*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688639 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5404 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 08:54:34 μμ »
Διάβασα με μεγάλη προσοχή το post σου... Έχω μια ένσταση...


Προσωπικά πιστεύω ότι τα ΙΕΚ θα πρέπει να είναι ένας χώρος που πρέπει να εργάζονται άτομα άριστα καταρτισμένα και ικανά να μεταλαμπαδεύσουν την επαγγελματική τους εμπειρία

Συμφωνώ απολύτως


Τα ΙΕΚ σαν στόχο πρέπει να έχουν την καταπολέμηση της ανεργίας των σπουδαστών και όχι των εκπαιδευτών.

Δηλάδή ο άνεργος σήμερα επαγγελματίας επί πολλά πολλά έτη, χάνει την ιδιότητά του αυτή (του έμπειρου επαγγελματία) και δεν μπορεί πλέον να τη μεταλαμπαδεύσει;


Προσωπικά όταν μείνω άνεργος θα ντρέπομαι να διδάξω στα ΙΕΚ...


Μεγάλη μπουκιά φαε, μεγάλη κουβέντα μη λες!...

Κατα τ άλλα συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω... Οι άνεργοι όμως στις μέρες μας, τις μέρες της κρίσης δηλαδή, δεν είναι όλοι ίδιοι... Υπάρχει απίστευτη εμπειρία και τεχνογνωσία που "κάθεται" ανεκμετάλευτη... πίστεψέ με...


 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5405 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 09:00:10 μμ »

Θα ήθελα και εγώ να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Ας μην είμαστε υπέρμετρα καχύποπτοι. Όποιος διαβάσει το blog θα καταλήξει στο συμπέρασμα μιας πλήρους αδιαφάνειας και ρουσφετολογίας γύρω από τα ιεκ. Σίγουρα υπάρχουν τέτοια περιστατικά αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι οι εξαιρέσεις σε ένα σύνολο συγκεχυμένων κανόνων. Πιστεύω πως ο κανόνας είναι η διαφάνεια. Επαναλαμβάνω ότι στη δική μου περίπτωση το ΙΕΚ διόρθωσε την αίτησή μου αυξάνοντας τα μόρια.

Αν καταλαβαίνω καλά επικρατεί η αντίληψη ότι όποιος δεν προηγείται στους πίνακες πρέπει να κάνει αίτηση κατά όλων των υπολοίπων ή κατά των μονίμων!!! χωρίς να σκεφτόμαστε ότι η ίδια η προκήρυξη τους έδωσε τη δυνατότητα να συμμετάσχουν. Αλήθεια για τους αναπληρωτές τι γνώμη επικρατεί; Ή για τους λοιπόυς συμβασιούχους, όπως είμαι και εγώ, που τώρα έχω δουλειά αλλά πριν τη λήξη του σχολικού έτους θα είμαι άνεργος, σε ποια κατηγορία θα πρέπει να καταταγώ;

Προσωπικά πιστεύω ότι τα ΙΕΚ θα πρέπει να είναι ένας χώρος που πρέπει να εργάζονται άτομα άριστα καταρτισμένα και ικανά να μεταλαμπαδεύσουν την επαγγελματική τους εμπειρία (αν θυμάστε η περσινή προκήρυξη ευνοούσε και τους ελεύθερους επαγγελματίες) και κυρίως εκπαιδευτικοί των τεχνικών ειδικοτήτων και όχι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί των βασικών ειδικοτήτων.

Τα ΙΕΚ σαν στόχο πρέπει να έχουν την καταπολέμηση της ανεργίας των σπουδαστών και όχι των εκπαιδευτών. Αν η Ευρώπη μάθαινε ότι προσλαμβάνονται άνεργοι για να καταρτίσουν ανέργους, φοβάμαι ότι θα έκοβε όλες τις επιδοτήσεις για τα ΙΕΚ. Προσωπικά όταν μείνω άνεργος θα ντρέπομαι να διδάξω στα ΙΕΚ...

