*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544968 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1218 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:13:48 μμ »
συνάδελφοι,
συμφωνώ μαζί σας, στο γεγονός ότι σε πρώτη φάση το διάταγμα δεν αναφέρεται στους έχοντες οργανικη.(αρθρο 1 πεδιο εφαρμογης παρ2), αλλα στους διαθεσιτες κατω των 12 ετων με λιγοτερο απο 60%
Θεωρώ όμως οτι θα πρέπει να διευκρινιστει πληρως,εαν ειναι ετσι,με εγκύκλιο.Συμφωνείτε;

Εγώ προσωπικά gili, το είπα και πριν θεωρώ ότι οι έχοντες οργανική που δεν συμπληρώνουν το 60%του ωραρίου τους δεν είναι καλυμμένοι.
Π.χ. σε κάποια ΠΥΣΔΕ έχει αναφερθεί ότι έδιναν οργανικές με 0-4 ώρες μόνο και μόνο για να έχουν όλοι οργανικές. Αυτοί δηλαδή θα παραμένουν με 4ώρες και σε διπλανό Νομό ή περιοχή θα έχει κενά;
Από την άλλη πλευρά αν ο Νόμος έχει φτιαχτεί για να ευνοηθούν κάποιοι που με πολλά μόρια έμεναν επίτηδες στην διάθεση για να παίρνουν εύκολα αποσπάσεις και τώρα τους δίνετε ευκαιρία για μετάθεση, ε τι να πω....όλα τα έχω δει γιατί να μην γίνει και αυτό...έτσι και αλλιώς αξιοκρατία έχουμε...

@kinegiros

Εντελώς καλοπροαίρετα γιατί αλήθεια να υπάρχουν όρια; δηλαδή ποια η λογική του να είναι στα 3 στα 10 ή στα 20;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:40 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1219 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:20:44 μμ »
@kinegiros

Εντελώς καλοπροαίρετα γιατί αλήθεια να υπάρχουν όρια; δηλαδή ποια η λογική του να είναι στα 3 στα 10 ή στα 20;

αν πάρω της μετρητής την ερώτηση τότε θα βγάλω το αβίαστο συμπέρασμα ότι θέλεις οι υποχρεωτικές μεταθέσεις να πιάνουν όσο περισσότερους εκπαιδευτικούς γίνεται. Αυτό σημαίνει να μην υπάρχει όριο.

