*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688628 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7840 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 09:10:53 μμ »
για δείτε εδώ, πρεπει να ειναι τα νέα δικαιολογητικά
http://iek-patras.ach.sch.gr/?p=2573

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:20 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7841 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 09:46:20 μμ »
Καλησπέρα παιδιά
μόλις πήρα στα χέρια μου την υπεύθυνη δήλωση από το ΙΕΚ η οποια λέει:
-" δεν είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στη φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΕΛΠ ΠΟΛ. 1003/31-12-2014"
- "Απασχολούμαι περιστασιακά ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή υπηρεσιών ως εκπαιδευτής, δραστηριότητα που θα ασκήσω στα πλαίσια του ..............  εξαμήνου των ΔΙΕΚ
-"τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 10.000 ευρώ και ειχα πλήρη ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια απασχόλησης μου στα ΔΙΕΚ. Σε περίπτωση ανεργίας ή μερικής απασχόλησης, δεν ισχύει η πλήρης ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια της απασχόλησης στα ΔΙΕΚ".
οπότε νομίζω ότι δεν έχουμε πρόβλημα :)   

για δείτε εδώ, πρεπει να ειναι τα νέα δικαιολογητικά
http://iek-patras.ach.sch.gr/?p=2573

Πράγματι , ό,τι Επακριβώς καταγράφει στην ανάρτησή της η Συνάδελφος gianna9 , περί την  Επίμαχη και … μα επιτέλους Νέα Υπεύθυνη Δήλωση  (στην οποία τα .. πάμπλουτα εισοδήματα Ορίου 5.000 ερβρουδακίων Μικτών , ανεβαίνουν στη Νομιμοποίηση των 10.000 .. τα οποία μάλλον Ελάχιστοι έλαβαν…)

Επιβεβαιώνεται από το παραπάνω Λιγκ του Δ.Ι.Ε.Κ. Πάτρας , από πλευράς της πάντα εγκυρης Πηγής alfa_vita.

Μάλιστα , σ’ αυτό το λιγκ , υπάρχουν Όλα τα έγγραφα – δηλώσεις που Ζητώνται ανά  Ειδικότερη «κατηγορία» Εκπαιδευτών…

κατηγορία εκπαιδευτή:
•Εκπαιδευτές οι οποίοι πληρώνονται με Τιμολόγιο Λήψης Υπηρεσιών   Α) Δημόσιοι υπάλληλοι   Β) Πλήρως ασφαλισμένοι σε άλλον εργοδότη ή άλλο φορέα
•Εκπαιδευτές οι οποίοι πληρώνονται με ΙΚΑ
•Εκπαιδευτές  οι οποίοι πληρώνονται με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών
Και προσθέτει ότι «εκπαιδευτής ο οποίος μετέχει σε οποιαδήποτε είδους εταιρεία είναι υποχρεωμένος να εκδώσει ΤΠΥ στο προσωπικό του ΑΦΜ με ΚΑΔ ‘Υπηρεσίες Εκπαίδευσης’».

Οπότε Ενδιαφέρει ΟΛΟΥΣ Μας

Και από Μένα , Πολλά Ευχαριστώ Συνάδελφοι…

ΥΓΟΥ’ :

Η επιτέλους προσαρμογή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ , στα από …χρόνια Νομικά Θέσμια , βγάζει από μένα και πολλούς άλλους Συναδέλφους , Ικανούς εκτιμώ στις ειδικότητές μας και με Ψηλές Μοριοδοτήσεις με Ακαδημαϊκή Γνώση , Εργασιακή Εμπειρία συν να βλογήσω τα γένια μας  Ωραία Χαρά και Ευθύνη και Μεταδοτικότητα στα Τμήματά μας…
.. Που μας Πρόσφεραν τα Δ.Ι.Ε.Κ. ώρες και τις … αρνούμαστε … ώστε , βγάζοντας κομπιουτεράκια , να ΜΗΝ ξεπεράσουμε τα 5 χιλιάρικα Μικτά

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2015, 10:25:12 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7842 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 11:16:22 μμ »
οπότε δε θα αναγκαστώ να ανοίξω μπλοκάκι, αφού το όριο από ελευθέρια ανέβηκε στα 10.000 ευρώ... ελπίζω να το τηρήσουν δηλαδή κ να μην ισχύσει τίποτα διαφορετικό αναδρομικά

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7843 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:07:51 πμ »
οπότε δε θα αναγκαστώ να ανοίξω μπλοκάκι, αφού το όριο από ελευθέρια ανέβηκε στα 10.000 ευρώ... ελπίζω να το τηρήσουν δηλαδή κ να μην ισχύσει τίποτα διαφορετικό αναδρομικά


.. Εφόσον ΔΕΝ μπαίνουμε πλέον σε ...πάλη "νομιμότητας"...

