*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 39250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:21:41 μμ »
Πάνο, μίλησα εξαρχής για "καλούς" και "κακούς" εκπαιδευτικούς. Δεν ισοπέδωσα τίποτα. Και ούτως ή άλλως το όλο θέμα ξεκίνησε από το δημοσίευμα της Καθημερινής και τη διαπίστωση μου, η οποία είναι και δική σου από ότι καταλαβαίνω, ότι η κακή, ή έστω στρεβλή αν θες, εικόνα της εκπαιδευτικής κοινότητας προς τα έξω έχει διαμορφωθεί με ευθύνη και μέρους της ίδιας.

Προτάσεις για βελτίωση χρειαζόμαστε συνάδελφε...
Μια σκέψη: Σε ένα καλύτερο πλαίσιο λειτουργίας και πολλοί από τους "κακούς" θα κάνουν  καλύτερα την δουλειά τους!! Εγώ έχω δει απογοητευμένους και  ψυχικά κουρασμένους συναδέλφους...
Χρειαζόμαστε επιτέλους φρεσκάδα, μια ανάταση, να φύγουμε από τη μιζέρια...  :)

Ένα παράδειγμα: Πολλοί στέλνουν τα παιδιά τους στο Λύκειο φροντιστήριο απαξιώνοντας τον καθηγητή του σχολείου. Το πρόβλημα όμως δεν είναι οι συνάδελφοι, αλλά οι πανελλήνιες και ο εξετασιοκεντρικός τρόπος πρόσβασης στο Πανεπιστήμιο. Αυτό πρέπει να γίνει ξεκάθαρο στους γονείς ή ακόμη καλύτερα να αλλάξει ο τρόπος πρόσβασης στο πανεπιστήμιο, αναβαθμίζοντας το Λύκειο...
Πρέπει να βγούμε στην αντεπίθεση με θετική σκέψη!!!!!! :) :)

ΥΓ. Άντε μη ξεκινήσω και εγώ μίζερες προσωπικές αντιπαραθέσεις.. >:(  Το μπορώ!! ;D ;D
Πάνο μου, οι καθηγητές του Λυκείου κάνουν το απόγευμα επίσης ιδιαίτερα, ακόμα και στους ίδιους τους μαθητές τους κάποιοι. Τους ρώτησες αν θέλουν να αλλάξει αυτό; Δεν νομίζω ότι τους κακόπεσε η συγκεκριμένη κατάσταση...

Το ξέρω! Άλλοι κρατούν κάποιο μέτρο και άλλοι τρέχουν τα απογεύματα από σπίτι σε σπίτι σαν ... ;D
Τι προτείνουμε για λύση;;
Για να μην συμβαίνει εκτεταμένα αυτό;  Απαγχονισμό;;;D

Λύσεις χρειαζόμαστε και όχι αναμάσημα από στερεότυπα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:28 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:30:17 μμ »
Αν απολύονταν από την υπηρεσία καμία 20αρια που πιάνονταν, θα σου έλεγα για πότε θα τα έκοβαν όλοι.
Φυσικά θα υπάρξει ο αντίλογος ότι οι χαμηλοί μισθοί των εκπαιδευτικών ωθούν τους εκπαιδευτικούς στα ιδιαίτερα και εγώ θα πω ότι όποιος πιστεύει ότι ο εαυτός του και η επαγγελματική του δυνότητα αξίζει παραπάνω από από τα 1200 ευρώ του όντως κακοπληρωμένου δημόσιου σχολείου, ας ασχοληθεί με το ελεύθερο επάγγελμα να βγάζει 3 χιλιάρικα το μήνα. Γιατί άλλο διεκδικώ ένα καλύτερο μισθολόγιο και άλλο μπαίνω μετά μεγάλης επιμονής στο δημόσιο, γνωρίζοντα τους μισθους που αυτό συνεπάγεται, με απώτερο σκοπό να κάνω και τα ιδιαίτερά μου, ενώ παράλληλα να καταγγέλω και την παραπαιδεία σε κάθε ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:39:16 μμ »
Αν απολύονταν από την υπηρεσία καμία 20αρια που πιάνονταν, θα σου έλεγα για πότε θα τα έκοβαν όλοι.
Φυσικά θα υπάρξει ο αντίλογος ότι οι χαμηλοί μισθοί των εκπαιδευτικών ωθούν τους εκπαιδευτικούς στα ιδιαίτερα και εγώ θα πω ότι όποιος πιστεύει ότι ο εαυτός του και η επαγγελματική του δυνότητα αξίζει παραπάνω από από τα 1200 ευρώ του όντως κακοπληρωμένου δημόσιου σχολείου, ας ασχοληθεί με το ελεύθερο επάγγελμα να βγάζει 3 χιλιάρικα το μήνα. Γιατί άλλο διεκδικώ ένα καλύτερο μισθολόγιο και άλλο μπαίνω μετά μεγάλης επιμονής στο δημόσιο, γνωρίζοντα τους μισθους που αυτό συνεπάγεται, με απώτερο σκοπό να κάνω και τα ιδιαίτερά μου, ενώ παράλληλα να καταγγέλω και την παραπαιδεία σε κάθε ευκαιρία.

