*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #476 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:21:18 μμ »
2300 για μένα ;D Πάντως θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μας έλεγαν από την αρχή σε ποιον αριθμό έφτασε ο πίνακας για να μην περιμένουμε όλοι χωρίς λόγο!!!αλλά πού να το σκεφτούν !εδώ δεν κάνουν άλλα βασικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:02 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:24:42 μμ »
2200 για μένα!

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:27:58 μμ »
2.400 να πω κι εγω ?? :P :P στις νηπιαγωγους διέρρευσε η πληροφορια οτι εχουν βγει... οποτε περιμενουμε επίσημη ανακοινωση... καλη επιτυχια...!!!

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:38:27 μμ »
2.400 να πω κι εγω ?? :P :P στις νηπιαγωγους διέρρευσε η πληροφορια οτι εχουν βγει... οποτε περιμενουμε επίσημη ανακοινωση... καλη επιτυχια...!!!

Χμμμ, αυτή η Σπανού θέλει να γίνει Μπράτης στη θέση του Μπράτη! Άντε καλή επιτυχία σε όσους έχουν αγωνία κ περιμένουν! Εγώ στο 2.600 είμαι ακόμα χαλαρή! Έτσι κ αλλιώς κανείς σας δεν προέβλεψε ότι θα με φτάσει ο πίνακας :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:10:02 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:39:59 μμ »
stelma κι εγώ στο 2500...αλλά δεν είμαι χαλαρή :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 03:41:15 μμ »
Χμμμ, αυτή η Σπανού θέλει να γίνει Μπράτης στη θέση του Μπράτη! Άντε καλή επιτυχία σε όσους έχουν αγωνία κ περιμένουν! Εγώ στο 2.600 είμαι ακόμα χαλαρή! Έτσι κ αλλιώς κανείς σας δεν προέβλεψε ότι θα με φτάσει ο πίνακας :P

Καλέ γιατι εμεις με θεση 3800 περιμενουμε κατι;Ετσι να δουμε που θα φτασει για τις επομενες φασεις.μετα θα κανουμε προβλεψξ ποσους θα παρει απο ΠΔΕ... ;)

Αποσυνδεδεμένος xristos_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #482 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:00:14 μμ »
Πολύ αισιοδοξους σας βρισκω.... αφου ο Μπράτης είπε 371 εσπα ολοημερο και 1400 δασκαλοι και νηπιαγωγοι. Ποσες αραγε να ειναι για εμας;;;

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #483 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:02:39 μμ »
stelma κι εγώ στο 2500...αλλά δεν είμαι χαλαρή :-[ :-[

Εγώ ξέρω ότι οι περιοχές που δήλωσα δύσκολα θα δώσουν κενά σε πρώτη φάση με τόσο λίγες πιστώσεις. Αν έχεις βάλει κουτάκι πιστεύω ότι είσαι στο όριο να σε φτάσει ή όχι -εξαρτάται με τις επιλογές των από πάνω. Έχω παρατηρήσει πάντως ότι στις 2 πρώτες φάσεις οι τελευταίοι προσληφθέντες πάνε παραδοσιακά Κρήτη, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες και Σάμο. Προετοιμάσου για ακτοπλοϊκά εισιτήρια δηλαδή :P Αλλιώς στην επόμενη φάση θα έχει και καλύτερα κενά, μη σε παίρνει από κάτω ;)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #484 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:04:43 μμ »
Πολύ αισιοδοξους σας βρισκω.... αφου ο Μπράτης είπε 371 εσπα ολοημερο και 1400 δασκαλοι και νηπιαγωγοι. Ποσες αραγε να ειναι για εμας;;;

Κάτι λιγότερο από 1.700 συνολικά ΕΣΠΑ ολοήμερο και κρατικού είπαν για δασκάλους.

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #485 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:08:09 μμ »
μα έτσι όπως θα είναι αυτή η φάση, εννοείται ότι θέλω να είμαι στην επόμενη..σχεδόν πάντα οριακά είμαι στις φάσεις (οριακά από το τέλος ;D ;D)..δε δήλωσα κουτάκι πρώτη φορά φέτος, και άφησα επίσης έξω Κυκλάδες Δωδεκάνησα, αλλά δήλωσα όλες τις υπόλοιπες που ξέρουμε ότι έχουν κενά..καλά θα είναι στην Κρήτη..καμιά Αιτωλοακαρνανία μη βρεθώ φοβάμαι

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #486 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:18:48 μμ »
Ευχάριστα μάλλον νέα για την ειδική αγωγή ελπίζω όχι δυσάρεστα για εμάς. Δίνει μία εικόνα για το τι γίνεται με το περίφημο ΠΔΕ.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-ΝΕΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισσες,


Πραγματοποιήθηκε σήμερα Πέμπτη 24-9-2015, επίσκεψη εκπροσώπων της ΠΟΣΕΕΠΕΑ, του ΣΕΕΠΕΑ Αττικής και του ΣΑΤΕΑ στο Υπουργείο Παιδείας, προκειμένου να ενημερωθούμε για τις εξελίξεις στο θέμα των πιστώσεων αναπληρωτών και να διεκδικήσουμε την άμεση κάλυψη των κενών της ΕΑΕ από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (Π.Δ.Ε.), το μόνο από το οποίο μπορούν να αντληθούν πόροι τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Από πλευράς ΠΟΣΕΕΠΕΑ παρευρέθηκαν, ο πρόεδρος Σ. Καρπενησιώτης, η γ.γ. Ε. Τραγάκη και ο υπεύθυνος τύπου και δημοσίων σχέσεων Κ. Παπαευαγγέλου. Από το ΣΕΕΠΕΑ Αττικής παρέστη η πρόεδρος Μπ. Λεωτσάκου και από το ΣΑΤΕΑ η πρόεδρος Μ. Κακαζιάνη.