Προσπαθώ να κάνω αλλαγή στον τρόπο σκέψης. Αυτό προτείνω. Αν δεν μπορώ να κόψω τις υπ. μεταθέσεις τότε να τις κάνω να πιάνουν λιγότερους. Με αυτό το σκεπτικό, το όριο είναι ΚΑΛΟ. Αν δε μικρύνει τότε γίνετε καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1220 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:24:44 μμ »
Όσες μετακινήσεις θέλουν να κάνουν θα τις κάνουν. Το όριο της 12ετίας (και όχι 10ετίας) δεν επηρεάζει το πόσους θα πιάσει το μέτρο, αλλά το ποιους θα πιάσει.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1221 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:30:07 μμ »
Μα νομίζω ότι το μόνο αξιοκρατικό που κανείς δεν αμφισβητούσε ήταν η διαδικασία των μεταθέσεων όπως γινόταν πάντα. Μπορεί να μην έπαιρνε κάποιος μετάθεση σύντομα εκεί που ήθελε αλλά κάποια στιγμή θα την έπαιρνε. Τώρα το πράγμα γίνεται ανεξέλεγκτο! Τόσο απλά! Τι πάει να πει κάτω από 12 χρόνια και πάνω από 12;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:40 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1222 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:33:38 μμ »
Όσες μετακινήσεις θέλουν να κάνουν θα τις κάνουν. Το όριο της 12ετίας (και όχι 10ετίας) δεν επηρεάζει το πόσους θα πιάσει το μέτρο, αλλά το ποιους θα πιάσει.
Μακάρι να βγω ψεύτρα αλλά αυτό που έγινε με τις μετατάξεις και με τις εν συνεχεία ενστάσεις θα επαναληφθεί! Ο έχων μόρια και οργανική με επαρκές ωράριο θα παραμένει στου διαόλου τη μάνα και αυτός με τα λιγότερα μόρια θα πηγαίνει αν όχι εκεί που θέλει, κάπου καλύτερα.Καλά κρασιά!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1223 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:33:53 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:38:51 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1224 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:34:35 μμ »
Εγώ προσωπικά gili, το είπα και πριν θεωρώ ότι οι έχοντες οργανική που δεν συμπληρώνουν το 60%του ωραρίου τους δεν είναι καλυμμένοι.
Π.χ. σε κάποια ΠΥΣΔΕ έχει αναφερθεί ότι έδιναν οργανικές με 0-4 ώρες μόνο και μόνο για να έχουν όλοι οργανικές. Αυτοί δηλαδή θα παραμένουν με 4ώρες και σε διπλανό Νομό ή περιοχή θα έχει κενά;
Από την άλλη πλευρά αν ο Νόμος έχει φτιαχτεί για να ευνοηθούν κάποιοι που με πολλά μόρια έμεναν επίτηδες στην διάθεση για να παίρνουν εύκολα αποσπάσεις και τώρα τους δίνετε ευκαιρία για μετάθεση, ε τι να πω....όλα τα έχω δει γιατί να μην γίνει και αυτό...έτσι και αλλιώς αξιοκρατία έχουμε...

@kinegiros

Εντελώς καλοπροαίρετα γιατί αλήθεια να υπάρχουν όρια; δηλαδή ποια η λογική του να είναι στα 3 στα 10 ή στα 20;

Δινανε οργανικες με 4 ωρες;πολυ περιεργο μου φαινεται γνωριζοντας οτι οργανικη υπηρχε για > η ισο με 11 ωρες.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1225 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:37:54 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:39:02 μμ από schmeichel3 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1226 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:48:00 μμ »
αν πάρω της μετρητής την ερώτηση τότε θα βγάλω το αβίαστο συμπέρασμα ότι θέλεις οι υποχρεωτικές μεταθέσεις να πιάνουν όσο περισσότερους εκπαιδευτικούς γίνεται. Αυτό σημαίνει να μην υπάρχει όριο.

Προσπαθώ να κάνω αλλαγή στον τρόπο σκέψης. Αυτό προτείνω. Αν δεν μπορώ να κόψω τις υπ. μεταθέσεις τότε να τις κάνω να πιάνουν λιγότερους. Με αυτό το σκεπτικό, το όριο είναι ΚΑΛΟ. Αν δε μικρύνει τότε γίνετε καλύτερο.

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι και ας γίνουμε κακοί...

Που αλλού στο ελληνικό Δημόσιο ο παλιός πέρα του να παίρνει περισσότερα χρήματα (χωρίς ποτέ να αξιολογηθεί, οκ αυτό ισχύει σε όλο το δημόσιο) καθηλώνοντας τους νέους για χρόνια σε εξευτελιστικούς μισθούς, εργάζεται λιγότερες ώρες (και να πω ότι τις υπόλοιπες κάθεται στο σχολείο οκ, έλα όμως που έχει φροντίσει να έχει δώσει τα κενά στους άλλους και την κοπανάει, τουλάχιστον στα περισσότερα σχολεία που έχω υπηρετήσει αυτός ήταν ο κανόνας και μην τον αναλύσω περισσότερο γιατί κάποιοι φεύγουν στις 11 και τι κάνουν μετά) και συμπεριφέρεται λες και είμαστε στρατός που ο παλιός έχει ασυλία; Υπάρχει λοιπόν καμία Νόμοθεσία στο ευρύτερο Δημόσιο εκτός των κατά τα άλλα πανταχόθεν βαλόμενων εκπαιδευτικών ή αναφέρεται πουθενά στο Σύνταγμα ότι ο παλιός έχει ασυλία ή τέτοια προνόμια ή αυτά αποτελούν "προνόμια" του κλάδου;
Τα 12 χρόνια μπήκαν τυχαία;
Αν λοιπόν κάποιος φύγει τώρα στα 11 ή στα 8 ή στα 5 καταλαβαίνεις τι σημαίνει να γυρίσει του χρόνου όπως λες το όριο στα 3;
Οτι αυτός δεν πρόκειται να φύγει από εκεί ούτε σε 10 χρόνια. Οχι φυσικά ότι άμα παραμείνει στα 12 και έχει φύγει θα ξαναγυρίσει αλλά λέμε τώρα.

