*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3153668 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4732 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:19:07 μμ »
Τα νέα προγράμματα σπουδών που ανταποκρίνονται στις σημερινές απαιτήσεις    Mμμμ για ναα δούμε δεν μου πολυκάνει να έχει σχέση με εμάς αυτό
ένα email ήταν η απόσταση... το έστειλα και θα σας ενημερώσω... όπως και έκανα και ερώτηση στο facebook να δω εάν θα ενημερώσουν γιατί το ελληνικο site συνεχίζει το banner για ΔΟΑΤΑΠ και εκπαίδευση!!!!!
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4733 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:22:05 μμ »
Να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι. Ας υποθέσουμε ότι το Πανεπιστήμιο προσθέτει πρακτική. Μπορείτε εσείς να την κάνετε;   Εγώ όχι. Δουλεύω εκτός Ειδικής Αγωγής και εκτός εκπαίδευσης. Οπότε εγώ αναγκαστικά βλέπω να διακόπτω. Το θέμα είναι ότι έχω ξεσκιστεί στο διάβασμα όλο το καλοκαίρι για να τελειώσω τον Γενάρη και ότι έχω πληρώσει ένα κάρο λεφτά. Αδιέξοδο και τρέλα.

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4734 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:28:19 μμ »
Να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι. Ας υποθέσουμε ότι το Πανεπιστήμιο προσθέτει πρακτική. Μπορείτε εσείς να την κάνετε;   Εγώ όχι. Δουλεύω εκτός Ειδικής Αγωγής και εκτός εκπαίδευσης. Οπότε εγώ αναγκαστικά βλέπω να διακόπτω. Το θέμα είναι ότι έχω ξεσκιστεί στο διάβασμα όλο το καλοκαίρι για να τελειώσω τον Γενάρη και ότι έχω πληρώσει ένα κάρο λεφτά. Αδιέξοδο και τρέλα.

και εγώ έχω το ίδιο... ας το βάλουν κάποιο ΣΚ με video κτλ... ειλικρινά είναι τόσο μα@$#@ αυτός στο ΙΕΠ που έχει δώσει ένα χρησμό πυθείας και λέει ότι το κάνει για το καλό της ειδικής αγωγής... ελπίδα μας να ξεκουμπιστούν
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4735 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:59:57 μμ »
Και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση....με την πρακτικη με την κλασσικη εννοια χανεται το νοημα του DL...αναμονη για την ενημερωση απο το unic...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4736 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:57:36 πμ »
και βρίσκω....

http://www.unic.ac.cy/news-and-events/270/bradia-enimerosis-stin-athina/753779#.VdTiRXgRo0o


ο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διοργανώνει Βραδιά Ενημέρωσης με θέμα «Γνωριμία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και τη φοιτητική ζωή στην Κύπρο» στις 31 Αυγούστου 2015 και ώρα 6.30 το απόγευμα στα νέα γραφεία μας στην Αθήνα.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση σχετικά με:
Τους κλάδους σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο
Τις δυνατότητες εγγραφής, μετεγγραφής και συνέχισης σπουδών
Τα νέα προγράμματα σπουδών που ανταποκρίνονται στις σημερινές απαιτήσεις
Τις δυνατότητες υποτροφιών
Τη φοιτητική ζωή στην Κύπρο
Δευτέρα, 31 Αυγούστου 2015 και ώρα 6.30 μ.μ.
Γραφεία Global Training - Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Λεωφόρος Μεσογείων 265, 15 451, Νέο Ψυχικό, Αθήνα
Είσοδος Δωρεάν
Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 8011002345 (αστική χρέωση) ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση charilaou.a@unic.ac.cy
Τα νέα προγράμματα σπουδών που ανταποκρίνονται στις σημερινές απαιτήσεις    Mμμμ για ναα δούμε δεν μου πολυκάνει να έχει σχέση με εμάς αυτό


εάν είστε από αθήνα μπορείτε να κλείσετε θέση για την ενημέρωση... εγώ το έκανα... και πριν παω θα πάρω μερικα ηρεμιστικά


 
... Φυσικά θα ενημερωθείτε και για τα εξ αποστάσεως προγράμματα.
Σας έχω κρατήσει θέση για τη βραδιά παρουσίασης.
Με εκτίμηση
Χαριλάου Αντρέας
Τμήμα Εγγραφών Ελλάδας
Υπεύθυνος Γραφείου Ελλάδας

 
 


Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4737 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:24:13 πμ »
Παιδιά προσπαθώ να επικοινωνήσω με τις ακαδημαϊκές συμβούλους, αλλά τα τηλέφωνα δεν απαντούν. Νομίζω ότι μαζικά πρέπει να πιέσουμε το Πανεπιστήμιο να μας ανακοινώσει τις όποιες διαφοροποιήσεις στο πρόγραμμα σπουδών, ώστε να πάρουμε κι εμείς τις αποφάσεις μας. Προσωπικά, αν και τελειώνω τον Γενάρη, θα διακόψω σε περίπτωση πρακτικής, καθώς η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει να απουσιάσω. Αυτός ήταν και ο λόγος που επέλεξα εξ αποστάσεως ΜΤΠ. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο κενό. Οι εργασίες και το διάβασμα στο μεταξύ τρέχουν και η δική μου ψυχολογία είναι εξαιρετικά άσχημη για να μπορέσω να ανταποκριθώ.

