*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019  (Αναγνώστηκε 285397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #616 στις: Μάρτιος 15, 2019, 10:02:01 μμ »
ως ουδέτερος λοιπόν όπως δηλώνεις και προφανώς εκτός του χώρου, μην γράφεις με τόση σιγουριά για πράγματα που δεν ξέρεις επειδή κάτι είδες κάπου αλλά εσφαλμένα προσπαθείς να δώσεις νόημα.... ρώτα.

Πάμε πάλι από την αρχή

1 Ναι για να διορίσει ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΕΝΑ! Αφού το διάβασες στον Νόμο δεν το κατάλαβες?


2 Το υπουργείο είπε οχι οργανικές στα ΤΕ της βθμιας και αν εχετε απορίες πάρτε τηλέφωνο, το ίδιο είπε και στην περσινή....γιατί ? κανείς δεν ξέρει.... αλλά υποψιαζόμαστε.... η ΕΛΜΕ Δωδ/σου το είπε ξεκάθαρα....

3 Ναι για την πρωτοβάθμια είναι μία εγκύκλιος! να στο ξαναπώ και τρίτη φορά. Μία εγκύκλιος! οκ πάμε παρακάτω.

4 Το ξέρεις ότι πριν λίγα χρόνια έγινε χαμος στην Αθμια γιατί το υπουργείο πήρε είδηση ότι είχαν δοθεί οργανικά κενά που καλύφθηκαν από δασκάλους σε ΤΕ που δεν είχαν ΦΕΚ ; όχι που να το ξέρεις.... και ότι το υπουργείο πήγε να τους βγάλει από εκεί; και ότι αυτοί ήταν κάποια χρόνια στην θέση αυτή ; και τι έγινε ξέρεις; ο κακός χαμός έγινε και πέρασε των συνδικαλιστών της Αθμιας και λογικό αφού στο υπουργείο ελέγχουν την κατάσταση....

5 Ξαναλέω άλλη μια φορά, το υπουργείο επιλέγει να δίνει κενά στην Αθμια και επιλέγει να ΜΗΝ δινει στην Βθμια..... ΓΙΑΤΙ ? δεν σε νοιάζει αλλά πετάγεσαι να πάρεις το μέρος του υπουργείου.... να μην ρωτήσω και το κόμμα που υποστηρίζεις αλλά δεν βρίσκω άλλη εξήγηση από την στιγμή που είσαι ουδέτερος....

6 Η ΕΛΜΕ σου λέει ότι μπορεί να δημιουργηθούν +1500 κενά μόνο από τα ΤΕ.... ΚΕΝΑ όχι διορισμοί! άλλο να πας την ημέρα της κατανομής και να πεις έχει 2500 και άλλο να πας και να λες ότι έχω 600 ! και για να το πάμε πάλι σύμφωνα με την ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ οι διορισμοί προϋποθέτουν ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΕΝΑ.....

Σε παρακαλώ αν δεν θέλεις να καταλάβεις, μιας και είσαι ουδέτερος και δεν σε αφορά, σταμάτα να γράφεις πράγματα το λιγότερο αναληθή. Ευχαριστώ και καλό σου βράδυ

Πάμε πάλι από την αρχή λοιπόν.

1. Επειδή είσαι σχετικός, όρισε μου τα οργανικά κενά στην Δβθμια. Εγώ ο άσχετος, σου λέω ότι είχε διορίσει κόσμο στην δευτεροβάθμια, σε οργανικά κενά που δεν ανταποκρινονται σε αντίστοιχα ένα προς ένα εκπαιδευτικών δομών. Πήραν άνθρωποι μετάταξη, υποχρεωτική μάλιστα, με τις οργανικές θέσεις διορισμού, χωρίς να έχουν δημιουργηθεί τα δικά σου οργανικά κενά στην Πρωτοβάθμια; Υπάρχει κόσμος αυτή τη στιγμή στη διάθεση ναι ή όχι; Αυτοι αν δεν υπάρχουν οργανικά κενά σε σχολείο όπως τα ορίζεις εσυ, πολυ απλα έπρεπε να απολυθούν. Οι οργανικές θέσεις που θέλαν να δώσουν οι προηγούμενοι σε ομάδα σχολείων, για να μην υπάρχει κόσμος στη διάθεση και για άρση υπεράριθμων σου λέει κάτι;
2. Είπε στους Δντες και στις Δνσεις μην τα υπολογίσετε. Γιατί; Μα πολύ απλά γιατί χρειάζεται να συγκεκριμενοποίησει τον τρόπο καθορισμού των οργανικών θέσεων στα τμήματα ένταξης της Β/θμιας Εκπ/σης. Δες τι παρέθεσε ο συνάδελφος! Το τι υποψιαζεστε δεν σημαίνει ότι θα συμβει