Οταν λοιπόν κάποιοι αναφέρονται απαξιωτικά όπως υποστηρίζεις για τον κλάδο σε ένα φόρουμ υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που έχουν φερθεί χρόνια απαξιωτικά για τον κλάδο σε όλη την κοινωνία. Τουλάχιστον εγώ κοιτάω τον γονιό στα μάτια και όχι στην τσέπη (φυσικά αυτό δεν γίνεται μόνο από παλιούς αλλά απλά υπάρχουν ορισμένοι παλιοί που είναι χρόνια ακούνητοι και σε μεγάλα αστικά κέντρα και έχουν κάνει τα κουμάντα τους)...

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν αποτελούν προσωπική επίθεση προς εσένα (ούτε και προς κάποιους παλιούς αλλά και νέους που τιμάνε τον κλάδο και δεν δρουν πάντα υπογείως)  απλώς ζήτησες εξηγήσεις και σου απάντησα γιατί μιλάω έτσι για τον κατά τα αλλα αγγελικά πλασμένο κλάδο (τόσο αγγελικά μάλιστα που κάθε Σεπτέμβρη όταν βγαίνει το πρόγραμμα βγαίνουν και μαχαίρια)... Αν λοιπόν θέλει να περάσει νομοσχέδιο ο εξοχος Υπουργός γιατί δεν κάνει και ένα πόθεν έσχες για τους εκπαιδευτικούς και να καλύψει την προηγούμενη 20ετία...τι μόνο οι γιατροί και οι υπόλοιποι παίρνουν φακελάκια; Ελπίζω λοιπόν να καταλαβαίνεις γιατί μιλάω έτσι, γιατί είμαι με 1,5 πόδι απέξω από τις τάξεις και γιατί νιώθω ότι δεν έχω αξιοπρέπεια.

Καλο β΄ραδυ λοιπόν αλλά όταν λέμε ότι πάντα ευνοούνται κάποιοι άλλοι στο Δημόσιο ας δούμε και τα στραβά μας πρώτα ως κλάδος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 11:50:51 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1227 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:49:59 μμ »
Δε νομίζω για τον απλούστατο λόγο ότι οι ονομαστικά ολικά υπεράριθμοι θα κρίνονται από τα ΠΥΣΔΕ (με τα μόρια) και όχι με τη θέληση. Θα υπάρχουν αδικίες και τζόκερ μεταθέσεις, αλλά πιστεύω ότι το δόντι εδώ θα είναι πιο περιορισμένο. Λόγω της εμπλοκής του ΠΥΣΔΕ και των μορίων.
Το θέμα συνάδελφε είναι να μην υπάρχει καθόλου δόντι! Κανένας δεν αμφισβητούσε τη διενέργεια των μεταθέσεων όπως γινόταν. Εγώ προσωπικά κουράστηκα να προσπαθώ να καταλάβω κάθε φορά τι είναι το βέλτιστο να πράξει κάποιος. Να κάνω αίτηση μετάταξης στις εθελοντικές; Να κάνω στις υποχρεωτικές; Να ζητήσω μετάθεση εκεί που θέλω κι έχω εντοπιότητα και πρώτη επιλογή; Κι αν χάσω τα 2 μόρια και καλύτερα να βάλω διπλανό νομό; Να δηλώσω περιοχές με πολλά μόρια για να μαζέψω μόρια μπας και πάω νωρίτερα σπίτι μου; (και μη μου πείτε ότι δεν θα έχετε ζήσει τα παραπάνω διλήματα από πληθώρα συναδέλφων ακόμη κι αν οι ίδιοι δεν έχετε αναρωτηθεί...). Τώρα καινούριο φρούτο για τάχα βέλτιστη διαχείριση προσωπικού. Να κάνω ότι δεν το διάβασα ή να σηκωθώ και να ρίξω μια μούτζα; Ελεος!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1228 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:50:25 μμ »
Μα νομίζω ότι το μόνο αξιοκρατικό που κανείς δεν αμφισβητούσε ήταν η διαδικασία των μεταθέσεων όπως γινόταν πάντα. Μπορεί να μην έπαιρνε κάποιος μετάθεση σύντομα εκεί που ήθελε αλλά κάποια στιγμή θα την έπαιρνε. Τώρα το πράγμα γίνεται ανεξέλεγκτο! Τόσο απλά! Τι πάει να πει κάτω από 12 χρόνια και πάνω από 12;

