*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1568 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:20:44 μμ »
Εφόσον βρίσκεσαι σε διάθεση , συνάδελφε, τότε κακώς πήρες τη μετάθεση καθώς δεν υπήρχε πραγματικό κενό. Άρα θα πρέπει να είσαι από τους πρώτους που θα φύγουν με υποχρεωτική , αν προκύψει θέμα στην περιοχή σου.

Δεν είναι τα πράγματα ακριβώς έτσι όπως τα λες. Τη χρονιά που ήρθα στον τόπο συμφερόντων μου είχαμε μείνει 6 άτομα στη διάθεση. Την επόμενη χρονιά φέρνουν άλλους 50 οι 10 πρώτοι (λογικό αφότου είχαν περισσότερα μόρια) πήραν κατά εμέ την οργανική που θα έπρεπε να είχα εδώ και 9 χρόνια που βολοδέρνω στη διάθεση. κ.ο.κ Μήπως έχεις εξασφαλίσει τη 12ετία και μιλάς εκ του ασφαλούς (προς το παρόν);
αυτό ακριβώς λέει ο συνάδελφος, γιατί την επόμενη χρονιά (από τη δική σου μετάθεση) πήραν μετάθεση άλλοι 50,υπήρχαν 50 οργανικά κενά της ειδικότητας σου? προφανώς όχι, όπως δεν υπήρχαν και ισάριθμα (των μετατεθέντων)οργανικά κενά τη χρονιά που πήρες εσύ μετάθεση, αλλιώς δεν θα μένατε 6 στη διάθεση, μεταθέσεις δεν δίνονταν επί σειρά ετών σε οργανικά κενά, αλλά σε λειτουργικά κενά και σε ακραίες περιπτώσεις σε ανύπαρκτα κενά απλά και μόνο γιατί κάποιοι αιρετοί σε αγαστή συνεργασία με τη διοίκηση έπρεπε να μεταθέσουν με το ζόρι κάποιους (με λίγα μόρια κατά προτίμηση), αυτά είναι αδιαμφισβήτητα γεγονότα, το φαινόμενο διάθεση ΠΥΣΔΕ και οι οργανικές υπεραριθμίες δεν δημιουργήθηκαν το 2013 λόγω αύξησης ωραρίου και αλλαγών σε ωρολόγια προγράμματα, αυτοί οι παράγοντες όπως και οι συγχωνεύσεις/καταργήσεις σχολικών μονάδων έδωσαν εκρηκτικές διαστάσεις σε ένα προϋπάρχον οξύτατο προβλήμα (για το οποίο όλοι όσοι εξυπηρετούνταν και όχι μόνο αυτοί , αλλά και όσοι δεν θίγονταν, έκαναν ότι δεν υπήρχε, και αναφέρομαι σε όσους και είναι πάρα πολλοί που επί σειρά ετών έκαναν 10ωρα και 12ωρα με την ανοχή όχι μόνο των ΥΣ αλλά και των υπολοίπων, άσε που συμπτωματικά ήταν οι έχοντες λιγότερα μόρια μετάθεσης),
το δύσκολο είναι να αποδεχτούμε την πραγματικότητα και να συνειδητοποιήσουμε τι μας έφερε πραγματικά σε αυτή την κατάσταση, το εύκολο είναι να κατηγορούμε όποιον επισημαίνει δυσάρεστες αλήθειες ότι είναι βολεμένος λόγω 12ετίας ή ίσως και γιατί διορίστηκε και κατά συνέπεια μετατέθηκε πριν από μας στον τόπο συμφερόντων μας.
