*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1075138 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1428 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:04:03 πμ »
Αν επαληθευτεί η πληροφορία, επιβάλλεται να γίνει η κατανομή βάσει των οργανικών κενών.
Αλλιώς, τί νόημα έχει μια τέτοια κίνηση;

Νομίζω ότι λέει ο ΚΚΚ άλλο, ότι οι θέσεις διορισμού που θα πάνε στις 3 αυτές ειδικότητες, δε θα παρθούν ισομερώς από όλες τις άλλες, αλλά από αυτές που έχουν πολλά κενά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1429 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:07:23 πμ »
Νομίζω ότι λέει ο ΚΚΚ άλλο, ότι οι θέσεις διορισμού που θα πάνε στις 3 αυτές ειδικότητες, δε θα παρθούν ισομερώς από όλες τις άλλες, αλλά από αυτές που έχουν πολλά κενά.
Αυτό λέει η λογική, όχι εγώ.
Αν και εφόσον βέβαια.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1430 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:23:50 πμ »
Aπο ποιες, δηλαδή;

Αφήστε, θα τις γράψω μόνος μου.
Απο τις ειδικοτητες ΠΕ60, ΠΕ70, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04.04.....ε; Καλά τα γράφω;

Μ'αρέσει αυτή η λογική....είναι ''ορθολογική''....

Είναι τόσο ''έξυπνη λογική'' που θα προτιμούσα να ήμουν στις πλεονασματικές ειδικότητες. Χαμένος δεν θα έβγαινα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 10:27:05 πμ από ni9os »
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1431 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:29:16 πμ »
Aπο ποιες, δηλαδή;

Αφήστε, θα τις γράψω μόνος μου.
Απο τις ειδικοτητες ΠΕ60, ΠΕ70, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04.04.....ε; Καλά τα γράφω;

Λοιπόν, εγώ για να είμαι ξεκάθαρος, δεν γνωρίζω τίποτα. Γράφω βάσει όσων γράφονται, ποστάρονται, υποθέτω κτλ..
Λέω τη γνώμη μου και ως εκεί.
Αν λέμε τώρα φτιάξει 600 νέες οργανικές και καλύψει π.χ. τις 500 με διορισμούς, αυτές οι 500 υποθέτω πως θα κοπούν από κει που λες περισσότερο και όχι από τους ΠΕ78 ή ΠΕ05 (τυχαία η αναφορά μου εκεί επειδή έχουν σχετικά λίγα κενά).
Τι θα γίνει, το ξέρει μόνο του υπουργείο και ίσως κάποιοι εκλεκτοί του. Εγώ δεν ανήκω εκεί. Κουβέντα κάνουμε, πολιτισμένα, να περνά ο καιρός μέχρι να έρθουν τα μαντάτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 10:31:22 πμ από kapoioskapoukapote »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:59:00 »

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1432 στις: Απρίλιος 21, 2021, 10:30:52 πμ »
Μας χαρακτηρίζει ο πολιτισμος.
Αλλά ήδη το παράθυρο της αδικίας ανοίγει...

Υπέρμαχοι της δικαιοσύνης μόνο ως προς τα δικά μας και συμφέροντά μας.
Και που ασχολείται κανείς με αυτήν τη διαδικασία, νιώθει μια αηδία.

Και για να αποφύγω τυχούσες παρεξηγήσεις με εύθικτους. Δεν έχω πρόβλημα με τις νεες οργανικές, αν αυτές προκύψουν.
Εχω πρόβλημα με τις καραμπόλες προς συγκεκριμένες ειδικότητες, επειδή πρέπει να πέσει ο αριθμός τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 10:36:14 πμ από ni9os »
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2266
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1433 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:14:40 πμ »
Αν επαληθευτεί η πληροφορία, επιβάλλεται να γίνει η κατανομή βάσει των οργανικών κενών.
Αλλιώς, τί νόημα έχει μια τέτοια κίνηση;

Μην κολλάς φίλε με την ισοκατανομή. Δεν σε συμφέρει πιθανόν. Πχ έστω στους ΠΕ08 θέλει να διορίσει πχ 100 άτομα. Μπορεί να κάνει τα εξής

1. Δημιουργία 100 οργανικών και κάλυψη τους στο 100%

2. Δημιουργία πχ  180 οργανικών και κάλυψη 60%

Απο τα δύο θα θεωρούσες οτι το 1 είναι χειρότερο; Λάθος. Εσένα ως ειδικότητα οι διορισμοί σου θα είναι (τα κενά σας/συνολικά κενά). Αν συμβεί λοιπόν το 1ο ο παρονομαστής αυξάνει κατα 100 ενώ αν συμβεί το 2 αυξάνει κατά 180. Αρα στη 2 περίπτωση οι διορισμοί σου θα είναι λιγότεροι. Ελπίζω να έγινα καταννοητός αλλά συνοψίζω: σε συμφέρει ουσιαστικά να δημιουργηθούν τόσες θέσεις όσες οι διορισμοί και να καλυφθούν στο 100%. Επίσης αυτό φαίνεται χρησιμοποιώντας το αλλαγμένο excel που είχα ποστάρει πριν λίγες μέρες. Το link είναι:

https://drive.google.com/file/d/11amPvXlpaSFmEwZ0Gn-XHIAKFBD89IoE/view?usp=sharing

