*

Αποστολέας Θέμα: Ηράκλειο  (Αναγνώστηκε 25277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 15, 2009, 12:39:02 μμ »
πρωτη μερα που πηγα στη δευτεροβαθμια, μολις εμαθαν οτι ερχομαι απο μακεδονια βγαλανε τις ρακες (μαλλον αφορμη ηθελαν δηλ) κ 10 η ωρα το πρωι τσουγκρουσαμε με τους υπαλληλους κ τους αιρετους. πολυ φιλοξενοι ανθρωποι, πολυ καλη αντιμετωπιση κ εξυπηρετηση τοσο απο τους υπαλληλους του γραφειου οσο κ απο τους ανθρωπους στο σχολειο.

δηλαδή αν τους πω κι εγώ ότι είμαι από Μακεδονία θα φύγω ντύρλα από 'κει? ;D ;D ;D
Θα τους πάω αν είναι σπιτικό τσίπουρο με γλυκάνησο και τότε να δούμε ποιος θα αντέξει!!! ;D ;D ;D

γενικως νομιζω οτι καθε δικαιολογια αρκει για να το καψουν οι κρητσικοι!!! το καλο με τη ρακη (εφοσον δεν ειναι μπομπα παντα) ειναι οτι οσο κ να πιεις, κ πεταλουδιτσες να βλεπεις να πετανε γυρω σου, σε φερνει σε ευθυμια, αλλα την αλλη μερα ξυπνας σαν πουλακι! πιστεψε με, εχω κανει διδακτορικο στο θεμα ενα χρονο τωρα! ενω το τσιπουρο σου κανει ενα κεφαλι καζανι, συνηθως. ωραια θα περασετε, μην μασατε. το πιο ωραιο μερος ειναι, κ σιγουρα εχουν τη λιγοτερο "κρητικη" νοοτροπια απο τους υπολοιπους νομους. φανταστειτε οτι ειστε στη θεσνικη, απλα χωρις ριμοτομια κ χωρις εργα μετρο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:56 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 15, 2009, 12:44:07 μμ »
Θα πω μερικά 1-2 βασικά αρνητικά μόνον γιατί πρέπει να τα έχει υπόψη του ο νεοφερμένος...

Αναμφισβήτητα το σημαντικότερο είναι η νοοτροπία ενός μέρους της Κρητικής κοινωνίας...όταν κάποιος πρωτοέρχεται εδώ του κάνει εντύπωση ο άξεστος τρόπος των ανθρώπων, που πολλοί τον ερμηνεύουν ως έλλειψη ευγένειας, ή και βλαχιά κλπ -δεν είναι όμως. Απλά αυτό είναι το στυλ τους. Δυστυχώς όμως υπάρχει πολλές φορές διάχυτο ένα θράσος, μια ψευτομαγκιά που δεν στηρίζεται πουθενά παρά μόνο στο κλισέ ότι οι Κρητικοί είναι εξ ορισμού λεβέντες και ελεύθεροι και άρα δεν ανέχονται ούτε μύγα στο σπαθί τους και κανείς δεν θα τους πει αυτωνών τι να κάνουν κλπ κλπ. Γι'αυτό και συνήθως σφάζονται μεταξύ τους και γενικά οι μεταξύ τους σχέσεις δεν είναι πάντα οι καλύτερες. Έχουν λυμένο το ζωνάρι τους για καυγά, είναι τσιτωμένοι και ευέξαπτοι και πάντα θα βρουν αφορμή για έναν καλό καυγά....Αυτό αφορά ένα κομμάτι της κοινωνίας, το ξαναλέω, που δυστυχώς όμως σε μερικές περιοχές είναι το κυρίαρχο (γνωστές και ως "Φαρ Ουέστ" των διάφορων νομών, πχ Μεσσαρά, Μυλοπόταμος, Σφακιά κλπ).

