*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη  (Αναγνώστηκε 22281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 09:29:02 πμ »
Απλά είναι τρομερά ενθαρρυντικό να βλέπει κανείς ανθρώπους να είναι έτοιμοι να αναστοχαστούν στις πρακτικές τους και να προσπαθούν γίνονται καλύτεροι. :) :) :)

Απλά έχω μια γενική (αν και καθυστερημένη μερικές φορές) δυσπεψία στις φόλες..  :-* :) ;) :D ;D

Άσε που είνα κι αυτή η αυτοεκπληρούμενη προφητεία που πάντα παραμονεύει πίσω από τους σταθμισμένους ελέγχους.

Αναμφίβολα. Αλλά αυτό που με ενθουσιάζει σε τέτοιου είδους πράγματα δεν είναι τοσό το να "βλέπεις" μπροστά σου αυτό που ψυλλιαζόσουν, αλλά μια χαλαρή έρευνα που μπορεί να αποκαλύψει διαμάντια γνώσης εκεί (και απο εκεί) που δεν το περιμένεις... ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:39 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 09:55:54 πμ »
Είναι γεγονός! Αυτό που με ξετρελαίνει είναι βλέπω πράγματα που τα "μαθαίνεις" με επιστημονικές ορολογίες να μεταφράζονται σε καθημερινή πρακτική χωρίς παρωπίδες. Για παράδειγμα αυτό που λες και τη χαλαρή έρευνα και την "αδαμαντορυξία" ( ::) ::)) θα μπορούσε να είναι μέρος μιας έρευνας δράσης (τρελαμένο trend στα παιδαγωγικά την τελευταία δεκαετία).

Στην υγειά της "δυσπεψίας" λοιπόν και των "δυσπεπτικών" ( ::) ::) ::) μα τι λέω σήμερα έχω ξεφύγει τελείως  :P :P :P) εκπαιδευτικών που βλέπουν λίγο πιο πέρα από τη μύτη τους. Και που είστε, να τα λέμε γενικώς γιατί μας βλέπω να καταφέρνουμε θαύματα παρακινώντας η μια την άλλη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 11:42:15 πμ »
           Κορίτσια να είστε καλα :) Με τόση ανάπτυξη απο όλες σας, είναι σαν να έχω διαβάσει ήδη ένα βιβλίο......

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 12:30:31 μμ »
πραγματικα μπραβο σας με εχετε εντυπωσιασει
και θα κανω save  τα οσα εχετε γραψει και θα παρω και τα βιβλια
μπραβο σε ολες σας !!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:39 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 10:29:28 μμ »
Kellykou είσαι υπερθεά.
+++++++++ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Βρέ παιδιά,τo τεστ με το ανθρωπάκι (Goodenough) το χρησιμοποιούσε (τρομάρα τους) ο "πολυ καλός-πολύ ακριβός-πολύ καταρτισμένος" παιδικός σταθμός που δούλευα τα δυό πρώτα χρόνια πριν διοριστώ αλλά αν σας πώ τη χρήση του, ίσως να μη σας αρέσει... :-[ Με βάση το ανθρωπάκι φτιάχναμε μία καρτέλα και "βαθμολογούσαμε" πόσα από τα μέλη (χερια πόδια λαιμό αυτιά) και πόσες λεπτομέρειες κτλ έχει χρησιμοποιήσει το παιδί στην απεικόνιση, και με κάποιο τρόπο έβγαινε ένας αριθμός-αποτέλεσμα που έδειχνε το πόσο είχε προχωρήσει το παιδί σε σχέση με την ηλικία του στο ιχνογράφημα.. Π.χ. λέγαμε: Έχει χέρια; 1 βαθμό. Τα χέρια έχουν παλάμες και δάχτυλα; 1 βαθμό ακόμα. Τα άκρα έχουν αρθρώσεις; Άλλον ένα βαθμό. Τα μάτια έχουν φρύδια και ματοτσίνορα; Άλλον ένα βαθμό. Και μετά λέγαμε "ααααα....αυτός στην κλίμακα goodenough αυτός έχει σκοράρει π.χ. 14 που είναι ένα συνηθισμένο σκορ για παιδιά 5 ετών/που είναι εξαιρετικό σκόρ για παιδί 3 ετών, τσ,τσ,τσ, δες το σκασμένο ανάπτυξη, να δεις που αυτός ή Ελύτης θα βγεί ή μηχανολόγος μηχανικός"... :P