Για σένα δηλαδή φταίνει ΜΟΝΟ οι εκπαιδευτικοί που κάνουν ιδιαίτερα;
Ξέρεις πόσοι γονείς με έχουν πάρει τηλέφωνο ή έχουν έρθει στη δουλειά μου και μου ζήτησαν να κάνω μάθημα στα παιδιά τους; Και μιλάμε για παιδιά όλων των ηλικιών (ενώ είμαι νηπιαγωγός) και θέλουν και μάθημα αγγλικών γιατί έχω 2 μεταπτυχιακά από την Αγγλία, άρα ξέρω καλά τη γλώσσα.
Εγώ δεν έχω δεχτεί μέχρι στιγμής (καλά τα τελευταία χρόνια δεν είμαι και στην Ελλάδα) γιατί έχω άλλες ασχολίες και δεν έχω ώρα. Αν, όμως, αυτή η κατάσταση συνεχιστεί κάποια στιγμή πολύ πιαθανόν να αρχίσω να κάνω μαθήματα. Τότε θα φταίω εγώ;
Το ίδιο συνέβαινε και με τη μητέρα μου, η οποία είχε 30 χρόνια στην εκπαίδευση, και τα τελευταία 10 την τάραζαν στα τηλέφωνα. Η ίδια επίσης δεν ήθελε να κάνει μαθήματα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:44:41 μμ »
Αν απολύονταν από την υπηρεσία καμία 20αρια που πιάνονταν, θα σου έλεγα για πότε θα τα έκοβαν όλοι.
Φυσικά θα υπάρξει ο αντίλογος ότι οι χαμηλοί μισθοί των εκπαιδευτικών ωθούν τους εκπαιδευτικούς στα ιδιαίτερα και εγώ θα πω ότι όποιος πιστεύει ότι ο εαυτός του και η επαγγελματική του δυνότητα αξίζει παραπάνω από από τα 1200 ευρώ του όντως κακοπληρωμένου δημόσιου σχολείου, ας ασχοληθεί με το ελεύθερο επάγγελμα να βγάζει 3 χιλιάρικα το μήνα. Γιατί άλλο διεκδικώ ένα καλύτερο μισθολόγιο και άλλο μπαίνω μετά μεγάλης επιμονής στο δημόσιο, γνωρίζοντα τους μισθους που αυτό συνεπάγεται, με απώτερο σκοπό να κάνω και τα ιδιαίτερά μου, ενώ παράλληλα να καταγγέλω και την παραπαιδεία σε κάθε ευκαιρία.

Για σένα δηλαδή φταίνει ΜΟΝΟ οι εκπαιδευτικοί που κάνουν ιδιαίτερα;
Ξέρεις πόσοι γονείς με έχουν πάρει τηλέφωνο ή έχουν έρθει στη δουλειά μου και μου ζήτησαν να κάνω μάθημα στα παιδιά τους; Και μιλάμε για παιδιά όλων των ηλικιών (ενώ είμαι νηπιαγωγός) και θέλουν και μάθημα αγγλικών γιατί έχω 2 μεταπτυχιακά από την Αγγλία, άρα ξέρω καλά τη γλώσσα.
Εγώ δεν έχω δεχτεί μέχρι στιγμής (καλά τα τελευταία χρόνια δεν είμαι και στην Ελλάδα) γιατί έχω άλλες ασχολίες και δεν έχω ώρα. Αν, όμως, αυτή η κατάσταση συνεχιστεί κάποια στιγμή πολύ πιαθανόν να αρχίσω να κάνω μαθήματα. Τότε θα φταίω εγώ;
Το ίδιο συνέβαινε και με τη μητέρα μου, η οποία είχε 30 χρόνια στην εκπαίδευση, και τα τελευταία 10 την τάραζαν στα τηλέφωνα. Η ίδια επίσης δεν ήθελε να κάνει μαθήματα.

