*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 264569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #518 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:50:34 μμ »
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ! Μου είπαν ότι η μισθοδοσία ξεκινά από τη μέρα που παρουσιαστηκα στην Διεύθυνση. η προυπηρεσία όμως; Δηλ. τωρα που υπογράφω για Νοεμβριο θα τους πω να γραψουν κ τις μέρες που περίμενα μέχρι να μας τοποθετήσουν; Κ θα το δεχτούν;  Είναι ενήμεροι;;;;;;;;
Ρώτησες στο Υπουργείο panickos?
[/quote

Έχει βγει εγκύκλιος.
http://dipe-anatol.att.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=158:2010-11-24-12-16-25&catid=17:2010-08-18-09-13-35&Itemid=21

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #519 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 11:12:35 μμ »
καλησπερα!εχω μια απορια.αν εισαι αναπληρωτης αγγλικης μέσω ΕΣΠΑ και δε συμπληωνεις τις ώρες που πρέπει, δεν πληρώνεσαι καθόλου ή πληρώνεσαι ανάλογα με τις ώρες που έχεις δουλέψει;

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #520 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 11:51:45 μμ »
ανάλογα με τις ώρες που έχεις δουλέψει

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #521 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:32:14 πμ »
ευχαριστω παρα πολυ..ειμαι σε μονοθεσιο και με παραμυθιαζουν για να μου δωσουν αγγλικο η οποια να μην ερχεται αλλα να παιρνει τις ωρες και μου ειπαν οτι αν δε συμπληρωσει ωραριο δεν θα πληρωθει καθολου..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:24 »

Αποσυνδεδεμένος gregoriokeman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #522 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 02:24:50 πμ »
Παράθεση
Gregoriokeman, καλώς ή κακώς είμαστε μέσω ΕΣΠΑ και όπως συμβαίνει με όλα τα Ευρωπαικά προγράμματα η μισθοδοσία αργεί. Επίσης, στις κατηγορίες μην βάζεις τους ημερομισθίους μιας και δεν ισχύει, προφανώς. Τώρα, όσον αφορά τους διορισμούς, αφού δεν υπάρχουν χρήματα (εδώ μιλάνε για απολύσεις στο Δημόσιο) εσύ λες για μονιμοποιήσεις; Καλά θα ήταν, και φυσικά έχεις δίκιο μιας και τα κενά (ειδικά μετά τις συνταξιοδοτήσεις) είναι αμέτρητα, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Και του χρόνου πάλι εμείς θα βουλώνουμε τις τρύπες ως αναπληρωτές.

Το πρόβλημα δεν είναι η καθυστέρηση της μισθοδοσίας (τουλάχιστον για εμένα) αλλά όλα τα υπόλοιπα:
Η μη εφαρμογή του νόμου 3505/2003 και η εξαπάτησή μας στην διαδικασία πρόσληψης (πουθενά δεν αναφερόταν κάτι σχετικό με ΕΣΠΑ).
Όσον αφορά τους ημερομίσθιους, δεν ισχύει η κατηγορία αυτή ακριβώς λόγω των διαμαρτυριών/κινητοποιήσεών μας.

Δεν ζω σε κόσμο του Άρλεκιν όσον αφορά τις μονιμοποιήσεις, αλλά είμαι βέβαιος ότι παρά τις αθρόες συνταξιοδοτήσεις εκπαιδευτικών δεν τηρήθηκε ούτε καν η αναλογία 1/5 (πρόσληψη/αποχωρήσεις).