Κάποιος συνάδελφος αρκετές σελίδες πίσω, μας προτρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε αίτηση στα ΙΕΚ αλλά να πλύνουμε τζάμια για να ζήσουμε. Προσωπικά διαφωνώ επειδή πιστεύω στο ιδεώδες της εκπαίδευσης, αρκεί εμείς οι ίδιοι να μη το υποβιβάζουμε σε ένα κομμάτι κρέας γύρω από το οποίο τσακωνόμαστε σαν πεινασμένοι κύνες.

Ελπίζω να μην κούρασα. Εύχομαι πραγματικά όλοι όσοι έχετε αδικηθεί, να δικαιωθείτε με τις ενστάσεις για το καλό όλων μας και κυρίως για το καλό αυτής της χώρας.
Συναδελφε...οταν ανεφερα για ανεργο εκπαιδευτικο εννοουσα εκπαιδευτικο με διδακτορικο-μεταπτυχικο-και αρκετη εμπειρια και ομωσ αυτος χανει την θεση του απο μονιμο.....και φυσικα δεν αφορουσε αναπληρωτες και συμβασιουχους

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5406 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 09:13:53 μμ »
Υπάρχει κάποιος περιορισμός στο σύνολο των ωρών που μπορούν να ανατεθούν σε έναν ήδη εργαζόμενο ή μπορεί να αναλάβει και τον μέγιστο αριθμό ωρών; Μπορείτε να με παραπέμψετε σε σχετικό ΦΕΚ;

Μπορώ να σε παραπέμψω στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, με βάση την οποία υποβάλαμε τις αιτήσεις μας:
"Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ανά εκπαιδευτή ενηλίκων ορίζονται οι είκοσι
(20) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν ο εκπαιδευτής ενηλίκων
έχει τη δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει την πλήρη απασχόληση στον
ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10)
διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως. Αυτές οι διδακτικές ώρες μπορεί, με απόφαση
της Γ.Γ.Δ.Β.Μ, να αυξάνονται στις περιπτώσεις εκείνες που υπάρχει με
τεκμηριωμένη εισήγηση της Διεύθυνσης του ΙΕΚ δυσκολία εξεύρεσης
εκπαιδευτή ενηλίκων".

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5407 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 09:32:29 μμ »
Μπορώ να σε παραπέμψω στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, με βάση την οποία υποβάλαμε τις αιτήσεις μας:
"Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ανά εκπαιδευτή ενηλίκων ορίζονται οι είκοσι
(20) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν ο εκπαιδευτής ενηλίκων
έχει τη δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει την πλήρη απασχόληση στον
ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10)
διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως. Αυτές οι διδακτικές ώρες μπορεί, με απόφαση
της Γ.Γ.Δ.Β.Μ, να αυξάνονται στις περιπτώσεις εκείνες που υπάρχει με
τεκμηριωμένη εισήγηση της Διεύθυνσης του ΙΕΚ δυσκολία εξεύρεσης
εκπαιδευτή ενηλίκων".

Σ'ευχαριστώ πολύ ioannis00!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5408 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 09:51:44 μμ »
'Όταν ο εκπαιδευτής ενηλίκων
έχει τη δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα...'


'Δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα' έχει κάποιος ο οποίος έχει μόνιμη θέση στο δημόσιο τομέα?
Κάποιος ο οποίος δουλεύει στο δημόσιο τομέα, αλλά είναι έκτοκτος, δηλαδή συμβασιούχος ορισμένου χρόνου, πχ μερικών μηνών, δεν θεωρείται ότι έχει τη 'δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα'?