Ο "ξένος" δηλ. πας μη Κρητικός, αντιμετωπίζεται με καχυποψία ή ως γραφική φιγούρα, ανάλογα με το πόσο δεκτικός στη ρακή (το ρακί κατἀ μια άλλη εκδοχή...) είναι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι φιλόξενοι:θα σου ανοίξουν το σπίτι τους, θα σε φιλέψουν και θα σου βάλουν να πιεις -ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ. Η φιλοξενία είναι πάντα πληθωρική και πιεστική, έως αδιάκριτη μερικές φορές, γιατί έχουν γενικώς μια αγωνία να επιβεβαιώσουν τη φήμη της Κρητικής φιλοξενιίας.

Τα παραπάνω, το ξαναλέω, ισχύουν κυρίως για την επαρχία του νησιού. Στο Ηράκλειο τα πράγματα είναι πιο "εξευγενισμένα", η νοοτροπία πιο αστική και τα προβλήματα λιγότερα.  Γι'αυτό και συμβουλεύω  όπου και να σας τοποθετήσουν, να μέινετε στην πόλη, ειδικά εάν προέρχεστε από μεγάλα μέρη και η παραπάνω νοοτροπία φαίνεται να σας ξενίζει. Ο νομός Ηρακλείου δεν είναι ούτε μικρός ουτε αχανής και το οδικό του δίκτυο βελτιώνεται συνεχώς. Το χειρότερο που μπορεί να σας συμβεί σε απόσταση είναι 1 ώρα με 1 ώρα και 10 λεπτά αν πάτε τέρμα νότο, αλλά έχετε καλές πιθανότητες να μην χρειάζεστε πάνω από 30-45 λεπτά μέχρι το σχολείο. Και, ναι, αξίζει τον κόπο το καθημερινό πηγαινέλα και το κόστος της βενζίνης αν είναι να ζείτε στο Ηράκλειο, καθώς το να πάτε να μείνετε εκεί που θα σας τοποθετήσουν πραγματικά ενδέχεται να σας πέσει βαρύ...

(Προσοχή για όποιον κατάγεται από Μακεδονία και Θεσσαλονίκη, τα παραπάνω ισχύουν σε πολύ μικρότερο βαθμό, γιατί τους μακεδόνες τους συμπαθούν, είναι οι μόνοι από την υπόλοιπη Ελλάδα που δεν αντιμετωπίζονται με περιφρόνηση ως κατώτεροι των Κρητικών, θεωρούνται συντεκνάκια, έχουν πολεμήσει και μαζί στο παρελθόν Κρήτες και Μακεδόνες, γενικά υπάρχει μια συμπάθεια και οι πόρτες ανοίγουν πιο εύκολα )

Το άλλο μεγάλο θεματάκι που παίζει εδώ είναι  ο -πέραν κάθε φαντασίας και περιγραφής -άθλιος και τσαμπουκαλεμένος τρόπος (δεν ξέρω πώς αλλιώς να τον πω) που οδηγούν!!!!! Δεν ξέρεις ποτε απο που θα σου έρθει η έκπληξη (από το απέναντι ρεύμα;  από το δικό σου; από πίσω;; από εμπρός;; από τον ουρανό;;;), ενώ πινακίδες, φλας κλπ θεωρούνται διακοσμητικά στοιχεία των δρόμων και των αυτοκινήτων με σκοτεινή και εντελώς προαιρετική σημασία (δηλ STOP για τον Κρητικό οδηγό =αν βολεύει κόβεις ταχύτητα (για σταμάτημα ούτε λόγος), αν δεν βολεύει όμως ή βαριέσαι πέρνα κανονικά -έτσι κι αλλιώς το φταίξιμο θα το ρίξεις στον άλλον!. Το ίδιο και το φλας: αν θυμάσαι που είναι, καλώς, Αν όχι, απλά στρίψε ή προσπέρασε. . Επίσης προαιρετικά ανάβουμε το φλας προς την κατεύθυνση που θα στρίψουμε, αν σου ξεφύγει όμως δεν πειράζει:βγάλε αριστερό φλας κι ας πηγαίνεις δεξιά).  Η δε διπλή ή συνεχόμενη διαχωριστική στο δρόμο δεν είναι τίποτα, μη σε ανησυχεί , προσπέρασε κανονικά ακόμη και πάνω στη στροφή (ή κύριως σε αυτή, έχει περισσότερη γοητεία  ;D ;D

