*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753491 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1876 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:46:13 μμ »
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...για το μαστερ μου τωρα δεν ξερω αν θα μου το αναγνωρισουν...και κατι ακομα, πως ξερω σε ποια τμηματα διδασκω ως ΠΕ10?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:56 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1877 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:47:42 μμ »
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...για το μαστερ μου τωρα δεν ξερω αν θα μου το αναγνωρισουν...και κατι ακομα, πως ξερω σε ποια τμηματα διδασκω ως ΠΕ10?
Όταν δημιουργηθεί τμήμα στην ειδικότητά σου, θα σε καλέσουν αυτοί
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1878 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:49:55 μμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1879 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:17:37 μμ »
Τα  18 ευρω  ανα  ωρα με  μαστερ   είναι  καθαρα  ή  υπάρχει  ο  φπα  κ  ο  φόρος  μεσα  σε  αυτα  τα  18  ευρω ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:56 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1880 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:30:46 μμ »
Τα  18 ευρω  ανα  ωρα με  μαστερ   είναι  καθαρα  ή  υπάρχει  ο  φπα  κ  ο  φόρος  μεσα  σε  αυτα  τα  18  ευρω ?

Υπάρχει 20% παρακράτηση φόρου μέσα στα 18 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1881 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:36:57 μμ »
Τα  18 ευρω  ανα  ωρα με  μαστερ   είναι  καθαρα  ή  υπάρχει  ο  φπα  κ  ο  φόρος  μεσα  σε  αυτα  τα  18  ευρω ?
ΚΑΘΑΡΑ. Πληρώθηκα ήδη
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1882 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:38:39 μμ »
Συνάδελφοι τα 15 ευρώ με απλό πτυχίο είναι καθαρά ή υπάρχει παρακράτηση;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1883 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 02:10:15 μμ »
Τα ωρομίσθια του ινεδιβιμ δεν είναι ποτέ καθαρά και για όσους είναι με οαεε το υπογράφω.

Το ίδιο φαίνεται ότι ισχύει και για όσους είναι με αεδ σύμφωνα με το λινκ που παραθέτω http://www.texnologistiki.com/site/other-issues/arthrografia-texnologistikis/item/197-apodeiksi-epaggelmatikis-dapanis-oria-amoivis-kai-proypotheseis-ekdosis-tis

Αποσυνδεδεμένος neaekpaideutria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1884 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:04:37 μμ »
Καλησπέρα σας...
Μόλις με ειδοποίησαν ότι με πήρανε εκπαιδεύτρια... Επειδή όμως έκανα το λάθος και δήλωσα Αθήνα ενώ είμαι από επαρχία εκτός Αθηνών, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει το κόπο να πάω...διότι έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα και πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο....Γιατί εγώ θα πρέπει να νοικιάσω Αθήνα αν αποφασίσω να πάω στο πρόγραμμα...Επίσης εφόσον δεν υπάρχει ασφάλιση γιατί να κόβεται η κάρτα ανεργίας; Δεν μπορώ να καταλάβω...για ποιο λόγο βγάζουν τέτοια προγράμματα που αντί να καταπολεμούν την ανεργία, κάνουν τα πράγματα ακόμη χειρότερα...
Θα μου πείτε τώρα γιατί έκανα τα χαρτιά μου...γιατί έχω βαρεθεί να κάθομαι χωρίς να κάνω τπτ αφού είμαι άνεργη...φυσικά το οικονομικό είναι σημαντικό αλλά πρέπει κ από κάπου να ξεκινήσουμε αν κ με τέτοιες συνθήκες δεν νομίζω να αξίζει το κόπο...είμαστε νέοι άνθρωποι..είναι τραγικό αυτό που ζούμε...
Αξίζει τελικά ή όχι;
Σας ευχαριστώ....


Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1885 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:15:08 μμ »
Καλησπέρα σας...
Μόλις με ειδοποίησαν ότι με πήρανε εκπαιδεύτρια... Επειδή όμως έκανα το λάθος και δήλωσα Αθήνα ενώ είμαι από επαρχία εκτός Αθηνών, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει το κόπο να πάω...διότι έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα και πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο....Γιατί εγώ θα πρέπει να νοικιάσω Αθήνα αν αποφασίσω να πάω στο πρόγραμμα...Επίσης εφόσον δεν υπάρχει ασφάλιση γιατί να κόβεται η κάρτα ανεργίας; Δεν μπορώ να καταλάβω...για ποιο λόγο βγάζουν τέτοια προγράμματα που αντί να καταπολεμούν την ανεργία, κάνουν τα πράγματα ακόμη χειρότερα...
Θα μου πείτε τώρα γιατί έκανα τα χαρτιά μου...γιατί έχω βαρεθεί να κάθομαι χωρίς να κάνω τπτ αφού είμαι άνεργη...φυσικά το οικονομικό είναι σημαντικό αλλά πρέπει κ από κάπου να ξεκινήσουμε αν κ με τέτοιες συνθήκες δεν νομίζω να αξίζει το κόπο...είμαστε νέοι άνθρωποι..είναι τραγικό αυτό που ζούμε...
Αξίζει τελικά ή όχι;
Σας ευχαριστώ....

just do the math!!! Δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι βασιζόμενη στα χρήματα που θα πάρεις από ένα πρόγραμμα κδβμ 25 ή 50 ωρών.

Ορίζουμε το ύψος της ωριαίας αμοιβής εκπαιδευτών ενηλίκων ως εξής: α) Μέλη ΔΕΠ:
Ι. Τακτικοί Καθηγητές σε Α.Ε.Ι είκοσι επτά (27) ευρώ.
II. Αναπληρωτές Καθηγητές σε Α.Ε.Ι εικοσιπέντε (25) ευρώ.
III. Επίκουροι Καθηγητές σε Α.Ε.Ι και λοιπά μέλη ΔΕΠ είκοσι τρία (23) ευρώ.
β) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κάτοχοι διδακτορικού τίτλου, είκοσι (20) ευρώ.
γ) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος, δέκα οκτώ (18) ευρώ.
δ) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεκαπέντε (15) ευρώ.
ε) Μη πτυχιούχοι, δώδεκα (12) ευρώ.
στ) Εμπειροτέχνες.
Ι. δεκατρία (13) ευρώ.
II. δεκατέσσερα (14) ευρώ.
III. Δεκαέξι (16) ευρώ.
2. Η διαβάθμιση των αμοιβών των εμπειροτεχνών εκπαιδευτών ενηλίκων σε τρεις κατηγορίες ωρομισθίων αμοιβών τελεί σε συνάρτηση με: α) τη φύση και την ιδιαιτερότητα του αντικειμένου ενασχόλησης (συντελεστής δυσκολίας), β) της εξειδίκευσης στο αντικείμενο,
γ) τα συνολικά χρόνια απασχόλησης στο αντικείμενο του επαγγέλματος.



Αποσυνδεδεμένος neaekpaideutria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1886 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:21:44 μμ »
just do the math!!! Δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι βασιζόμενη στα χρήματα που θα πάρεις από ένα πρόγραμμα κδβμ 25 ή 50 ωρών.