3. Τουλάχιστον εδώ συμφωνουμε! Κάτι είναι και αυτό.

4. Εδώ εγώ τι θες να κάνω τώρα; Να πάω στο Υπουργείο και να τους πω μην περνάει κανενός;

5. Μέχρι να φύγουν από το υπουργείο οι τωρινοί,το έχεις σίγουρο ότι δεν θα δώσουν κενά στη Δβθμια; Τώρα το τι κόμμα ειμαι δες τα μηνύματα μου γενικως. Θα σε διαφωτίσουν!

6. Δες το 1 περί οργανικών διορισμού. Ενημερωτικά στο ΕΕΕΕΚ του γνωστού μου με τα παλιά κενά, ήταν 8 αυτά,  και τώρα με τις ώρες βγήκαν διπλάσια. Είναι που δεν δημιουργούνται κενά!

Μετά τα παραπάνω, επιμένεις πως εγώ δεν καταλαβαίνω και εσύ τα γνωρίζεις όλα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2019, 10:29:52 μμ από Leviathan »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #617 στις: Μάρτιος 15, 2019, 10:37:15 μμ »
Μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου...φοβερή προσομοίωση. Και σε ανώτερα σου εύχομαι.
Μάλλον έχω δουλέψει και εδώ αλλά εκτός από εδώ και έξω συνάδελφε.
Μάλλον κάνω έρευνα πάνω σε αυτό το αντικείμενο.
Μάλλον εσυ δεν έχεις  περάσει ούτε αυτη τη "στείρα" αξιολογηση του ΑΣΕΠ και θες ντε και καλά να διοριστείς και να σε πληρώνει το ελληνικό δημόσιο για πάντα, γιατί είσαι καλος/καλή, αλλά το λές εσύ??!?!

Απο αυτοαξιολογηση αλλό τίποτα βλέπω, για  ετεροαξιολογηση, ούτε λόγος.

Μόνο στο ελληνικό δημόσιο αυτά.

Μπουκάρει στο σχολείο, όποιος έχει μπάρμπα σε ΣΔΕ/ωρομισθιες/ενισχυτική κλπ  και μετά πρέπει να διοριστεί κιόλας, γιατί μας λέει ο ίδιος , ότι είναι "καλός δάσκαλος". Αλλά ένα ρημαδοΑΣΕΠ δεν μπορούσε να περάσει!

Και τον υποβαθμίζει κιόλας γιατί ένα κομμάτι ήταν πολλάπλης επιλογής  ;D
Σου χω νέα συνάδελφε, πολλαπλής χρησιμοποιούνται σε δεκάδες χώρες του κόσμου για αξιολογηση εκπαιδευτικού προσωπικού συνδιαστικά βέβαια κα με άλλες δοκιμασίες.

Αλλά δεν μας είπες, ειδική διδακτική που ήταν ανοιχτού τύπου. Εκεί έγραψες τίποτα?





Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #618 στις: Μάρτιος 15, 2019, 10:42:42 μμ »
Και επειδή μιλάμε με κόσμο εδώ μέσα που πρόκειται να διοριστεί, ας δούμε λίγο τι λέει ο κυριότερος νόμος της εκπαίδευσης.

 Ν1566/85. Άρθρο 14. Παράγραφοι 3-7.

Αυτά περί οργανικών θέσεων και πως δημιουργούνται γενικώς και αν προϋποθέτει ύπαρξη οργανικών σε σχολεία .