(Ότι πρότεινα δηλαδή έως χτες και Αναγνώρισαν Εμπειρότατοι Συνάδελφοι ως Διαφυγή...  Δηλαδής στις υπεύθυνες δηλώσεις που ΘΑ μας ζητούσαν να υπογράψουμε "δεν πέρασα τις 5.000" εβρά...   

..Να γράφαμε "υπόκειμαι στις διατάξεις των ...κλπκλπ... Νόμων....)

Εφόσον , μετά από 2- 3 χρόνια αναγνώρισε το Νόμιμο...και Ηθικόν (θά' λεγα στην περίστασή μας) το ΙΝΕΔΙΒΙΜ...

Πια , Αποδεδειγμένα , η φετινή Υπεύθυνη Δήλωση Ζητάει ΕΩΣ 10 χιλιαρούδες (ΩΩΩΩ ΤΙ "ΠΛΟΥΤΟΣ" !!!...)  ΜΙΚΤΑ Για πέρσι    ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΑΣ!...

Εφόσον , χαίρω πολύ... μπήκε στο νόμιμο χορό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ , Αναλόγως ας Χορέψει και να μας Ασφαλίζει και ΟΟΟΟΤΑΑΑΝΝΝ Μας Πληρώσει...

Σημαίνει ότι Μέχρι 10.0000 Μικτά , πάντα λέμε , ΔΕΝ χρειάζεται να  χορεύουμε μεις στα κάρβουνα...


...........................

Πάντως με έναν Ντιπ πρόχειρο (μετά κομπιουτερακίου..) υπολογισμό , πού' βγλα ο Άσχετος στα Μαθηματικά...

Τουλάχιστο οι Μεταπτυχιακοί , Πολύ Περισσότερο οι Διδακτορικοί (ΔΕΝ ' είμαι Διδακτορικός..)

ΔΕΝ επιτρέπεται να πιάσουμε το Όριο των 20 ωρών τη βδομάδα στο τρέχον και το επόμενο Εξάμηνο...

..Βρε ΔΕΝ πα να μας τις Δίνουν τις ώρες ... βρε ΔΕΝ πα' νά' χουμε ανάγκη Ζωής!!!...


Μόνον με τη συμπλήρωση 20ώρων ... Χωρίς να βάλουμε "εισηγήσεις" - "επιτηρήσεις" στις Εξεταστικές ...

Περνάμε οι Μεταπτυχιακοί ....παραπάνω από "οριακά" το ΔΕΚΑΧίλιαρο   ..και οι Διδακτορικοί θα εμφανίζονται ...πάμπλουτοι με .. άνω των 12 χιλιάρικων (Μικτών , πάντα)..


Τεσπά , αφήνοντάς το στην Κρίση (διαφορετική) καθενός μας ... μα Κυρίως Όσων Προσοντούχων (πού' λεγε και ο ΥΠΕΡΟΧΟΣ Πατέρας μου..) Συναδέλφων , που μας Ξέρασε ο ΑΘΛΙΟΣ Ιδιωτικός Τομέας & Υπάρχουμε Ωραία στη Διδασκαλία ΝΕΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ  στις
Δομές του ΙΝΕΔΙΒΙΜ...  Τα Γενικότερα... Ειδικότερα...



....


...Μια multiσημασία  έχει ότι ο κυρ ΙΝΕΔΙΒΙΜης ...  επιτέλους ΔΕΝ μας ασφυκτιά στο 5χίλιαρι (ΜΙΚΤΟ)


..Ανέφερα παραπάνω το ΓΙΑΤΙ!... 

Τα κομπιουτεράκια μας .. Όλοι μας λοιπόν!...

Τα καλύτερα στους Πάντες - Άπασες Ελπίζω & Εύχομαι!...

Θ.



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:20 »

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7844 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 08:52:48 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
Θα ήθελα να γίνω μέλος του συλλόγου εκπαιδευτικων δημοσιων ιεκ. Υπάρχουν δύο. Ποιον προτίνετε εσείς οι παλιοί;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7845 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:50:27 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
Θα ήθελα να γίνω μέλος του συλλόγου εκπαιδευτικων δημοσιων ιεκ. Υπάρχουν δύο. Ποιον προτίνετε εσείς οι παλιοί;
Ευχαριστώ

2  Σύλλογοι;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7846 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:47:37 πμ »
Νομίζω ναι
Το σε διεκ και το εδιεκ

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7847 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 11:54:31 πμ »
Πήρα χτες νέα υπεύθυνη δήλωση για να συμπληρώσω στο ΙΕΚ Νεάπολης, στην οποία αναφέρεται ότι "δεν έβγαλα περισσότερα από 10.000 ευρώ την περασμένη χρονιά". Πιστεύω ότι σιγά - σιγά θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα ΙΕΚ. Άντε να δούμε...

