην ΠΔ, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι μπορούσατε να αρνηθείτε τη θέση (εφόσον μάλιστα ξέρατε τι κατάσταση επικρατούσε) και όλα καλά. Μπορούσαν να σας καλέσουν σε άλλον νομό ή ακόμα και ωρομίσθιους. Εμείς δεν είχαμε αυτήν την πολυτέλεια. Και γιατί να υπάρχουν αναπληρωτές 2 ειδών; Τη μια καλούν κανονικούς, μετά εσπίτες, μετά πάλι κανονικούς κ.ο.κ. Ας μας έδιναν την άνεση να αρνηθούμε χωρίς κυρώσεις και να μας καλέσουν σε φάση κανονικών. Γιατί εγώ με σειρά 200+ (που σημαίνει ότι έφαγα κάποια χρονάκια στην ωρομισθία και σε ΑΣΕΠ για να αποκτήσω αυτή τη θέση) να πληρωθώ, δηλαδή, του χρόνου, και άλλοι με σειρές 700+ και 800+ που κλήθηκαν στην επόμενη από μένα φάση να πληρώνονται στην ώρα τους; Και γιατί ΜΟΝΟ προφορικά να μας διαβεβαιώνουν ότι δεν είμαστε ημερομίσθιοι και δεν αλλάζουν τη συγκεκριμένη παράγραφο των μισθολογικών της αισθητικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #427 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:46:42 πμ »

Καλημέρα :)

Ας κλείσουμε τους υπολογιστές μας για να τα πούμε από κοντά σε λίγη ώρα...

http://www.youtube.com/watch?v=i54t4rrS950&feature=related

 ;)

Αποσυνδεδεμένος bellaspir

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #428 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 10:11:35 πμ »
γεια σας!ειμαι καινουργια στο φορουμ.θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση και θα παρακαλουσα να μου απαντησει καποιος που γνωριζει.ανηκω κι εγω στους αναπληρωτες εσπα και θα ηθελα αυριο να απεργησω.ξερετε αν θα επρεπε να εχουμε ενημερωσει απο παρασκευη για να μπορεσουμε να συμμετεχουμε στην απεργια?θα ηθελα εγκυρη απαντηση δεδομενου οτι ο διευθυντης μου ειναι αρκετα αυστηρος και δε θα ηθελα να δημιουργηθει θεμα...
Πέρσυ και πρόπερσυ έπρεπε να τηλεφωνήσουμε για να ενημερώσουμε μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι για την προσευχή. Μάλιστα, πέρσυ έπαιρνα την προηγούμενη μέρα τηλέφωνο γιατί ήμουν σε δημοτικό και ήταν κρίμα τα παιδιά να έρχονται μόνο για τα αγγλικά και τελικά να μην κάνουν αφού η δασκάλα απεργούσε κι εκείνη.
Φέτος, ενημέρωσα από την Παρασκευή γιατί έτσι μου είπαν ότι έπρεπε. Πάλι σε δημοτικό είμαι. Ίσως γι'αυτό. :-\

Για την απεργία μπορούμε να ενημερώσουμε μέχρι και 15 λεπτά προτού πάμε σχολείο (κάποιος μπορεί να το αποφασίσει και τελευταία στιγμή). Ο σκοπός της απεργίας είναι να προκληθεί αναστάτωση στο σχολείο. Δεν ισχύει ότι έπρεπε να ενημερώσουμε από την Παρασκευή. Το κάνουν επίτηδες για να προλάβουν να προσαρμόσουν το πρόγραμμα και να μη δημιουργηθεί πρόβλημα (το οποίο είναι παράνομο). Στα γυμνάσια και στα λύκεια μάλιστα όσοι δεν απεργούν είναι υποχρεωμένοι να παραστούν από την 1η ώρα στο σχολείο για να προσέχουν τα παιδιά τις ώρες που κάνουν κενό λόγω της απεργίας.

Αποσυνδεδεμένος kkamou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 03:22:35 μμ »
Υπαρχει κανα νεο απο την απεργεια εγω εφυγα γυρω στις 2 και ακομα δνε υπηρχε τιποτα παρα μονο οτι για τις συμβασεις δεν φταιει το υπουργειο αλλα τα κατα τοπους πρωτοβαθμια γραφεια. Αν ειναι δυνατον λες και τα γραφεια αυτα ανηκουν στο υπουργειο αμυνας ή αγροτικης αναπτυξης και οχι στο παιδειας. Η χριστοφιλλοπουλου εριξε την ευθυνη αλλου αλλα πραγματικα ειναι η πιο γελεια επειχηρηματολογια εχω ακουσει.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:38:20 μμ »
Υπαρχει κανα νεο απο την απεργεια εγω εφυγα γυρω στις 2 και ακομα δνε υπηρχε τιποτα παρα μονο οτι για τις συμβασεις δεν φταιει το υπουργειο αλλα τα κατα τοπους πρωτοβαθμια γραφεια. Αν ειναι δυνατον λες και τα γραφεια αυτα ανηκουν στο υπουργειο αμυνας ή αγροτικης αναπτυξης και οχι στο παιδειας. Η χριστοφιλλοπουλου εριξε την ευθυνη αλλου αλλα πραγματικα ειναι η πιο γελεια επειχηρηματολογια εχω ακουσει.
Τι εννοείς να υπάρχει κανένα νέο από την απεργία;;;;; Η απεργία έγινε!!! Όποιος απήργησε, απήργησε.

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #431 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:47:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος baba ganouz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #432 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:47:58 μμ »
Υπαρχει κανα νεο απο την απεργεια εγω εφυγα γυρω στις 2 και ακομα δνε υπηρχε τιποτα παρα μονο οτι για τις συμβασεις δεν φταιει το υπουργειο αλλα τα κατα τοπους πρωτοβαθμια γραφεια. Αν ειναι δυνατον λες και τα γραφεια αυτα ανηκουν στο υπουργειο αμυνας ή αγροτικης αναπτυξης και οχι στο παιδειας. Η χριστοφιλλοπουλου εριξε την ευθυνη αλλου αλλα πραγματικα ειναι η πιο γελεια επειχηρηματολογια εχω ακουσει.
ποια γραφεια????!! το γραφειο της ΔΔΕ που απευθυνομαι εγω δεν γνωριζει τπτ για τροποποιηση συμβασεων. δεν εχει λαβει καμια οδηγια
επισης όταν ρωτήσαμε τηλεφωνικα την υπηρεσια εκπ δρασεων στο υπουργειο για το αν θα τροποποιηθουν οι συμβασεις ειπαν πως αυτο δεν ισχυει

Αποσυνδεδεμένος gflower

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #433 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 05:10:06 μμ »
Τι ειπώθηκε στη συνάντηση με τη ΔΟΕ τελικά? δε θα υπάρξει καποια επισημη ανακοινωση, να ξερουμε πως να κινηθουμε.....οτι και να γινει τελικα η ανασφαλεια , το αγχος και η ταλαιπωρια που βιωνουμε εδω και τοσο καιρο δε ξεπληρωνεται με τιποτα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.