*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων  (Αναγνώστηκε 5972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« στις: Ιούλιος 01, 2008, 07:58:42 μμ »
 Eπιτέλους μια φωνή διαμαρτυρίας για την ειδικότητά μας
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank871g.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:46 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 01, 2008, 09:10:39 μμ »
Νομίζω γνωστός ηθοποιός είχε πει πως στην Ελλάδα όλοι ζητάμε μερίδιο από το ασήμαντο. Δεν θέλω να μειώσω καθόλου την κίνηση των κοινωνιολόγων, αλλά ΟΚ ακόμη και αν το υπουργείο αυξήσει τις θέσεις τους από 12 σε 20 ή 30, πόσοι από το σύνολο θα απορροφηθούν; Όμως ίσως κι αυτό είναι κάτι...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:13:36 μμ »
Νομίζω γνωστός ηθοποιός είχε πει πως στην Ελλάδα όλοι ζητάμε μερίδιο από το ασήμαντο. Δεν θέλω να μειώσω καθόλου την κίνηση των κοινωνιολόγων, αλλά ΟΚ ακόμη και αν το υπουργείο αυξήσει τις θέσεις τους από 12 σε 20 ή 30, πόσοι από το σύνολο θα απορροφηθούν; Όμως ίσως κι αυτό είναι κάτι...
Συνάδελφε xr15gr δεν θες να υποτιμήσεις την κίνηση των Κοινωνιολόγων Αλλά, τελικά την υποτιμάς νομίζω….
Όσο για τον γνωστό ηθοποιό που πέταξε τη «σοφία» του θα πρέπει να σχολιάσω πως στον κύριο αυτό ή κυρία διαφεύγει μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια: οι «ασημαντότητες»  της ζωής μας είναι που συνθέτουν την μοναδικότητα και τη μαγεία της. ;)
Συνάδελφε οι απαιτήσεις των αδιόριστων συνάδελφων μου Κοινωνιολόγων δεν είναι ούτε εξωπραγματικές ούτε ανεδαφικές.
Το μόνο που θα είχα να προσθέσω στην κίνηση των συναδέλφων μου περισσότερο με τη μορφή παρότρυνσης: είναι να ενώσουν τις φωνές τους και με τους υπόλοιπους αδιόριστους συναδέλφους (βλ. ΠΕΑΕ) ώστε οι διεκδικήσεις τους να έχουν ενωτικό και δυνατό χαρακτήρα.
Και να μην ξεχνούν πως αντίπαλοί μας δεν είναι οι συνάδελφοι των παρεμφερών ειδικοτήτων. Πρέπει όλοι μαζί να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας και υπάρχει χώρος για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2008, 12:09:09 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:46:11 μμ »
mat ΕΣΥ θα πας  αύριο στην πορεία των αδιόριστων εκπαιδευτικών ( ΠΕΑΕ)? Η ανακοίνωσή τους έλεγε :

Την ΤΕΤΑΡΤΗ, 2 ΙΟΥΛΙΟΥ, 12.00 συγκεντρωνόμαστε ΟΛΟΙ έξω από το Υπουργείο Παιδείας (προσυγκέντρωση στο σταθμό του ηλεκτρικού τρένου Νερατζιώτισσα).

Έχω τρόπο να το εξακριβώσω  αν θα είσαι.....