Για πληρωμή να υποθέσω δεν έχουμε κάτι νεότερο, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7848 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:16:35 μμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους δούλεψαν πέρυσι στα ΙΕΚ απο Φεβρουάριο 2015 μεχρι Ιουνιο με ασφαλεια ΙΚΑ: Έχουν περαστει τα ενσημα σας;

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7849 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 01:46:17 μμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους δούλεψαν πέρυσι στα ΙΕΚ απο Φεβρουάριο 2015 μεχρι Ιουνιο με ασφαλεια ΙΚΑ: Έχουν περαστει τα ενσημα σας;

Έως πρότινος που κοίταξα στο σύστημα "ΑΤΛΑΣ" .. "Αριάδνη".. Πώς τεσπά αρχαιοπρεπώς το λεν το "ασφαλιστικό μητρώο" ΔΕΝ!...

Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ , από τον Ιούλιο , Μας δίνει βεβαιώσεις Ενσήμων , για χρήση ΟΑΕΔ , Αλλά..

Τα ένσημα κατά βάση μπαίνουν και φαίνονται , όταν Γίνονται οι Εκάστοτε αποπληρωμές μας , διότι αντίστοιχα Τόοοοοοοοοοτεεεε  καταβάλλονται και οι κρατήσεις μας στο ΙΚΑ.

Έως τότε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι της ατάκας "..Κι ο ΙΚΑς;;.. Ποιος Είν' αυτός ο ΙΚΑς;;;;..." (πηγή: παλιός ασπρόμαυρος Χατζηχρήστος)

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7850 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 05:50:00 μμ »
Καλησπέρα παιδιά
μόλις πήρα στα χέρια μου την υπεύθυνη δήλωση από το ΙΕΚ η οποια λέει:
-" δεν είμαι επιτηδευματίας και δεν υποχρεούμαι στη φορολογική απεικόνιση των συναλλαγών μου σύμφωνα με τις διατάξεις του ΕΛΠ ΠΟΛ. 1003/31-12-2014"
- "Απασχολούμαι περιστασιακά ως παρεπόμενη απασχόληση και όχι κατά σύστημα με την παροχή υπηρεσιών ως εκπαιδευτής, δραστηριότητα που θα ασκήσω στα πλαίσια του ..............  εξαμήνου των ΔΙΕΚ
-"τα ετήσια ακαθάριστα εισοδήματα μου από παροχή υπηρεσιών και από πώληση προϊόντων κατά το προηγούμενο έτος δεν υπερέβησαν τα 10.000 ευρώ και ειχα πλήρη ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια απασχόλησης μου στα ΔΙΕΚ. Σε περίπτωση ανεργίας ή μερικής απασχόλησης, δεν ισχύει η πλήρης ασφάλιση 25 ημερών κατά τη διάρκεια της απασχόλησης στα ΔΙΕΚ".
οπότε νομίζω ότι δεν έχουμε πρόβλημα :)   

τώρα που διάβασα πιο προσεκτικά την ανωτέρω ανάρτηση... ποιος έχει πλήρη ασφάλιση 25 ημερών από ΔΙΕΚ; Εγώ πάντως πέρσι δεν είχα... Θα μας δημιουργήσει άραγε πρόβλημα αυτό τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7851 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 05:55:29 μμ »
Λέει αν είχες πληρη ασφάλιση κατα τη διάρκεια απασχόλησης σου στα διεκ... οχι αν ειχες πλήρη ασφάλιση από τα διεκ... θα μπορούσε δηλ να έχεις πλήρη ασφάλιση από άλλη εργασία ή και αθροιστικά με την εργασία στα διεκ

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7852 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 08:51:51 μμ »
Φέτος απασχολούμαι μόνο στα ΙΕΚ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:Με συμφέρει να δηλωσω τον αριθμό μητρώου ΤΣΑΥ μου στα ΙΕΚ. Θα είναι περισσότερες ή λιγότερες οι κρατήσεις από ΙΚΑ ή από ΤΣΑΥ;

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7853 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:07:59 μμ »
Eνα  ΕΜΑΙΛ που μου ηρθε μολις τωρα απο τα ΙΕΚ   

""....Δυστυχώς, για ακόμη μια φορά, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας έκανε την εξής «χριστουγεννιάτικη έκπληξη» :
Μόλις μας έστειλε νέα Δήλωση Ατομικών Στοιχείων και νέες Υπεύθυνες Δηλώσεις, τις οποίες θα πρέπει να συμπληρώσετε εκ νέου.
Σας κοινοποιούμε τα νέα αυτά στοιχεία προτρέποντας σας, να τα συμπληρώσετε και να μας τα προσκομίσετε."""

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 921
Σύνολο: 926

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.