Συγχαρητήρια στη μητέρα σου και σε εσένα. Ναι, είναι η ευθύνη του εκπαιδευτικού για το πως θα διαχειριστεί τέτοιες καταστάσεις. Ο άλλος μπορεί να σου προτείνει οτιδήποτε, πάντα θα υπάρχουν αυτά, το θέμα είναι ότι εσύ είσαι ο επαγγελματίας, εσύ εργάζεσαι στο δημόσιο σχολείο και εσύ θα υποστείς επιπτώσεις αν κάτι πάει στραβά, όχι αυτοί. Αν βέβαια εφαρμοζόταν ο νόμος, δεν θα υπήρχε καν το  δίλλημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:28 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:48:27 μμ »
Αν απολύονταν από την υπηρεσία καμία 20αρια που πιάνονταν, θα σου έλεγα για πότε θα τα έκοβαν όλοι.
Φυσικά θα υπάρξει ο αντίλογος ότι οι χαμηλοί μισθοί των εκπαιδευτικών ωθούν τους εκπαιδευτικούς στα ιδιαίτερα και εγώ θα πω ότι όποιος πιστεύει ότι ο εαυτός του και η επαγγελματική του δυνότητα αξίζει παραπάνω από από τα 1200 ευρώ του όντως κακοπληρωμένου δημόσιου σχολείου, ας ασχοληθεί με το ελεύθερο επάγγελμα να βγάζει 3 χιλιάρικα το μήνα. Γιατί άλλο διεκδικώ ένα καλύτερο μισθολόγιο και άλλο μπαίνω μετά μεγάλης επιμονής στο δημόσιο, γνωρίζοντα τους μισθους που αυτό συνεπάγεται, με απώτερο σκοπό να κάνω και τα ιδιαίτερά μου, ενώ παράλληλα να καταγγέλω και την παραπαιδεία σε κάθε ευκαιρία.

Για σένα δηλαδή φταίνει ΜΟΝΟ οι εκπαιδευτικοί που κάνουν ιδιαίτερα;
Ξέρεις πόσοι γονείς με έχουν πάρει τηλέφωνο ή έχουν έρθει στη δουλειά μου και μου ζήτησαν να κάνω μάθημα στα παιδιά τους; Και μιλάμε για παιδιά όλων των ηλικιών (ενώ είμαι νηπιαγωγός) και θέλουν και μάθημα αγγλικών γιατί έχω 2 μεταπτυχιακά από την Αγγλία, άρα ξέρω καλά τη γλώσσα.
Εγώ δεν έχω δεχτεί μέχρι στιγμής (καλά τα τελευταία χρόνια δεν είμαι και στην Ελλάδα) γιατί έχω άλλες ασχολίες και δεν έχω ώρα. Αν, όμως, αυτή η κατάσταση συνεχιστεί κάποια στιγμή πολύ πιαθανόν να αρχίσω να κάνω μαθήματα. Τότε θα φταίω εγώ;
Το ίδιο συνέβαινε και με τη μητέρα μου, η οποία είχε 30 χρόνια στην εκπαίδευση, και τα τελευταία 10 την τάραζαν στα τηλέφωνα. Η ίδια επίσης δεν ήθελε να κάνει μαθήματα.

Συγχαρητήρια στη μητέρα σου και σε εσένα. Ναι, είναι η ευθύνη του εκπαιδευτικού για το πως θα διαχειριστεί τέτοιες καταστάσεις. Ο άλλος μπορεί να σου προτείνει οτιδήποτε, πάντα θα υπάρχουν αυτά, το θέμα είναι ότι εσύ είσαι ο επαγγελματίας, εσύ εργάζεσαι στο δημόσιο σχολείο και εσύ θα υποστείς επιπτώσεις αν κάτι πάει στραβά, όχι αυτοί. Αν βέβαια εφαρμοζόταν ο νόμος, δεν θα υπήρχε καν το  δίλλημα.


Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω.
Όταν πρώτος ο γονιός υποβαθμίζει το ρόλο του σχολέιου και ζητά από τον εκπαιδευτικό να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα στο παιδί του, αρχίζουμε από λάθος βάση. Ο εκπαιδευτικός (σίγουρα έχει και ευθύνη) αλλά όταν βλέπει το γονιό να τον παρακαλά, να του δίνει πολλά χρήματα για μια ώρα μάθημα (εμένα μου έλεγαν για 30 ευρώ την ώρα για κάθε μέρα και 30 την ώρα αγγλικά) και ταυτόχρονα αν δεν δεχτεί ο ίδιος θα βρεθεί κα΄ποιος άλλος....γιατί να μην δεχτεί;
Κατάπτυστος όποιος εκπαιδευτικός πάει μόνος του στα παιδιά και τους λέει ελάτε να σας κάνω μάθημα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:54:43 μμ »
Προσωπική ευθυνη και αντιστάσεις δεν υπάρχουν; Πάντα το μπαλάκι θα πέφτει στους άλλους; Καλώς λοιπόν και οι εφοριακοί λαδώνονται, πάντα κάποιοι πολίτες θα υπάρχουν να θέλουν να λαδώσουν, καλώς οι γιατροί παίρνουν φακελάκια, πάντα θα υπάρχουν ασθενείς να τα δώσουν, καλώς και αυτοί που έκλεψαν εκατομμύρια από το κράτος τα έκλεψαν αφού τους το επέτρεψε το "σύστημα". Όλα καλά λοιπόν!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 07:03:28 μμ »
Green με το συμπάθειο, αλλά ποια μύγα σε τσίμπησε σήμερα και ασχολείσαι με τόσο.. πάθος για το θέμα αυτό; Γιατί δεν βγάζεις τον θυμό σου στα όσα τραγικά και εγκληματικά συμβαίνουν στη διοίκηση της χώρας μας; Εκτός αν υπάρχει προσωπικό ζήτημα και θέλεις να το βγάλεις από μέσα σου..
Παρεμπιπτόντως, χτες που "γιορτάσαμε" τον 1 χρόνο πράσινου "σοσιαλισμού" έγιναν αναφορές - υπενθύμιση στα όσα έλεγε ο ΓΑΠ πριν τις εκλογές και όσα άρχισε να κελαηδάει λίγες βδομάδες μετά (υπάρχουν λεφτά - που πήγαν τα λεφτά..)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 07:08:30 μμ »
Green με το συμπάθειο, αλλά ποια μύγα σε τσίμπησε σήμερα και ασχολείσαι με τόσο.. πάθος για το θέμα αυτό; Γιατί δεν βγάζεις τον θυμό σου στα όσα τραγικά και εγκληματικά συμβαίνουν στη διοίκηση της χώρας μας; Εκτός αν υπάρχει προσωπικό ζήτημα και θέλεις να το βγάλεις από μέσα σου..
Παρεμπιπτόντως, χτες που "γιορτάσαμε" τον 1 χρόνο πράσινου "σοσιαλισμού" έγιναν αναφορές - υπενθύμιση στα όσα έλεγε ο ΓΑΠ πριν τις εκλογές και όσα άρχισε να κελαηδάει λίγες βδομάδες μετά (υπάρχουν λεφτά - που πήγαν τα λεφτά..)
Στη χώρα αυτή μόνο για να τα χώνουμε στους κυβερνώντες, το οποίο είναι αυτονόητο, πρέπει να μιλάμε; Άλλα θεματα που να μας απασχολούν, σε επίπεδο κλάδου πχ δεν υπάρχουν; 30 χρόνια θυμάμαι να βρίζουμε την εκάστοτε κυβέρνηση και μετά να την ξαναψηφίζουμε. Στους εαυτούς μας, που μας τους μπαστάκωσε στα κεφάλια, θα τα χώσουμε ποτέ;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 03:06:45 πμ »
Παρά την αποκλειστικότητα στο αλάθητο την οποία μου προσάπτεις, εσύ ανάλωσες τουλάχιστον ένα μισάωρο για να μου αποδείξεις το πόσο λάθος είμαι εγώ και πόσο σωστά αντιλαμβάνεσαι εσύ τα πράγματα. Μεγάλη μου τιμή λοιπόν... Αυτό πάντως δεν δείχνει ότι έχεις όντως πολύ σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθείς από μία διένεξη που ούτως ή άλλως δεν την ξεκίνησα εγώ. Εγώ διατύπωσα μία θέση μου για κάποια πράγματα. Αν στο forum επιτρέπονται μόνο συγκεκριμένες θέσεις, ας μας γίνει ξεκάθαρο.
Έχουμε διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων, προφανώς λόγω διαφορετικής θέσης, καταβολών και «συμφερόντων» για το πώς θα θέλαμε τον εκπαιδευτικό χώρο. Ως εκ τούτου η όποια περαιτέρω κουβέντα είναι άσκοπη. Παρά λοιπόν την δυνατότητα συγκεκριμένων απαντήσεων που θα μπορούσα να αντιπαραβάλω, δεν πρόκειται να ασχοληθώ περεταίρω. Οι θέσεις μου και οι παρατηρήσεις μου είναι σαφείς και η έκφραση αυτών μόνο με απασχολεί.

