*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1526 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:52:56 μμ »
οκ marinadim συμφωνούμε απόλυτα! κι εγώ αυτό περίμενα να μου πουν τέρμα οι μεταθέσεις! να βρω κι εγώ κάτι άλλο να κάνω κι όχι να μπαίνω μέσα κάθε μήνα!
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:07 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1527 στις: Μάρτιος 06, 2014, 09:59:29 μμ »
@ escozul και silkcut.

Νομιζω, τα είπατε όλα.

@ Σμάιχελ

Τo ΕΣΠΑ είναι ένα όπλο στα χέρια της κυβέρνησης. Μην βγάζεις γενικά συμπεράσματα από αυτό (προσωπική άποψη). Εγώ ένα συμπέρασμα βγάζω από το ΕΣΠΑ....Κάποιους τομείς σε όλο το δημόσιο σας αλλάζω αύριο με πιο φθηνό εργατικό δυναμικό (και όχι απαραίτητα λιγότερων προσόντων). Παλιά ήταν οι ΙΔΑΧ, μετά έγιναν ΙΔΟΧ με κρατικό προυπολογισμό τωρα είναι ΕΣΠΑ. το ξήλωμα του Δημοσίου έχει ξεκινήσει χρόνια τώρα. Απλά στους εκπαιδευτικούς τα κύματα έφτασαν τελευταία...τώρα όμως προηγηθήκαμε στις διαθεσιμότητες και στις πιθανές απολύσεις. Όπως καταλαβαίνεις έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες ( η μάζα των ψηφοφόρων έχει γίνει μάζα μείωσης του Δημόσιου Τομέα).

ΥΓ. Και ένα γενικότερο σχόλιο. Οσο κάποιος εγκλωβίζεται στον μικρόκοσμο του χάνει την γενικότερη εικόνα της κοινωνίας δίπλα του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2014, 10:10:26 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1528 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:23:38 μμ »
Ε όχι δα! Το να κάνει μήνυση στις 1 Δεκεμβρίου (μην ξεχνάμε ότι ο Μπράτης είχε ανακοινώσει από Οκτώβριο ότι πρέπει να ετοιμαστούμε για μεταθέσεις) για ολιγορία το βρίσκω σωστό. Ακόμα και 1 Ιανουαρίου. Ακόμα και 1 Φεβρουαρίου ... Να κάνει μήνυση αμέσως μετά το ΦΕΚ των υποχρεωτικών το βλέπω με δυσπιστία. Ότι δηλαδή "κάνω ότι αγωνίζομαι". Το να κάνω εγώ εσύ και όλοι μας που πέσαμε από τα σύννεφα το Σάββατο (το Σάββατο πήρα χαμπάρι τι έγινε με την έκδοση του ΦΕΚ) μήνυση τώρα ή ακόμα και αργότερα είναι ίσως σωστή κίνηση και αναμενόμενη. Κάναμε υπομονή, μας ρίχνεις την κεραμίδα και αντιδρούμε. Το να το κάνει η ΔΟΕ, ΟΛΜΕ κλπ ΤΩΡΑ και να το παίζει ότι δεν περίμενε τέτοιο ΦΕΚ ή τέτοιο νόμο το βλέπω δόλιο. Αυτό γιατί αν τυχόν οι κινήσεις αυτές γίνονταν πριν πάρει ΦΕΚ αυτό το @$%#$%$# προεδρικό διάταγμα μπορεί και να είχε σταματήσει. Τώρα ο τοίχος που χτυπάμε έχει θεμέλια, τούβλα και το τσιμέντο έχει στεγνώσει. Και αυτό το ξέρουν. Το ξέρει η ΔΟΕ. και τώρα κουνάει το "σπαθάκι" της για να φαίνεται ότι πολεμά κι όλας!

Έχω πει άπειρες φορές μπράβο σε συνδικαλιστικές ενέργειες. Η αδράνεια και ολιγορία τους μας έφτασαν να λέμε ότι τώρα είναι αργά. Συνεχίζει να είναι αργά. Απλά είναι αργά με μία μήνυση. Περισσότερο με εξοργίζει που με θεωρούν χαζό όχι μόνο το υπουργείο, αλλά και το συνδικαλιστικό μου όργανο. Αναρρωτιέστε γιατί η ΟΛΜΕ δεν έκανε τίποτα; Ίσως να ντράπηκε... ή απλά είναι πιο αργοί και από την καθυστέρηση...