Ορίζουμε το ύψος της ωριαίας αμοιβής εκπαιδευτών ενηλίκων ως εξής: α) Μέλη ΔΕΠ:
Ι. Τακτικοί Καθηγητές σε Α.Ε.Ι είκοσι επτά (27) ευρώ.
II. Αναπληρωτές Καθηγητές σε Α.Ε.Ι εικοσιπέντε (25) ευρώ.
III. Επίκουροι Καθηγητές σε Α.Ε.Ι και λοιπά μέλη ΔΕΠ είκοσι τρία (23) ευρώ.
β) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κάτοχοι διδακτορικού τίτλου, είκοσι (20) ευρώ.
γ) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος, δέκα οκτώ (18) ευρώ.
δ) Πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, δεκαπέντε (15) ευρώ.
ε) Μη πτυχιούχοι, δώδεκα (12) ευρώ.
στ) Εμπειροτέχνες.
Ι. δεκατρία (13) ευρώ.
II. δεκατέσσερα (14) ευρώ.
III. Δεκαέξι (16) ευρώ.
2. Η διαβάθμιση των αμοιβών των εμπειροτεχνών εκπαιδευτών ενηλίκων σε τρεις κατηγορίες ωρομισθίων αμοιβών τελεί σε συνάρτηση με: α) τη φύση και την ιδιαιτερότητα του αντικειμένου ενασχόλησης (συντελεστής δυσκολίας), β) της εξειδίκευσης στο αντικείμενο,
γ) τα συνολικά χρόνια απασχόλησης στο αντικείμενο του επαγγέλματο




Το ξέρω πως δίνουν λίγα χρήματα...απλά σκέφτομαι πως από το να κάθομαι στο χωριό μου χωρίς να κάνω τπτ...ίσως είναι μια καλή ευκαιρία στο να ασχοληθώ με το αντικείμενό μου κ να ψάξω κ για άλλη δουλειά στην Αθήνα...Έχω βαρεθεί να κάθομαι στο σπίτι στα 24 μου χωρίς να έχω να κάνω κάτι σε ένα μέρος που όλοι οι νέοι έχουν φύγει είτε σε άλλες πόλεις εντός Ελλάδος είτε σε άλλες χώρες...
Οπότε λες πως δεν αξίζει έτσι;πφφφφ..... να δω πως θα ζήσουμε εμείς οι νέοι σε αυτό το κωλοκράτος...

Αποσυνδεδεμένος Akakia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1887 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:38:16 μμ »
 Αγαπητοί συνάδελφοι, φέτος πρώτη φορά εργάζομαι ως εκπαιδεύτρια σε ΔΙΕΚ για δυο ώρες την εβδομάδα και μόλις με κάλεσαν και από ένα ΚΔΒΜ , όπου προκύπτει ότι δεν μπορώ να πάρω τις ώρες λόγω του παρανοϊκού καθεστώτος ασφάλισης που επικρατεί στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Φαντάζομαι και όλοι αντιμετωπίζουμε την ίδια τραγική κατάσταση εμπαιγμού. Θα ήθελα συνάδελφοι, σε περίπτωση που κάποιος από εσάς γνωρίζει, να με ενημερώσετε εάν έχει γίνει κάποια επίσημη κίνηση σχετικά με αυτό το θέμα και εάν όχι να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε το συντομότερο. Η αντιμετώπιση από τους εκπροσώπους του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι κυνική!

Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ  αρνούμενο να λύσει τα θέμα της ασφάλισης των εργαζομένων στις δομές του δημιουργεί ένα καθεστώς παραλογισμού και  διπλής  αδικίας, αφενός απασχολώντας τους εκπαιδευτές δίχως ένσημα και αφετέρου δημιουργώντας ένα καθεστώς τέτοιο ώστε να  κάνει αποκλειστικά αυτού του είδους την απασχόλησης συγκύριο επάγγελμα για άτομα που έχουν είδη πλήρη ασφάλιση, εις βάρος των ανέργων εκπαιδευτών που αναζητούν σκόρπιες ώρες απασχόλησης σε οποιαδήποτε δομή, οποιαδήποτε στιγμή και οπουδήποτε μέρος για να επιβιώσουν.
Οι εργαζόμενοι εκπαιδευτές στις  δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ  όπως τα κέντρα δια βίου μάθησης και τα   σχολειά δεύτερης ευκαιρίας απασχολούνται   χωρίς ένσημα, με τη λογική της εργολαβίας όταν πρόκειται για εργασία του τύπου 25 ώρες το χρόνο . Από την άλλη από το τρέχον σχολικό έτος  οι εργαζόμενοι στα ΙΕΚ δομή επίσης του ΙΝΕΔΙΒΙΜ εργάζονται με ένσημα. Και από εδώ και πέρα ο παραλογισμός μεγαλώνει. Προκύπτει πως οι ωρομίσθιοι των ΙΕΚ που εργάζονται με ένσημα δεν μπορούν να εργαστούν σε καμία από τις άλλες δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ επειδή όπως ενημερώνουν οι αρμόδιοι του φορέα είναι παράνομο ο ίδιος εργοδότης να απασχολεί ένα πρόσωπο με δυο διαφορετικούς τρόπους ασφάλισης, δηλαδή με ένσημα στα ΙΕΚ και χωρίς ένσημα στις άλλες δομές. Παραβλέποντας μάλλον το γεγονός ότι το παράνομο είναι να απασχολούν τους εργαζόμενους χωρίς ασφάλιση! Ωστόσο εάν κάποιος έχει πλήρη ασφάλιση δημοσίου η ιδιωτικού τομέα τότε μπορεί να εργαστεί σε όλες τις δομές του εν λόγω ιδρύματος χωρίς κανένα κόλλημα, ενώ οι άνεργοι  και ανασφάλιστοι  που θα ασφαλιστούν ακόμα και για μισό ένσημο το μήνα , όπως αναφέρουν οι εκπρόσωποι του υπουργείου αποκλείονται και χάνουν την δυνατότητα να συμπληρώσουν το πενιχρό εισόδημα του με κάποια ακόμα ψίχουλα.  Είναι πλέον προφανές ότι  οι εν λόγο δομές  πέρα από το να αποτελούν ευκαιριακή απασχόληση με ότι αυτό συνεπάγεται για τους εργαζομένους και την ποιότητα του περιεχομένου των ίδιων των δομών ,  προσφέρονται κατά κύριο λόγω ως  συμπλήρωμα για το εισόδημα των πλήρως απασχολουμένων εκπαιδευτικών και αποκλείουν τους μερικά απασχολούμενους  που ενσωματώθηκαν ως άνεργοι στη δομή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ  μέσω των ΙΕΚ ακόμη και εάν εργάζονται μισή ώρα την εβδομάδα όπως κυνικά αναφέρει εκπρόσωπος του φορέα.   
  Η δράση ενάντια στον εμπαιγμό μας  από το δημόσιο είναι απαραίτητη. Το αίσθημα δυσφορίας που δημιουργεί η αδικία σε μια κοινωνία ανέργων σε καμία περίπτωση δεν βοηθά τον οραματισμό  κοινωνικής προόδου , πολύ λιγότερο την πραγματοποίηση της.

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1888 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 06:34:52 μμ »
 Με έχουν καλέσει ώς εκπαιδεύτρια στα ΚΔΒΜ και πρέπει άμεσα να βγάλω άδεια άσκησης ιδιώτικου έργου ,μια και εργάζομαι ως αναπληρώτρια.Θα ήθελα να μου δώσει, όποιος μπορεί ,το email του υπεύθυνου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να ζητήσω αυτή την βεβαίωση περιγραφής έργου που θα προσκομίσω στο ΠΥΣΠΕ μου. Ευχαριστώ.
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #1889 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 09:43:26 μμ »
Με έχουν καλέσει ώς εκπαιδεύτρια στα ΚΔΒΜ και πρέπει άμεσα να βγάλω άδεια άσκησης ιδιώτικου έργου ,μια και εργάζομαι ως αναπληρώτρια.Θα ήθελα να μου δώσει, όποιος μπορεί ,το email του υπεύθυνου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να ζητήσω αυτή την βεβαίωση περιγραφής έργου που θα προσκομίσω στο ΠΥΣΠΕ μου. Ευχαριστώ.
O υπέυθυνος του ΚΔΒΜ σου θα επικοινωνήσει με την ομαδα εργου και θα σου το δωσει εκεινος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160485
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 748

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.