Θεώρησα πως εστω θέλει να διορίσει 400 ΠΕ86 (ξαναλέω τυχαίο νούμερο). Εφάρμοσα τους εξής τρόπους

1. Αύξησα τις οργανικές σε 680 και η ισοκατανομή δίνει ακριβώς 400 διορισμούς. ΟΙ άλλες ειδικότητες χάνουν ΠΕ70 146 διορισμούς, ΠΕ02 30 διορισμούς, ΠΕ03 27 διορισμούς κτλ

2. Πείραξα τo excel ώστε να έχω στους ΠΕ86 100% κάλυψη. Έκανα μετά τις οργανικές 400 κια δίνουν φυσικά 400 διορισμούς. Τώρα οι θέσεις που χάνονται είναι
ΠΕ70 77 διορισμοί, ΠΕ02 16 διορισμοί κτλ, ΠΕ03 14 διορισμοί κτλ

Φυσικά υπάρχουν στρογγυλοποιήσεις αλλά σε γενικές γραμμές βλέπεις οτι σε συμφέρει το 1. Επίσης όλη η παραπάνω λογική έχει κάποια μικρά λάθη, πχ αλλάζει λίγο ο συνολικός αριθμός διορισμών στις δύο περιπτώσεις αλλά γενικότερα ισχύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 11:27:03 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1434 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:26:33 πμ »
Το προβλημα μου με αυτα τα excel ειναι οτι δινουν ψευδη εικονα.
Αυξανοντας τα οργανικα κενα σε καποιες ειδικοτητες, οδηγουμαστε σε αυξηση διορισμων σε αυτες.
Ωραια. Ο παρανομαστης αυξανει, ο αριθμητης για τις αλλες παραμενει ο ιδιος. Μικραινει ο αριθμος.
Οι φυσικοι, ομως, δεν θα δουν διορισμους βασει των οργανικων κενων τους. Αυτο ειναι το λογικο. Καραμπολες, λοιπον, εκατερωθεν.
Καταλαβα τον συλλογισμο σου.
Δεν νιωθω καλυτερα ομως.
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2266
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1435 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:33:54 πμ »
Το προβλημα μου με αυτα τα excel ειναι οτι δινουν ψευδη εικονα.
Αυξανοντας τα οργανικα κενα σε καποιες ειδικοτητες, οδηγουμαστε σε αυξηση διορισμων σε αυτες.
Ωραια. Ο παρανομαστης αυξανει, ο αριθμητης για τις αλλες παραμενει ο ιδιος. Μικραινει ο αριθμος.
Οι φυσικοι, ομως, δεν θα δουν διορισμους βασει των οργανικων κενων τους. Αυτο ειναι το λογικο. Καραμπολες, λοιπον, εκατερωθεν.
Καταλαβα τον συλλογισμο σου.
Δεν νιωθω καλυτερα ομως.

Δίνει ψευδή εικόνα σε κάποιο βαθμό γαιτί υποθέτει ισοκατανομή και επειδή υποθέτει πως σε κάθε ειδικότητα όλες οι ανακλήσεις αφορούν οργανικό κενό. Αν όμως θέλαμε ισοκατανομή που γράφεις αυτoί θα ήταν περίπου οι διορισμοί. Κατάλαβες τι εννοώ; Απο τη μια ζητάς ισοκατανομή. Αν είναι έτσι οι διορισμοί σου λέω θα είναι αυτοί που δίνει το excel. Μόλις το βλέπεις λές δεν ισχύει γιατί δεν θα έχουμε ισοκατανομή. Τι απο τα δύο ισχύει; Οπως και να έχει ξαναλέω αν γίνουν οι οργανικές σε συμφέρει να είναι τόσες ακριβώς όσους θέλει να διορίσει και να τις καλύψει στο 100%.

Αποσυνδεδεμένος M1F2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1436 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:36:06 πμ »
Τι σου φαίνεται περίεργο;
Αν ισχύει η σύσταση οργανικών είναι ένα δίκαιο αίτημα που θα έχει υλοποιηθεί έστω και την ύστατη στιγμή πριν προκληθούν διπλάσιες αδικίες.
Αν πάλι είναι ψέμα, το συζητάμε ξανά αναφορικά με την προέλευση του και τη σκοπιμότητα του.