Τώρα τα διαβάζω αυτά και μου έχει πέσει το σαγόνι διότι
α)πίστευα ότι αυτό που κάναμε 2 χρόνια εκεί ήταν όντως αυτή η χρήση του, τόσο πολύ είχα πειστεί από την ζέση με την οποία το υποστήριζαν η διευθύντρια και οι συνάδελφοι
β)σκέφτομαι ότι αν όντως δεν είναι αυτή η χρήση του, τότε χάθηκαν τόσο καλά δεδομένα που θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε ως εκπαιδευτικοί και εμείς καθόμασταν και βάζαμε βαθμούς σε καρτέλες άνετοι μέσα στην άγνοιά μας
γ)θα αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που μετά από τόσα χρόνια στο πανεπιστήμιο δεν έκατσα να ψάξω τί στο καλό είναι αυτό που με έβαλαν να κάνω και πήγα σαν το πρόβατο και έκανα ότι μου έλεγαν (που μεταξύ μας και να ήθελα, ήταν τέτοιο S.S. η διευθύντρια, θεωρούσε τον εαυτό της αυθεντία και δεν έπαιρνε από λόγια, οπότε το καλύτερο που θα μπορούσα να αποκομίσω από μία διαφωνία θα ήταν να της μπώ στο μάτι και να με έχει στην τρεχάλα όλο το χρόνο  :-\)..

Πείτε μου βρε κορίτσια εσείς που τα έχετε διαβάσει, όντως το χρησιμοποιούσαμε τοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο λάθος; Να ξέρω να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο με λόγο ή όχι  ;D ;D ;D Και όλα αυτά τα τεστ, πού τα διαβάσατε και τα βρήκατε? Εμάς στο πανεπιστήμιο δεν μας έλεγαν τέτοια πράγματα...αλλά σίγουρα θα ξεκινήσω να ψάχνω μετά τα καταπληκτικά σας post... ;)




EΛΕΟΣ με αυτα που ακουω απο επιστημονες ανθρωπους (δε μιλω για εσενα συναδελφισσα αλλα για τη διευθυντρια σου  >:( >:( >:( >:()
Μετετρεψε ενα προβολικο τεστ που ψυχομετρικα μετριεται εξαγοντας ποιοτικα δεδομενα (qualitative) σε ποσοτικη μετρηση (quantitative)
Eδω η επιστημη της Θεωριας της Εκπαιδευτικης Ερευνας σηκωνει τα χερια ψηλα. :-\ :-\ :-\
Πως βρε θηρια καταφερατε να μετρησετε με ενα προβολικο τεστ που καθοριζει ψυχολογικες παραμετρους το επιπεδο αναπτυξης του παιδιου και μαλιστα βγαλατε συμπερασματα για τις μελλοντικες του επιδοσεις και για τις επαγγελματικες του κλισεις?
Εχω μεινει αναυδη!!!!!
Εχω την εντυπωση οτι η συγκεκριμενη κυρια δεν εχει τις βασικες γνωσεις αναπτυξιακης ή εξελικτικης  ψυχολογιας και μαλιστα διαστρεβλωνει ψυχομετρικα εργαλεια που εχουν σταθμιστει με διαφορετικη λογικη για διαφορετικους λογους και μετρανε διαφορετικα πραγματα.
Αμαν πια με τους ασχετους που το παιζουν ειδημονες επι παντου επιστητου.
Ευτυχως που δεν σας πηρε χαμπαρι κανενας γονιος ενημερωμενος να σας τραβηξει μια ωραιοτατη καταγγελια και να τρεχετε και να μη φτανετε.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 10:33:14 μμ »
Γιατί η διευθύντρια της να έχει σχέση με εκπαίδευση-ψυχολογία κτλ;;; Κατα πάσα πιθανότητα ΔΕΝ έχει..Είναι πάαααρα πολύ συχνό το φαινόμενο ο κάθε άσχετος να το παίζει επιστήμονας στις πλάτες των παιδιών και των γονιών τους...