ΥΓ να με συγχωρείτε για το έντονο ύφος αλλά με θυμώνει το γεγονός ότι ο κλάδος μας μονίμως διαμαρτύρεται για τα κακώς εννοούμενα κεκτημένα του που απειλούνται με κατάργηση και δεν επιχειρηματολογεί επί της ουσίας, γι αυτό και μόνο δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη για το μέλλον μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 12:27:51 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:47 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1569 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:32:18 μμ »
αυτό ακριβώς λέει ο συνάδελφος, γιατί την επόμενη χρονιά (από τη δική σου μετάθεση) πήραν μετάθεση άλλοι 50,υπήρχαν 50 οργανικά κενά της ειδικότητας σου? προφανώς όχι, όπως δεν υπήρχαν και ισάριθμα (των μετατεθέντων)οργανικά κενά τη χρονιά που πήρες εσύ μετάθεση, αλλιώς δεν θα μένατε 6 στη διάθεση, μεταθέσεις δεν δίνονταν επί σειρά ετών σε οργανικά κενά, αλλά σε λειτουργικά κενά και σε ακραίες περιπτώσεις σε ανύπαρκτα κενά απλά και μόνο γιατί κάποιοι αιρετοί σε αγαστή συνεργασία με τη διοίκηση έπρεπε να μεταθέσουν με το ζόρι κάποιους (με λίγα μόρια κατά προτίμηση), αυτά είναι αδιαμφισβήτητα γεγονότα, το φαινόμενο διάθεση ΠΥΣΔΕ και οι οργανικές υπεραριθμίες δεν δημιουργήθηκαν το 2013 λόγω αύξησης ωραρίου και αλλαγών σε ωρολόγια προγράμματα, αυτοί οι παράγοντες όπως και οι συγχωνεύσεις/καταργήσεις σχολικών μονάδων έδωσαν εκρηκτικές διαστάσεις σε ένα προϋπάρχον οξύτατο προβλήμα (για το οποίο όλοι όσοι εξυπηρετούνταν και όχι μόνο αυτοί , αλλά και όσοι δεν θίγονταν, έκαναν ότι δεν υπήρχε, και αναφέρομαι σε όσους και είναι πάρα πολλοί που επί σειρά ετών έκαναν 10ωρα και 12ωρα με την ανοχή όχι μόνο των ΥΣ αλλά και των υπολοίπων, άσε που συμπτωματικά ήταν οι έχοντες λιγότερα μόρια μετάθεσης),
το δύσκολο είναι να αποδεχτούμε την πραγματικότητα και να συνειδητοποιήσεουμε τι μας έφερε πραγματικά σε αυτή την κατάσταση, το εύκολο είναι να κατηγορούμε όποιον επισημαίνει δυσάρεστες αλήθειες ότι είναι βολεμένος λόγω 12ετίας ή ίσως και γιατί διορίστηκε και κατά συνέπεια μετατέθηκε πριν από μας στον τόπο συμφερόντων μας.
ΥΓ να με συγχωρείτε για το έντονο ύφος αλλά με θυμώνει το γεγονός ότι ο κλάδος μας μονίμως διαμαρτύρεται για τα κακώς εννοούμενα κεκτημένα του και δεν επιχειρηματολογεί επί της ουσίας, γι αυτό και μόνο δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη για το μέλλον μας.