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/EPAL_N_1566_1985.pdf&ved=2ahUKEwiL34WfgIXhAhWFbFAKHfNVDO8QFjABegQIBBAB&usg=AOvVaw1CR-1RWZkR1_jTIdIBeWHR&cshid=1552682515658
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2019, 10:47:20 μμ από Leviathan »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #619 στις: Μάρτιος 15, 2019, 11:43:35 μμ »
Μάλλον έχω δουλέψει και εδώ αλλά εκτός από εδώ και έξω συνάδελφε.
Μάλλον κάνω έρευνα πάνω σε αυτό το αντικείμενο.
Μάλλον εσυ δεν έχεις  περάσει ούτε αυτη τη "στείρα" αξιολογηση του ΑΣΕΠ και θες ντε και καλά να διοριστείς και να σε πληρώνει το ελληνικό δημόσιο για πάντα, γιατί είσαι καλος/καλή, αλλά το λές εσύ??!?!

Απο αυτοαξιολογηση αλλό τίποτα βλέπω, για  ετεροαξιολογηση, ούτε λόγος.

Μόνο στο ελληνικό δημόσιο αυτά.

Μπουκάρει στο σχολείο, όποιος έχει μπάρμπα σε ΣΔΕ/ωρομισθιες/ενισχυτική κλπ  και μετά πρέπει να διοριστεί κιόλας, γιατί μας λέει ο ίδιος , ότι είναι "καλός δάσκαλος". Αλλά ένα ρημαδοΑΣΕΠ δεν μπορούσε να περάσει!

Και τον υποβαθμίζει κιόλας γιατί ένα κομμάτι ήταν πολλάπλης επιλογής  ;D
Σου χω νέα συνάδελφε, πολλαπλής χρησιμοποιούνται σε δεκάδες χώρες του κόσμου για αξιολογηση εκπαιδευτικού προσωπικού συνδιαστικά βέβαια κα με άλλες δοκιμασίες.

Αλλά δεν μας είπες, ειδική διδακτική που ήταν ανοιχτού τύπου. Εκεί έγραψες τίποτα?
Ανατρίχιασα, καλά που είστε και εσείς του εξωτερικού και μας ανοίγετε τα μάτια. Εμείς δεν ξέρουμε, ένα παλιοπτυχίο πήραμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #620 στις: Μάρτιος 16, 2019, 12:14:33 πμ »
Oχι ακριβως ...τα αμετρητα πλαστικα μεταπτυχιακα ΕΑ που τα βαζεις ?

ΥΓ. Με λενε Ριζο και οπως θελω τα υποστη-ΡΙΖΟ.... ;D

Εμείς δεν ξέρουμε, ένα παλιοπτυχίο πήραμε...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #621 στις: Μάρτιος 16, 2019, 02:59:36 πμ »
Πάμε πάλι από την αρχή λοιπόν.

δεν έχεις ούτε αρχή ούτε τέλος, γιατί πολύ απλά ο ρόλος σου στο θέμα είναι διασπαστικός.... για κάποιο λόγο, εσύ τον ξέρεις, στηρίζεις το υπουργείο και κάθομαι τώρα εγώ να σου απαντώ.... μαζόχας θα είμαι τι να κάνω...

1. Επειδή είσαι σχετικός, όρισε μου τα οργανικά κενά στην Δβθμια. Εγώ ο άσχετος, σου λέω ότι είχε διορίσει κόσμο στην δευτεροβάθμια, σε οργανικά κενά που δεν ανταποκρινονται σε αντίστοιχα ένα προς ένα εκπαιδευτικών δομών. Πήραν άνθρωποι μετάταξη, υποχρεωτική μάλιστα, με τις οργανικές θέσεις διορισμού, χωρίς να έχουν δημιουργηθεί τα δικά σου οργανικά κενά στην Πρωτοβάθμια; Υπάρχει κόσμος αυτή τη στιγμή στη διάθεση ναι ή όχι; Αυτοι αν δεν υπάρχουν οργανικά κενά σε σχολείο όπως τα ορίζεις εσυ, πολυ απλα έπρεπε να απολυθούν. Οι οργανικές θέσεις που θέλαν να δώσουν οι προηγούμενοι σε ομάδα σχολείων, για να μην υπάρχει κόσμος στη διάθεση και για άρση υπεράριθμων σου λέει κάτι;