ΓΙ'αυτό και η οδήγηση εδώ θέλει πάρα μα πάρα πολλή προσοχή, έλλειψη εγωισμού και υποχωρητικότητα, γιατί δεν το 'χουν σε τίποτα να στήσουν φοβερό καυγά με απρόβλεπτη κατάληξη. Ειδικά αν δεν έχεις κρητικές πινακίδες την έβαψες, διότι ποιος είσαι εσύ που θα τους πεις πως θα οδηγούν στους δρόμους ΤΟΥΣ (έχω πάψει να μετράω πόσες φορές έχω ακούσει να λέγεται αυτή η κουβέντα).

Αυτά...γενικά θέλει μια υπομονή η φάση της προσαρμογής, αλλά μόλις βρεις τα κουμπιά τους ημερώνουν...:-)
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 15, 2009, 12:53:48 μμ »
Θα πω μερικά 1-2 βασικά αρνητικά μόνον γιατί πρέπει να τα έχει υπόψη του ο νεοφερμένος...

Αναμφισβήτητα το σημαντικότερο είναι η νοοτροπία ενός μέρους της Κρητικής κοινωνίας...όταν κάποιος πρωτοέρχεται εδώ του κάνει εντύπωση ο άξεστος τρόπος των ανθρώπων, που πολλοί τον ερμηνεύουν ως έλλειψη ευγένειας, ή και βλαχιά κλπ -δεν είναι όμως. Απλά αυτό είναι το στυλ τους. Δυστυχώς όμως υπάρχει πολλές φορές διάχυτο ένα θράσος, μια ψευτομαγκιά που δεν στηρίζεται πουθενά παρά μόνο στο κλισέ ότι οι Κρητικοί είναι εξ ορισμού λεβέντες και ελεύθεροι και άρα δεν ανέχονται ούτε μύγα στο σπαθί τους και κανείς δεν θα τους πει αυτωνών τι να κάνουν κλπ κλπ. Γι'αυτό και συνήθως σφάζονται μεταξύ τους και γενικά οι μεταξύ τους σχέσεις δεν είναι πάντα οι καλύτερες. Έχουν λυμένο το ζωνάρι τους για καυγά, είναι τσιτωμένοι και ευέξαπτοι και πάντα θα βρουν αφορμή για έναν καλό καυγά....Αυτό αφορά ένα κομμάτι της κοινωνίας, το ξαναλέω, που δυστυχώς όμως σε μερικές περιοχές είναι το κυρίαρχο (γνωστές και ως "Φαρ Ουέστ" των διάφορων νομών, πχ Μεσσαρά, Μυλοπόταμος, Σφακιά κλπ).

Ο "ξένος" δηλ. πας μη Κρητικός, αντιμετωπίζεται με καχυποψία ή ως γραφική φιγούρα, ανάλογα με το πόσο δεκτικός στη ρακή (το ρακί κατἀ μια άλλη εκδοχή...) είναι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι φιλόξενοι:θα σου ανοίξουν το σπίτι τους, θα σε φιλέψουν και θα σου βάλουν να πιεις -ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ. Η φιλοξενία είναι πάντα πληθωρική και πιεστική, έως αδιάκριτη μερικές φορές, γιατί έχουν γενικώς μια αγωνία να επιβεβαιώσουν τη φήμη της Κρητικής φιλοξενιίας.

