*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688555 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1400 στις: Απρίλιος 24, 2012, 06:59:06 μμ »
στα προσοντα εκπαιδευτων   και στην καταταξη  τους μετα τους αποφοιτους ΑΕΙ πληροφορικης κατατσσονται οι εχοντες μεταπτυχιακο πληροφορικης ανεξαρτητα  βασικου πτυχιου .Αρα εχουν διακιωμα να υποβαλλουν και να αξιολογηθουν αναλογα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:09 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1401 στις: Απρίλιος 24, 2012, 09:47:16 μμ »
δηλαδή προηγούνται όσοι έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής;
ή μπορεί κάποιος που δεν έχει βασικό πτυχίο πληροφορικής αλλά εχει μεγαλύτερη προυπηρεσία στα ΙΕΚ να προηγείται τελικά αυτού που έχει πτυχίο πληροφορικής;

ή μετράει δηλαδή το σύνολο των μορίων (βασικό πτυχίο, προυπηρεσία κλπ) ; οπότε εκεί όλα παίζονται δηλαδή μπορεί και κάποιος με ECDL αλλά με σημαντική προυπηρεσία να  "φάει" κάποιον με βασικό πτυχίο και με διδακτορικά!! ;

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1402 στις: Απρίλιος 24, 2012, 11:16:41 μμ »
Μην το πολυψάχνετε. Κάντε την αίτησή σας - δεν κοστίζει τίποτα - αλλά να ξέρετε ότι στα Δ. ΙΕΚ παίρνουν όποιον γουστάρουν οι Διευθυντές (οποιοσδήποτε παλιότερος συνάδελφος θα σας επιβεβαιώσει αυτό που λέω). Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι όποιος δεν έχει "δόντι" δεν πάει (προσωπικά έχω δουλέψει μερικά εξάμηνα χωρίς να χρησιμοποιήσω ποτέ τον γνωστό ελληνικό τρόπο), απλά σας τα λέω γιατί δεν αξίζει πραγματικά να το ψάχνετε τόσο πολύ, αφού στο τέλος παίρνουν όποιον γουστάρουν! :)

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1403 στις: Απρίλιος 24, 2012, 11:28:39 μμ »
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως κάποιους που δίδαξαν παλαιότερα ή διδάσκουν τώρα σε κάποιο δημόσιο ΙΕΚ.
Εγώ διδάσκω το μάθημα "σχεδιασμός και ανάπτυξη ιστοσελίδας", είχα πολλές σημειώσεις να δώσω στα παιδιά
αλλά από τη διέυθυνση του ΙΕΚ μου δώσανε ένα αναλυτικό πρόγραμμα, σύμφωνα με το οποίο θα πρέπει να
βγάλς εγώ σημειώσεις - 2 σελίδες ανά μια ώρα-.Είναι υποχρεωτικό να ακολουθήσω το πρόγραμμα?
πολλά από αυτά που ζητάνε τα βρίσκω περιττά έως άσχετα με αυτά που πρέπει να μάθουν τα παιδιά!!!
βοήθεια έχω....?
Ευχαριστώ!!!

Τα προγράμματα των ΙΕΚ απαρχαιωμένα, κάνε ότι νομίζεις εσύ χρήσιμο για τα παιδιά ΟΜΩΣ: επειδή στην πιστοποίηση που δίνουν μπορεί οι ερωτήσεις να είναι βάση του προγράμματος σπουδών καλό είναι να το έχεις κατά νου και να ψάξεις για καμιά απάντηση (δεν είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις - αν θα το κάνεις θα είναι από την καλή σου πρόθεση να βοηθήσεις όσα παιδιά ενδιαφέρονται). Ερωτήσεις πιστοποίησης μπορεί να βρεις από εδώ:

http://www.eopp.gov.gr/index.php/certification/regulations-of-certification-menu

Βέβαια όπως θα δεις οι ερωτήσεις είναι πολύ φλου και ότι να ναι...(από την εμπειρία μου)

Τέλος για τις σημειώσεις το να κάτσεις να τις γράψεις όλες μόνη σου είναι δύσκολο, θέλει πολύ χρόνο, σου μιλάω εκ πείρας. Μπορείς να τους δώσεις φωτοτυπίες από βιβλία ή σημειώσεις που έχεις βρει στο internet παράλληλα και δικές σου. Δεν θα σε πάει κανένας στα Δικαστήρια αν δεν είναι όλες δικές σου  :) (Όταν "παλιώσεις" λίγο θα σου φαίνονται αυτονόητα αυτά που λέω  :))

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:09 »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1404 στις: Απρίλιος 25, 2012, 12:58:25 πμ »
δηλαδή προηγούνται όσοι έχουν βασικό πτυχίο πληροφορικής;
ή μπορεί κάποιος που δεν έχει βασικό πτυχίο πληροφορικής αλλά εχει μεγαλύτερη προυπηρεσία στα ΙΕΚ να προηγείται τελικά αυτού που έχει πτυχίο πληροφορικής;

ή μετράει δηλαδή το σύνολο των μορίων (βασικό πτυχίο, προυπηρεσία κλπ) ; οπότε εκεί όλα παίζονται δηλαδή μπορεί και κάποιος με ECDL αλλά με σημαντική προυπηρεσία να  "φάει" κάποιον με βασικό πτυχίο και με διδακτορικά!! ;
Η καταταξη παει ετσι: 1 ΑΕΙ ΠΛΗ/ΚΗΣ2. ΑΕΙ ΜΕ ΜΕΤΚΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ3 ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ4 ΑΕΙ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΜΕ  ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 4. ΤΕΙ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ .Σε διαφωτισα; αλλά δεν πας πουθενα  χωρις μπλοκακι απ οτι φαινεται..............