τώρα εσύ ρίχνεις την μπάλα στην κερκίδα και μου ζητάς να παίξω.... λυπάμαι δεν θα πάρω.... πήγαινε να ρωτήσεις για ποιο λόγο διόριζαν παρανόμως σε αρκετές ειδικότητες ενώ δεν υπήρχαν οργανικά κενά.... ή γιατί άλλαζαν τα ωρολόγια και έχανε κόσμος την οργανική τους.....με αποτέλεσμα τα πλεονάσματα,  αυτά να ρωτήσεις όλους αυτούς που το παίζουν θεοί όπως και οι σημερινοί που στηρίζεις. Η νομοθεσία λέει για οργανικά κενά, για να μην γίνετε αυτό που έγινε στα χρόνια των παχιών αγελάδων. Καταλαβαίνω ότι δεν σε βολεύει ο νόμος και ενοχλείσαι ότι κάποιοι σου λένε ότι είσαι παράνομος, αν δεν θες να είσαι άλλαξε τον νόμο, δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνουν τα παλικάρια από τις ακαδημίες. Μέχρι τότε όμως θα το ακούς.

2. Είπε στους Δντες και στις Δνσεις μην τα υπολογίσετε. Γιατί; Μα πολύ απλά γιατί χρειάζεται να συγκεκριμενοποίησει τον τρόπο καθορισμού των οργανικών θέσεων στα τμήματα ένταξης της Β/θμιας Εκπ/σης. Δες τι παρέθεσε ο συνάδελφος! Το τι υποψιαζεστε δεν σημαίνει ότι θα συμβει

χαχαχαχα να σε καλά, με έκανες και γέλασα, το αφεντικό είπε μια λέξη και την επαναλαμβάνεις.... οκ
τι ακριβώς σημαίνει να συγκεκριμενοποίησουμε ξέρεις; μπααααα δεν το είπε ακόμα το αφεντικό απλά γιατί είναι μια μπαρούφα.
Μάθε λοιπόν ότι όσο συγκεκριμενοποίηση θέλει η αθμια άλλο τόσο θέλει και στην βθμια.... εκεί γιατί έχει συγκεκριμενοποιηθεί και δίνει οργανικές; γίνε πιο δημιουργικός γιατί γίνετε βαρετό. Καμία συγκεκριμενοποίηση δεν θέλει, μπορεί απλά να πει στα σχολεία να δώσουν ώρες και τέλος, τόσο απλά. Αλλά ας πούμε ότι θέλει να δώσει και άλλη συγκεκριμενοποίηση (το γράφω και γελάω) γιατί δεν το έχει κάνει ακόμα; τι περιμένει;


4. Εδώ εγώ τι θες να κάνω τώρα; Να πάω στο Υπουργείο και να τους πω μην περνάει κανενός;

Το λιγότερο θα έπρεπε να δηλώσεις προβληματισμένος και να καταλάβεις ότι κάτι βρωμάει και ότι κάτι δεν πάει καλά! αλλά όχι.... μην θυμώσουμε το αφεντικό.

5. Μέχρι να φύγουν από το υπουργείο οι τωρινοί,το έχεις σίγουρο ότι δεν θα δώσουν κενά στη Δβθμια; Τώρα το τι κόμμα ειμαι δες τα μηνύματα μου γενικως. Θα σε διαφωτίσουν!

χαχαχαχα το έχω σίγουρο ότι δεν έδωσε όταν έπρεπε να τα δώσει, τώρα έχω 2 επιλογές ή θα ελπίζω να δώσει ή θα χτυπιέμαι να μου εξηγήσει γιατί δεν έδωσε και να τον πιέζω να δώσει γιατί αλλιώς είναι παράνομος. Σίγουρα πάντως δεν θα σιγοντάρω αφού δεν είμαι του κόμματος.... εσύ από την άλλη....