Τα παραπάνω, το ξαναλέω, ισχύουν κυρίως για την επαρχία του νησιού. Στο Ηράκλειο τα πράγματα είναι πιο "εξευγενισμένα", η νοοτροπία πιο αστική και τα προβλήματα λιγότερα.  Γι'αυτό και συμβουλεύω  όπου και να σας τοποθετήσουν, να μέινετε στην πόλη, ειδικά εάν προέρχεστε από μεγάλα μέρη και η παραπάνω νοοτροπία φαίνεται να σας ξενίζει. Ο νομός Ηρακλείου δεν είναι ούτε μικρός ουτε αχανής και το οδικό του δίκτυο βελτιώνεται συνεχώς. Το χειρότερο που μπορεί να σας συμβεί σε απόσταση είναι 1 ώρα με 1 ώρα και 10 λεπτά αν πάτε τέρμα νότο, αλλά έχετε καλές πιθανότητες να μην χρειάζεστε πάνω από 30-45 λεπτά μέχρι το σχολείο. Και, ναι, αξίζει τον κόπο το καθημερινό πηγαινέλα και το κόστος της βενζίνης αν είναι να ζείτε στο Ηράκλειο, καθώς το να πάτε να μείνετε εκεί που θα σας τοποθετήσουν πραγματικά ενδέχεται να σας πέσει βαρύ...

(Προσοχή για όποιον κατάγεται από Μακεδονία και Θεσσαλονίκη, τα παραπάνω ισχύουν σε πολύ μικρότερο βαθμό, γιατί τους μακεδόνες τους συμπαθούν, είναι οι μόνοι από την υπόλοιπη Ελλάδα που δεν αντιμετωπίζονται με περιφρόνηση ως κατώτεροι των Κρητικών, θεωρούνται συντεκνάκια, έχουν πολεμήσει και μαζί στο παρελθόν Κρήτες και Μακεδόνες, γενικά υπάρχει μια συμπάθεια και οι πόρτες ανοίγουν πιο εύκολα )

Το άλλο μεγάλο θεματάκι που παίζει εδώ είναι  ο -πέραν κάθε φαντασίας και περιγραφής -άθλιος και τσαμπουκαλεμένος τρόπος (δεν ξέρω πώς αλλιώς να τον πω) που οδηγούν!!!!! Δεν ξέρεις ποτε απο που θα σου έρθει η έκπληξη (από το απέναντι ρεύμα;  από το δικό σου; από πίσω;; από εμπρός;; από τον ουρανό;;;), ενώ πινακίδες, φλας κλπ θεωρούνται διακοσμητικά στοιχεία των δρόμων και των αυτοκινήτων με σκοτεινή και εντελώς προαιρετική σημασία (δηλ STOP για τον Κρητικό οδηγό =αν βολεύει κόβεις ταχύτητα (για σταμάτημα ούτε λόγος), αν δεν βολεύει όμως ή βαριέσαι πέρνα κανονικά -έτσι κι αλλιώς το φταίξιμο θα το ρίξεις στον άλλον!. Το ίδιο και το φλας: αν θυμάσαι που είναι, καλώς, Αν όχι, απλά στρίψε ή προσπέρασε. . Επίσης προαιρετικά ανάβουμε το φλας προς την κατεύθυνση που θα στρίψουμε, αν σου ξεφύγει όμως δεν πειράζει:βγάλε αριστερό φλας κι ας πηγαίνεις δεξιά).  Η δε διπλή ή συνεχόμενη διαχωριστική στο δρόμο δεν είναι τίποτα, μη σε ανησυχεί , προσπέρασε κανονικά ακόμη και πάνω στη στροφή (ή κύριως σε αυτή, έχει περισσότερη γοητεία  ;D ;D

ΓΙ'αυτό και η οδήγηση εδώ θέλει πάρα μα πάρα πολλή προσοχή, έλλειψη εγωισμού και υποχωρητικότητα, γιατί δεν το 'χουν σε τίποτα να στήσουν φοβερό καυγά με απρόβλεπτη κατάληξη. Ειδικά αν δεν έχεις κρητικές πινακίδες την έβαψες, διότι ποιος είσαι εσύ που θα τους πεις πως θα οδηγούν στους δρόμους ΤΟΥΣ (έχω πάψει να μετράω πόσες φορές έχω ακούσει να λέγεται αυτή η κουβέντα).

