*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544935 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #700 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 10:10:16 μμ »
Ήθελα απλά να πω ότι νιώθω μια τεράστια απόγνωση. Νιώθω ότι σε όλη τη χώρα, εμείς είμαστε αυτοί που για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω πρέπει να υποφέρουμε κάθε χρόνο περισσότερο από την προηγούμενη χρονιά. Γιατί συμβαίνει αυτό; Διάβασα ότι θα βγει η εγκύκλιος των μεταθέσεων αλλά μεταθέσεις δεν θα γίνουν, ξανά. Κατατρεγμένοι, κυνηγημένοι, ξανά. Μακριά από όλους και από όλα, μακριά από τη ζωή μου, αυτό είναι. Μακριά από την οικογένειά μου, μακριά από τους ανθρώπους  που αγαπώ, χάνω τα πάντα. Κάθε χρόνο η ίδια αγωνία για το πού θα είμαι. Τίποτα δεν μπορώ να προγραμματίσω, τίποτα δεν μπορώ να χτίσω στη ζωή μου. Σε τι έχω φταίξει και πληρώνω τόσο ακριβά τη δουλειά μου; Σε τι έχουμε φταίξει όλοι μας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:54 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #701 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 12:00:26 πμ »
Ήθελα απλά να πω ότι νιώθω μια τεράστια απόγνωση. Νιώθω ότι σε όλη τη χώρα, εμείς είμαστε αυτοί που για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω πρέπει να υποφέρουμε κάθε χρόνο περισσότερο από την προηγούμενη χρονιά. Γιατί συμβαίνει αυτό; Διάβασα ότι θα βγει η εγκύκλιος των μεταθέσεων αλλά μεταθέσεις δεν θα γίνουν, ξανά. Κατατρεγμένοι, κυνηγημένοι, ξανά. Μακριά από όλους και από όλα, μακριά από τη ζωή μου, αυτό είναι. Μακριά από την οικογένειά μου, μακριά από τους ανθρώπους  που αγαπώ, χάνω τα πάντα. Κάθε χρόνο η ίδια αγωνία για το πού θα είμαι. Τίποτα δεν μπορώ να προγραμματίσω, τίποτα δεν μπορώ να χτίσω στη ζωή μου. Σε τι έχω φταίξει και πληρώνω τόσο ακριβά τη δουλειά μου; Σε τι έχουμε φταίξει όλοι μας;
... Γιατί είσαι αυτός που προσπαθεί να αλλάξει μέσω της διδασκαλίας του πέντε πράγματα σ' αυτήν την ρημαδοχώρα και δεν μπορεί... είσαι αυτός που προσπαθεί να διορθώσει μέσω των παιδιών τις κακιές συνήθειες και κουσούρια που χαρακτηρίζουν τον νεο-Έλληνα απ' την εποχή της Τουρκοκρατίας και έπειτα και δεν του το επιτρέπουν... Όχι πως δεν έχουμε μερίδιο ευθύνης και εμείς αλλά... όσο και αν προσπαθήσουμε, η μικροαστική αντίληψη και κουλτούρα του Έλληνα δεν θα σου το επιτρέψει... γιατί στα μάτια τους πάνω απ' όλα είσαι αυτός που εργάζεται 9 μήνες τον χρόνο από τις 8 έως τις 2... Γιατί το κυριότερο συναίσθημα που διακατέχει την κοινωνία αυτήν δεκαετίες τώρα είναι ένα... ο φθόνος...γιατί για τα μάτια της κοινωνίας δεν είσαι παρά ένας μισθωτός του δημοσίου που κωλοβαράει 3-4 ώρες και δεν μαθαίνει στα παιδιά τίποτε... τα οποία αναγκάζονται να "τρέχουν" στα φροντιστήρια για να περάσουν στο Πανεπιστήμιο... τα οποία όμως ονειρεύονται οι γονείς τους να τα δούν δάσκαλο-καθηγητή αύριο μεθαύριο για να έχουν και μία σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση... δηλαδή αυτό το οποίο τώρα φθονούν... Ε δεν είμαστε λαός μωρέ να βρεις το δίκιο σου! Δεν είμαστε λαός...

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #702 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 01:54:45 μμ »
Επεισόδιο μεταθέσεων Νο ..... χάσαμε το μέτρημα.
Το σίγουρο είναι ότι και εδώ συνεχίζονται να ανακυκλώνονται αρνητικά σενάρια:

http://nitsidim.blogspot.gr/2014/02/blog-post_4355.html
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #703 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 03:12:40 μμ »
Επεισόδιο μεταθέσεων Νο ..... χάσαμε το μέτρημα.
Το σίγουρο είναι ότι και εδώ συνεχίζονται να ανακυκλώνονται αρνητικά σενάρια:

http://nitsidim.blogspot.gr/2014/02/blog-post_4355.html
Το μόνο ευχάριστο δηλαδή είναι ότι εάν υπηρετείς στην άγονη γραμμή (βλέπε δ' δωδεκανήσου) ή παραμεθόριος (ελληνικά σύνορα γενικά) δεν φοβάσαι την υποχρεωτική μετάθεση-μετακίνηση, καθώς δεν υπάρχει χειρότερο σενάριο... ;D ;D ;D ;D
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:54 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #704 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 09:14:51 μμ »
Αν και δεν ποστάρω κάτι που δεν ξέρουμε ή που δεν φανταζόμαστε....