Δηλαδή   ρε mat  η ΠΕΑ αποτελείται από διορισμένους εκπαιδευτικούς? ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Γιατί  τότε  το δελτίο τύπου του ΥΠΕΠΘ κάνει λόγο για διαβούλευση με την ΠΕΑ?
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:46 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2008, 12:03:54 πμ »
Για να μην μπεις στο κόπο να συνεργαστείς με τους ασφαλίτες ή τους κάθε λογής χαφιέδες ή τέλος να κάνεις ο ίδιος τον ντεντέκτιβ να σε ενημερώσω από πρώτο χέρι. Όχι δεν θα πάω palelos, πρώτον γιατί δεν είμαι στην Αθήνα και δεύτερον διότι δεν μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου αδιόριστο καθώς είμαι διοριστέα μέσω ΑΣΕΠ.
Ειλικρινά όμως δεν καταλαβαίνω το ύφος και το στυλ και πολύ περισσότερο τις προσωπικές επιθέσεις σου.
Τα ειρωνικά σχόλια προς εμένα δεν αφορούν ούτε το θέμα, ούτε τους υπόλοιπους  νομίζω....
Τέλος κατά την δική μου άποψη και κρίση η ΠΕΑΕ αντιπροσωπεύει και μπορεί να αντιπροσωπεύσει όχι μόνο τους Αναπληρωτές (Αδιόριστους) αλλά, όλους τους Αδιόριστους Εκπαιδευτικούς. Επίσης καλά θα κάνεις το ερώτημα που μου θέτεις να το θέσει στην ΠΕΑ γιατί οι ίδιοι αποκαλούνται Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών και πουθενά στον διακριτικό τους τίτλο δεν αναφέρουν την Αδιοριστία τους.


ΥΓ.Θα σε παρακαλούσα όταν μου απευθύνεσαι να μην χρησιμοποιείς το "ρε". Δεν σου μιλώ με το ίδιο στυλ και ύφος.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2008, 12:07:52 πμ »
Συναδελφε δυστυχως η ΠΕΑ καλυπτει μονο ενα μερος της αδιοριστιας . Αυτη των αναπληρωτων που ετσι ή αλλιως ειναι κοντα στο διορισμο, ομως η ΠΕΑΕ καλυπτει συναδελφους που μπορει να ανηκουν και στο Γ πινακα. Δυστυχως περα απο τις προσπαθειες για λυση του προβληματος των αναπληρωτων με πολυμηνη υπηρεσια δεν ειδαμε την ΠΕΑ να κινητοποιειται και για αλλα ζητηματα (αδιαφανεια στον ΑΣΕΠ, προβληματα με την υλη, απληρωτη ωρομισθια και ΠΔΣ) . Οι μονες συζητησεις που εγιναν και καλως εγιναν ηταν για τους αναππληρωτες με πολλους μηνες προυπηρεσία. Για τους υπολοιπους δεν πρεπει να υπαρχει ενας ευρυτερος συλλογος για τους συναδελφους που δε βλεπουν φως στο τουνελ?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2008, 12:12:34 πμ »
συναδελφε palelos επειδη τωρα ειδα την αναφορα σου στη mat θα ηθελα να σε ρωτησω.
Εγω παω συχνα στις συγκεντρωσεις της ΠΕΑΕ και συμφωνω με πολλες απο τις αρχες της.
Μηπως με εχεις φακελωσει και εμενα και ξερεις ποια ειμαι?
Γιατι νομιζω οτι ζουμε σε ελευθερη πολιτεια και η συμμετοχη σε συλλογους, συνδέσμους ή ενωσεις δεν απαγορευεται, εκτος και αν ειχες σκοπο να γινει χωροφυλακας και θελεις  να μας φακελωσεις ολους :-X

Αποσυνδεδεμένος palelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2008, 12:47:36 πμ »
Συναδελφε δυστυχως η ΠΕΑ καλυπτει μονο ενα μερος της αδιοριστιας . Αυτη των αναπληρωτων που ετσι ή αλλιως ειναι κοντα στο διορισμο, ομως η ΠΕΑΕ καλυπτει συναδελφους που μπορει να ανηκουν και στο Γ πινακα. Δυστυχως περα απο τις προσπαθειες για λυση του προβληματος των αναπληρωτων με πολυμηνη υπηρεσια δεν ειδαμε την ΠΕΑ να κινητοποιειται και για αλλα ζητηματα (αδιαφανεια στον ΑΣΕΠ, προβληματα με την υλη, απληρωτη ωρομισθια και ΠΔΣ) . Οι μονες συζητησεις που εγιναν και καλως εγιναν ηταν για τους αναππληρωτες με πολλους μηνες προυπηρεσία. Για τους υπολοιπους δεν πρεπει να υπαρχει ενας ευρυτερος συλλογος για τους συναδελφους που δε βλεπουν φως στο τουνελ?