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 08:14:30 πμ »
Γιατί η διευθύντρια της να έχει σχέση με εκπαίδευση-ψυχολογία κτλ;;; Κατα πάσα πιθανότητα ΔΕΝ έχει..Είναι πάαααρα πολύ συχνό το φαινόμενο ο κάθε άσχετος να το παίζει επιστήμονας στις πλάτες των παιδιών και των γονιών τους...

αν και ισως διακινδυνεύω κάποιος πατριώτης να καταλάβει για το άτομο για το οποίο μιλάω, η συγκεκριμένη κυρία ήταν ευτυχώες ή δυστυχώς παλιά νηπιαγωγός, με μετεκπαίδευση στο εξωτερικό, και με πολύ κοντινό της πρόσωπο με πτυχιάρες και καλά στην ψυχολογία. Γι' αυτο και οι συνάδελφοι είχαμε ψαρώσει και είχαμε πει "οκ, για να το λένε αυτοί οι δύο προφανώς έτσι θα είναι". Τώρα, πώς και γιατί ο "προφέσσορας" δεν είπε τίποτα στη Διευθύντρια για το λάθος που κάνει....Τρέμω να πιστέψω ότι και ο ίδιος (που έχει αναλάβει παιδιά από 5 έως 18 με εκπαιδευτικές ανάγκες εδώ και χρόνια) ίσως να μην ξέρει πώς να χειριστεί τα συγκεκριμένα test. Γι' αυτό και έμεινα με το στόμα ανοικτό.. ??? Αλλά εν πάσει περιπτώσει...Αρκετά με τους χαμένους στον κόσμο τους. Χαίρομαι που δεν μας πήρε κανείς είδηση (και δεν μας πήρε με τις ντομάτες). Ας επανέλθουμε στο θέμα, γιατί (πάλι) σας έβγαλα off topic... ;D ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 12:44:47 πμ »
Έχω μείνει άναυδη με όσα διάβασα! Όλα αυτά από τις ζωγραφιές! Απίστευτο. :o

... Έχω χιλιάδες ερωτήσεις που θέλω να κάνω. Πχ: Το δικό μου το παιδάκι είναι 4 (αρχές Αυγούστου) και η ζωγραφική του είναι επιπέδου ...μουντζούρας (δεν ξέρω αν αποτελεί δικαιολογία αλλά και εγώ και ο σύζυγος είμαστε στουρνάρια στη ζωγραφική :-[). Είναι ανησυχητικό;

Επίσης, σε συζήτηση που είχα πρόσφατα με τη δασκάλα του μου είπε ότι είναι πανέξυπνος, κοινωνικότατος κλπ θετικά, αλλά βαριέται τρομερά, όταν πρόκειται να κάνουν βιβλίο, με αποτέλεσμα, να ζωγραφίζει πχ το εσωτερικό ενός μήλου και ταυτόχρονα να χαζεύει τι κάνει το διπλανό παιδάκι, βγαίνοντας φυσικά εντελώς έξω από το περίγραμμα. Μάλιστα μου είπε ότι μπορω να τον βοηθήσω και εγώ στο σπίτι, βάζοντάς τον να ζωγραφίζει εντός περιγράμματος. Μου είπε ότι, αυτή τουλάχιστον τη στιγμή, δε συντρέχει λόγος ανησυχίας, αλλά πρέπει οπωσδήποτε μέχρι του χρόνου που θα πάει νηπιαγωγείο να έχει στρώσει τον... αυτό του κάτω και να συγκεντρώνεται. Μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω εγώ;

Και αυτά τα προβολικά τεστ που λέτε, μπορώ να τα κάνω και να τα αξιολογήσω εγώ ως γονιός;

Τις άλλες ερωτήσεις θα τις κάνω αύριο με καθαρό μυαλό και, επειδή πιστεύω ότι θα σας πρήξω :-[,  ελπίζω κάποια συνάδελφος να έχει την ευγενή καλοσύνη να με... ανεχτεί και να μου απαντήσει. ;D