Αυτά...γενικά θέλει μια υπομονή η φάση της προσαρμογής, αλλά μόλις βρεις τα κουμπιά τους ημερώνουν...:-)


ειλικρινά 1000 ευχαριστώ.κυρίως για την υπομονή σου να κάθεσαι κ να μας γράφεις τόσο αναλυτικά τις πληροφορίες.
εγώ από Μακεδονία είμαι, οπότε ελπίζω να έχω μια καλύτερη αντιμετώπιση.

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 15, 2009, 01:11:42 μμ »
πωπωπω το πόσο φοβάμαι την οδήγηση στο Ηρακλειο δεν λέγεται!!!Αν και οδηγώ αρκετά χρόνια, έχω τρομοκρατηθεί!!!Πρόπερσι που πήγα Ηράκλειο με το που βγήκα από το λιμάνι άκουσα 3 τρελά φρεναρίσματα σχεδόν το ένα μετά το άλλο (δεν ξέρω αν ήταν και τρακαρίσματα)!!!
Οντως δεν υπολογίζουν στοπ και τέτοια και αυτό είναι πολύ δύσκολο για μένα, φαντάσου να σταματήσω σε στοπ και να με χτυπήσουν από πίσω!!!
Anyway! Ολα καλά, απλά φοβάμαι μην τρακάρω το μοναδικό αυτοκίνητο που έχει η οικογένεια μου, αλλά και χωρίς αμάξι σε ξένο μέρος νιώθω ανασφάλεια!
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηράκλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:01:56 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 15, 2009, 01:12:16 μμ »
Και κάτι τελευταίο για τη διαμονή: για τα νοίκια ισχύουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που είπε η vivi06 και έτσι όπως τα λέει. Δεν παίζουν τα 250 ευρώ παρά μόνον αν κάνεις πραγματικά τεράστιες υποχωρήσεις στο θέμα της ποιότητας...Απλά να προσθέσω ότι τελευταία λόγω της κρίσης έχουν χαλαρώσει κάπως τα πράγματα για τα ενοίκια της πόλης, κυρίως όμως στα μεγαλύτερα διαμερίσματα -για γκαρσονιέρες και δυάρια που παραμένουν σε υψηλή ζήτηση, οι τιμές είναι ακόμα τσιμπημένες.