6. Δες το 1 περί οργανικών διορισμού. Ενημερωτικά στο ΕΕΕΕΚ του γνωστού μου με τα παλιά κενά, ήταν 8 αυτά,  και τώρα με τις ώρες βγήκαν διπλάσια. Είναι που δεν δημιουργούνται κενά!
εγώ έμαθα τι έγινε με τα ΕΕΕΕΚ και αποκαταστάθηκε μια αδικία επειδή βρέθηκαν την κρίσιμη στιγμή κάποιοι λογικοί άνθρωποι (όχι δάσκαλοι πάντως) και αποκατέστησαν την βλακεία με τις οργανικές και υπολογίστηκαν με βάση τις ώρες..... στην περίπτωση των ΤΕ δεν έγινε όμως, γιατί; γιατί θα εμφάνιζε πάνω από 1000 νέα κενά και αυτό θα χάλαγε το σχέδιο ..... αλλά αυτό είπαμε δεν το ρωτάς.... δεν βολεύει....

Μετά τα παραπάνω, επιμένεις πως εγώ δεν καταλαβαίνω και εσύ τα γνωρίζεις όλα;

μωρε καταλαβαίνεις, αλλά αυτά που λέει το αφεντικό μόνο και γνωρίζεις μόνο όσα πρέπει να γνωρίζεις ..... ουδέτερε.....


Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #622 στις: Μάρτιος 16, 2019, 08:17:47 πμ »
Σε ευχαριστώ, που μου βρήκες τι είμαι και τι θα ψηφίσω. Επίσης σε ευχαριστώ, που μου δείχνεις ότι μια μερίδα εδώ μέσα, είσαστε τόσο πεποισμενοι ότι αν πούμε κάτι για την κυβέρνηση είμαστε της κυβέρνησης ή το αντίθετο.

Το λοιπόν οταν προσωπικά ζητάω εγγράφως κάτι, τότε ξέρω και πως να το ζητήσω, ενα έχω να πω.
Η εγκύκλιος της γενικής ζητάει από τους Δντες των σχολείων γενικής, αρχικά να υπολογίσουν τμήματα και μαθητές. Κατόπιν υπολογίζεις ώρες α ανάθεσης, οργανικά ανήκοντες και ωράριο αυτών για να προκύψουν οργανικά κενά ή πλεονάσματα. Η παρούσα εγκύκλιος λέει το αυτονόητο.

3. Τα Τμήματα Ένταξης, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον υπολογισμό των οργανικών θέσεων. Για
πληροφορίες σχετικά με τα Τμήματα Ένταξης, παρακαλούμε να απευθύνεστε αρμοδίως στη Διεύθυνση
Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ.
4. Δεν πρέπει να συγχέονται και να αθροίζονται τα κενά/πλεονάσματα της ειδικής αγωγής με εκείνα
της γενικής παιδείας και αντίστροφα.

Το 4 το διάβασαν οι της ανακοίνωσης;

Επίσης στο 3, που το έκαναν σημαία στην ανακοίνωση. Πως να ζητήσει το Υπουργείο ώρες των ΤΕ από τους Δντες σχολείων, όταν δεν έχει ανακοινώσει αν οι οργανικές εκεί θα είναι με βάση τις ώρες ή κενά ειδικότητας με ΦΕΚ; Το ότι δεν τα ζήτησε από τους Δντες (και πως να τα ζητήσει; ) σημαίνει ότι δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν;

Και μιας και το αναφέρεις υπήρξε καμία ανακοίνωση για τα ΕΕΕΕΚ; Εγώ δεν γνωρίζω. Και ομως οι τωρινοί το έκαναν.

Μιας και έχεις αρκετά χρόνια στην εκπαίδευση θα σου συνιστούσα να μάθεις καλύτερα τη νομοθεσία. Οι οργανικές πάνε ανά ειδικοτητα και συστήνονται και καταργούνται με συγκεκριμένες αποφάσεις. Οτιδήποτε άλλο, όπως ορισμοί με ΦΕΚ οργανικών σε δομές εκπαίδευσης και διορισμοί σε αυτές ή αυστηρά αντιστοίχηση αυτών με ώρες θα σήμαινε αυτόματα απολύσεις σε περίπτωση κατάργησης οργανικών ή μείωσης ωρών. Αν δεν υφίσταται οργανική τότε δεν υφίσταται υπάλληλος για το Δημόσιο. Τόσο απλά.

