*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544969 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1428 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:20:34 μμ »
κι όμως υπάρχουν!
Σε κάποια ΠΥΣΔΕ με πολλούς στη διάθεση, αντί να δώσουν πλήρες ωράριο στους πρώτους και 0 στους τελευταίους,
"έσπασαν" τις ώρες και τις μοίρασαν σε όλους και τώρα όλοι έχουν από λίγες. Αυτό βέβαια έγινε με σκοπό να μη φύγει κόσμος στην περιφέρεια, αλλά να που τώρα είναι πολλοί αυτοί που έχουν ωράριο <60%

Λογικά το βλέπω, γι΄αυτό και αναφέρομαι στον Σεπτέμβριο, αλλά δεν ξέρω αν η λογική έχει θέση στο Υπουργείο!!

Για πες μου, πώς στο καλό θα ξέρει το Υπουργείο σε 2 μήνες από τώρα, αν κάποιος το Σεπτέμβριο θα έχει 12 ή 13 ώρες;
Οι 12 ώρες για κάποιον με ωράριο 21 είναι το 57%, ενώ οι 13 είναι το 61%. Μια ώρα κάνει μεγάλη διαφορά!!!
Μπορεί το Υπουργείο να κάνει πρόβλεψη με τέτοια ακρίβεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Το Υπουργείο δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με 1 ή 2 ατομα ανά ΠΥΣΔΕ.Τον ενδιαφέρει να καλύψει μαζικά κενά. Ισως και το ΦΕΚ να μην είναι τόσο απειλή για να εφαρμοστεί όσο απειλή ότι μπορεί να εφαρμοστεί. Με λίγα λόγια δώστε μου πράγματα για να μην το εφαρμόσω...οπότε ξαναλεω κε. Μπράτη προσέχτε τι δηλώνετε...και ξαναεπαναλαμβάνω δεν είναι απειλή απλά φιλική ενημέρωση ή προετοιμασία για παζάρι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:35 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1429 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:21:50 μμ »
Και εκτιμήσεις για την επόμενη χρονιά να ζητηθούν, ο περιφερειακός διευθυντής -που έχει και τον τελευταίο λόγο- δε θα επιχειρήσει λογικά να καλύψει συναδέλφους;
Όχι γιατί είναι καλός άνθρωπος.
Αλλά γιατί ξέρει από την εμπειρία του...
...Ότι ένα ποσοστό αποσπάται σταθερά σε υπηρεσίες (δεν ξέρω αν συνεχιστεί αυτή η τάση, πάντως τα φετινά δεδομένα δε δείχνουν ότι πάει να σταματήσει  ;D )
Ότι κάποιες σύζυγοι ενστόλων ακολουθούν τους συζύγους τους και δεν υπηρετούν ποτέ στην περιοχή
Ότι πολλοί δε συμπληρώνουν όλο το ωράριό τους με ώρες των μαθήματων τους, αλλά αναλαμβάνουν project, σεπ, προγράμματα comenius, πολιτιστικά, αγωγής υγείας, κλπ.
κλπ. κλπ....
Κοινώς, αν δει ότι την τρέχουσα χρονιά και ο τελευταίος διαθεσίτης συμπληρώνει το ωράριό του, γιατί να μπει σε διαδικασία να δώσει πλεονάσματα για υποχρεωτική μετάθεση;

Selanik, θα συμφωνήσω. Ως πρώτο βήμα θα πρότεινα να συμμετάσχουμε μαζικά στις κινητοποιήσεις που θα πραγματοποιηθούν το Μάρτιο από τους συναδέλφους μας σε διαθεσιμότητα. Καλές οι αναλύσεις, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να δείξουμε πυγμή ως κλάδος.


Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1430 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:23:38 μμ »
guestteacher, πιθανότατα να έχεις δίκιο. Κι εγώ μεταξύ των άλλων σκέφτηκα ότι όλο αυτό ψηφίστηκε για να παίρνουμε υποχρεωτική απόσπαση και να λέμε κι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1431 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:23:51 μμ »
Όχι!  :P
μάλλον φταίει το ξενύχτι....για βοήθα με λίγο.
Αν ας πούμε έχει μεταταχθεί -κακώς- ένας γυμναστής και τώρα κριθεί πλεονάζον, θα πάρει υποχρεωτική μετάθεση, σωστά;
Γιατί ντε και καλά στον τόπο συμφερόντων του;
Θα βγει στην περιφέρεια (όπου μάλλον θα είναι τίγκα στους γυμναστές) και μετά πανελλαδικά.
Όπως όλοι δηλαδή.
Δεν βλέπω διαφορά ::)
Όχι, δεν είναι απαραίτητο να πάρει υποχρεωτική μετάθεση. Π.χ. ο γυμναστής που λες (θα μπορούσε να είναι ξενόγλωσσος ή πληροφ. κλπ κλπ) συμπληρώνει μόνο τις 14 από τις 24 ή 23 ώρες του στην ΠΕ. Τις υπόλοιπες ώρες δεν έχει διδακτικό ωράριο. Μην ξεχνάς όμως ότι ως ειδικότητα μπορεί να συμπληρώσει ωράριο και στην ΔΕ.
Συνεπώς, εφόσον οι μεταταγέντες πήγαν στις πόλεις (κατά πλειοψηφία Αττική-Θεσ/νίκη, αλλά και σε άλλες περιοχές) και από τις πόλεις γίνονται οι συνταξιοδοτήσεις της ΔΕ, δεν είναι και δύσκολο να βρει να συμπληρώσει 9 ώρες ακόμη με διάθεση από την ΠΕ στην ΔΕ.
Μακάρι να βγω ψεύτρα αλλά θεωρώ ότι αυτό θα γίνει.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:07:35 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1432 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:24:36 μμ »
Αχ βρε nissiotisa τσάμπα την έκανα τόση ανάλυση!!!! :D
http://www.pde.gr/index.php?topic=29393.1400
μη μου χαλάς τους ορισμούς, please
ένα πράμα ξεκαθάρισα κι εγώ!! μη μου το βγάζεις σκάρτο!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1433 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:25:35 μμ »
............................
Κοινώς, αν δει ότι την τρέχουσα χρονιά και ο τελευταίος διαθεσίτης συμπληρώνει το ωράριό του, γιατί να μπει σε διαδικασία να δώσει πλεονάσματα για υποχρεωτική μετάθεση;
.................................

Πολύ σωστή παρατήρηση!
  

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1434 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:29:28 μμ »
Έτσι όπως το λες victoryhope δείχνει να έχεις δίκιο.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1435 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:29:54 μμ »
guestteacher, πιθανότατα να έχεις δίκιο. Κι εγώ μεταξύ των άλλων σκέφτηκα ότι όλο αυτό ψηφίστηκε για να παίρνουμε υποχρεωτική απόσπαση και να λέμε κι ευχαριστώ.

Μαρίνα το ότι απευθύνομαι στον Μπράτη και δεν γίνομαι πιο συγκεκριμένος έχω τον λόγο μου.Πάντως δεν είναι αυτό που λες...Επαναλαμβάνω οι αποσπάσεις δημιουργούν ή καλύπτουν λειτουργικά κενά και τρέχουν πλέον μετάτον Ιούλη μην πω Αύγουστο, ενώ οι υποχρεωτκές αφορούν λίγους.
Ελπίζω για το καλό των συναδέλφων και αν κοιτάει εδώ μέσα ο Μπράτης να κατάλαβε τι εννοώ...ελπίζω.

ΥΓ. Τα λεγόμενα μου συνδέονται και με την ανακοίνωση πριν λίγες μέρες του εικοσάλογου του Υπ. Αλήθειας για επέκταση κάποιου θεσμού, εξού και το παζάρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2014, 06:35:58 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa12

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1436 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:32:55 μμ »
Αχ βρε nissiotisa τσάμπα την έκανα τόση ανάλυση!!!! :D
http://www.pde.gr/index.php?topic=29393.1400
μη μου χαλάς τους ορισμούς, please
ένα πράμα ξεκαθάρισα κι εγώ!! μη μου το βγάζεις σκάρτο!!!

