*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1075114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6314 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:05:33 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα,το θεωρώ ανήθικο να δοθούν επιλεκτικά κενά σε ανθρώπους που δεν είναι χθεσινοι αλλά παλεύουν χρόνια με την αναπλήρωση.Τοσα χρόνια ακούγαμε πρώτα οι μόνιμοι κι ο,τι μείνει εσείς,πάλι τα ίδια θα σκουσουμε;Εφόσον υπάρχουν τα κενά,να δοθούν,αυτό λέμε δε λέμε να τα δημιουργήσουν για χάρη μας.Οι υπόλοιποι ο,τι απομείνει παιδιά.Αυτο δεν κάναμε κι εμείς τόσα χρόνια;
Έτσι ακριβώς είναι. Όσο σκληρό κ αν ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:20 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6315 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:07:29 μμ »
Είδαμε βεβαια και αρκετες «ανηθικότητες» στις κατανομές.Οποτε είμαστε Προετοιμασμένοι για ολα  ::) Ετσι κι αλλιως αυτοί εχουν το καρπούζι ή το πεπόνι και το μαχαίρι (δίκοπο).
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6316 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:07:50 μμ »
Παντως εαν διαβάσουμε παλαιότερα νήματα εδω στο pde θα δούμε μόνιμους που παραπονιοντουσαν για τοποθετηση αναπληρωτων σε κενά που έπρεπε να εχουν πάρει οι ίδιοι ως μόνιμοι.Εχω ξαναγράψει οτι οταν πήγα κάποτε αναπληρώτρια στη Ροδο ήρθε μια μόνιμη και άρχισε να με βρίζει γιατι λέει της πηρα τη θέση σε σχολειο της Ρόδου.Της εξήγησα ουτε είμαι απο Ροδο και την είχα ως τελευταία επιλογη, οποτε ουτε εγω έφταιγα που της πηρα τη θέση αλλα και εκείνη εφόσον μπορούσε γιατι δεν της δόθηκε η θέση; Ειλικρινα μετα απο τόσα χρονια δεν ξερω πως οι διευθύνσεις ( το Υπουργείο) επεξεργάζονται τις τοποθετήσεις.
Ε,ναι το ίδιο λέμε.Υπαρχει μια ιεραρχική σειρά που πρέπει να τηρείται για μη γίνονται τέτοιου είδους μπερδεματα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6317 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:15:12 μμ »
Δεν τηρείται ομως οπως τουλαχιστον εχουμε δει ως τωρα, οποτε κουλουβάχατα.Λοιπον τότε ένας Ροδίτης μου είπε οτι αυτο γινεται για να ικανοποιούνται οι ψηφοφόροι των δημάρχων μιας και ένας που ειναι μόνιμος στη Ροδο Πχ. ή εχει παντρευτει Ροδίτη/Ροδίτισσα ή ειναι απο εκει οποτε δεν νοικιάζονται σπίτια και τα λοιπά ( ειδικά στα χωρια του νησιού) .Δεν ξερω εαν αυτη μπορει ειναι η αιτία του «κακού» για τα μπερδέματα αυτα στις τοποθετήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 04:18:53 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:19:20 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6318 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:18:41 μμ »
Δεν τηρείται ομως οπως τουλαχιστον εχουμε δει ως τωρα, οποτε κουλουβάχατα.Λοιπον τότε ένας Ροδίτης μου είπε οτι αυτο γινεται για να ικανοποιούνται οι ψηφοφόροι των δημάρχων μιας και ένας που ειναι μόνιμος στη Ροδο Πχ. ή εχει παντρευτει Ροδίτη/Ροδίτισσα ή ειναι απο εκει οποτε δεν νοικιάζονται σπίτια και τα λοιπά.Δεν ξερω εαν αυτη μπορει ειναι η αιτία του «κακού» για τα μπερδέματα αυτα στις τοποθετήσεις.
 
Το ότι δεν τηρείται δεν σημαίνει ότι πρέπει να το θεωρώ φυσιολογικό και δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6319 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:18:52 μμ »