Silkcut,

επέτρεψε μου να διαφωνήσω (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς).
Για να γίνω πιο ξεκάθαρος. Τα ωρολόγια προγράμματα και οι δημιουργίες, καταργήσεις και συγχωνεύσεις είναι τωρινό φαινόμενο; Μάλλον όχι.
Γιατί λοιπόν όπως σωστά έχεις πει να βάζουμε έν αυθαίρετο όριο (12 ετών - και να πω ότι το δικαιολογούν;;; ). Λέω λοιπόν ότι μεταθέσεις και διορισμοί και αλλαγές ωραρίων γίνονταν πάντα και πάντα βρίσκονταν άνθρωποι που με οποιδήποτε τρόπο πήγαιναν εκέι που ήθελαν. Δεν ήταν όμως όλοι.

Για να γίνουμε πιο απλοί το θέμα είναι αλλού. Πόσοι από εμάς θέλουμε πραγματικά όρια ή καθόλου όρια....γιατί η ερώτηση είναι μια;

Αν το όριο (ετών) ανέβαινε σε ποια από τις δύο ομάδες θα ήσουν;
Αν το όριο (ετών) κατέβαινε σε ποια από τις δύο ομάδες θα ήσουν; .....


Με λίγα λόγια έχουμε ένα σύστημα μεταθέσεων (με τα όποια θετικά ή αρνητικά) το παρόν σύστημα που έρχεται ως συμπληρωματικό ή ανταγωνιστικό βελτιώνει ή χειροτερε'υει το προυπάρχον;

Η ερώτηση λοιπόν είναι ... (έδω κάτι ήθελα να ρωτήσω αλλά χτύπησε το κουδούνι και το ξέχασα... )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 12:36:42 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1570 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:36:06 μμ »
ακριβώς Μελένιε !! Πράξη ΠΟΛΙΤΙΚΗ !! ΌΧΙ ΠΡΑΞΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ !! Δεν είναι το ίδιο και δεν μπορεί να είναι το ίδιο...

Και στην τελική θες να μου πεις τι ; ότι δεν μπορούν μορφωμένοι -υποτίθεται - άνθρωποι να συμφωνήσουν στο πώς πρέπει να είναι η Δημοσια Παιδεία; δηλαδή ο αριστερός θέλει υποδομές και ο δεξιός δεν θέλει;

Μην το βλέπουμε στενόμυαλα , τύπου ο δεξιός δέχεται το ιδιωτικό σχολέιο και ο αριστερός όχι. Μιλάμε για το Δημόσιο σχολείο - για ένα δημόσιο αγαθό. Δεν διαφοροποιείται πολύ το ζήτημα εδώ....

Αγαπητη bitch, νομιζω οτι τα βλεπεις πολυ κοντοφθαλμα το ζητημα.....δεν υπαρχει τοση ομοιογενεια στις προτασεις πολιτικης για θεματα παιδειας. Ενδεικτικα μερικα: αλλοι ειναι υπερμαχοι της μαθητειας ενω αλλοι κατηγορηματικα αντιθετοι.....αλλοι υπερ ενος τεχνικης εκπαιδευσης και της διαφοροποιησης του προγραμματος σπουδων της καθε σχολικης μοναδας και αλλοι υπερ της αποκλειστικα ενιαιας 12χρονης εκπαιδευσης, αλλοι υπερ της θεσμοθετησης και υπαρξης ελαστικων σχεσεων εργασιας του εκπαιδευτικου προσωπικου ΑΜΩ ΑΚΩ ωρομισθιοι και παει λεγοντας και αλλοι υπερ της μονιμης και σταθερης εργασιας, αλλοι ειναι υπερ της αξιολογησης της ΑΕΕ κτλ αλλοι ειναι κατηγορηματικα αντιθετοι ή υπερμαχοι μιας "αλλης" αξιολογησης"
Και ολα αυτα και ακομα περισσοτερα ειναι δειγματα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ που βρισκουν εκφραση ειτε μεσω των πολιτικων κομματων ειτε μεσω των συνδικαλιστικων παραταξεων

ΥΓ: Οσοι δεν αντιλαμβανονται την υπαρξη διαφορετικων πολιτικων σε ολα τα θεματα του δημοσιου βιου και εχουν εκφραστει κατα καιρους χλευαστικα κατα του συνδικαλισμου και της  πολιτικης εκφρασης μεσω παραταξεων τσουβαλιαζοντας ολους "τυγχανουν" να εχουν εκφραστει και θετικα υπερ της Χρυσης Αυγης.... Τυχαιο; δεν νομιζω     

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1571 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:41:41 μμ »
Silkcut,

επέτρεψε μου να διαφωνήσω (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς).
Για να γίνω πιο ξεκάθαρος. Τα ωρολόγια προγράμματα και οι δημιουργίες, καταργήσεις και συγχωνεύσεις είναι τωρινό φαινόμενο; Μάλλον όχι.
Γιατί λοιπόν όπως σωστά έχεις πει να βάζουμε έν αυθαίρετο όριο (12 ετών - και να πω ότι το δικαιολογούν;;; ). Λέω λοιπόν ότι μεταθέσεις και διορισμοί και αλλαγές ωραρίων γίνονταν πάντα και πάντα βρίσκονταν άνθρωποι που με οποιδήποτε τρόπο πήγαιναν εκέι που ήθελαν. Δεν ήταν όμως όλοι.