Διορθώστε με σχετικά, ώστε να ξεκαθαριστεί αυτή η έννοια της 'δημοσιοϋπαλληλικής ιδιότητα', γιατί φαντάζομαι θα την έχουν και άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5409 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 09:58:22 μμ »
Επίσης, σχετικά με το μέγιστο των ωρών που ένας φυσιολογικός άνθρωπος μπορεί να αντέξει στην εκπαίδευση ενηλικών, ποιος είναι αυτός τελικά?  Ρωτάω ανεξάρτητα με την προκύρηξη.  Ας απαντήσουν, όσοι έχουν διδάξει αρκετές ώρες εβδομαδιαίες στο παρελθόν. 

Επίσης, γνωρίζω πως η εκπαιδευτική διαδικασία είναι κάτι διόλου εύκολο!  Πρέπει να το αγαπάς, είτε αυτό είναι το αντικείμενο, είτε το κοινό αυτό καθε αυτό, και να έχει βέβαια μεταδοτικότητα!  Το ότι κάποιος έχει 70 μόρια στην κατάταξη, δεν υποδηλώνει πως δύναται να λειτουργήσει σαν εκπαιδευτής ιεκ στην αίθουσα.

Η λίγη εμπειρία που έχω στο χώρο, με έχει διδάξει, πως αυτό το ταλέντο, τελικά λίγοι το έχουν...!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5410 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 12:45:43 πμ »
Διάβασα με μεγάλη προσοχή το post σου... Έχω μια ένσταση...

Συμφωνώ απολύτως

Δηλάδή ο άνεργος σήμερα επαγγελματίας επί πολλά πολλά έτη, χάνει την ιδιότητά του αυτή (του έμπειρου επαγγελματία) και δεν μπορεί πλέον να τη μεταλαμπαδεύσει;

Μεγάλη μπουκιά φαε, μεγάλη κουβέντα μη λες!...

Κατα τ άλλα συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω... Οι άνεργοι όμως στις μέρες μας, τις μέρες της κρίσης δηλαδή, δεν είναι όλοι ίδιοι... Υπάρχει απίστευτη εμπειρία και τεχνογνωσία που "κάθεται" ανεκμετάλευτη... πίστεψέ με...

Ναι η αλήθεια είναι ότι έχω τον άνεργο στο μυαλό μου ως κάποιον που αναμένει καιρό στην ανεργία χωρίς να έχει εργασιακή εμπειρία αλλά κυρίως διδακτική. Συμφωνώ απόλυτα πως ο "απολυμένος" και έμπειρος άνεργος ανήκει σε άλλη κατηγορία και πολύ ορθά μοριοδοτείται από το σύστημα.

Όσο για τη "μεγάλη κουβέντα" επιμένω, διευκρινίζοντας ότι δεν εννοώ πως δε θα διδάξω ως άνεργος, αλλά θα νιώθω άβολα αφού άνεργος εγώ θα διδάσκω ανέργους.

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5411 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 12:50:06 πμ »
Διάβασα με μεγάλη προσοχή το post σου... Έχω μια ένσταση...

Συμφωνώ απολύτως

Δηλάδή ο άνεργος σήμερα επαγγελματίας επί πολλά πολλά έτη, χάνει την ιδιότητά του αυτή (του έμπειρου επαγγελματία) και δεν μπορεί πλέον να τη μεταλαμπαδεύσει;

Μεγάλη μπουκιά φαε, μεγάλη κουβέντα μη λες!...

Κατα τ άλλα συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω... Οι άνεργοι όμως στις μέρες μας, τις μέρες της κρίσης δηλαδή, δεν είναι όλοι ίδιοι... Υπάρχει απίστευτη εμπειρία και τεχνογνωσία που "κάθεται" ανεκμετάλευτη... πίστεψέ με...




Mήπως όμως ένας άνεργος δεδομένου του απεριόριστου χρόνου του, έχει περισσότερο ζήλο και μεράκι συγκριτικά με τον 'βολεμένο' εκπαιδευτικό που κυνηγάει τα εξτρά του?