Όχι χωροφύλακας δεν είμαι, αλλά πειραχτήρι είμαι ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Η δημοκρατία  επιτρέπει να γράφονται  στην πεα όσοι οι ίδιοι  το  επιθυμούν (και του πίνακα γ).  Δεν κινητοποιήθηκαν?  Σε λυπάμαι.....   Κάποιος που έχει 2 μήνες προυπηρεσία και είναι επιτυχών μη διοριστέος του ασέπ θα ξέρει ότι θα διοριστεί μόλις έχει 24μήνες. Κινήται προς όλα τα θέματα αδιόριστων  αναπληρωτών και ωρομισθίων.  Μετά από πόσα χρόνια θα κάνει ασέπ για τεχνικούς? Δήλωσε  δημόσια  ο  υπουργός αύξηση στην αμοιβή των  ωρομισθίων ναί ή όχι? Δήλωσε ότι η προυπηρεσία θα αναγνωριστεί για την βαθμολογική εξέλιξη ναί ή όχι? Ζητάει πρόσληψη Π.Δ.Σ  μέσω πινάκων ναι ή όχι?    Η ασπαίτε θα πάρει 143 άτομα λόγω προυπηρεσίας ναι ή όχι?
Υπάρχουν και άλλα πολλά, αλλά οι  συνελεύσεις  δεν γίνονται μέσω Η/Υ......
Ι am back..   Σας  έλλειψα?

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 02, 2008, 01:14:55 πμ »
palelos θα σε παρακαλούσα να αφήσεις το θέμα να εξελιχθεί. Αν δεν έχεις κάτι ουσιώδες να πεις τότε καλύτερα να μην παρεμβαίνεις απλά και μόνο για να προκαλείς.
Αν έχεις κάτι να πεις στην mat  πες της το με pm και μην της απευθύνεσαι με αυτόν τον τρόπο δημόσια. Θα σε παρακαλούσα επίσης να τροποποιήσεις τα μηνύματα  σου και να διορθώσεις κάποιες εκφράσεις σου που προσβάλουν.

Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:57:09 πμ »
Νομίζω γνωστός ηθοποιός είχε πει πως στην Ελλάδα όλοι ζητάμε μερίδιο από το ασήμαντο. Δεν θέλω να μειώσω καθόλου την κίνηση των κοινωνιολόγων, αλλά ΟΚ ακόμη και αν το υπουργείο αυξήσει τις θέσεις τους από 12 σε 20 ή 30, πόσοι από το σύνολο θα απορροφηθούν; Όμως ίσως κι αυτό είναι κάτι...
Αγαπητέ συνάδελφε σίγουρα η αδιοριστία δε λύνεται με τις 20-30 θέσεις επιπλέον.Αλλά τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια σταθερή καθοδική πορεία, αφού ο αριθμός των Κοινωνιολόγων που διορίζονται φθίνει. Ακολουθούμε τους ρυθμούς μείωσης όλων των ειδικοτήτων, μόνο που εμείς είμαστε ένα βήμα προς τον αφανισμό. Οπότε καλώς ζητάμε, τουλάχιστον, ίσο αριθμό θέσεων με παρεμφερείς ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 02, 2008, 04:01:09 πμ »
(Και να μην ξεχνούν πως αντίπαλοί μας δεν είναι οι συνάδελφοι των παρεμφερών ειδικοτήτων. Πρέπει όλοι μαζί να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας και υπάρχει χώρος για όλους).
Mat, εγώ κατάλαβα ότι δεν τους βλέπουμε ανταγωνιστικά, αλλά ότι προσπαθούμε να αξιοποιήσουμε το "δεδικασμένο", ότι πέτυχαν οι ΠΕ13, για να διεκδικήσουμε ισότιμα και ισόνομα τα δικαιώματά μας.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 02, 2008, 08:15:40 πμ »
Parelos, δεν είσαι καλά ενημερωμένος για τον σύλλογο που ανήκεις. Στην ΠΕΑ έχουν δικαίωμα εγγραφής μόνο οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι, ενώ στην ΠΕΑΕ όλοι όσοι δεν είναι μόνιμοι, διότι θεωρούμε τους αναπληρωτές και τους ωρομίσθιους επίσης αδιόριστους. Έχω πάει σε 3 συνελεύσεις της ΠΕΑ. Στην 1η διατύπωσα την άποψη για κοινό σύλλογο και μόνο που δεν έφυγα με κλωτσιές. Στη 2η ήθελα να θέσω ζήτημα κοινής διαμαρτυρίας και συντονισμού και δε με άφηναν να μιλήσω. Όταν μίλησα μετά από παρέμβαση της προέδρου του παραρτήματος Βόλου στα 2 λεπτά εκδιώχθηκα διότι όπως είπαν, δεν τους ενδιαφέρουν όσοι έχουν να κάνουν με τον ΑΣΕΠ. Στην 3η παρακολούθησα τη συζήτηση μετά τη συνάντηση με το ΥΠΕΠΘ για τη ρύθμιση, φυσικά, δεν είχα την αυταπάτη ότι θα μου έδιναν το λόγο και απλά άκουγα τον τσακωμό τον προέδρων για το ποιος τα βρήκε με ποιον. Βέβαια, υπήρξε η τοποθέτηση ενός κυρίου που αναγνώρισε δίκιο σε αυτά που λέει η ΠΕΑΕ, αλλά μέχρι εκεί. Επίσης, να σημειώσω, ότι η 1η ήταν συνέλευση του παραρτήματος Αττικής, ενώ οι άλλες δύο συνελεύσεις προέδρων. Φυσικά και δε μέμφομαι όλα τα μέλη της ΠΕΑ, μέμφομαι όμως την πεφωτισμένη ηγεσία που συμπεριφέρεται κοντόφθαλμα, με κακό συντεχνιασμό και όπως άκουσα και είδα κάποιες φορές υπόγεια.
Όσο για την κίνηση των κοινωνιολόγων φυσικά και είναι καλή, αν και θεωρώ ότι πρέπει να πάψουμε να κάνουμε όλοι επιμέρους συλλόγους και να ενωθούμε.
Ας ελπίσουμε και ας αγωνιστούμε. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Ελπίζω τους περισσότερους να μας δω στις 12 στη διαμαρτυρία. Καλημέρα!