Τέλος για να σου λύσω την απορία σου. Ναι θέλω να υπολογιστούν τα ΤΕ της δευτεροβάθμιας και για μεταθέσεις και για διορισμούς. Αλλά θέλω και όταν γράφουν οι οποιοιδηποτε αιρετοί κάτι σε κάποιο αίτημα τους, αυτό να μπορεί να σταθεί σε μια διεκδίκηση. Και όπως είπα, η συγκεκριμένη ανακοίνωση για μένα πάσχει επιχειρημάτων στη διεκδίκηση. Γράψε ότι θες μετα εγώ το κλείνω εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2019, 08:24:11 πμ από Leviathan »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #623 στις: Μάρτιος 16, 2019, 10:15:21 πμ »
Ανατρίχιασα, καλά που είστε και εσείς του εξωτερικού και μας ανοίγετε τα μάτια. Εμείς δεν ξέρουμε, ένα παλιοπτυχίο πήραμε...

Καλή η ισοπέδωση, "εσείς του εξωτερικού", "εμείς του εσωτερικού", πάλι βολεύει, εννοείται.

Αλλά δεν είστε ίσα και όμοια "εσείς του εσωτερικού".

Αυτοί που ΔΙΑΒΑΣΑΝΕ και αξιολογηθηκαν σε ένα πανελλήνιο διαγωνισμό, με σταθμισμένα, έγκυρα και αξιόπιστα θέματα και αξιοκρατική διαδικασία δεν μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με αυτούς που πίνανε φραπέδες με τους διευθυντές στις κατά τοπους Βθμιες και αρπάζανε προυπηρεσία και λεφτά από τους "αλλους ηλιθιους του εσωτερικού" που πήγαν με το γράμμα του νόμου.

Βολεύει βέβαια, να βάζεις τον εαυτό σου στο ίδιο τσουβάλι "εμείς του εσωτερικού", αλλά δεν είστε στο ίδιο τσουβάλι ΤΙ να κάνουμε.

Δεν υπάρχει χώρα στη βόρεια Αμερική/δυτική ευρώπη που να μπουκάρει ο άλλος τυχαία στην τάξη του δημόσιου σχολείου, επειδή του κατσε, επειδή ήξερε κάποιον κλπ και να απαιτεί να διοριστεί μετά απο 10 χρόνια. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. Δεν υπάρχει χώρα που να βασίζεται στην αυτοαξιολγση του εκπαιδευτικου. "Είμαι καλός γιατί το λέω εγώ-διορισε με τώρα".

Ο ΑΣΕΠ ήταν δύσκολος αλλα αντικειμενικός και καλός διαγωνσιμός, θα μπορούσε με αλλάγες να είναι ακόμα καλύτερος, αλλά είναι καλύτερος από το τίποτα.

Δεν ζούμε σε φούσκα. Δεν γίνεται να τα κάνουμε εμείς σωστά και όλοι οι άλλοι λάθος.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #624 στις: Μάρτιος 16, 2019, 11:48:24 πμ »
Ανατρίχιασα, καλά που είστε και εσείς του εξωτερικού και μας ανοίγετε τα μάτια. Εμείς δεν ξέρουμε, ένα παλιοπτυχίο πήραμε...

Δείξε συμπόνοια στην πίκρα ορισμένων....ξέρεις τι είναι να είσαι επιτυχών  8) του ασεπ (τι πρωτότυπο) .....να κάνεις το μεταπτυχιακό σου στο εξωτερικό  >:( και να μην προλαβαίνεις να το δηλώσεις;;;;; πίκρα....σεντόνια ατελείωτα γεμάτα πίκρα.