Μήπως ο  Β'  δεν τηρεί  τα αυστηρά χρονοδιαγράμματα αποστολής υλικού σημειώσεων στους σπουδαστές?
Δεν θα αναφερθώ σε απαρχαιωμένες μεθόδους διδασκαλίας. (Δες κρυφό σχολειό)
'Αλλά δεν βαριέσαι..να κοροιδέψουμε να πάρουμε κανένα φράγκο..'   ;)
Οπότε χωρίς να θέλω να φανώ απόλυτη, για ποιά μεταλαμπάδευση  ακριβώς μιλάμε?  >:(

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5412 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 01:26:36 πμ »
θα διδάξω ως άνεργος, αλλά θα νιώθω άβολα αφού άνεργος εγώ θα διδάσκω ανέργους.
Προφανώς δεν θεωρείς εργασία, την διδασκαλία σε ΙΕΚ. Ενας σπουδαστής συνήθως δεν θεωρείται άνεργος.

Συγγνώμη, αλλά λίγο μπερδεμένα τα πράγματα.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος puffpuff27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5413 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 03:03:53 πμ »

Θα ήθελα και εγώ να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Ας μην είμαστε υπέρμετρα καχύποπτοι. Όποιος διαβάσει το blog θα καταλήξει στο συμπέρασμα μιας πλήρους αδιαφάνειας και ρουσφετολογίας γύρω από τα ιεκ. Σίγουρα υπάρχουν τέτοια περιστατικά αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι οι εξαιρέσεις σε ένα σύνολο συγκεχυμένων κανόνων. Πιστεύω πως ο κανόνας είναι η διαφάνεια. Επαναλαμβάνω ότι στη δική μου περίπτωση το ΙΕΚ διόρθωσε την αίτησή μου αυξάνοντας τα μόρια.

Αν καταλαβαίνω καλά επικρατεί η αντίληψη ότι όποιος δεν προηγείται στους πίνακες πρέπει να κάνει αίτηση κατά όλων των υπολοίπων ή κατά των μονίμων!!! χωρίς να σκεφτόμαστε ότι η ίδια η προκήρυξη τους έδωσε τη δυνατότητα να συμμετάσχουν. Αλήθεια για τους αναπληρωτές τι γνώμη επικρατεί; Ή για τους λοιπόυς συμβασιούχους, όπως είμαι και εγώ, που τώρα έχω δουλειά αλλά πριν τη λήξη του σχολικού έτους θα είμαι άνεργος, σε ποια κατηγορία θα πρέπει να καταταγώ;

Προσωπικά πιστεύω ότι τα ΙΕΚ θα πρέπει να είναι ένας χώρος που πρέπει να εργάζονται άτομα άριστα καταρτισμένα και ικανά να μεταλαμπαδεύσουν την επαγγελματική τους εμπειρία (αν θυμάστε η περσινή προκήρυξη ευνοούσε και τους ελεύθερους επαγγελματίες) και κυρίως εκπαιδευτικοί των τεχνικών ειδικοτήτων και όχι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί των βασικών ειδικοτήτων.

Τα ΙΕΚ σαν στόχο πρέπει να έχουν την καταπολέμηση της ανεργίας των σπουδαστών και όχι των εκπαιδευτών. Αν η Ευρώπη μάθαινε ότι προσλαμβάνονται άνεργοι για να καταρτίσουν ανέργους, φοβάμαι ότι θα έκοβε όλες τις επιδοτήσεις για τα ΙΕΚ. Προσωπικά όταν μείνω άνεργος θα ντρέπομαι να διδάξω στα ΙΕΚ...

Κάποιος συνάδελφος αρκετές σελίδες πίσω, μας προτρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε αίτηση στα ΙΕΚ αλλά να πλύνουμε τζάμια για να ζήσουμε. Προσωπικά διαφωνώ επειδή πιστεύω στο ιδεώδες της εκπαίδευσης, αρκεί εμείς οι ίδιοι να μη το υποβιβάζουμε σε ένα κομμάτι κρέας γύρω από το οποίο τσακωνόμαστε σαν πεινασμένοι κύνες.