Αποσυνδεδεμένος katerina15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4738 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:18:26 μμ »
Καλησπέρα παιδιά
Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τι θέματα μπαίνουν στο 510 "Εκπαιδευτική Έρευνα: Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής και Ποσοτικής Έρευνας"
Το ΤΡΕΜΩ γιατί δεν τα πήγα και τόσο καλά με την εργασία
Για Σεπτέμβρη τι να πάρω, το 610 "Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση" ή το 511" Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής Έρευνας"
SOS.....ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1575
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4739 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:44:21 μμ »
Αν κάποιος από όλους αυτούς τους "υπεύθυνους" στο Υπουργείο Παιδείας ήταν σοβαρός θα έβαζε ένα σωστό χρονικό περιθώριο. Υπό φυσιολογικές συνθήκες  τα κριτήρια θα έπρεπε να τεθούν σε ισχύ από τον Γενάρη του 17' ή τη σχολική χρονιά 16'-17' δηλαδή πάνω κάτω σε 1-2 χρόνια από τώρα ώστε να δώσεις το περιθώριο στα πανεπιστήμια να διαμορφώσουν ανάλογα το πρόγραμμα σπουδών τους και να καλύψεις και τους νεοεισαχθέντες στο χειμερινό εξάμηνο για τη σχολική χρονιά 15'-16', οι περισσότεροι εκ των οποίων, ανάμεσά τους και εγώ, έχουν κάνει ήδη την εγγραφή τους στα ανάλογα πανεπιστήμια πριν προκύψουν όλα αυτά. Μα πως θεωρητικά θα προλάβει να αλλάξει το κάθε πανεπιστήμιο το πρόγραμμα σπουδών του μέσα σε 1 μήνα? είναι γελοίο αυτό..
Θέλω να καταλήξω ότι όλα αυτά είναι προχειρότητες και φωνάζουν από μακριά "θέλω απλά να αφήσω τη σφραγίδα μου κατά τη διάρκεια της θητείας μου", όπως έκαναν τόσοι και τόσοι βλάκες υπουργοί που πέρασαν από του Υπουργείο Παιδείας.
Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι πριν από μόλις 5 χρόνια μπορούσες να ενταχθείς στους πίνακες ΕΑΕ μόνο με σεμινάρια..

Υ.Γ Έστειλα και εγώ μαιλ στο πανεπιστήμιο αν πρόκειται να γίνει κάποια αναμόρφωση στο πρόγραμμα σπουδών για τη νέα χρονιά, αλλά σιωπή...
Δεν ανεφερες και το αλλο..το ιδιο υπουργειο που μεσα στο καλοκαιρι κραταει σε αναμονη δεκαδες αναπληρωτες ...δεν του κανει το μεταπτυχιακο-διδακτορικο..θελω συναφεια απο ιεπ λεει..την ιδια ακριβως περιοδο δια της οδου απο πινακα γενικης και με το λεγομενο κουτακι δινει το δικαιωμα επιλογης προσληψης σε σχολεια ειδικης..συναδελφων χωρις κανενα προσον...ελλας...το μεγαλειο σου...

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4740 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:10:43 μμ »
Συνάδελφοι Καλημέρα.
Την προηγούμενη εβδομάδα επιικοινώνησαν μαζί μου τηλεφωνικώς από το εξ αποστάσεως μετά από μήνυμα που τους έστειλα και μου είπαν ότι παρακολουθούν τις εξελίξεις και ότι εν ευθέτω χρόνω θα επικοινωνήσουν μαζί μας. Τώρα, πώς θα γίνει αυτό με εμάς που έχουμε ήδη τελειώσει δεν γνωρίζω. Είμαι απόφοιτος Ιανουαρίου 2015.

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4741 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:23:11 μμ »
Συνάδελφοι Καλημέρα.
Την προηγούμενη εβδομάδα επιικοινώνησαν μαζί μου τηλεφωνικώς από το εξ αποστάσεως μετά από μήνυμα που τους έστειλα και μου είπαν ότι παρακολουθούν τις εξελίξεις και ότι εν ευθέτω χρόνω θα επικοινωνήσουν μαζί μας. Τώρα, πώς θα γίνει αυτό με εμάς που έχουμε ήδη τελειώσει δεν γνωρίζω. Είμαι απόφοιτος Ιανουαρίου 2015.