το πρόβλημα δεν είναι οι εθελοντικές μεταθέσεις. Το πρόβλημα είναι ότι αυτές δεν λύνουν το πρόβλημα των κενών σε δύσκολες περιοχές. Βλέπεις όλοι θέλουν να πάνε στα αστικά κέντρα που είναι οι αρχικές τους έδρες. Αυτό δεν είναι κακό.
Το πρόβλημα ότι έχουμε υπεράριθμους εκεί είτε γιατί ήταν fake τα κενά που έδινε το ΠΥΣΔΕ είτε γιατί έκλεισαν σχολεία αυξήθηκε ωράριο κλπ.
Οπότε η διοίκηση πρέπει να βρει τρόπο να καλύψει τα κενά της με υπεράριθμους. Αυτό το έκανε φέτος με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις που έγιναν σε μικρή κλίμακα. Τώρα το προχωρά ένα βήμα παρακάτω με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις.

Δυστηχώς ο τρόπος τοποθετήσεων που είχαμε τόσα χρόνια και το σύστημα μεταθέσεων που έλεγε ότι δεν πειράζει πήγαινε στην άκρη της Ελλάδας και σε 2-5 χρόνια θα είσαι σπίτι σου, αυτό είναι ασύμβατο με την σημερινή οικονομική πραγματικότητα.
Πρέπει οι διορισμοί να λαμβάνουν κατά την γνώμη μου και το κριτήριο της εντοπιότητας για να μετριαστούν τα οικογενειακά δράματα που συμβαίνουν.

Συμφωνώ ότι σε γενικές γραμμές το όριο είναι αυτό. Όσοι έχουν άνω των 12 ετών κατά 95% είναι βολεμένοι και με ώρες και με οργανική (και ίσως πολύ κοντά στο σπίτι τους). Τι νόημα έχει το 12 έτη? Εκτός από το ότι έχουν ασυλία όσοι πήραν μετάθεση πριν 2-3 χρόνια και έμειναν στη διάθεση (το 5%), δημιουργεί και ένα πέπλο σχέσης εμπιστοσύνης της κυβέρνησης απέναντι στους ΙΔΙΟΥΣ (2011+3=2014, 9+3=12, 9 το όριο για το βαθμό Δ, ΤΥΧΑΙΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ) με πριν.
Δεν είμαστε χαζοί. Μαλθακοί ίσως. Χαζοί όχι

συνάδελφε τι είναι αυτά που λες? δηλαδή ένας με 15 χρόνια θα πει τώρα τι καλή κυβέρνηση που έχουμε ? νομίζω ότι το βλέπεις τελείως λάθος. Α και είμαι κάτω από 12 χρόνια για την ιστορία. Ξαναλέω μας συμφέρει οτιδήποτε δίνει ασυλία σε συναδέλφους εκτός και αν το βλέπουμε μόνο για την δική μας καμπούρα.

Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει όριο, εσύ τι κερδίζεις?

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1229 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:54:11 μμ »
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι και ας γίνουμε κακοί...

Που αλλού στο ελληνικό Δημόσιο ο παλιός πέρα του να παίρνει περισσότερα χρήματα (χωρίς ποτέ να αξιολογηθεί, οκ αυτό ισχύει σε όλο το δημόσιο) καθηλώνοντας τους νέους για χρόνια σε εξευτελιστικούς μισθούς, εργάζεται λιγότερες ώρες (και να πω ότι τις υπόλοιπες κάθεται στο σχολείο οκ, έλα όμως που έχει φροντίσει να έχει δώσει τα κενά στους άλλους και την κοπανάει, τουλάχιστον στα περισσότερα σχολεία που έχω υπηρετήσει αυτός ήταν ο κανόνας και μην τον αναλύσω περισσότερο γιατί κάποιοι φεύγουν στις 11 και τι κάνουν μετά) και συμπεριφέρεται λες και είμαστε στρατός που ο παλιός έχει ασυλία; Υπάρχει λοιπόν καμία Νόμοθεσία στο ευρύτερο Δημόσιο εκτός των κατά τα άλλα πανταχόθεν βαλόμενων εκπαιδευτικών ή αναφέρεται πουθενά στο Σύνταγμα ότι ο παλιός έχει ασυλία ή τέτοια προνόμια ή αυτά αποτελούν "προνόμια" του κλάδου;
Τα 12 χρόνια μπήκαν τυχαία;
Αν λοιπόν κάποιος φύγει τώρα στα 11 ή στα 8 ή στα 5 καταλαβαίνεις τι σημαίνει να γυρίσει του χρόνου όπως λες το όριο στα 3;
Οτι αυτός δεν πρόκειται να φύγει από εκεί ούτε σε 10 χρόνια. Οχι φυσικά ότι άμα παραμείνει στα 12 και έχει φύγει θα ξαναγυρίσει αλλά λέμε τώρα.

Οταν λοιπόν κάποιοι αναφέρονται απαξιωτικά όπως υποστηρίζεις για τον κλάδο σε ένα φόρουμ υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που έχουν φερθεί χρόνια απαξιωτικά για τον κλάδο σε όλη την κοινωνία. Τουλάχιστον εγώ κοιτάω τον γονιό στα μάτια και όχι στην τσέπη (φυσικά αυτό δεν γίνεται μόνο από παλιούς αλλά απλά υπάρχουν ορισμένοι παλιοί που είναι χρόνια ακούνητοι και σε μεγάλα αστικά κέντρα και έχουν κάνει τα κουμάντα τους)...

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν αποτελούν προσωπική επίθεση προς εσένα (ούτε και προς κάποιους παλιούς αλλά και νέους που τιμάνε τον κλάδο και δεν δρουν πάντα υπογείως)  απλώς ζήτησες εξηγήσεις και σου απάντησα γιατί μιλάω έτσι για τον κατά τα αλλα αγγελικά πλασμένο κλάδο (τόσο αγγελικά μάλιστα που κάθε Σεπτέμβρη όταν βγαίνει το πρόγραμμα βγαίνουν και μαχαίρια)... Αν λοιπόν θέλει να περάσει νομοσχέδιο ο εξοχος Υπουργός γιατί δεν κάνει και ένα πόθεν έσχες για τους εκπαιδευτικούς και να καλύψει την προηγούμενη 20ετία...τι μόνο οι γιατροί και οι υπόλοιποι παίρνουν φακελάκια; Ελπίζω λοιπόν να καταλαβαίνεις γιατί μιλάω έτσι, γιατί είμαι με 1,5 πόδι απέξω από τις τάξεις και γιατί νιώθω ότι δεν έχω αξιοπρέπεια.

