*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 216717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 08, 2011, 11:50:10 πμ »
μα ούτως ή άλλως υπάρχουν πχ γυμναστές που είναι στη δευτεροβάθμια και συμπληρώνουν ωράριο στην πρωτοβάθμια. Το ίδιο συμβαίνει και με καθηγητές ξένων γλωσσών και πληροφορικής. Μπορείς να καλύπτεις ώρες και στις δύο βαθμίδες.
Μόνο που ως Νηπιαγωγός δεν γίνεται να συμπληρώνω ωράριο, αλλά θα πρέπει να διατεθώ εξ΄ολοκλήρου για να αναλάβω το τμήμα. Όπως και να έχει, θετική είναι η εξέλιξη.

Έτσι όπως είναι πλέον τα πράγματα, καλό είναι να αναγνωρίσεις τη δεύτερη ειδικότητα, ακόμη και αν δεν σου χρειάζεται άμεσα. Με τις καταργήσεις και τις συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων, μπορεί πχ. κάποια στιγμή στο μέλλον να είναι δύσκολο να μείνεις στην περιοχή που είσαι ως βρεφονηπιοκόμος, οπότε καλό είναι να έχεις τότε και τη δεύτερη ειδικότητα.
Είμαι πάντως περίεργη: Το ότι βγήκε η τροπολογία σημαίνει ότι επιτέλους ασχολήθηκαν με το θέμα και θα ακολουθήσει και η Υ.Α.;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 11:53:36 πμ από npb »
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:50 »

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 08, 2011, 11:54:19 πμ »
μα ούτως ή άλλως υπάρχουν πχ γυμναστές που είναι στη δευτεροβάθμια και συμπληρώνουν ωράριο στην πρωτοβάθμια. Το ίδιο συμβαίνει και με καθηγητές ξένων γλωσσών και πληροφορικής. Μπορείς να καλύπτεις ώρες και στις δύο βαθμίδες.
Μόνο που ως Νηπιαγωγός δεν γίνεται να συμπληρώνω ωράριο, αλλά θα πρέπει να διατεθώ εξ΄ολοκλήρου για να αναλάβω το τμήμα. Όπως και να έχει, θετική είναι η εξέλιξη.

Έτσι όπως είναι πλέον τα πράγματα, καλό είναι να αναγνωρίσεις τη δεύτερη ειδικότητα, ακόμη και αν δεν σου χρειάζεται άμεσα. Με τις καταργήσεις και τις συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων, μπορεί πχ. κάποια στιγμή στο μέλλον να είναι δύσκολο να μείνεις στην περιοχή που είσαι ως βρεφονηπιοκόμος, οπότε καλό είναι να έχεις τότε και τη δεύτερη ειδικότητα.
Όπως τα λες είναι. Άσε που εμένα προσωπικά με εξυπηρετεί η απόδοση δεύτερης ειδικότητας , καθώς ως βρεφονηπιοκόμος είμαι στην Ηλεία με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας και διανύω καθημερινά την απόσταση Πάτρα- Πύργος, ενώ σας Νηπιαγωγός με τα μόρια που έχω θα έρθω Πάτρα.

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 08, 2011, 12:02:17 μμ »
Μήπως, κάποιος/α απ΄αυτούς που είχαν κάνει την αίτηση αναγνώρισης δεύτερης ειδικότητας μπορούν να αναφέρουν τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να καταθέσουμε μαζί με την αίτηση; (και το δεύτερο πτυχίο φαντάζομαι).

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 08, 2011, 12:10:03 μμ »
Εγώ μαζί με την αίτηση κατέθεσα αντίγραφο του δεύτερου πτυχίου. Αντίγραφο του ίδιου πτυχίου κατέθεσα επίσης για να μπει στον υπηρεσιακό μου φάκελο.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:50 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 08, 2011, 12:27:45 μμ »
H τροπολογία που ανακοινώθηκε εδώ http://esos.gr/index2.php?option=com_k2&view=item&task=download&id=701 υπάρχει κάπου επίσημα; θέλω στην αίτηση που θα υποβάλω στην περιφέρεια να αναγράψω την φράση: "όπως ορίζεται σύμφωνα με την τάδε τροπολογία..."