Καλημέρα, κκκ θα ήθελα, αν ήθελες, να μας εξηγήσεις τι εννοείς με το boltαρισμένο, επειδή μου δημιουργήθηκαν απορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2021, 11:41:43 πμ από M1F2 »

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1437 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:38:15 πμ »
Μα, δεν θα γινει ισοκατανομη.
Συνεχεια το γραφω.
Αν γινοταν, θα επαιρναν διψηφιο αριθμο φυσικων.
Απιθανα πραγματα.
Αρα, λαθος το excel.
Θα αλλαξουν και οι συσχετισμοι με νεες οργανικες που λετε οτι θα φτιαξουν.
Μια τρυπα στο νερο.

Εσεις δεν θελετε να γινει ισοκατανομη.
Γι αυτο θα φτιαξουν (αν φτιαξουν) νεες οργανικες θεσεις.
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1438 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:44:04 πμ »
Καλημέρα, κκκ θα ήθελα, αν ήθελες, να μας εξηγήσεις τι εννοείς με το boltαρισμένο, επειδή μου δημιουργήθηκαν απορίες.
Εννοώ ότι ένα μέλος με μεγάλη κατά τη γνώμη μου συνεισφορά στο pde έδωσε μια πληροφορία προφανώς που του μεταφέρθηκε από έγκυρη πηγή.
Αν αποδειχθεί ψευδής θα μπορούσαμε κάλλιστα να υποθέσουμε ότι αυτές (οι πηγές εννοώ) θέλουν να ρίξουν στάχτη στα μάτια αυτών που περιμένουν, να παραπλανήσουν σκόπιμα ώστε να σταματήσουν οι πιέσεις τύπου θεατρολόγων και να φτάσουμε στις κατανομές ήσυχα έχοντας διαπράξει μέγα σφάλμα (μη σύσταση οργανικών) και με μεγάλους χαμένους κάποιους με ονοματεπώνυμο (βλ. ΠΕ08, ΠΕ86, ΠΕ91).
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1439 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:49:35 πμ »
Εννοώ ότι ένα μέλος με μεγάλη κατά τη γνώμη μου συνεισφορά στο pde έδωσε μια πληροφορία προφανώς που του μεταφέρθηκε από έγκυρη πηγή.
Αν αποδειχθεί ψευδής θα μπορούσαμε κάλλιστα να υποθέσουμε ότι αυτές (οι πηγές εννοώ) θέλουν να ρίξουν στάχτη στα μάτια αυτών που περιμένουν, να παραπλανήσουν σκόπιμα ώστε να σταματήσουν οι πιέσεις τύπου θεατρολόγων και να φτάσουμε στις κατανομές ήσυχα έχοντας διαπράξει μέγα σφάλμα (μη σύσταση οργανικών) και με μεγάλους χαμένους κάποιους με ονοματεπώνυμο (βλ. ΠΕ08, ΠΕ86, ΠΕ91).

O victor για να το λεει το ακουσε απο καποια εμπειστη πηγη. Σιγα τωρα η πηγη του μην εχει αναγκη να παιξει με εμας για να μιλάμε σοβαρα. Αν δεν γινει σημαίνει οτι μπορει καποιος αλλος να πιεσε παραπανω απλα στο να μην γινουν.. Προς το παρων το πιο κρισιμο ειναι να δουμε τι θα πουν η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ με Κεραμέως, δλδ αν τους ανοιξει τα χαρτια της η απλα θα τους ακουσει και θα κανει τα δικα της(κατι που θεωρω πιο λογικο)
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1440 στις: Απρίλιος 21, 2021, 11:54:32 πμ »
O victor για να το λεει το ακουσε απο καποια εμπειστη πηγη. Σιγα τωρα η πηγη του μην εχει αναγκη να παιξει με εμας για να μιλάμε σοβαρα. Αν δεν γινει σημαίνει οτι μπορει καποιος αλλος να πιεσε παραπανω απλα στο να μην γινουν.. Προς το παρων το πιο κρισιμο ειναι να δουμε τι θα πουν η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ με Κεραμέως, δλδ αν τους ανοιξει τα χαρτια της η απλα θα τους ακουσει και θα κανει τα δικα της(κατι που θεωρω πιο λογικο)
Για τον victor δεν έχω αμφιβολίες. Για τα υπόλοιπα επίτρεψε μου να έχω όσες θέλω.
Στην τελική, όπως μάθαμε ότι θα γίνουν, έτσι θα μάθουμε κι αν κάποιος πιέζει να μην γίνουν.
Στο τέλος το ταμείο..... :)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Συνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #1441 στις: Απρίλιος 21, 2021, 12:28:48 μμ »
Οι διαδικασιες υπηρεσιακων μεταβολων στη ΔΔΕ Καβαλας δείχνουν και το χρονικο όριο που θα πρεπει να περιμενουμε τις εξελιξεις στους διορισμους..Αυτες οι ημερομηνιες ισχυουν πανω κατω και σε αλλες Ββαθμιες που το εχω ψαξει.

http://dide.kav.sch.gr/site/archives/5875

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160624
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.