Αποσυνδεδεμένος musk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 02, 2008, 07:04:45 μμ »
Eπιτέλους μια φωνή διαμαρτυρίας για την ειδικότητά μας
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank871g.php

Ως υποψήφια του Κλάδου ΠΕ13 θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου αναφορικά με την ΕΠΙΣΤΟΛΗ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ της Κίνησης Αδιόριστων Κοινωνιολόγων που δημοσιεύτηκε στο site της ΑΒ εχθές.
Πρωτίστως, θέλω να σημειώσω ότι ήμουν μία εκ των εκπροσώπων που ανέλαβαν την προσπάθεια αποτροπής αποκλεισμού του Κλάδου ΠΕ13 από τον επικείμενο διαγωνισμό.

Αντιλαμβάνομαι και συναισθάνομαι, θα έλεγα, την απογοήτευση, την οργή, την πικρία και γενικότερα τα αρνητικά συναισθήματα που προκάλεσε η ανακοίνωση του μικρού αριθμού θέσεων για την ειδικότητα των Κοινωνιολόγων, και αυτό διότι οι υποψήφιοι του κλάδου ΠΕ13 επί έναν μήνα σχεδόν βιώναμε καθημερινό άγχος και αγωνία ως προς τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό. Κατά το διάστημα αυτό, θέλω να ομολογήσω ότι είχαμε, οι σπουδαστές τουλάχιστον της ΑΣΠΑΙΤΕ από το δικό μου Παράρτημα και εξ όσων γνωρίζω και από τα λοιπά Παραρτήματα, την ειλικρινή ηθική συμπαράσταση σπουδαστών του κλάδου ΠΕ10. Αντιστοίχως, παρατηρώ ότι υποψήφιοι του κλάδου ΠΕ13 «συμπαραστέκονται» τους υποψηφίους του κλάδου σας αναγνωρίζοντας ότι ο υπό προκήρυξη αριθμός θέσεων είναι ιδιαίτερα μικρός.