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1405 στις: Απρίλιος 25, 2012, 07:17:36 πμ »
σε ένα ΙΕΚ που ξέρω, κάποια μαθήματα πληροφορικής τα διδάσκουν εδώ και χρόνιακαθηγητές που δεν έχουν βασικό τίτλο πληροφορικής.
Αν πάω εγώ με βασικό τίτλο πληροφορικής, που όμως δεν έχω καθόλου προυπηρεσία, τους προσπερνάω όλους αυτούς και θα έιναι υποχρεωμένοι να πάρουν εμένα;

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1406 στις: Απρίλιος 25, 2012, 08:39:55 πμ »
Κανονικά ναι, αλλά αν δεν σε πάρουν πρέπει να κάνεις ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1407 στις: Απρίλιος 25, 2012, 09:09:36 πμ »
Μην το πολυψάχνετε. Κάντε την αίτησή σας - δεν κοστίζει τίποτα - αλλά να ξέρετε ότι στα Δ. ΙΕΚ παίρνουν όποιον γουστάρουν οι Διευθυντές (οποιοσδήποτε παλιότερος συνάδελφος θα σας επιβεβαιώσει αυτό που λέω). Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι όποιος δεν έχει "δόντι" δεν πάει (προσωπικά έχω δουλέψει μερικά εξάμηνα χωρίς να χρησιμοποιήσω ποτέ τον γνωστό ελληνικό τρόπο), απλά σας τα λέω γιατί δεν αξίζει πραγματικά να το ψάχνετε τόσο πολύ, αφού στο τέλος παίρνουν όποιον γουστάρουν! :)
Σωστό.

Εκανα ένσταση ξέροντας "απο μέσα" ότι δεν είχε προσόντα ο άλλος. Και μου απάντησαν, γραπτώς, ότι δεν μπορεί να ξέρω τα προσόντα του άλλου και δεν μπορούν να μου τα ανακοινώσουν, λόγω απορρήτου, παρά το ότι έχω νόμιμο συμφέρον να μάθω!!!!!   Η μόνη εναλλακτική θα ήταν το δικαστήριο. Εχω ακούσει κάποιον που παραπονέθηκε σε εισαγγελέα, που έκανε παρέμβαση προφορική, και μόνο τότε άλλαξαν την πρόσληψη.

Επίσης απο διευθυντή μου δηλώθηκε προφορικά (και θρασύτατα) ότι δεν υπάρχουν κανόνες στην πρόσληψη, οπότε μπορεί να κάνει ότι θέλει!

Το σύστημα λειτουργεί επειδή δεν τυχαίνει να έχουν τόσο πολλοί μέσον για να προσληφθούν. Οι έχοντες μέσο, δεν είναι χαζοί να ψάχνουν στα ΙΕΚ για δουλειά. Αν και μερικοί το κάνουν για επιπλέον δουλειά, που δεν έχουν σκοπό να κοπιάσουν πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2012, 06:29:03 μμ από Lasid »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1408 στις: Απρίλιος 25, 2012, 10:51:47 πμ »
Κάνε και εσύ το ίδιο!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1409 στις: Απρίλιος 25, 2012, 11:20:01 πμ »
μήπως να απευθυνθείς και στον συνήγορο του πολίτη για την αδικία.
ή τουλάχιστον να τους πεις ότι θα προσφύγεις δικαστικά, μήπως και τους ταρακουνησεις.
Επίσης να τους ζητήσεις να σου απαντήσουν γραπτώς στην ένστασή σου! τότε σίγουρα θα φοβηθούν

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1410 στις: Απρίλιος 25, 2012, 12:29:49 μμ »
Επίσης να τους ζητήσεις να σου απαντήσουν γραπτώς στην ένστασή σου! τότε σίγουρα θα φοβηθούν
Φίλε μου...."μου απάντησαν, γραπτώς,"........Η μόνη εναλλακτική θα ήταν το δικαστήριο. ....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2012, 12:35:08 μμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος serenata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1411 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:35:27 πμ »
http://cert.gsae.edu.gr/iek/index.php/menu11-3

που είναι η προκήρυξη με τα προσόντα αναλυτικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2012, 03:36:13 μμ από serenata »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1412 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:31:23 πμ »
Θυμάται κανείς πως μετατρέπεται η προϋπηρεσία από ώρες σε μήνες για την αίτηση σε Δ. ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1413 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:33:25 πμ »
Θυμάται κανείς πως μετατρέπεται η προϋπηρεσία από ώρες σε μήνες για την αίτηση σε Δ. ΙΕΚ;
δεν μετρανε ωρες αλλα εξαμηνα, δηλαδη και 15 ωρες να ειχες συνολο σε ενα εξαμηνο αυτοι θα σου μετρησουν ενα ολοκληρο εξαμηνο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 911
Σύνολο: 921

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.