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 08, 2011, 12:33:05 μμ »
Υπάρχει στο site της Βουλής: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/tropologiapeiramatiko3.pdf. Νομίζω όμως ότι ψηφίζεται την Πέμπτη, οπότε μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε να ψηφιστεί. Εκτός κι αν έχουμε κάποιον γνωστό βουλευτή, για να ρωτήσει με την ευκαιρία αυτή τί θα γίνει με την Υ.Α. :-)
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 08, 2011, 12:45:46 μμ »
Αυτό που επισήναψες είναι ακριβώς το ίδιο αρχείο με αυτό που επισύναψα εγώ παραπάνω από το esos. Αυτό είναι μια απλή φωτοτυπία του εδαφιου που λέει ότι υπεύθυνες θα είναι οι περιέρειες. Όμως δεν αναγράφεται τίποτα για το ποιά τροπολογία είναι αυτή (αριθμός, ημερομηνία κλπ). θέλω κάτι επίσημο

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 08, 2011, 01:15:30 μμ »
Μάλλον τότε θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι την ψήφιση του Νομοσχεδίου, στο οποίο θα ενταχθεί η τροπολογία.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 09, 2011, 12:36:45 πμ »
μα ούτως ή άλλως υπάρχουν πχ γυμναστές που είναι στη δευτεροβάθμια και συμπληρώνουν ωράριο στην πρωτοβάθμια. Το ίδιο συμβαίνει και με καθηγητές ξένων γλωσσών και πληροφορικής. Μπορείς να καλύπτεις ώρες και στις δύο βαθμίδες.
Μόνο που ως Νηπιαγωγός δεν γίνεται να συμπληρώνω ωράριο, αλλά θα πρέπει να διατεθώ εξ΄ολοκλήρου για να αναλάβω το τμήμα. Όπως και να έχει, θετική είναι η εξέλιξη.

Έτσι όπως είναι πλέον τα πράγματα, καλό είναι να αναγνωρίσεις τη δεύτερη ειδικότητα, ακόμη και αν δεν σου χρειάζεται άμεσα. Με τις καταργήσεις και τις συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων, μπορεί πχ. κάποια στιγμή στο μέλλον να είναι δύσκολο να μείνεις στην περιοχή που είσαι ως βρεφονηπιοκόμος, οπότε καλό είναι να έχεις τότε και τη δεύτερη ειδικότητα.
Είμαι πάντως περίεργη: Το ότι βγήκε η τροπολογία σημαίνει ότι επιτέλους ασχολήθηκαν με το θέμα και θα ακολουθήσει και η Υ.Α.;