Ελπίζω να μην κούρασα. Εύχομαι πραγματικά όλοι όσοι έχετε αδικηθεί, να δικαιωθείτε με τις ενστάσεις για το καλό όλων μας και κυρίως για το καλό αυτής της χώρας.

Αρχικά να τονίσω ότι σπουδαστής και άνεργος δεν πάνε μαζί (δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ όσο σπουδάζεις).

Το "Προσωπικά όταν μείνω άνεργος θα ντρέπομαι να διδάξω στα ΙΕΚ" είναι ασχολίαστο... Μάλλον δεν έχεις βρεθεί ποτέ σ'αυτή τη θέση αλλιώς και τζάμια θα καθάριζες γιατί το ιδεώδες της εκπαίδευσης χέστηκε αν αύριο τα παιδιά σου θα πεινάνε.

Τα ΙΕΚ έχουν ως στόχο την επαγγελματική κατάρτιση. Οι περισσότερες ονομασίες ειδικοτήτων ξεκινούν με τη λέξη "ΤΕΧΝΙΚΟΣ" ή "ΤΕΧΝΙΤΗΣ".
Ξέρω καθηγητές εμπειροτέχνες και αποφοιτους ΙΕΚ που ήταν πολλά επίπεδα παραπάνω από συναδέλφους τους με μεταπτυχιακά . Εννοείται ότι είμαι υπέρ στο ότι τα ΙΕΚ θα πρέπει να είναι ένας χώρος που πρέπει να εργάζονται άτομα άριστα καταρτισμένα και ικανά να μεταλαμπαδεύσουν την επαγγελματική τους εμπειρία, αλλά έχω δει πάρα πολλές φορές άριστα καταρτισμένους καθηγητές και ειδικά στα εργαστηριακά μαθήματα, να κάνουν τις γλάστρες.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1579
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5414 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 09:33:48 πμ »
Ναι η αλήθεια είναι ότι έχω τον άνεργο στο μυαλό μου ως κάποιον που αναμένει καιρό στην ανεργία χωρίς να έχει εργασιακή εμπειρία αλλά κυρίως διδακτική. Συμφωνώ απόλυτα πως ο "απολυμένος" και έμπειρος άνεργος ανήκει σε άλλη κατηγορία και πολύ ορθά μοριοδοτείται από το σύστημα.

Όσο για τη "μεγάλη κουβέντα" επιμένω, διευκρινίζοντας ότι δεν εννοώ πως δε θα διδάξω ως άνεργος, αλλά θα νιώθω άβολα αφού άνεργος εγώ θα διδάσκω ανέργους.
Σε προηγουμενη αναφορα σου μιλησες για την προκυρηξη για τα ιεκ..το οτι μια προκυρηξη αναφερει κατι δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο...προκειτε για μια προκυρηξη χρονων και στην καινουργια το μονο που κανουν αλλαζουν τις ημερομηνιες..Να σου θυμισω στη προκυρηξη για ΣΔΕ και ΚΔΒΜ οι μονιμοι βρισκοντε πισω απο τους αλλους..Εκανα σε πρηγουμενη αναφορα μου μια ενσταση για τους μονιμους και πιστεψε με δεν εχω με αυτους..αλλα δεν μπορει εδω στην περιοχη μου..κοιταζοντας τον πινακα να βλεπω καποιους ωρομισθιους πισω στον πινακα και μην φανταστεις για πολλα μορια..ενα με δυο μορια διαφορα απο τον μονιμο..Δηλαδη τον ωρομισθιο των 52 μοριων το θεωρεις ανικανο να διδαξει... και τον μονιμο των 53 μοριων τον θεωρεις ικανο....Παρακολουθωντας ορισμενα πραγματα αρκετοι ωρομισθιοι εκαναν πολλα χιλιομετρα για να παρουν αυτα τα μορια..Εγω πχ εχω κανει ακομη και 160 χιλ την ημερα για να παρω καποια μορια...ενω οι μονιμοι κυνηγουσαν τα τοπικα..Τελειωνοντας θα σου πω οτι στην περιοχη μου..αρκετη ωρομισθιοι ειναι με μορια αυτα που ανεφερα....κι ομωσ μπορει να μεινουν απεξω...   