Στοχευμένες μεταθέσεις, που θα συνδέονται αποκλειστικά με τα πραγματικά κενά που υπάρχουν στις σχολικές μονάδες προωθεί το υπουργείο Παιδείας, ενώ ταυτόχρονα θα υπάρξει «μαχαίρι» στις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD#ixzz2swqnwak8

Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #705 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:12:25 μμ »
Θα μπορουσαμε να μαθουμε και να το αναφερουμε εδω ο καθενας ποσα κενα πραγματικα-οργανικα υπαρχουν σε κάθε διεύθυνση; (σε οποια διεύθυνση υπάρχουν και για οποιες ειδικοτητες). Γιατι μονο ετσι θα ξερουμε αν και ποσες μεταθεσεις θα δοθουν σε καθε διευθυνση και για καποιες ειδικοτητες. Για παραδειγμα στη διευθυνση Εβρου πηραν πολλους αναπληρωτες φιλολογους. Αυτοι καλυπτουν λειτουργικα κενα μονο ή και οργανικα που θα βγουν το καλοκαιρι και λογω συνταξιοδοτησεων; Οποιος γνωριζει κατι, ας δωσει παρακαλω πληροφοριες. ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #706 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 11:49:19 μμ »
3 μέρες τίποτα? κανείς? που είστε όλοι? το πηραμε αποφαση ότι εγκυκλιος δε θα βγει?
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #707 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 12:36:19 πμ »
Δεν πήραμε καμμία απόφαση! Απλά δεν βγήκε κάτι και δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο συζήτησης πάνω στο θέμα!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #708 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:26:53 μμ »
Πάει... μας ξεχάσανε!  Κάθε χρόνο και αργότερα... κάθε χρόνο και χειρότερα...

Αποσυνδεδεμένος dero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #709 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 06:44:33 μμ »
Υπάρχει ελπίδα ρε παιδιά. Μόλις ανακοινώθηκαν οι διορισμοί!!! Μήπως σειρά έχει η εγκύκλιος μεταθέσεων... Ε, δεν έχει και τίποτε άλλο να περιμένουμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #710 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 07:31:50 μμ »
17 φιλόλογοι διορίστηκαν στη δ' Δωδεκανήσου! Υπάρχει ελπίδα να φύγουμε κι εμείς κάποια στιγμή από εδώ! Αμήν Παναγία μου!!!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #711 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 12:03:08 μμ »
Χτες τηλεφώνησαν από τη Διεύθυνση στο σχολείο και ρωτούσαν πόσοι και ποιοι εκπαιδευτικοί σκοπεύουν να κάνουν αίτηση μετάθεσης.

Αν όντως γίνουν αυτά που αναφέρονται στο δημοσίευμα που αναρτήθηκε παραπάνω μέσω του άλφαβήτα, τουλάχιστον όταν θα πέρνουμε μετάθεση θα πέρνουμε και οργανική. Μία να ανακοίνωναν και όλα τα οργανικά κενά πσσσσσ σούερ! Το μόνο που θα έλειπε θα ήταν η μοριοδότηση ανάλογα με την απόσταση από τον τόπο συμφερόντων....

Για να δούμε....
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #712 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 12:11:59 μμ »
Το μόνο που θα έλειπε θα ήταν η μοριοδότηση ανάλογα με την απόσταση από τον τόπο συμφερόντων....

Για να δούμε....

Αχ αυτό το τελευταίο αν γίνονταν πραγματικά θα πίστευα ότι αρχίζουν να γίνονται βήματα προς την σωστή κατεύθυνση...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #713 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 12:21:32 μμ »
Το να πάρεις οργανική είναι κάτι, αλλά οργανική πόσων ωρών; 23 ή 12 ωρών; Αυτό θα ανακοινωθεί; Δεν το πιστεύω. Επίσης, αν λάβουμε υπόψη ότι και η βελτίωση θέσης είναι μετάθεση, πώς θα γίνει μετάθεση σε οργανική θέση, αφού την ίδια οργανική την διεκδικεί και αυτός που ζητά βελτίωση; Δεν αδικείται κατάφωρα; Πότε και πώς θα αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο για να ληφθούν υπόψη και αυτά τα αυτονόητα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.