Μακάρι του χρόνου να βουλώνουμε τις τρύπες ως κανονικοί αναπληρωτές. Πολύ φοβάμαι ότι θα καταργηθεί αυτός ο θεσμός αν δεν αντισταθούμε.
Για σκέψου την πιθανότητα να προσληφθούμε ως ωρομίσθιοι με υποχρεώσεις αναπληρωτή (εφημερίες, διευρυμένο εργασιακό ωράριο, "υποχρεωτική" επιμόρφωση εκτός εργασιακού ωραρίου) και ότι άλλο μπορεί να σκεφτούν οι "ηγέτες" του Υπουργείου.
Μη νομίζεις ότι είμαστε μακριά από κάτι τέτοιο, το γευόμαστε ήδη φέτος με τις συμβάσεις ΕΣΠΑ που προωθούνται...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2010, 02:26:27 πμ από gregoriokeman »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #523 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 08:44:25 πμ »
Παράθεση
Gregoriokeman, καλώς ή κακώς είμαστε μέσω ΕΣΠΑ και όπως συμβαίνει με όλα τα Ευρωπαικά προγράμματα η μισθοδοσία αργεί. Επίσης, στις κατηγορίες μην βάζεις τους ημερομισθίους μιας και δεν ισχύει, προφανώς. Τώρα, όσον αφορά τους διορισμούς, αφού δεν υπάρχουν χρήματα (εδώ μιλάνε για απολύσεις στο Δημόσιο) εσύ λες για μονιμοποιήσεις; Καλά θα ήταν, και φυσικά έχεις δίκιο μιας και τα κενά (ειδικά μετά τις συνταξιοδοτήσεις) είναι αμέτρητα, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Και του χρόνου πάλι εμείς θα βουλώνουμε τις τρύπες ως αναπληρωτές.

Το πρόβλημα δεν είναι η καθυστέρηση της μισθοδοσίας (τουλάχιστον για εμένα) αλλά όλα τα υπόλοιπα:
Η μη εφαρμογή του νόμου 3505/2003 και η εξαπάτησή μας στην διαδικασία πρόσληψης (πουθενά δεν αναφερόταν κάτι σχετικό με ΕΣΠΑ).
Όσον αφορά τους ημερομίσθιους, δεν ισχύει η κατηγορία αυτή ακριβώς λόγω των διαμαρτυριών/κινητοποιήσεών μας.

Δεν ζω σε κόσμο του Άρλεκιν όσον αφορά τις μονιμοποιήσεις, αλλά είμαι βέβαιος ότι παρά τις αθρόες συνταξιοδοτήσεις εκπαιδευτικών δεν τηρήθηκε ούτε καν η αναλογία 1/5 (πρόσληψη/αποχωρήσεις).

Μακάρι του χρόνου να βουλώνουμε τις τρύπες ως κανονικοί αναπληρωτές. Πολύ φοβάμαι ότι θα καταργηθεί αυτός ο θεσμός αν δεν αντισταθούμε.
Για σκέψου την πιθανότητα να προσληφθούμε ως ωρομίσθιοι με υποχρεώσεις αναπληρωτή (εφημερίες, διευρυμένο εργασιακό ωράριο, "υποχρεωτική" επιμόρφωση εκτός εργασιακού ωραρίου) και ότι άλλο μπορεί να σκεφτούν οι "ηγέτες" του Υπουργείου.
Μη νομίζεις ότι είμαστε μακριά από κάτι τέτοιο, το γευόμαστε ήδη φέτος με τις συμβάσεις ΕΣΠΑ που προωθούνται...
Τι να σου πω..... :-\ Έχεις δίκιο αλλά έχω την εντύπωση ότι αν θέλουν κάτι να κάνουν, θα το κάνουν. Ό,τι κι αν κάνουμε εμείς. Ίσως είναι πολύ μοιρολατρικό αυτό που λέω. Δε σημαίνει αυτό, βέβαια, ότι δε θα αντισταθώ. Απεργώ πάντα με την ελπίδα ότι θα αλλάξει κάτι. Η απεργία της Δευτέρας είχε αποτέλεσμα: τη διόρθωση της σύμβασης. Αλλά σκέφτομαι ώρες-ώρες: μήπως ήταν να το κάνουν ούτως ή άλλως και απλά τους βόλεψε η απεργία για να κερδίσουν χρήματα; :-\ (Sci-fi σενάριο, ίσως, αλλά είπαμε, είμαι πολύύύύ καχύποπτη)