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5415 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 09:51:15 πμ »
Η προκήρυξη δεν βολεύει τους μόνιμους. Το μόνο που τους δίνει είναι 5 μόρια διδακτική στη Β/θμια. Τους στερεί ουσιαστικά 10 μόρια εργασιακή στην άτυπη εκπαίδευση (φροντιστήρια), επιμόρφωση στην εκπ.ενηλ. 2 μόρια, διδακτική εμπειρία στη μη τυπική μάθηση 9 μόρια. Δύσκολο να τα έχει αυτά ένας μόνιμος και πολύ πιο εύκολο ένας εκπαιδευτικός που ασχολείται με ιδιωτικό τομέα και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Η προκήρυξη ήταν πολύ καλή για τους εκπαιδευτικούς του ιδιωτικού τομέα με προσόντα, οι οποίοι έχουμε όλους τους μόνιμους από κάτω μας στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5416 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 10:04:24 πμ »
Η προκήρυξη δεν βολεύει τους μόνιμους. Το μόνο που τους δίνει είναι 5 μόρια διδακτική στη Β/θμια. Τους στερεί ουσιαστικά 10 μόρια εργασιακή στην άτυπη εκπαίδευση (φροντιστήρια), επιμόρφωση στην εκπ.ενηλ. 2 μόρια, διδακτική εμπειρία στη μη τυπική μάθηση 9 μόρια. Δύσκολο να τα έχει αυτά ένας μόνιμος και πολύ πιο εύκολο ένας εκπαιδευτικός που ασχολείται με ιδιωτικό τομέα και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Η προκήρυξη ήταν πολύ καλή για τους εκπαιδευτικούς του ιδιωτικού τομέα με προσόντα, οι οποίοι έχουμε όλους τους μόνιμους από κάτω μας στους πίνακες.

Αει γεια σου! Αυτό λέω κι εγώ! Πώς τώρα γίνεται κατά 90% να είναι πρώτοι μόνιμοι ...γι αυτό λέω τους μέτρησαν προυπηρεσίες που δε προσμετρώνται κανονικά! Δε βγαίνουν τα νούμερα!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5417 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 10:06:40 πμ »
Η προκήρυξη δεν βολεύει τους μόνιμους. Το μόνο που τους δίνει είναι 5 μόρια διδακτική στη Β/θμια. Τους στερεί ουσιαστικά 10 μόρια εργασιακή στην άτυπη εκπαίδευση (φροντιστήρια), επιμόρφωση στην εκπ.ενηλ. 2 μόρια, διδακτική εμπειρία στη μη τυπική μάθηση 9 μόρια. Δύσκολο να τα έχει αυτά ένας μόνιμος και πολύ πιο εύκολο ένας εκπαιδευτικός που ασχολείται με ιδιωτικό τομέα και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Η προκήρυξη ήταν πολύ καλή για τους εκπαιδευτικούς του ιδιωτικού τομέα με προσόντα, οι οποίοι έχουμε όλους τους μόνιμους από κάτω μας στους πίνακες.

Συμφωνώ... Με αυτή την προκήρυξη φέτος εγώ είδα πολλούς μόνιμους εκπαιδευτικούς να βυθίζονται και πολλούς μόνιμους σε άλλους τομείς να πιάνουν πρώτες θέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2014, 10:11:05 πμ από rainbowman »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 917
Σύνολο: 919

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.