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 06:52:41 μμ »
Α, και κάτι άλλο. Και στο δικό μας το σχολείο σκοπεύουν, απ' ό,τι μου είπαν, τελειώνοντας το νηπιαγωγείο να ξέρουν να γράφουν.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 07:04:25 μμ »
καρχαρία το παιδάκι σου είναι μικρό και μόλις ξεκίνησε το νηπιαγωγείο.είναι φυσιολογικό λοιπόν οι ζωγραφιές του να είναι σαν μουτζούρες για εμάς τους μεγάλους.στο νηπιαγωγείο θα έρθεί σε επαφή με τόσα πολλά ερεθίσματα που το σχέδιό του θα εξελιχθεί με τον καιρό,γι'αυτό μην ανησυχείς και μην τρελαίνεσαι να του κάνεις τεστ ;D
τα τεστ πρέπει να γίνονται από τους ειδικούς και από κανέναν άλλον και μόνο όταν συντρέχουν ειδικοί λόγοι
αν ένα παιδί δεν βάζει π.χ.μάτια σε ένα πρόσωπο,τότε αρκεί πολύ απλά να το ρωτήσουμε πώς και δεν έχει μάτια αυτό το ανθρωπάκι και να ακούσουμε τη γνώμη του.θα καταγράψουμε αυτό που μας λέει και θα το επαναλάβουμε σε κάθε του ζωγραφιά.παράλληλα θα δείξουμε στην ομάδα τις ζωγραφιές όλων των παιδιών για να πάρει ιδέες ,θα δουλέψουμε το θέμα το σώμα μου κλπ κλπ κλπ και βλέπουμε..
πολλά τεστ είναι επιπέδου τεστ προσωπικότητας κοσμοπόλιταν-ποιες διακοπές σου ταιριάζουν -και πολλά άλλα έχουν δεχτεί αρνητικές κριτικές όπως εκείνο του Piaget για τη διατήρηση της ποσότητας(αν θυμάμαι καλά)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 07:14:17 μμ »
Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  :)

Όχι, παιδί μου, δεν τρελαίνομαι, προς Θεού. Απλώς, δεν είναι η 1η του επαφή με το σχολείο. Τώρα είναι προνήπιο, αλλά και πέρυσι ήταν στο ίδιο σχολείο, που θεωρείται αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα της πόλης μου. Θέλω να πω ότι είναι με αξιόλογο διδακτικό προσωπικό. Ξέρω ότι τα αγοράκια αργούν λίγο σε σχέση με τα κορίτσια, αλλά δεν θα έπρεπε στα 4 πια να ζωγραφίζει και κάτι πιο σχηματοποιημένο;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 10:52:29 μμ από karxarias29 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 07:49:55 μμ »
όχι απαραίτητα
και δεν σημαίνει οτι έχει κάτι το παιδί.εξαρτάται από το αναπτυξιακό στάδιο στο οποίο βρίσκεται,την έφεση που έχει στο σχέδιο,το πρόγραμμα που ακολούθησαν πέρσι οι συνάδελφοι,το κατα πόσο στο σπίτι έχει ευκαιρίες για ζωγραφική και πολλά άλλα πράγματα.
να σου πω μια ιδέα:όταν ήμουν μικρή ο μπαμπάς μου που είναι δάσκαλος,σχεδίαζε σχήματα σε χαρτί τα οποία τέμνονταν μεταξύ τους εδώ κι εκεί(όπως η ένωση και η τομή στα σύνολα ;D)και εγώ τα χρωμάτιζα,στο τέλος έδειχναν σαν πίνακες ζωγραφικής,μου άρεσε πολύ και έμαθα να ζωγραφίζω μέσα στο περίγραμμα.σαν πρακτική είναι τέρμα για τέρμα δασκαλοκεντρική αλλά δεν έβλαψε και κανέναν!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:02:27 μμ »
Μου έχουν δώσει κάποια βιβλιαράκια με διάφορα θέματα γι'  αυτήν την ηλικία και τον βάζω από εκεί να κάνει κάποιες ασκησούλες, περισσότερο, για να βάζει και λίγο τον πωπό του κάτω, οι οποίες απ' ό,τι φαίνεται του αρέσουν. Για ό,τι του μαθαίνω προφορικά, ψοφάει, για βιβλίο πάλι, δεν τον βλέπω και πολύ πρόθυμο. Ουφ, πολύ δύσκολη ηλικία. :-\
... Ταυτοχρόνως, πριν κοιμηθούμε μαθαίνουμε πχ τα ουρανικά, τα οδοντικά, τα ρήματα. ;D

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60-Προβλημα στην ταξη
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:06:01 μμ »
ασφαλώς αστειεύεσαι ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 485
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.