Και πάλι το ίδιο είναι στο δικό μου το μυαλό, διότι αν δωσει το 50 τοις εκατό κάθε περιοχής αυτομάτως κόβει από τους διοριστεους το 50 τοις εκατό των επιλογών το οποίο κρατάει για αναπλήρωση.Να το θέσω λίγο αλλιώς.Εστω ότι εσύ ήσουν στους διοριστεους  (πράγμα που δεν αποκλείω με τη σειρά που έχεις ,όπως ξαναεγραψα εξάλλου)και στην περιοχή σου έδινε το 50 τοις εκατό των κενων για διορισμό.Με αυτό το 50 δεν πιάνεις την περιοχή σου (θα την έπιανες όμως αν τα έδινε όλα) και φεύγεις μακριά.Μθα εβδομάδα μετά καλεί στα κενά που δεν έδωσε για διορισμό στον τόπο σου αναπληρωτές.Σου φαίνεται δίκαιο αυτό?
Στην δική μου περίπτωση τίποτα δεν με συμφέρει. Αν τυχόν (πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο) διοριζομαι σημαίνει ότι θα βρεθώ στο τελευταίο κενό που θα υπάρξει. Αν δώσει όλα τα κενά της περιοχής μου για αναπλήρωση τότε θα πρέπει να μετακινηθω έτσι κι αλλιώς και όχι μόνο για φέτος. Δεν συζητάμε με βάση τι θεωρούμε δίκαιο ή τι μας συμφέρει αλλά προσπαθούμε να καταλάβουμε τι θα γίνει και με ποια λογική ώστε να μπορέσουμε να σκεφτούμε, να υπολογίσουμε και να πάρουμε αποφάσεις. Όπως είπε και η katkat ο, τι και να λέμε εμείς το υπουργείο θα αποφασίσει όπως αποφάσισε για τις κατανομές.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6320 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:20:11 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα,το θεωρώ ανήθικο να δοθούν επιλεκτικά κενά σε ανθρώπους που δεν είναι χθεσινοι αλλά παλεύουν χρόνια με την αναπλήρωση.Τοσα χρόνια ακούγαμε πρώτα οι μόνιμοι κι ο,τι μείνει εσείς,πάλι τα ίδια θα σκουσουμε;Εφόσον υπάρχουν τα κενά,να δοθούν,αυτό λέμε δε λέμε να τα δημιουργήσουν για χάρη μας.Οι υπόλοιποι ο,τι απομείνει παιδιά.Αυτο δεν κάναμε κι εμείς τόσα χρόνια;
Όλοι παλεύουμε χρόνια με την αναπλήρωση.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6321 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:21:29 μμ »
Δεν τηρείται ομως οπως τουλαχιστον εχουμε δει ως τωρα, οποτε κουλουβάχατα.Λοιπον τότε ένας Ροδίτης μου είπε οτι αυτο γινεται για να ικανοποιούνται οι ψηφοφόροι των δημάρχων μιας και ένας που ειναι μόνιμος στη Ροδο Πχ. ή εχει παντρευτει Ροδίτη/Ροδίτισσα ή ειναι απο εκει οποτε δεν νοικιάζονται σπίτια και τα λοιπά.Δεν ξερω εαν αυτη μπορει ειναι η αιτία του «κακού» για τα μπερδέματα αυτα στις τοποθετήσεις.
Σε αρκετούς νόμους της Κ.Μακεδονιας,μέσα και η Θεσνικη που έχω υπηρετήσει δεν μου έτυχε ποτέ αυτό.Εδω περιμέναμε μέχρι να τοποθετηθεί όσο πιο βολικά γινόταν και ο τελευταίος μόνιμος και μετά τοποθετούσαν εμάς,πολλές χρονιές κάνα μήνα μετά την πρόσληψη μας.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6322 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:22:45 μμ »
 
Το ότι δεν τηρείται δεν σημαίνει ότι πρέπει να το θεωρώ φυσιολογικό και δίκαιο.

Βεβαια και ο ηδη διορισμένος συνάδελφος θα πει «παρε εσυ νεοδιοριστε αυτές τις ταξεις» στον νεοδιοριζομενο γιατι εγω είμαι ο παλιός και ειναι δίκαιο να αποφασίζω εγω τι θέλω και να σου δινω τμήματα που δεν θέλω  ::)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6323 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:23:57 μμ »
Στην δική μου περίπτωση τίποτα δεν με συμφέρει. Αν τυχόν (πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο) διοριζομαι σημαίνει ότι θα βρεθώ στο τελευταίο κενό που θα υπάρξει. Αν δώσει όλα τα κενά της περιοχής μου για αναπλήρωση τότε θα πρέπει να μετακινηθω έτσι κι αλλιώς και όχι μόνο για φέτος. Δεν συζητάμε με βάση τι θεωρούμε δίκαιο ή τι μας συμφέρει αλλά προσπαθούμε να καταλάβουμε τι θα γίνει και με ποια λογική ώστε να μπορέσουμε να σκεφτούμε, να υπολογίσουμε και να πάρουμε αποφάσεις. Όπως είπε και η katkat ο, τι και να λέμε εμείς το υπουργείο θα αποφασίσει όπως αποφάσισε για τις κατανομές.
Μ
Με όλο το σεβασμό συναδελφισσα,αλλά δυστυχώς όχι, δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε τη λογική του υπουργείου.Αυτη την ξέρουμε,χρόνια τώρα. Συζητάμε με βάση το τι μας συμφέρει και παραβλέπουμε αυτό που είναι δίκαιο. Άποψη μου παντα