Καλο β΄ραδυ λοιπόν αλλά όταν λέμε ότι πάντα ευνοούνται κάποιοι άλλοι στο Δημόσιο ας δούμε και τα στραβά μας πρώτα ως κλάδος.
Πέστα άνθρωπε επιτέλους!!!!!!!!!!!! Και νάταν το μόνο στραβό. Όλοι τα βλέπουμε και τα ξέρουμε!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1230 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:09:36 πμ »
kinegiros, θα μου επιτρέψεις να θέσω μια παράμετρο. Αν το συγκεκριμένο μέτρο είχε καθολική εφαρμογή, θα υπήρχαν ελπίδες για αντιδράσεις από μεγάλο μέρος του κλάδου. Τώρα, οι αντιδράσεις αναμένεται να είναι μηδαμινές ή χλιαρές, αφού το ποσοστό των εκπαιδευτικών που κινδυνεύουν από ένα τέτοιο ενδεχόμενο έχει περιοριστεί δραστικά.

Μετακινήσεις θα κάνουν όσες θέλουν, απλά κάποιοι θα την πληρώσουν ακριβά και κάποιοι άλλοι δε θα πάρουν χαμπάρι. Και όταν το πεδίο εφαρμογής του νόμου θα έχει περιοριστεί λόγω συνθηκών (πολύ λίγοι σε μερικά χρόνια θα έχουν λιγότερα από 12 χρόνια υπηρεσίας), τι τους εμποδίζει να μετατρέψουν τη 12ετία σε 15ετία ή 20ετία;

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1231 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:10:36 πμ »
Δεν βλέπω να διαχωρίζεται ο "έχων οργανική" απ΄τον "διαθεσίτη" στο ΠΔ.
Για χρόνια υπηρεσίας και για κάλυψη ωραρίου μιλάει, άρα τους βάζει όλους σε ένα τσουβάλι.

Ειπώθηκε παραπάνω ότι είναι ευκαιρία να δείξουν οι καθηγητές την αλληλεγγύη τους, καθώς αν σε ένα σχολείο υπάρχει υπεραριθμία να δηλώσει υπεράριθμος αυτός που έχει πάνω από 12 χρόνια υπηρεσίας. Δεν το βλέπω να γίνεται, όχι γιατί δεν υπάρχει αλληλεγγύη (που δεν υπάρχει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά γιατί δε θα μας ρωτάνε αν θέλουμε να χαρακτηριστούμε υπεράριθμοι ή όχι. Θα παίρνουν στοιχεία απ΄το myschool και τελειώνει το πράμα.

Η 12ετία εξυπηρετεί 1) το Υπουργείο που με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις θα μπορεί να στείλει τους πιο χαμηλά αμοιβόμενους μια ώρα αρχίτερα στην εξαθλίωση και τελικώς στην παραίτηση και 2) τους συνδικαλιστές που προστατεύουν τους εαυτούς τους και τα φιλαράκια τους, μιας και όλως τυχαίως είναι παλιοί. Μάλλον είναι το μόνο που κατάφεραν να πάρουν απ΄τις διαπραγματεύσεις με το Υπουργείο, οπότε χαλάλι τους!

Λείπουν διευκρινήσεις για να βγάλουμε άκρη και να δούμε πώς θα εφαρμοστεί όλο αυτό.
Έστω ότι κάποια <12 ετών λείπει με άδεια ανατροφής και επιστρέφει Απρίλιο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει ωράριο. Την μεταθέτουν υποχρεωτικά τον Ιούνιο; Δε μου κάνει λογικό.

Πάντως στα αστικά κέντρα, ΝΑΙ υπάρχουν με λιγότερο από 12 χρόνια και με λιγότερο από 60% στις βασικές ειδικότητες.


Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160671
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.