Ωστόσο, θα ήθελα να κάνω ορισμένες επισημάνσεις:
1) στην ΕΠΙΣΤΟΛΗ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ της «Κίνησης Αδιόριστων Νομικών και Πολιτικών Επιστημών» δεν επιθυμήσαμε να «στραφούμε» κατά καμίας συγκεκριμένης ειδικότητας με την οποία σύμφωνα με τις ισχύουσες Υπουργικές Αποφάσεις διδάσκουμε κατά Α΄ ή Β΄ Ανάθεση μαθήματα στο Γυμνάσιο, το Ενιαίο Λύκειο και τα ΕΠΑΛ. Ουσιαστικά, επιδιώξαμε να υπογραμμίσουμε το αυτονόητο, ότι δηλαδή ο κλάδος ΠΕ13 έχει και πρέπει να έχει λόγο ουσιαστικής παρουσίας στην Εκπαίδευση, λαμβανομένου άλλωστε υπόψη ότι φέτος συμπληρώνει 31 ολόκληρα χρόνια διαρκούς παρουσίας στη Β’/Βάθμια Εκπαίδευση.
2) Ο κλάδος ΠΕ 13 με τις κινήσεις στις οποίες προέβη διεκδίκησε και πέτυχε τελικά την ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ του από τον επικείμενο διαγωνισμό, με επίκληση β ά σ ι μ ω ν  ε π ι χ ε ι ρ η μ ά τ ων , τα οποία ως φάνηκε αγνοούσε το Υπουργείο Παιδείας, επιχειρήματα που επαναλαμβάνω και τονίζω ΔΕΝ καταφέρονταν κατά καμίας ειδικότητας.
3) Το γεγονός ότι βρεθήκαμε «εντός νυμφώνος» κατά τη διατύπωση της Επιστολής-Διαμαρτυρίας της Κίνησης Αδιόριστων Κοινωνιολόγων, ήταν αποτέλεσμα ακριβώς του ΔΙΚΑΙΟΥ και ΑΞΙΟΠΡΕΠΟΥΣ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ.
4) Το ΥΠΕΠΘ ανακοινώνοντας στο «Δελτίο Τύπου» με ημερομηνία δημοσίευσης 25/06/2008 30 θέσεις για την Ειδικότητα του Κλάδου ΠΕ13,  κρίνω ότι έλαβε υπόψη του τις υπάρχουσες ανάγκες που απαιτείται να καλυφθούν από εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ13.
5) Θεωρώ ότι κάθε κλάδος είναι απόλυτα «αυτόνομος», ώστε ο κλάδος ΠΕ13 δεν είναι «παρεμφερής ειδικότητα» με αυτήν των Κοινωνιολόγων (όπως αναφέρεται στην Επιστολή-Διαμαρτυρία της Κίνησης Αδιόριστων Κοινωνιολόγων), και επομένως επί τη βάσει αυτή και μόνον αξιώσαμε και διεκδικήσαμε τη δική μας παρουσία στην Εκπαίδευση.
6) Το γεγονός ότι οι αναπληρωτές του κλάδου ΠΕ13 διορίζονται με 2.5 περίπου μόρια είναι απόρροια του θεμελιώδους νόμου της οικονομίας «προσφοράς και ζήτησης» που έχει εφαρμογή και στην περίπτωση αυτή.