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2858
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6324 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:26:18 μμ »
Βεβαια και ο ηδη διορισμένος συνάδελφος θα πει «παρε εσυ νεοδιοριστε αυτές τις ταξεις» στον νεοδιοριζομενο γιατι εγω είμαι ο παλιός και ειναι δίκαιο να αποφασίζω εγω τι θέλω και να σου δινω τμήματα που δεν θέλω  ::)
Ε, προφανώς.Οπως γινόταν κ όταν ήμασταν αναπληρωτές.Επαιρναν οι μόνιμοι τα τμήματα που ήθελαν κ εμείς ότι περισσευε.Ε,προφανώς δεν ήταν λογικό να πω εγώ στη μόνιμη την Αγγλικών ,α όχι, εγώ δεν θέλω αυτά τα τμήματα ,θέλω τα άλλα...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6325 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:26:47 μμ »
Ο σκοπός του νήματος όμως είναι έτσι κι αλλιώς η ενημέρωση. Αυτό που μας καίει είναι το τι θα γίνει τελικά, όχι το τι θα θέλαμε. ( Ξέρεις ότι θα ήθελα 400 διορισμούς ΠΕ 06  ;))
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6326 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:29:01 μμ »
Λοιπον ασχετο αλλα και σχετικό περί δικαίου : κάποτε είχα έναν διευθυντή  που έλεγε θα βγει το προγραμμα ώστε όλοι να κάνουν και πρώτες και τελευταίες ώρες ανεξάρτητα εαν ειναι παλιοί, μόνιμοι, αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι γιατι ειναι δίκαιο οπως έλεγε στο σύλλογο .Το τι έγινε ο κακός χαμός.Βαλανε τους συνδικαλιστές να την «πέσουν» στον άνθρωπο που προσπάθησε να ειναι δίκαιος.Ε δεν εμεινε για πολυ διευθυντής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2021, 04:33:35 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6327 στις: Ιούλιος 15, 2021, 04:37:37 μμ »
Λοιπον ασχετο αλλα και σχετικό περί δικαίου : κάποτε είχα έναν διευθυντή  που έλεγε θα βγει το προγραμμα ώστε όλοι να κάνουν και πρώτες και τελευταίες ώρες ανεξάρτητα εαν ειναι παλιοί, μόνιμοι, αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι γιατι ειναι δίκαιο οπως έλεγε στο σύλλογο .Το το έγινε ο κακός χαμός.Βαλανε τους συνδικαλιστές να την «πέσουν» στον άνθρωπο που προσπάθησε να ειναι δίκαιος.Ε δεν εμεινε για πολυ διευθυντής.
Μμμμ δεν μου κάνει εντυπωση.. Εμένα ως αναπληρώτρια μου έχει τυχει κ το εξής: προσλαμβανομαι 20/1, σε κενό ακαλυπτο από Οκτώβριο. Κατευθυνση γ μεταξυ των μαθημάτων που είχα, άλλο τραγικό. Κ στο συλλογο λέει ο διευθυντής: κ η νέα συνάδελφος θα παρει το τάδε τμήμα για απουσίες.
Σε μια βδομάδα ήθελε να περασω απουσιες από Οκτωβρίο. Κ ήταν τέλη γεναρη. Γιατί? Γιατί κανένας μόνιμος δεν ήθελε. Κ πολλοι ξυνονταν.
Δε λεω οτι όλοι οι συλλογοι ειναι σάπιοι, αυτός ήταν όμως. Αδικίες εις βάρος αναπληρωτών, έχουμε όλοι ζήσει. Δεν συμφωνώ με την έυνοια των μονίμων, εις βάρος αναπληρωτών. Γιατί πχ ο μόνιμος να διαλέξει τα μαθήματα που θέλει κ ο, τι περισσεψει θα παρει ο αναπληρωτής?
Σαν ισαξιοι συνάδελφοι, θα πρέπει να το κουβεντιασουμε πρωτα.
Σχετικά με τις κατανομές/κενα.. Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι δίκαιο κ τι άδικο.. Τα έχουν κάνει τόσο χάλια στο υπουργείο χρονια τωρα, που παντα κάποιος θα αδικείται..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.