Μια πολύ καλή λύση για διαμονή είναι η Αμμουδάρα, προάστιο στα δυτικά του Ηρακλείου, 6,5 χλμ από το κέντρο. Είναι μια αμμουδιά περίπου 5 χλμ με ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα, αλλά μένουν εδώ μόνιμα και αρκετοί "ξένοι" (υπάλληλοι, καθηγητές, αλλοδαποί κλπ). Έχει αρκετά καλά σπίτια αλλά βέβαια και πολλά παλιά. Διαθέτει όμως τα περισσότερα και καλύτερα επιππλωμένα και τα ενοίκια είναι αρκετά λογικότερα από ότι μέσα στην πόλη. Η διαδρομή δεν είναι τίποτα, θες ένα τέταρτο για το κέντρο, χρειάζεται βέβαια μεταφορικό μέσο (έχει και λεωφορείο αλλα κάνει μεγάλη διαδρομή και πολλή ώρα, άσε που κοστίζει και 1,30 το εισιτήριο ανά διαδρομή!). Είναι πολύ ωραίο μέρος να ζει κανείς, έχει τα πάντα, εύκολη πρόσβαση και μια μόνιμη αίσθηση χαλάρωσης και διακοπών. Τη συνιστώ ένθερμα (όπως ίσως καταλάβατε, εδώ μένω κι εγώ: για αρκετά άνετο δίχωρο διαμέρισμα (δυαράκι) με μπαλκόνι, ολοκαίνουριο, πλήρως επιπλωμένο αλλά και εξοπλισμένο με ηλεκτρικά (και πλυντήριο!), όλα καινούρια, γενικώς ένα έτοιμο πλήρες σπίτι, δίνω 350 Ευρώ το μήνα (ως παλιός ενοικιαστής, από τον Δεκ. του 2007, οι νέοι δίνουν 380 ή 400 για λίγο μεγαλύτερο διαμέρισμα) +25 Ευρώ το μήνα κοινόχρηστα και νερό + περ. 22-25 Ευρώ το μήνα ρεύμα. Είναι όμως μια πραγματικά καλή περίπτωση. Το σπίτι έχει αυτόνομη θέρμανση με μπόιλερ (καυτό νερό με 10 λεπτά καλοριφέρ το χειμώνα, ο θερμοσίφωνας είναι περιττός!), κλιματισμό και στα δύο δωμάτια, ηλιακό θερμοσίφωνα...Το ίδιο σπίτι στην πόλη δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω με λιγότερο από 450 Ευρώ!

Γενικά υπομονή με τα σπίτια, θα δείτε και θα ακούσετε εξωφρενικά πράγματα που δεν θα έχουν καμία σχέση με τις αγγελίες τους ενώ όταν θα σας λένε την τιμή θα νομίσετε ότι σας κοροϊδεύουν!

Και μια ακόμη -τελευταία, το υπόσχομαι -συμβουλή: προσπαθείστε να βρείτε σπίτι αφού τοποθετηθείτε σε σχολείο, κοντά στην έξοδο της πόλης που θα χρησιμοποιείτε για την περιοχή του σχολείου σας -έτσι όπως είναι φτιαγμένο το Ηράκλειο αυτό θα σας γλιτώνει έως και 15 λεπτά διαδρομής!!!

Για ό,τι άλλο θέλετε μη διστάσετε να με ρωτήσετε και με πμ!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 15, 2009, 01:18:47 μμ »
Και μια ακόμη -τελευταία, το υπόσχομαι -συμβουλή: προσπαθείστε να βρείτε σπίτι αφού τοποθετηθείτε σε σχολείο, κοντά στην έξοδο της πόλης που θα χρησιμοποιείτε για την περιοχή του σχολείου σας -έτσι όπως είναι φτιαγμένο το Ηράκλειο αυτό θα σας γλιτώνει έως και 15 λεπτά διαδρομής!!!

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό και μη το αγνοήσει κανείς!!!
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 15, 2009, 01:43:53 μμ »
Επίσης , η αγορά του Ηρακλείου είναι πλήρης .
Υπάρχουν καταστήματα για το οτιδήποτε και μάλιστα υπάρχει δυνατότητα επιλογής .
Από ηλεκτρονικά-υπολογιστές μέχρι καλλυντικά .Υπάρχουν καταστήματα γνωστών αλυσίδων και στο μέλλον
θα ανοίξουν ακόμα 2-3 πολυκαταστήματα.

Για τα σπίτια ...καλό ξεποδάριασμα  :'( Τοπική εφημερίδα και πολύ περπάτημα αν θέλετε σπίτι της προκοπής.
Το καλό είναι ότι οι φοιτητές δεν θα έχουν κατέβει ακόμα και θα υπάρχουν πολλά ελεύθερα αν και μικρά.
Όσο πιο μακριά από τους δρόμους που οδηγούν στο ΠΚ και το ΤΕΙ τόσο πιο φθηνά. Στο κέντρο πανάκριβα.