εκανες τα χαρτιά σου τώρα για αναπληρωτής ή είσαι ήδη εκπαιδευτικός???
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος Giannis_87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4742 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:39:30 μμ »
Άντε και το αλλάζουν (με το αζημίωτο πάντα), την πρακτική εκείνοι που δουλεύουν πως θα την κάνουν; Επίσης, εγώ προσωπικά σκόπευα να τελειώσω τον Ιανουάριο που μας έρχεται. Με την πρακτική αν την κάνω (λόγω δουλειάς), τελειώνω Μάιο ή Ιούνιο. Πότε θα μας το αναγνωρίσουν από τον ΔΟΑΤΑΠ και πότε θα πάρουμε συνάφεια; Θα προλάβουμε να καταθέσουμε χαρτιά του χρόνου; Δηλαδή όλα καλά να μας έρθουν και πάλι μπορεί να χάσουμε μια σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4743 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:55:35 μμ »
Η πρακτική στο ΜΤΠ Σχολικής Ψυχολογίας του Λευκωσίας για παράδειγμα είναι 400 ώρες. Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό; Θα μπορέσουν να την κάνουν μόνο όσοι δεν εργάζονται ή δουλεύουν ήδη σε δομές Ειδικής Αγωγής οπότε θα συνδυάσουν εργασία με πρακτική. Οι υπόλοιποι;

[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 02:00:38 μμ από PK »

Αποσυνδεδεμένος Giannis_87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4744 στις: Αύγουστος 20, 2015, 03:23:40 μμ »
Μόλις με πήραν τηλέφωνο από το πανεπιστήμιο. Μου είπαν ότι έχουν ενημερωθεί για το όλο θέμα και θα μας ενημερώσουν εντός 10 ημερών. Υπομονή, επομένως....

Αποσυνδεδεμένος elil39

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4745 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:02:47 μμ »
Καλησπέρα παιδιά
Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τι θέματα μπαίνουν στο 510 "Εκπαιδευτική Έρευνα: Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής και Ποσοτικής Έρευνας"
Το ΤΡΕΜΩ γιατί δεν τα πήγα και τόσο καλά με την εργασία
Για Σεπτέμβρη τι να πάρω, το 610 "Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση" ή το 511" Αρχές και Μέθοδοι Ποιοτικής Έρευνας"
SOS.....ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για το 610 δεν ξέρω κάτι μπορείς να κοιτάξεις και σε παλαιότερες αναρτήσεις.
Για το 511 πρέπει κατά την γνώμη μου να αγοράσεις ηλεκτρονικά το βιβλίο που προτείνουν το οποίο οποίο δεν είναι δύσκολο αλλά για μένα που δεν είχα ασχοληθεί με την ποιοτική έρευνα μέχρι τώρα είναι απαραίτητο αφού οι σημειώσεις που δίνουν είναι επιγραμματικές και στις εξετάσεις ζητάει από ότι έμαθα πράγματα από το βιβλίο του (τώρα ετοιμάζομαι να δώσω τις εξετάσεις).

Όμως έχει και 3 εργασίες που πρέπει να παραδόσεις. Εγώ που το παρακολουθώ τώρα είχα να κάνω:

εργασία 1η: ανασκόπηση της βιβλιογραφίας για ένα θέμα που επιλέγεις εσύ (και κάποιες συμβουλές από τον διδάσκοντα), 3000 λέξεις με 10 πηγές από βιβλία και 10 από έγκριτα επιστημονικά περιοδικά.

εργασία 2η: διεξαγωγή συνέντευξης με εκπαιδευτικό  που επιλέγεις εσύ και σχετίζεται με την ανασκόπηση που έχεις κάνει ως 1η εργασία. 

Τέλος εργασία 3η που πρέπει να κάνεις ανάλυση των δεδομένων που συνέλεξες από την συνέντευξη και να βρεις τα κοινά σημεία ή τις αποκλίσεις με την θεωρία που έχεις καταγράψει στα πλαίσια της βιβλιογραφικής ανασκόπησης 3000 λέξεις.

Εμένα μου πήραν πάρα πολύ χρόνο οι εργασίες!!!
Επίσης οι εργασίες πιάνουν 40 βαθμούς και οι εξετάσεις 60. 


Μήπως ξέρεις πιο να επιλέξω από πλευράς οικονομίας χρόνου και σχετικής ευκολίας μεταξύ:
525 Δυσκολίες μάθησης Έρευνες και Νέες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις
526 Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες
528 Ψυχολογία παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
623 ψυχοπαθολογία του παιδιού
627 Αισθητηριακές διαταραχές 
628 Φυσικές διαταραχές εγκεφαλική παράλυση


 Καλή συνέχεια!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160573
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 744
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.