Για να γίνουμε πιο απλοί το θέμα είναι αλλού. Πόσοι από εμάς θέλουμε πραγματικά όρια ή καθόλου όρια....γιατί η ερώτηση είναι μια;

Αν το όριο (ετών) ανέβαινε σε ποια από τις δύο ομάδες θα ήσουν;
Αν το όριο (ετών) κατέβαινε σε ποια από τις δύο ομάδες θα ήσουν; .....


Με λίγα λόγια έχουμε ένα σύστημα μεταθέσεων (με τα όποια θετικά ή αρνητικά) το παρόν σύστημα που έρχεται ως συμπληρωματικό ή ανταγωνιστικό βελτιώνει ή χειροτερε'υει το προυπάρχον;

Η ερώτηση λοιπόν είναι ... (έδω κάτι ήθελα να ρωτήσω αλλά χτύπησε το κουδούνι και το ξέχασα... )
έχω απαντήσει στο θέμα των όρων υποχρεωτικής μετάθεσης (όλοι υποψήφιοι με βάση τα μόρια τους και χωρίς 12ετίες μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία και δεν ξέρω εγώ τι άλλο σκαρφιστούν προσεχώς)αλλά η απάντησή μου αναφερόταν αποκλειστικά και μόνο σε υπενθύμιση παλιών αμαρτιών και τη δική μου ερμηνεία για το τι μας φταίει τελικά (σόρρυ αλλά το μήνυμά σου δεν το καταλαβαίνω :)).
όσον αφορά το σε ποια ομάδα θα ήμουν το λέει και η υπογραφή μου (δια  βίου υπεράριθμος.....με πολλά μόρια λόγω κακών επιλογών).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 12:45:50 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:19:47 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1572 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:51:16 μμ »
Αγαπητη bitch, νομιζω οτι τα βλεπεις πολυ κοντοφθαλμα το ζητημα.....δεν υπαρχει τοση ομοιογενεια στις προτασεις πολιτικης για θεματα παιδειας. Ενδεικτικα μερικα: αλλοι ειναι υπερμαχοι της μαθητειας ενω αλλοι κατηγορηματικα αντιθετοι.....αλλοι υπερ ενος τεχνικης εκπαιδευσης και της διαφοροποιησης του προγραμματος σπουδων της καθε σχολικης μοναδας και αλλοι υπερ της αποκλειστικα ενιαιας 12χρονης εκπαιδευσης, αλλοι υπερ της θεσμοθετησης και υπαρξης ελαστικων σχεσεων εργασιας του εκπαιδευτικου προσωπικου ΑΜΩ ΑΚΩ ωρομισθιοι και παει λεγοντας και αλλοι υπερ της μονιμης και σταθερης εργασιας, αλλοι ειναι υπερ της αξιολογησης της ΑΕΕ κτλ αλλοι ειναι κατηγορηματικα αντιθετοι ή υπερμαχοι μιας "αλλης" αξιολογησης"
Και ολα αυτα και ακομα περισσοτερα ειναι δειγματα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ που βρισκουν εκφραση ειτε μεσω των πολιτικων κομματων ειτε μεσω των συνδικαλιστικων παραταξεων

ΥΓ: Οσοι δεν αντιλαμβανονται την υπαρξη διαφορετικων πολιτικων σε ολα τα θεματα του δημοσιου βιου και εχουν εκφραστει κατα καιρους χλευαστικα κατα του συνδικαλισμου και της  πολιτικης εκφρασης μεσω παραταξεων τσουβαλιαζοντας ολους "τυγχανουν" να εχουν εκφραστει και θετικα υπερ της Χρυσης Αυγης.... Τυχαιο; δεν νομιζω     

Δεν κράτησες τον λόγο σου δεν τον κρατάω και εγώ....

Εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=30206.msg768846#msg768846

λες κάτι σπουδαίο (το κόκκινο χρώμα δικό μου)


Τρίτον, και πιο σπουδαίο κατά εμένα, από πότε έγινε απαγορευτικό να συζητάμε ελεύθερα, να επιχειρηματολογούμε υπέρ ή κατά των ζητημάτων που αφορούν την εκπαίδευση , αλλά έγινε αυτονόητο ότι η δεσμευτικότητα του νόμου είναι πάνω από όλα και χωρίς της συναίνεση ή τη σιωπηρή ανοχή της πλειοψηφίας, θα επιβληθεί και σε πολλές περιπτώσεις σε κλίμα εκφοβισμού από διευθυντές , σχολικούς συμβούλους και προϊσταμένους διευθύνσεων;    Είμαστε και εκπαιδευτικοί , πανάθεμα μας!!

Οταν λοιπόν κατηγορείς για επαναστάτες του πληκτρολογίου και συνεχίζεις τους αφορισμούς θεωρείς ότι βρίσκεσαι σε αντιστοιχία με αυτά που λες ή μήπως πρέπει η συμμετοχή να είναι σε συνελεύσεις και στον δρόμο; Επαναστάσεις έγιναν και μέσω του πληκτρολογίου διεθνώς τα τελεταία χρόνια.....και κυβερνήσεις έριξαν....και καθεστώτα που δεν είχαν εκλογές....η ποιότητα των ανθρώπων σε μια κοινωνία δεν εξαρτάται (μόνο) από την συμμετοχή σε πορείες και πόσα γκλομπ έφαγαν και πόσα δακρυγόνα...

ΥΓ. Ξέρεις τι με στενοχωρεί σε σένα...λες πολλά πράγματα σοβαρά και άξια λόγου (όπως και πολλοί άνθρωποι από πολλούς χώρους). Οταν όμως φίλε μου διεκδικείς το αλάθητο και αφορίζεις προσωπικά άλλους γιατί σύμφωνα με σένα βρίσκονται αλλού ίσως να χάνεις το δίκιο σου. Ισως πάλι να το έχω χάσει και εγώ....Και οι δυο μας όταν δεν έχουμε αυτό που θέλουμε ίσως πρέπει να αλλάξουμε στρατηγική και μέσα ή ίσως να αλλάξουμε μυαλά....αν πάλι δεν θέλουμε να αλλάξουμε τίποτα τότε μένουμε όπως είμαστε και δεν μας φταίνε οι άλλοι που είναι αλλιώς....και ευτυχώς που είναι αλλιώς

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1573 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:55:03 μμ »
Sorry silkcut,

κακή δόμηση κειμένου....

επέτρεψε μου να διαφωνήσω (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς).
Για να γίνω πιο ξεκάθαρος. Τα ωρολόγια προγράμματα και οι δημιουργίες, καταργήσεις και συγχωνεύσεις είναι τωρινό φαινόμενο; Μάλλον όχι.
Γιατί λοιπόν όπως σωστά έχεις πει να βάζουμε έν αυθαίρετο όριο (12 ετών - και να πω ότι το δικαιολογούν;;; ). Λέω λοιπόν ότι μεταθέσεις και διορισμοί και αλλαγές ωραρίων γίνονταν πάντα και πάντα βρίσκονταν άνθρωποι που με οποιδήποτε τρόπο πήγαιναν εκέι που ήθελαν. Δεν ήταν όμως όλοι.