Όπως έχουμε ήδη ενημερώσει, υφίσταται σοβαρότατο ζήτημα κάλυψης των κενών στις δομές ΕΑΕ λόγω των ελάχιστων πιστώσεων από τα προγράμματα  ΕΣΠΑ, που προβλέπονται για τις Περιφέρειες Αττικής, Δ. Μακεδονίας, Ν. Αιγαίου και εν μέρει της Στερεάς Ελλάδας.

Από την ενημέρωση που είχαμε από υπηρεσιακούς παράγοντες προέκυψε ότι έχουν καταγραφεί  τα κενά στην ΕΑΕ και θα ζητηθούν περίπου 1000 θέσεις, από τις 4000 πιστώσεις που προβλέπονται από το  ΠΔΕ για το σύνολο της Εκπαίδευσης. Η κατανομή των θέσεων αναμένεται τις προσεχείς ημέρες, καθώς εκκρεμούν τεχνικά ζητήματα.

Επίσης, με πρωτοβουλία του Πρόεδρου της ΠΟΣΕΕΠΕΑ, Σ. Καρπενησιώτη, υπήρξε μια σύντομη συνομιλία με το νέο Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, κ. Ν. Φίλη, ο οποίος μας διαβεβαίωσε ότι γνωρίζει το θέμα και θα δώσει προτεραιότητα στην Ειδική Εκπαίδευση. Σε κάθε περίπτωση, η ΠΟΣΕΕΠΕΑ κατέθεσε επίσημα αίτημα άμεσης συνάντησης με τον Υπουργό για να του εκθέσει λεπτομερώς την κατάσταση.

Επαναλαμβάνουμε, με την ευκαιρία αυτή, ότι η ΠΟΣΕΕΠΕΑ θα απαιτήσει και θα καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να λειτουργήσουν με αξιοπρέπεια οι δομές της ΕΑΕ (ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ, ΕΔΕΑΥ).

       Στα πλαίσια αυτά, καλούμε τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Λόντο, τους φορείς της Ειδικής Αγωγής:  ΣΕΕΠΕΑ Αττικής, ΕΝΕΛΕΑ, ΣΑΤΕΑ, καθώς και τους συλλόγους γονέων των ΣΜΕΑΕ Αττικής και εκπροσώπους του Γονεϊκού Κινήματος (ΠΟΣΓΚΑΜΕΑ, ΔΕΣ), την ΕΣΑΜΕΑ, τη ΔΟΕ και την ΟΛΜΕ,  να συμμετέχουν σε συνέλευση τη Δευτέρα 28-9-2015, στις 14:00, στο ΕΕΕΕΚ Κωφών & Βαρηκόων (Ζαχάρωφ 1, Αμπελόκηποι, στάση ΜΕΤΡΟ: Αμπελόκηποι), για να αποφασιστούν οι επόμενες δράσεις και κινητοποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #487 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:21:25 μμ »
μα έτσι όπως θα είναι αυτή η φάση, εννοείται ότι θέλω να είμαι στην επόμενη..σχεδόν πάντα οριακά είμαι στις φάσεις (οριακά από το τέλος ;D ;D)..δε δήλωσα κουτάκι πρώτη φορά φέτος, και άφησα επίσης έξω Κυκλάδες Δωδεκάνησα, αλλά δήλωσα όλες τις υπόλοιπες που ξέρουμε ότι έχουν κενά..καλά θα είναι στην Κρήτη..καμιά Αιτωλοακαρνανία μη βρεθώ φοβάμαι

Καλά είναι στην Αιτωλοακαρνανία, έχει μεγάλες πόλεις, Μεσολόγγι, Αγρίνιο, Ναύπακτος, Αμφιλοχία. Άσε που πολλά από τα ορεινά τους τα έχουν κλείσει και τα θέλουν οι μόνιμοι για να πάρουν μόρια μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #488 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:25:05 μμ »
 ξέρω ότι είναι μεγάλος νομός, νομίζω ο μεγαλύτερος, κι έχει όπου μπορείς να φανταστείς σχολεία, γι' αυτό τον τρέμω λίγο!Αλλά ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει!Καλά αποτελέσματα σε όλους και γρήγορα η β φάση

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 04:25:48 μμ »
μα έτσι όπως θα είναι αυτή η φάση, εννοείται ότι θέλω να είμαι στην επόμενη..σχεδόν πάντα οριακά είμαι στις φάσεις (οριακά από το τέλος ;D ;D)..δε δήλωσα κουτάκι πρώτη φορά φέτος, και άφησα επίσης έξω Κυκλάδες Δωδεκάνησα, αλλά δήλωσα όλες τις υπόλοιπες που ξέρουμε ότι έχουν κενά..καλά θα είναι στην Κρήτη..καμιά Αιτωλοακαρνανία μη βρεθώ φοβάμαι
Καλές οι μεγάλες πόλεις της Αιτ/ νίας, αλλά τί γίνεται με τα χωριά, πολλά από τα οποία είναι ορεινά και με δύσκολη πρόσβαση στα αστικά κέντρα;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160740
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 426
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.