Τες πα. Τα λόγια μου έχουν πολύ θυμό... πάντως αν βγάλεις τον θυμό η ουσία μένει.

escozul αν τα κανεις ολα αυτα (απεργια, συμμετοχη σε γενικες συνελευσεις και πορειες κτλ) σε συγχαιρω συναδελφε. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σενα κατα νου οταν εκανα το παραπανω σχολιο αλλα πολλους αλλους που αφθονουν εδω μεσα και αρεσκονται να σταζουν χολη για το συνδικαλισμό κτλ κτλ

Υ.Γ1: πολλά νεύρα βλέπω γενικά, οπότε συστείνω ένα τσαι ή στη χειρότερα μια βαλεριάνα
Υ.Γ2: κατά την άποψη μου αλλο η παρανομη καθυστερηση της εγκυκλιου των μεταθεσεων και καλιο αργα παρα ποτε η μηνυτηρια αναφορα της ΔΟΕ και αλλο ο νεος νομος των υποχρεωτικων μεταθεσεων......που λογικά θα πρέπει να επεται της διενεργειας των "εθελοντικων" μεταθεσεων.... 

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1529 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:24:15 μμ »
Εγκυκλιος μεταθεσεων θα βγει και μεταθεσεις θα γινουν πριν τις εκλογες και θα δοθουν σε καποιους εκπαιδευτικους κυριως των βασικων ειδικοτητων. Μετα τις εκλογες θα γινουν οι υποχρεωτικες μεταθεσεις και ενδεχομενως αυξηση ξανα ωραριου και γενικα ο μεγαλος χαμος. Πριν τις εκλογες δεν θα γινουν παντως αυτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:00:07 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1530 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:31:23 μμ »
guestteacher, να κάνω κι εγώ ένα γενικότερο σχόλιο. Το να κάνουμε και μια αναφορά στην προσωπική μας περίπτωση δε σημαίνει ότι είμαστε εγκλωβισμένοι στο μικρόκοσμό μας και δε βλέπουμε παραέξω.
Δες για παράδειγμα πόσες φορές αναφέρθηκα παραπάνω στους συναδέλφους μας που είναι σε διαθεσιμότητα. Δε με καίει μόνο το δικό μου πρόβλημα, με δυσαρεστούν στο σύνολό τους οι εξελίξεις που αφορούν τη δημόσια εκπαίδευση, και που τον τελευταίο χρόνο -με την ανοχή μας- έχουν ξεπεράσει κάθε όριο.

melenie, μακάρι να έχεις δίκιο και να γίνουν "εθελοντικές" μεταθέσεις. Έστω και ελάχιστες, δεν ονειροβατεί κανείς να περιμένει ένα σωρό.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1531 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:33:05 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:53:42 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1532 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:41:17 μμ »
Εγκυκλιος μεταθεσεων θα βγει και μεταθεσεις θα γινουν πριν τις εκλογες και θα δοθουν σε καποιους εκπαιδευτικους κυριως των βασικων ειδικοτητων. Μετα τις εκλογες θα γινουν οι υποχρεωτικες μεταθεσεις και ενδεχομενως αυξηση ξανα ωραριου και γενικα ο μεγαλος χαμος. Πριν τις εκλογες δεν θα γινουν παντως αυτα.

Αν δούμε και τους διορισμούς που ανακοινώθηκαν τον περασμένο μήνα, πιθανολογώ κι εγώ ότι ανάλογα θα γίνουν ελάχιστες μεταθέσεις. Σαφώς και οι υποχρεωτικές έπονται. Όσο για την αύξηση του ωραρίου την θεωρώ σχεδόν σίγουρη. Αλλιώς δεν βγαίνουν τα νούμερα όσες συγχωνεύσεις κι αν γίνουν.
Κανείς δεν είναι ικανοποιημένος με αυτές τις εξελίξεις αλλά είναι η πραγματικότητα. Το μότο τους είναι: "όποιος αντέξει". Οπότε:

Ψυχραιμία και χαμόγελο γιατί δεν βγαίνει αλλιώς κι εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας και στις δυνατότητές μας!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1533 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:42:53 μμ »
guestteacher, να κάνω κι εγώ ένα γενικότερο σχόλιο. Το να κάνουμε και μια αναφορά στην προσωπική μας περίπτωση δε σημαίνει ότι είμαστε εγκλωβισμένοι στο μικρόκοσμό μας και δε βλέπουμε παραέξω.
Δες για παράδειγμα πόσες φορές αναφέρθηκα παραπάνω στους συναδέλφους μας που είναι σε διαθεσιμότητα. Δε με καίει μόνο το δικό μου πρόβλημα, με δυσαρεστούν στο σύνολό τους οι εξελίξεις που αφορούν τη δημόσια εκπαίδευση, και που τον τελευταίο χρόνο -με την ανοχή μας- έχουν ξεπεράσει κάθε όριο.

melenie, μακάρι να έχεις δίκιο και να γίνουν "εθελοντικές" μεταθέσεις. Έστω και ελάχιστες, δεν ονειροβατεί κανείς να περιμένει ένα σωρό.

Προσπαθώ να μην προσωποποιώ σε φόρουμ, και όταν ξεφεύγω ζητάω πολλές φορές συγγνώμη. Ποιος είμαι άλλωστε εγώ που ανώνυμα θα βγω σε ένα φόρουμ και θα κρίνω τους άλλους ανώνυμα. Προσωπική κριτική μπορώ να κάνω μόνο σε ανθρώπους που με γνωρίζουν για να μου ανταποδώσουν στα ίσα χωρίς να το παίζω υπερ άνω κριτής των πάντων. Από τις μετατάταξεις και τις αποσπάσεις ο Υπουργός έχει δείξει ότι θέλει να κόψει την ισχύ των αιρετών. Γιατί να μην το κάνει και στις μεταθέσεις;
Και ο μικρόκοσμος μπορεί να είναι και ο κόσμος των καθηγητών σε σχέση με τι γίνεται στην κοινωνία .... εδώ και δεκαετίες.

@Σμάιχελ

Ο ελέυθερος χρόνος περιορίζεται αλλά δεν μπορεί να ελεγχθεί από πριν απόλυτα (πάντως μετά τις 15/3 θα περιοριστεί πάρα πολύ αισθητά ... οπότε πάμε για καλό καλοκαίρι)  :D Για να γίνεις αναπληρωτής πρέπει να ανοίξουν οι Πίνακες από τους οποίους διαγράφηκες με τον διορισμό σου.  ;)

Πρέπει να κλείσω. Καλό βράδυ σε όλους. Και τα νεύρα ποτέ δεν ήταν καλός σύμβουλος (στον εαυτό μου το λέω).

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1534 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:54:16 μμ »
κάποιοι παρακαλέσαμε ήδη να γίνουμε αναπληρωτές ΕΣΠΑ! δυο χρόνια εκτος και μπαίνεις στον πίνακα με αναγνωρισμένη την προυπηρεσία σου! ποιος το κάνει μαζί μου? ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΝΤΟΥ! μήπως και δεν φτάσει το απόθεμα των εκπαιδευτικών κι αναγκαστούν να μας βάλουν σε ενα χρόνο ή κατευθείαν στους πίνακες! άντε οι ειδικότητες έχετε ιδιαίτερα ή φροντιστήρια να συμπληρώνετε αυτή τη διετία! κι άκουσα πως άνοιξαν ήδη φροντ/ρια για μαθητές δημοτικού! Ζήτω το υπουργείο μας!
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1535 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:06:26 πμ »
Από τις μετατάταξεις και τις αποσπάσεις ο Υπουργός έχει δείξει ότι θέλει να κόψει την ισχύ των αιρετών. Γιατί να μην το κάνει και στις μεταθέσεις;
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ.
Αυτό το πόκερ είναι για γερούς παίχτες παιδιά!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1536 στις: Μάρτιος 07, 2014, 12:25:41 πμ »
πόκερ...! στα αστικά κέντρα το πόκερ! στα όρη τ αγρια βουνά μόνο δηλωτή παίζουμε... καληνύχτα!
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1537 στις: Μάρτιος 07, 2014, 02:33:16 πμ »
............................
Υ.Γ1: πολλά νεύρα βλέπω γενικά, οπότε συστείνω ένα τσαι ή στη χειρότερα μια βαλεριάνα
......................
Tσαγάκι, τσαγάκι!...  :D
  

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1538 στις: Μάρτιος 07, 2014, 01:41:31 μμ »
Αυτά που λες αφορούν τα λειτουργικά κενά.Αυτά θα καλυφθούν από όσους υπεράριθμους έχουν συμπληρώσει δωδεκαετία και όσους δε μετατεθούν υποχρεωτικά.