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #625 στις: Μάρτιος 16, 2019, 01:15:49 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/283305_moriodotoymena-seminaria-gia-ekpaideytikoys-apo-dimosia-pan/mia

Ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτά? Ισχύουν?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #626 στις: Μάρτιος 16, 2019, 01:22:46 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/283305_moriodotoymena-seminaria-gia-ekpaideytikoys-apo-dimosia-pan/mia

Ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτά? Ισχύουν?

Με βάση τα τωρινά δεδομένα, ναι, δίνουν 2 μόρια καθώς φαίνεται να πληρούν τα κριτήρια (300 τουλάχιστον ωρές και 7 τουλάχιστον μήνες). Αν αξίζει ή όχι τον κόπο είναι προσωπική απόφαση του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #627 στις: Μάρτιος 16, 2019, 05:06:05 μμ »
Δείξε συμπόνοια στην πίκρα ορισμένων....ξέρεις τι είναι να είσαι επιτυχών  8) του ασεπ (τι πρωτότυπο) .....να κάνεις το μεταπτυχιακό σου στο εξωτερικό  >:( και να μην προλαβαίνεις να το δηλώσεις;;;;; πίκρα....σεντόνια ατελείωτα γεμάτα πίκρα.
Το έκανα το μεταπτυχιακό συνάδελφε, ναι σε αυτό το κακό το εξωτερικό,στην κακιά Αμερική εκεί που δεν διορίζουν μαθηματικούς σαν κι εσένα που δεν μπόρεσαν να περάσουν μία απλή γραπτή εξέταση παιδαγωγικής και διδακτικής μαθηματικών.

Εκεί θα διορίζανε το μαθηματικό που έλεγε ο νόμος, αυτόν που μπορούσε να γράψει έστω και τα βασικά στο γνωστικό αντικείμενο, στα παιδαγωγικά και την ειδική διδακτική θετικών επιστημών.

Εδώ όμως είναι Ελλάντα, εσύ χώθηκες στην Ειδική Αγωγή, γιατί δεν είχες άλλο τρόπο να χωθείς στο δημόσιο και τώρα θα φας τη θέση του "κουτού" μαθηματικού που την πέρασε αυτή την "γελοία" εξέταση.

Δεν μπόρεσες δλδ να περάσεις εξετάσεις απλές για γενική αγωγή, αλλά τώρα θα διοριστείς κιόλας για ειδική αγωγή στα μαθηματικά.

Εσύ θα μας πεις που το έκανες το μεταπτυχιακό ειδικής?


xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #628 στις: Μάρτιος 16, 2019, 05:16:04 μμ »
Το έκανα το μεταπτυχιακό συνάδελφε, ναι σε αυτό το κακό το εξωτερικό,στην κακιά Αμερική εκεί που δεν διορίζουν μαθηματικούς σαν κι εσένα που δεν μπόρεσαν να περάσουν μία απλή γραπτή εξέταση παιδαγωγικής και διδακτικής μαθηματικών.

Εκεί θα διορίζανε το μαθηματικό που έλεγε ο νόμος, αυτόν που μπορούσε να γράψει έστω και τα βασικά στο γνωστικό αντικείμενο, στα παιδαγωγικά και την ειδική διδακτική θετικών επιστημών.

Εδώ όμως είναι Ελλάντα, εσύ χώθηκες στην Ειδική Αγωγή, γιατί δεν είχες άλλο τρόπο να χωθείς στο δημόσιο και τώρα θα φας τη θέση του "κουτού" μαθηματικού που την πέρασε αυτή την "γελοία" εξέταση.

Δεν μπόρεσες δλδ να περάσεις εξετάσεις απλές για γενική αγωγή, αλλά τώρα θα διοριστείς κιόλας για ειδική αγωγή στα μαθηματικά.

Εσύ θα μας πεις που το έκανες το μεταπτυχιακό ειδικής?

Κουράγιο ...αυτό με την Αμερική μας ταρακούνησε συθέμελα .... Άσχετο: τι σε κάνει να πιστεύεις οτι εισαι η μόνη που απλά πέρασε τι βάση σε κάποιον ασεπ;;;

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #629 στις: Μάρτιος 16, 2019, 05:48:12 μμ »
Θα μας πεις τελικά που το έκανες το μεταπτυχιακό ειδικής?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160595
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.