Για την οδήγηση να συμπληρώσω ότι στην αρχή οι "ξενομπάτες" παθαίνουν ένα σοκ. Αν όμως καταφέρουν
να μπουν στο "πνεύμα" κινούνται χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αν και στο κέντρο συνήθως γίνεται χαμός.
Το σύνθημα στο Ηράκλειο είναι "βγάλε μούρη" .Αν περιμένεις να σου παραχωρήσουν προτεραιότητα καθώς
βγαίνεις από το στενάκι σίγουρα θα περιμένεις ώρα.

Προσοχή επίσης στο παρκάρισμα .Οι κλίσεις πέφτουν βροχή και συνήθως ξεκινάνε από αυτούς που έχουν
πινακίδες που δεν ξεκινάνε από Η .

Για τους ανθρώπους τώρα ...χμμμ . Εγώ θα έλεγα ότι οι περισσότεροι από αυτούς που το παίζουν
δύσκολοι είναι από καλοκάγαθοι εως αφελείς και ταυτόχρονα εξαιρετικά πεισματάρηδες και κεφαλάδες .
Αυτό σημαίνει ότι κάνουν τα πάντα για να δείξουν ότι είναι ανώτεροι ή τουλάχιστον ίσοι σου και αυτό
τους προκαλεί τρομερό άγχος .
Νομίζω σε αυτό το πλαίσιο εντάσσεται και η πρόσκληση-πρόκληση για ρακή ή "κούπες" .
Αν δεν έχεις πρόβλημα να κατέβεις στον απλοϊκό τρόπο σκέψης τους  και να τους παραχωρήσεις την πρωτοβουλία,χωρίς όμως να γίνεσαι γλείφτης,ανοίγουν την καρδιά τους και σκίζονται για σένα.
Με λίγα λόγια,θέλουν να τους αντιμετωπίζεις τουλάχιστον ως ισότιμους .
Ακόμα και με "τα μαύρα πουκάμισα" μπορείς να περάσεις πολύ καλά αν καταλάβεις τον πώς σκέφτονται.
Αν δεν έχεις διάθεση για συμβιβασμούς και απλοποιήσεις τότε απλά κάνεις παρέα μόνο με τους
υπόλοιπους που στις πόλεις είναι και η πλειοψηφία.

EDIT

Αν έχετε συγγενείς Χανιώτες,το να το αναφέρετε δεν σημαίνει ότι θα κερδίσετε και πόντους συμπάθειας  ;D ;D ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2009, 02:10:03 μμ από Sorrow »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 15, 2009, 02:01:44 μμ »
Οι πρώτη που μπήκαν στην Θεσ/κη,στην απελευθέρωση της πόλης,ήταν Χανιώτες,ίσως για αυτό υπάρχει μια συμπάθεια.
Η οδήγηση τους είναι απαράδεκτη,ένας έστριβε χωρίς φλας και πήγε να με πατήσει,κατέβηκε να μου κάνει καβγά,αλλά δεν ήξερε που έμπλεκε.... ;D ;D ;D ;D ;D
Μόλις άνοιξα το στόμα μου ξαναμπήκε στο αυτοκίνητο.
Γενικώς κάποιοι το παίζουν νταήδες,αλλά ποτέ δε θα κάνουν καβγά ένας με έναν,πάντα φροντίζουν να φέρουν και την παρέα τους.
Τα σπίτια στο κέντρο της πόλης είναι τουλάχιστον απαράδεκτα,μερικά χειρότερα από την Κασσάνδρου,αναφέρθηκε σε παλιότερο μήνυμα.
Κάποτε είχαν βγάλει σε αγγελία ένα,που όταν πήγαν γνωστοί μου να το δουν έπαθαν σοκ!
Η λεκάνη της τουαλέτας ήταν μέσα στο κέντρο του δωματίου! ??? ;D ;D ;D ;D
Μπορείς να βρεις περιποιημένες γκαρσονιέρες εκτός κέντρου,Καμμίνια,Θέρισσο,Αμμουδάρα που είπαν και τα παιδιά,γύρω στα 250.
Βέβαια μία γκαρσονιέρα δεν είναι και ότι καλύτερο,αλλά για ένα άτομο που θα μείνει 1 άντε 2 χρόνια είναι μία καλή λύση.