Θεωρώ σωστό το μέτρο καθώς ανέκαθεν δίνονταν μεταθέσεις χωρίς να υπάρχουν πραγματικά οργανικά κενά. Πιστεύω πως αυτοί που θα έπρεπε να μετατεθούν υποχρεωτικά , είναι οι τελευταίοι που μετατέθηκαν στην περιοχή  και όχι οι υπεράριθμοι.Αυτό θα ήταν το δίκαιο κατά την άποψή μου.

Και αν οι υπεράριθμοι που έχουν συμπληρώσει 12ετία δεν επαρκούν; Στην τελική, πιστεύουμε ότι όλοι όσοι τελούν σε διάθεση ΠΥΣΔΕ κάθονται χωρίς ωράριο; (9 χρόνια στη διάθεση -από τη στιγμή που διορίστηκα- δε μου έτυχε να μην έχω ωράριο. Αλλά για να μη μιλάω για μένα, στα ΠΥΣΔΕ της Αθήνας βλέπω στρατιές συναδέλφων σε διάθεση, και τελικά στις ίδιες ειδικότητες προσλαμβάνονται και αναπληρωτές).

Συνάδελφε, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δηλαδή αποδεχθήκαμε το μέτρο -όπως έχουμε καταπιεί κι ένα σωρό άλλα- και φτάσαμε σε σημείο να προτείνουμε και ποιοι θα είναι οι "τυχεροί"; Στην τελική, οι τελευταίοι που μετατέθηκαν σε κάθε περιοχή είναι και αυτοί που έχουν τα πιο πολλά μόρια, άρα έχουν ταλαιπωρηθεί τα περισσότερα χρόνια σε δυσπρόσιτες περιοχές. Αν ο καθένας εκφράζει τη θεωρία του για το ποιος πρέπει να ξεσπιτωθεί υποχρεωτικά, απλά διαιρούμαστε σε ακόμα περισσότερα κομμάτια.

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1539 στις: Μάρτιος 07, 2014, 03:37:37 μμ »
Και αν οι υπεράριθμοι που έχουν συμπληρώσει 12ετία δεν επαρκούν; Στην τελική, πιστεύουμε ότι όλοι όσοι τελούν σε διάθεση ΠΥΣΔΕ κάθονται χωρίς ωράριο; (9 χρόνια στη διάθεση -από τη στιγμή που διορίστηκα- δε μου έτυχε να μην έχω ωράριο. Αλλά για να μη μιλάω για μένα, στα ΠΥΣΔΕ της Αθήνας βλέπω στρατιές συναδέλφων σε διάθεση, και τελικά στις ίδιες ειδικότητες προσλαμβάνονται και αναπληρωτές).

Συνάδελφε, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δηλαδή αποδεχθήκαμε το μέτρο -όπως έχουμε καταπιεί κι ένα σωρό άλλα- και φτάσαμε σε σημείο να προτείνουμε και ποιοι θα είναι οι "τυχεροί"; Στην τελική, οι τελευταίοι που μετατέθηκαν σε κάθε περιοχή είναι και αυτοί που έχουν τα πιο πολλά μόρια, άρα έχουν ταλαιπωρηθεί τα περισσότερα χρόνια σε δυσπρόσιτες περιοχές. Αν ο καθένας εκφράζει τη θεωρία του για το ποιος πρέπει να ξεσπιτωθεί υποχρεωτικά, απλά διαιρούμαστε σε ακόμα περισσότερα κομμάτια.
     Παιδια ,υπαρχουν συγκεκριμενα αντικειμενικα κριτηρια οπως προυπηρ., μορια δυσμενων, οικογ.κατασταση και αλλα πολλα που κανενας δεν θα ειχε αντιρηση αν εφαρμοστουν .Μη μαλλωνετε αδικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2014, 08:22:44 μμ από giokspy »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.