Oλα όσα γράφονται περί της δεύτερης ειδικότητας αποτελούν λογικές εκτιμήσεις. Καλό θα ήταν, όμως, κατά τη γνώμη μου, να αναμένουμε το πλαίσιο εφαρμογής της δεύτερης ειδικότητας, σε σχέση με το πτυχίο διορισμού του καθενός, σε σχέση με το υφιστάμενο πλαίσιο αναθέσεων, κλπ. Επίσης θα πρέπει να διευκρινισθεί τι θα ισχύσει με τις ιδιαίτερες κατηγορίες εκπαιδευτικών, όπως π.χ. με  όσους/-ες έχουν διορισθεί στη ειδικότητα της Πληροφορικής (ΠΕ19) έχοντας πιστοποιηθεί με σεμινάρια 400 ωρών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ και για τους οποίους/-ες το βασικό πτυχίο είναι μεν διαφορετικής ειδίκευσης (φιλολόγου, θεολόγου, κλπ), αλλά δεν παύει να αποτελεί το πτυχίο διορισμού στην ειδικότητα ΠΕ19 και, συνεπώς υπό ποία λογική θα μπορούσε να χρησιμoποιηθεί (το πτυχίο διορισμού) για "δεύτερη ειδικότητα"; Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, πρέπει να διευκρινισθούν πολλά, πάρα πολλά...  Μόνο αν υπάρξουν δίκαιοι κανόνες θα λειτουργήσει αποδοτικά (και για το σχολείο και για τους εκπαιδευτκούς) η δεύτερη ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 09, 2011, 11:21:13 πμ »
Εγώ πάλι δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να ρυθμιστούν οι λεπτομέρειες. Υπάρχει και η εμπειρία άλλων εκπαιδευτικών συστημάτων, όπως της Γερμανίας, όπου οι εκπαιδευτικοί έχουν τουλάχιστον δύο ειδικότητες.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 09, 2011, 12:19:07 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας,
ειμαι φιλολογος διορισμένη κι εχω και πτυχιο θεατρολογίας.Εργάζομαι σε μεγάλη πόλη με πλήρες ωράριο συνήθως σε ένα σχολείο. Με συμφέρει να κάνω αίτηση για απόδοση β΄ειδικότητας; ΄Έτσι όπως το σκέφτομαι  δεν έχω λόγο να το άνω. Ποια η γνώμη σας;
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 09, 2011, 12:36:30 μμ »
Λογικά δεν έχεις να κερδίσεις κάτι, αφού ως φιλόλογος συμπληρώνεις ωράριο και στη δευτεροβάθμια δε νομίζω πλέον να διδάσκεται θέατρο. Εγώ, ας πούμε, είμαι ΠΕ07 και έχω πτυχίο θεατρολογίας, οπότε θα μπορούσα μια χαρά να πάω στην πρωτοβάθμια και να κάνω γερμανικά και θέατρο (ενώ μόνο με τα γερμανικά πρέπει να γυρίζω από σχολείο σε σχολείο). Από την άλλη πλευρά, χωρίς βέβαια να γνωρίζω λεπτομέρειες, φαντάζομαι ότι δε βλάπτει να έχεις και τη δεύτερη ειδικότητα.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 09, 2011, 04:54:31 μμ »
Εγώ πάλι δε νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να ρυθμιστούν οι λεπτομέρειες. Υπάρχει και η εμπειρία άλλων εκπαιδευτικών συστημάτων, όπως της Γερμανίας, όπου οι εκπαιδευτικοί έχουν τουλάχιστον δύο ειδικότητες.

Δύσκολο - ξεδύσκολο, oι λεπτομέρειες είναι που θα κάνουν τη διαφορά σε σχέση με το υφιστάμενο καθεστώς των κατόχων δύο πτυχίων, π.χ. σε σχέση με το τι θ΄ αλλάξει - αν θ΄ αλλάξει - με τις αναθέσεις των μαθημάτων....

Γιατί και σήμερα, βάσει της σχετικής, ισχύουσας υπουργικής απόφασης (του 2008) οι κάτοχοι δύο πτυχίων (του διορισμού και του ετέρου) μπορούν να αναλαμβάνουν μαθήματα ανάθεσης και του δεύτερου πτυχίου τους, για συμπλήρωση του ωραρίου τους. Η αναγνώριση της δεύτερης ειδικότητας τι θ΄αλλάξει στο ισχύον καθεστώς; Αυτό είναι που θα πρέπει να διευκρινισθεί με την αναμενόμενη υπουργική απόφαση περί απόδοσης δεύτερης ειδικότητας. Αναμφίβολα η διάταξη του ν.  3848 είναι θετική, θα πρέπει, όμως, να λειτουργήσει με βάση ένα πλαίσιο που θα διέπεται από επιστημονικές αρχές και ξεκάθαρους διοικητικούς κανόνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2011, 04:56:03 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 13, 2011, 12:37:09 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:16:40 μμ από glory3 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160082
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.