Ks10, οι αργίες μετράνε, απ'ότι είπαν στη διορθωμένη εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος talaipwros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #524 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 09:47:47 πμ »
Καλημερα, εχει ακουσει κανεις κανονικη συμβαση αναπληρωτη ΑΚΩ-που πληρωθηκε κανονικα- να τροποποιηθηκε αργοτερα σε συμβαση ΕΣΠΑ? Μου φανηκε λιγο τραβηγμενο και ειπα να ρωτησω...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #525 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 10:26:09 πμ »
ολα αυτα ισχυουν για σας τους ΑΚΩ.Ωραια μεχρι εδω.για τους ΑΜΩ τι θα γινει?τα ιδια (δλδ αργιες κτλ κτλ)απλα με αναλογια ωρων,δηλ τα 12/24 του ΑΚΩ(αν εχει 12 ωρες)?
 ξερει κανεις???

Αποσυνδεδεμένος djjohn2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #526 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:15:42 μμ »
@asus07 Εμένα με πήραν τηλ. εχθές από τη πρωτοβάθμια για να πάω να υπογράψω τη σύμβαση μου (είμαι ΑΜΩ) , τους ρώτησα τι ποσό γράφει επάνω οτι θα παίρνω (έχω 11 ώρες) και μου είπαν 689 (αν θυμάμαι ακριβώς) μεικτά. τους ρώτησα για τα καθαρά και μου είπαν κάπου πάνω από 500...

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #527 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 12:32:46 μμ »
οκ ευχαριστω!αυτο ειναι θετικο τοτε,ειμαστε και μεις σαν τους ακω.
εισαι απο την τελευταια φαση?εμενα δεν με ειδοποιησαν ακομη.

Αποσυνδεδεμένος djjohn2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #528 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 07:18:13 μμ »
έχω χάσει το μέτρημα με τις φάσεις :/ , 27/10 πήγα στην Πρωτοβάθμια , σήμερα είδα πήραν άλλους 77(πληροφορικής) ΑΜΩ :/

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #529 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 08:01:54 μμ »
έχω χάσει το μέτρημα με τις φάσεις :/ , 27/10 πήγα στην Πρωτοβάθμια , σήμερα είδα πήραν άλλους 77(πληροφορικής) ΑΜΩ :/

Ναι χρειάζονται και για τα παλιά ολοήμερα οι συνάδερφοι Πληροφορικοί. Ήταν λογικό να καλέσουν και άλλους.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #530 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 08:23:48 μμ »
έχω χάσει το μέτρημα με τις φάσεις :/ , 27/10 πήγα στην Πρωτοβάθμια , σήμερα είδα πήραν άλλους 77(πληροφορικής) ΑΜΩ :/

Ναι χρειάζονται και για τα παλιά ολοήμερα οι συνάδερφοι Πληροφορικοί. Ήταν λογικό να καλέσουν και άλλους.

Πολύ γρήγορα δεν βγήκε αυτή η φάση? Μήπως αρνήθηκαν πολλά άτομα στην πρωτελευταία?
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #531 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 08:58:39 μμ »
έχω χάσει το μέτρημα με τις φάσεις :/ , 27/10 πήγα στην Πρωτοβάθμια , σήμερα είδα πήραν άλλους 77(πληροφορικής) ΑΜΩ :/

Ναι χρειάζονται και για τα παλιά ολοήμερα οι συνάδερφοι Πληροφορικοί. Ήταν λογικό να καλέσουν και άλλους.

Πολύ γρήγορα δεν βγήκε αυτή η φάση? Μήπως αρνήθηκαν πολλά άτομα στην πρωτελευταία?

Πολύ πιθανό  anneta. Αν και τα κενά είναι σίγουρα πολλά και ιδίως στην επαρχία όπου απο οτι είδα πήρε πολλά άτομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 345

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.