*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα  (Αναγνώστηκε 16245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:57:55 μμ »
Γεια σας! Είμαι καθηγήτρια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με πλήρες διδακτικό ωράριο. Επιπλέον με έχουν επιφορτίσει με τα μισθολογικά του σχολείου που είναι μια ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία. Όμως είμαι μητέρα ενός παιδιού 18 μηνών και άκουσα ότι οι μητέρες με παιδιά κάτω των 2 ετών απαλλάσσονται από εξωδιδακτικά καθήκοντα. Ξέρει κανένας αν υπάρχει τέτοιος νόμος;

Επίσης, στην κατάρτιση του ωρολόγιου προγράμματος είμαι η μόνη που της έχουν βάλει να ξεκινά κάθε μέρα από την πρώτη ώρα με αποτελεσμα να πρέπει να ξυπνάω το μωρό μου κάθε μέρα στις 6:30 το πρωί γιατί έχω και μια ώρα απόσταση να διανύσω με το αυτοκίνητο μέχρι το σχολείο. Σημειωτέον ότι είμαι η μόνη με τόσο μικρό παιδί και που μένω και τόσο μακριά. Δεν πρόβλεπεται καμία διευκόλυνση στο πρόγραμμα για μητέρες με παιδιά στην ηλικία του δικού μου;

Βλέπω τι ωραία που έχουν βολευτεί όλοι οι υπόλοιποι και θεωρώ ότι είναι αδικία... Κάθε ενημέρωση ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:33 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 10:20:00 μμ »
Ο νόμος υπάρχει σίγουρα, πρέπει να είναι στον 1566/85 και σε απαλλάσσει από εξωδιδακτικά καθήκοντα.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:05:49 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 01:07:49 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:33 »

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 01:59:44 πμ »
Δυστυχώς επανέρχομαι στο θέμα. Μίλησα στο διευθυντή μου για το θέμα και αρνείται λέγοντας ότι ο νόμος αυτός δεν ισχύει για όσες μητέρες έκαναν χρήση του 9μηνου ανατροφής τέκνου (εγώ έκανα χρήση). Δεν μου ανέφερε κάποια σχετική διάταξη όμως. Μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 09:47:09 πμ »
Αν δεν μπορει να σου αναφερει καποια πιο προσφατη διαταξη που να αναιρει τη συγκεκριμενη διαταξη ("Η απαλλαγή των μητέρων εκπαιδευτικών με παιδιά κάτω των δύο ετών από τις εξωδιδακτικές εργασίες, σκοπό έχει την παροχή περισσότερου ελεύθερου χρόνου για την γονική μέριμνα και είναι υποχρεωτική, σύμφωνα με την § 8 του άρθρου 13 του Ν.1566/85 και την Δ2/22120/6.11.89 εγκύκλιο"), τοτε αυτα που λεει ειναι κουραφεξαλα γιατι ετσι τον βολευει. Ν'απαλλαγεις απο τα μισθολογικα και να τον καταγγειλεις κιολας στους ανωτερους του... το γαϊδαρο, που παρανομει κανοντας τη νεα μανα χαλακι για να βολεψει τους υπολοιπους. >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2008, 10:10:49 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 10:24:54 πμ »
απίστευτο!! ηθελα να ξέρω : παιδιά ο ίδιος έχει;;
ή μισογύνης είναι ή απλώς οι υπόλοιποι έχουν μέσον στη βθμια κ έχουν πέσει τηλφ για να βολευτούν..
ζήτα του γονατιστή συγγνώμη οτι δεν θα ξανακάνεις χρήση της 9 μηνης γονεικής άδειας..!! >:(  >:(