Κλείνοντας, θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόθεση από πλευράς εκπροσώπων και των δύο κλάδων αντεγκλήσεων και δημιουργίας εχθρικού κλίματος.
Είναι καθ’ όλα θεμιτό καθείς από το πόστο του να προσπαθεί να βελτιώσει τη δική του θέση, πολλώ δε μάλλον στο μέτρο που αυτό επιχειρείται με αξιοπρεπείς διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Διαμαρτυρία Αδιόριστων Κοινωνιολόγων
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 02, 2008, 08:27:49 μμ »
Μusk, καλώς όρισες στο forum.
Καταρχήν να διευκρινήσω ότι όταν αποκλείεται ένας κλάδος από τον ΑΣΕΠ, αυτό είναι σε βάρος της εκπαίδευσης και θα έπρεπε όλες οι ειδικότητες να αντιδράσουν και όχι μόνο εσείς. Καλώς πράξατε και διεκδικήσατε και συγχαρητήρια που πετύχατε.   
Θα κάνω όμως κι εγώ κάποιες διαπιστώσεις με τη σειρά μου.
- Στους τελευταίους ΑΣΕΠ οι ειδικότητες των ΠΕ10 και ΠΕ13 συμμετείχαν με ίσο αριθμό θέσεων. Τι άλλαξε φέτος και οι ΠΕ 13 πήραν 30 θέσεις ενώ οι ΠΕ10 σχεδόν το 1/3 αυτών;
-Ποιά ήταν τα "βάσιμα επιχειρήματα" τα οποία αγνοούσε το ΥΠΕΠΘ, για να τα αξιοποιήσουμε" κι εμείς;
-Ο αγώνας σας ήταν δίκαιος και αξιοπρεπής επειδή δεν "έθιγε" στην γραπτή διαμαρτυρία άλλη ειδικότητα, αλλά δυστυχώς "έθιξε" τους ΠΕ10, με κίνδυνο τον αφανισμό τους, αφού μιλάμε για 4 διορισμούς από τους πίνακες για τα έτη 2008-2009 και 2009-2010. Δέχομαι ότι δεν ήταν στις προθέσεις σας, αλλά το αποτέλεσμα δεν παύει να είναι άδικο και να καταδικάζει τους ΠΕ10.
-Το ΥΠΕΠΘ, υποστηρίζεις, ότι έκρινε αφού έλαβε υπόψη του τις υπάρχουσες ανάγκες, που "κατά μοιραία σύμπτωση", καλύπτονται και από τους ΠΕ10.
-Επίσης οι "εκατοντάδες" ΠΕ13 με Παιδαγωγική επάρκεια που φαίνονται στους πίνακες είναι μόλις 60, σύν αυτούς που την απόκτησαν φέτος.
-Η ειδικότητα ΠΕ10 είναι παρεμφερής με την ΠΕ13, υπό την έννοια ότι διδάσκουμε τα ίδια μαθήματα κι έχουμε τις ίδιες αναθέσεις, εκτός της Ιστορίας και παραθέτω:
ΠΕ10 Α ανάθεση:
1.Κοινωνική κ Πολιτική Αγωγή,
2.Κοινωνική κ Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα,
3.Ιστορία  Κοινωνικών Επιστημών,
4.Κοινωνιολογία
 Β ανάθεση:
1.Αρχές οικονομίας,
2.Ο Ευρωπαικός Πολιτισμός κ οι ρίζες του,
3.Εισαγωγή στο Δίκαιο και στους Θεσμούς,
4.Αρχές οικονομικής Θεωρίας,
5.Αρχές Λογιστικής
ΠΕ13
Α ανάθεση:
1.Κοινωνική κ Πολιτική Αγωγή,
2.Εισαγωγή στο Δίκαιο και στους Θεσμούς, συν ορισμένα μαθήματα στα ΕΠΑΛ 
Β ανάθεση:Ιστορία, Αρχές οικονομίας,
1.Ο Ευρωπαικός Πολιτισμός κ οι ρίζες του,
2.Κοινωνική κ Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα,
3.Ιστορία  Κοινωνικών Επιστημών, Κοινωνιολογία,
4.Αρχές Οργάνωσης κ Διοίκησης επιχειρήσεων,
5.Αρχές οικονομικής Θεωρίας


Τίποτε δεν είναι τυχαίο, όλα συνδέονται μεταξύ τους, και δυστυχώς όλα εξηγούνται. 
Από τα παραπάνω γίνεται κατανοητό ότι μοιραζόμαστε την ίδια "πίτα" κι ότι οι ίδιοι νόμοι προσφοράς και ζήτησης  ισχύουν, ή μάλλον θα έπρεπε να ισχύουν και για τους ΠΕ10.
Ειλικρινά λυπάμαι που το Υπουργείο χειρίστηκε "βιαστικά" το όλο θέμα. Ελπίζω να λυθεί δίκαια προς όφελος και των δύο ειδικοτήτων, για να αποφύγουμε την κατάντια  να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2008, 09:47:09 μμ από marias »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160226
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.