1. Δεν είχα δει την ανάλυσή σου
2. Νομίζω στην ίδια κατεύθυνση είμαστε, απλώς εγώ από το άρθρο 1 καταλαβαίνω ότι η αναφορά σε όσους υπερβαίνουν τις κατανεμημένες ανά περιοχή οργανικές θέσεις (που κανείς δεν μας λέει ποιές/πόσες είναι) πάει στους λεγόμενους διαθεσίτες.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1437 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:35:41 μμ »
guestteacher, αινιγματικά μιλάς...  :)  Ούτε αυτό για τον Μπράτη "έπιασα", ούτε το άλλο για την ειδικότητα που ανέφερες παραπάνω. Παραιτούμαι από κάθε προσπάθεια να καταλάβω, είναι μάταιο.  :D

(Τώρα που το διευκρίνισες, μάλλον για το ΕΑΕΠ λες αλλά εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι πλήρως τη σύνδεση ανάμεσα στα δύο).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2014, 06:38:17 μμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1438 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:36:53 μμ »
marinadim, εγώ θεωρώ ότι πλεονάζοντες θα δοθούν, όπως δόθηκαν και το καλοκαίρι και μάλιστα σε ειδικότητες που δεν μπορούν να μεταταγούν, π.χ. θεολόγοι, φιλόλογοι, αν θυμάστε. Αποτελεί πολιτική επιταγή και γι' αυτό οι περιφερειακοί θα την εφαρμόσουν πιστά. Τώρα, για τις απεργίες, δυστυχώς έχω απογοητευτεί από ανθρώπους του κλάδου μας που σκέφτονται μόνο τα ιδιαίτερά τους και την πάρτη τους γενικότερα...
Πάντως να θυμίσω ότι πέρυσι, και μόνο με την υποψία της απεργίας στις πανελλαδικές, πέρα από την επιστράτευση, έκανε το υπουργείο μια υποχώρηση και ο όρος 75% του ωραρίου έγινε 60%. Και αυτό ήταν μια ελάχιστη υποχώρηση. Τώρα ποιος θα απεργήσει στη διήμερη 13-14/3? Οι περισσότεροι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1439 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:38:19 μμ »
guestteacher, αινιγματικά μιλάς...  :)  Ούτε αυτό για τον Μπράτη "έπιασα", ούτε το άλλο για την ειδικότητα που ανέφερες παραπάνω. Παραιτούμαι από κάθε προσπάθεια να καταλάβω, είναι μάταιο.  :D

Νομίζω ότι και στην αβθμια λέγεται ειδικότητα αλλιώς έκανα λάθος και αναφέρομαι σε κλάδο.

ΥΓ. Δεν θα πω περισσότερα sorry. Ήδη είπα και πολλά μάλιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2014, 06:44:06 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1440 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:41:28 μμ »
Έτσι όπως το λες victoryhope δείχνει να έχεις δίκιο.
Εδώ κολλάει η ρήση που ακούστηκε κατά κόρον ότι "οι υποχρ.μετατάξεις ήταν μεταθέσεις" και τώρα έχουμε τα νεότερα που κρίνω ότι θα είναι πταίσματα μπροστά στα χειρότερα που σχεδιάζονται για το μέλλον (εγώ θα έλεγα ότι αρκετές από αυτές τις μετατάξεις ήταν "εξυπηρετήσεις" για τους γνωστούς λόγους της αδιαφάνειας...κλπ κλπ)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1441 στις: Μάρτιος 04, 2014, 06:44:38 μμ »
erietta, έλα ντε, και γιατί να το πάρουν χαμπάρι; άλλοι απολύονται...  :-X
Δυστυχώς αν είχαμε δείξει πυγμή όταν έπρεπε ίσως τώρα να μη χαραμίζαμε το χρόνο μας σε αναλύσεις επί αναλύσεων. Αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.... :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.