Αποσυνδεδεμένος ankir1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 10:45:44 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ! Το ωραίο είναι ότι τον στηρίζουν στο θέμα και οι παλιότεροι συνάδελφοι! Όσο για τους νεότερους, οι περισσότεροι πάνε κατ' ιδίαν και τον παρακαλούν, "γλύφουν" και γενικά κάνουν διάφορες "χαριτωμενιές" για να τύχουν διευκολύνσεων! Εγώ ΔΕΝ μπορώ να τα κάνω αυτά. Έχω περάσει και τα 40 πια - μεγάλη γυναίκα θα κάνω τέτοιες βλακείες; Πιστεύω ότι για όλα υπάρχουν οι νόμοι και πρέπει να τηρούνται χωρίς παρακάλια. Ειδικά όταν δεν υπάρχει πνεύμα συναδελφικότητας!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 11:46:07 πμ »
Δυστυχώς επανέρχομαι στο θέμα. Μίλησα στο διευθυντή μου για το θέμα και αρνείται λέγοντας ότι ο νόμος αυτός δεν ισχύει για όσες μητέρες έκαναν χρήση του 9μηνου ανατροφής τέκνου (εγώ έκανα χρήση). Δεν μου ανέφερε κάποια σχετική διάταξη όμως. Μήπως γνωρίζετε κάτι παραπάνω;

κ πως κατα τη γνωμη του θα μπορουσε να γινει αφου οσο εκανες τη χρηση αδειας δεν ησουν στο σχολειο;;δηλ σε απαλλαξε απο το επιπλεον το 9μηνο που ελειπες;;

Αποσυνδεδεμένος babis35

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 12:38:20 μμ »
ΠΑΡΕ ΤΗΛ.ΤΟΝ ΑΙΡΕΤΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ.....ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.....
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΕΝΑ ΧΕΡΑΚΙ.
ΑΝ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ.....ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ....ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ......ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ.....ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ.....

Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΑΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΜΗΝ.....

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 01:00:10 μμ »
ΠΑΡΕ ΤΗΛ.ΤΟΝ ΑΙΡΕΤΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ.....ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.....
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΕΝΑ ΧΕΡΑΚΙ.
ΑΝ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ.....ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ....ΠΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ......ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ.....ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ.....

Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΑΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΜΗΝ.....

Τς...τς...τς!!! Πιπέρι!  :P
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 01:05:14 μμ »
ankir1 αυτό που λέει ο διευθυντής σου ισχύει για το δικαίωμα του μειωμένου ωραρίου.
Παράθεση
Σε συνέχεια της αρ. 43237/Δ2/3-5-2006 εγκυκλίου και με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν στην υπηρεσία μας, σας διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:
1. Η εννεάμηνη άδεια ανατροφής χορηγείται μέχρι τη συμπλήρωση του τέταρτου έτους του τέκνου. Εφόσον το τέκνο έχει υπερβεί το χρονικό αυτό όριο, η μητέρα εκπαιδευτικός δεν δικαιούται την άδεια αυτή. (Σε κάθε περίπτωση η έναρξη της άδειας ανατροφής μπορεί να γίνει μέχρι το τέκνο να συμπληρώσει το τέταρτο έτος της ηλικίας του και λήγει υποχρεωτικά με τη συμπλήρωση του ορίου αυτού.)

2. Την εννεάμηνη άδεια ανατροφής τέκνου, πλήρη και όχι μέρος της, σύμφωνα με το άρθρο 53, παρ. 2, του Ν. 2683/1999, δικαιούνται και οι νεοδιόριστες μητέρες εκπαιδευτικοί, εφόσον δεν κάνουν χρήση μειωμένου ωραρίου, οποτεδήποτε εντός του χρονικού διαστήματος που ορίζει ο νόμος, ήτοι μέχρι το τέκνο να συμπληρώσει το τέταρτο έτος της ηλικίας του. Βέβαια, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εννεάμηνη αυτή άδεια να εξαντληθεί σε συνεχές χρονικό διάστημα.
δεν διευκρινίζεται όμως εάν ισχύει και για το δικαίωμα της απαλλαγής από τα εξωδιδακτικά καθήκοντα. καλό είναι να ρωτήσεις έναν αιρετό ή συνδικαλιστή, για αρχή (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και αυτοί θα ξέρουν ακριβώς την νομοθεσία).

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 01:10:29 μμ »
Εγώ λέω να πας στο γραφείο Β/Βάθμιας που ανήκει το σχολείο και να τα πεις με τον προϊστάμενο ! Αν είναι νορμαλ θα του "βάλει χέρι" αλλιώς θα είναι σαν να μίλησες στον τοίχο.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 06:10:34 μμ »
Σε ποια περιοχή γίνονται αυτά τα αίσχη βρε παιδιά?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160079
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.