Ευτυχώς που δεν ασχολήθηκες περαιτέρω γιατί τα 20 μηνύματα σου (και σε άλλο topic όπου γράφεις τα ίδια) που ακολούθησαν θα ήταν 100! Σύνολο ημέρας 45!
Εσύ κατάλαβες να σου προσάπτω αποκλειστικότητα στο αλάθητο!
Και αφού είσαι καλός χρονομέτρης θα σου εξηγήσω ότι την ώρα που γράφω το μήνυμα μπορεί να ασχολούμαι και με κάτι πιο σοβαρό.
Σαφώς και ξεκίνησες εσύ την αντιπαράθεση με τα ακραία στερεότυπα που επαναλαμβάνεις διαρκώς. Φυσικά και επιτρέπονται όλες οι θέσεις στο forum αλλά πρέπει να δέχεσαι και την απάντηση. Και καλά εγώ έχω συμφέροντα που σου απάντησα (αλήθεια φοβερό επιχείρημα) και όλοι οι υπόλοιποι που σου απάντησαν και αυτοί που δεν το έκαναν γιατί θεωρούν περιττό να ασχοληθούν, έχουν όλοι συμφέροντα;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 03:20:25 πμ »
Προσωπική ευθυνη και αντιστάσεις δεν υπάρχουν; Πάντα το μπαλάκι θα πέφτει στους άλλους; Καλώς λοιπόν και οι εφοριακοί λαδώνονται, πάντα κάποιοι πολίτες θα υπάρχουν να θέλουν να λαδώσουν, καλώς οι γιατροί παίρνουν φακελάκια, πάντα θα υπάρχουν ασθενείς να τα δώσουν, καλώς και αυτοί που έκλεψαν εκατομμύρια από το κράτος τα έκλεψαν αφού τους το επέτρεψε το "σύστημα". Όλα καλά λοιπόν!!!

Φοβερά τα επιχειρήματα και καταπληκτικές οι συγκρίσεις, δείγμα της συγκεκριμένης αντίληψης!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:23:17 πμ »
Προσωπική ευθυνη και αντιστάσεις δεν υπάρχουν; Πάντα το μπαλάκι θα πέφτει στους άλλους; Καλώς λοιπόν και οι εφοριακοί λαδώνονται, πάντα κάποιοι πολίτες θα υπάρχουν να θέλουν να λαδώσουν, καλώς οι γιατροί παίρνουν φακελάκια, πάντα θα υπάρχουν ασθενείς να τα δώσουν, καλώς και αυτοί που έκλεψαν εκατομμύρια από το κράτος τα έκλεψαν αφού τους το επέτρεψε το "σύστημα". Όλα καλά λοιπόν!!!

Φοβερά τα επιχειρήματα και καταπληκτικές οι συγκρίσεις, δείγμα της συγκεκριμένης αντίληψης!
Προφανώς αποτελεσματικά όμως τα συγκεκριμένα επιχειρήματα, αφού συνεχίζεις να τα σχολιάζεις με το γνωστό απαξιωτικό προς όλα ύφος σου. Εγώ τουλάχιστον έχω διατυπώσει συγκεκριμένες θέσεις σε συγκεκριμένα θέματα. Εσύ τι ακριβώς διατύπωσες μέσα από όλες αυτές τις απαντήσεις σου; Εγώ είδα μόνο αντιδραστικές τοποθετήσεις χωρίς καμία διατύπωση συγκεκριμένων προτάσεων. Απλά πνεύμα αντιλογίας και κούφιου εντυπωσιασμού λοιπόν...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2010, 10:39:22 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:35:53 πμ »

ΥΓ. Άντε μη ξεκινήσω και εγώ μίζερες προσωπικές αντιπαραθέσεις.. >:(  Το μπορώ!! ;D ;D