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 15, 2009, 02:52:58 μμ »
@sorrow

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια για το Ηρακλειο

Αλλα μου φαινεσαι μεγαλο ψωνιο αδερφακι μου...

Ακου καλοκαγαθοι και αφελεις...

Δηλαδη εσυ τι εισαι κακος και πονηρος ανθρωπος ??

Να τους αντιμετωπιζεισ σαν ισοτιμους ???
Μεγαλη παραχωρηση ε??? Ηθελα να ηξερα απο πιο πλανητη κατεβηκες

Δεν μπορω να ακουω τοσο πια υποκειμενικες τριχες ....

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2009, 02:56:55 μμ από fortran »

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 15, 2009, 02:59:46 μμ »
Λετε οτι γουσταρετε για πολεις δεν με πειραζει...

Αλλα οταν φτανεται στο θεμα ανθρωποι να εισαι ορισμενοι πιο διακριτικοι και ευγενεις και αν δεν ειμαστε ολοι τοσο "πολιτισμενοι" οσο εσεις...ε δεν πειραζει δεν ειναι και εγκλημα ε ?

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:05:50 μμ »
fortran sorry που παρεμβαίνω αλλά νομίζω ότι δεν είπε κάτι κακοπροαίρετα. Νομίζω ότι οι Κρητικοί είναι οι πιο συμπαθής άνθρωποι σε όλους τους υπόλοιπους και ότι κανένας δεν έχει παράπονο από Κρητικό! Πάντως προσωπικά δεν έχω δει πιο φιλόξενους ανθρώπους  πουθενά αλλού στην Ελλάδα!!!
Φιλιά στην Κρήτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fortran

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:07:32 μμ »
susan

Δεν ειναι στην παρεα της να ξεστομιζει χαρακτηρισμους... εδω ειναι δημοσιου φορουμ και  πρεπει καπως να αυτολογοκρινομαστε

Πως θα της αρεσε αν ελεγα εγω διαφορα κοσμιτικα για το χωριο της ?

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:09:25 μμ »
susan

Δεν ειναι στην παρεα της να ξεστομιζει χαρακτηρισμους... εδω ειναι δημοσιου φορουμ και  πρεπει καπως να αυτολογοκρινομαστε

Πως θα της αρεσε αν ελεγα εγω διαφορα κοσμιτικα για το χωριο της ?

Τι να πω, όπως το βλέπει κανείς, ίσως και να 'χεις δίκιο
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ηράκλειο
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 15, 2009, 03:10:03 μμ »
Έχω φίλους στο Ηράκλειο λόγω της παραμονής μου στο Ηράκλειο για κάποια χρόνια. Και φυσικά το Ηράκλειο εχει τόσα και τόσα ωραία, την Κνωσσό, το κάστρο στο λιμάνι, όλη την παραλιακή ζώνη, τα λιοντάρια, τα ρακάδικα με τους ωραίους τοπικούς μεζέδες, τα μπαράκια, τις τουριστικές περιοχές από την μία και την άλλη μεριά και πάνω από όλα πολλούς καλούς ευγενικούς και φιλόξενους ανθρώπους.
Τώρα για την μικρή μερίδα ατόμων που φαινομενικά είναι ενοχλητικοί ίσως οι συνάδελφοι προηγουμένως γράψαν περισσότερες σειρές και δημιουργήθηκε παρεξήγηση.
Οι φίλοι μου Ηρακλιώτες και ευρύτερα κρητικοί αυτούς τους ονομάζουν σβούρους ή σβουράκια ή κάπως αλλοιώς.  ;D
Μπορούμε συνάδελφοι να κάνουμε κριτική με λίγο χιούμορ ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.