κρατήσουου!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 10:37:52 πμ »
Παρά την αποκλειστικότητα στο αλάθητο την οποία μου προσάπτεις, εσύ ανάλωσες τουλάχιστον ένα μισάωρο για να μου αποδείξεις το πόσο λάθος είμαι εγώ και πόσο σωστά αντιλαμβάνεσαι εσύ τα πράγματα. Μεγάλη μου τιμή λοιπόν... Αυτό πάντως δεν δείχνει ότι έχεις όντως πολύ σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθείς από μία διένεξη που ούτως ή άλλως δεν την ξεκίνησα εγώ. Εγώ διατύπωσα μία θέση μου για κάποια πράγματα. Αν στο forum επιτρέπονται μόνο συγκεκριμένες θέσεις, ας μας γίνει ξεκάθαρο.
Έχουμε διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων, προφανώς λόγω διαφορετικής θέσης, καταβολών και «συμφερόντων» για το πώς θα θέλαμε τον εκπαιδευτικό χώρο. Ως εκ τούτου η όποια περαιτέρω κουβέντα είναι άσκοπη. Παρά λοιπόν την δυνατότητα συγκεκριμένων απαντήσεων που θα μπορούσα να αντιπαραβάλω, δεν πρόκειται να ασχοληθώ περεταίρω. Οι θέσεις μου και οι παρατηρήσεις μου είναι σαφείς και η έκφραση αυτών μόνο με απασχολεί.

Ευτυχώς που δεν ασχολήθηκες περαιτέρω γιατί τα 20 μηνύματα σου (και σε άλλο topic όπου γράφεις τα ίδια) που ακολούθησαν θα ήταν 100! Σύνολο ημέρας 45!
Εσύ κατάλαβες να σου προσάπτω αποκλειστικότητα στο αλάθητο!
Και αφού είσαι καλός χρονομέτρης θα σου εξηγήσω ότι την ώρα που γράφω το μήνυμα μπορεί να ασχολούμαι και με κάτι πιο σοβαρό.
Σαφώς και ξεκίνησες εσύ την αντιπαράθεση με τα ακραία στερεότυπα που επαναλαμβάνεις διαρκώς. Φυσικά και επιτρέπονται όλες οι θέσεις στο forum αλλά πρέπει να δέχεσαι και την απάντηση. Και καλά εγώ έχω συμφέροντα που σου απάντησα (αλήθεια φοβερό επιχείρημα) και όλοι οι υπόλοιποι που σου απάντησαν και αυτοί που δεν το έκαναν γιατί θεωρούν περιττό να ασχοληθούν, έχουν όλοι συμφέροντα;
Διακατέχεσαι από κάποιου είδους μεγαλομανία για να θεωρείς ότι οποιοδήποτε μήνυμα μου στο forum απευθύνεται σε εσένα; Η  μήπως από κάποια εμμονή μαζί μου για να καταγράφεις με τόση σπουδή και ακρίβεια  τον αριθμό των μηνυμάτων μου σε οποιοδήποτε θέμα; Η αντιπαράθεση λοιπόν μαζί σου είχε όντως λήξει, αν τώρα εσύ συνεχίζεις να παίρνεις προσωπικά οτιδήποτε γραφώ στα διάφορα topics, είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό μου.
Επίσης κατά την προσφιλή σου τακτική του αβάσιμου εντυπωσιασμού,  επισήμανες μόνο τις όποιες απόψεις μπορεί να ήταν διαφορετικές από τη δική μου, που κατ’ ουσία μία ήταν και από «συνήθη ύποπτο», και φυσικά όχι τις τόσες άλλες που συντάχθηκαν με τη δική μου. Όσο για τις απαντήσεις που υποχρεούμαι να δέχομαι στις θέσεις μου, σαφώς και ισχύει αυτό, αλλά συγκεκριμένα οι δικές σου δεν είχαν και τίποτα να προτείνουν, εκτός από μία στείρα αντιλογία. Αναρωτιέμαι λοιπόν εν τέλει ποιος εκτίθεται εδώ μέσα...

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εκπαιδευτικών
« Απάντηση #139 στις: Μάρτιος 26, 2017, 01:55:07 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Για ευνόητους λόγους θέλω να ρωτήσω: για να μειωθεί το ωράριό μου, όντας εκπαιδευτικός στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, από τις 21 στις 20 ώρες πρέπει να συμπληρωθούν ημερολογιακά 13 έτη υπηρεσίας ή αυτό συμβαίνει όταν κλείσω τα 12 έτη και μπω από Σεπτέμβριο στο 13ο σχολικό έτος υπηρεσίας;

ευχαριστώ
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.