Για να γίνουμε πιο απλοί το θέμα είναι αλλού. Πόσοι από εμάς θέλουμε πραγματικά όρια ή καθόλου όρια...Επίσης τι θα λέγαμε αν....

Αν το όριο (ετών) ανέβαινε σε ποια από τις δύο ομάδες θα ήσουν;
Αν το όριο (ετών) κατέβαινε σε ποια από τις δύο ομάδες θα ήσουν; .....


Με λίγα λόγια έχουμε ένα σύστημα μεταθέσεων (με τα όποια θετικά ή αρνητικά) το παρόν σύστημα που έρχεται ως συμπληρωματικό ή ανταγωνιστικό βελτιώνει ή χειροτερε'υει το προυπάρχον;


Με τα έντονα αναφερόμουν σε σένα. Με τα πλάγια συνολικά και με τα κόκκινα δίορθωσα το ανεκδιήγητο του κειμένου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 01:07:53 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1574 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:57:10 μμ »
και σε ξαναρωτώ Μελένιε, το απλοϊκό :
είναι τόσο δύσκολο να μαζευτούν -  μορφωμένοι υποτιθεται - άνθρωποι να βρουν κοινό τόπο σε όλα τα παραπάνω; Πρέπει ντε και καλά να "υποστηρίζονται" από έναν κομματικό μηχανισμό και να κηδεμονευονται απο γραμμές και συνθήματα;
Πρέπει να ακολουθούν ντε και καλά αυτό που διατάσσει το "ανώτερο όργανο της παράταξης" ; 

Οι διοικητικοί πάντως εδώ και πολλά χρόνια έχουμε ψηφοδέλτιο, χωρίς κομματική ταυτότητα και πορευόμαστε όλοι μαζί δεχόμενοι ότι τα προβλήματα, οι διεκιδκήσεις και τα αιτήματά μας ειναι κοινά και από κοινού πρέπει να επιλυθούν.


υγ. Φέτος λέω να ψηφίσω ΚΚΕ....εκτός και βάλουν υποψηφιότητα οι έλληνες κυνηγοί οπότε θα ψηφίσω αυτούς .... ο,τιδήποτε άλλο ( Χρυσής Αυγής περιλαμβανομένης ) με αφήνει παγερά αδιάφορη. Βλέπεις η ομορφιά της "πολιτκής πράξης" ειναι να μη μένει πεισματικά προσηλωμένη σε μια κομματική/ιδεολογική ταυτότητα αλλά να μπορεί να επιλέγει αυτό που κάθε φορά θεωρεί χρησιμότερο για το κοινό καλό.
Όσοι πιστεύουν το αντιθετο μάλλον σκέφτονται περιορισμένα μέσα απο τα κομματικά κουτάκια στα οποία ανηκουν....τυχαίο;;;;;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος realistis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1575 στις: Μάρτιος 08, 2014, 12:58:16 μμ »
Εγώ που απο τότε που μετατέθηκα,εδώ και έξι χρόνια, βρίσκομαι στη διάθεση καλύπτοντας όμως ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ το ωράριό μου σε τρία σχολεία, εξαιτίας της μη απόδοσης οργανικής θέσης σε ένα από αυτά ή έστω σε ομάδα σχολείων, μπορείτε να μου πείτε αν πήρα ορθώς μετάθεση ή όχι; Χρειάζονταν ή όχι εκπαιδευτικός για τα τρία αυτά σχολεία, όπως και για τα υπόλοιπα μικρά;
Η οργανικότητα λοιπόν, κατ' εμέ, θα έπρεπε να εξετάζονταν διαφορετικά για περιπτώσεις σαβ κι αυτή όπου η κατοχύρωση οργανικής για μονόωρα μαθήματα είναι από πολύ δύσκολη εώς αδύνατη.
Επίσης, πως θα μεταθέσουν υποχρεωτικά συναδέλφους όταν,κυρίως στα ΕΠΑΛ, τελειώνει ο Σεπτέμβρης κι ακόμη δημιουργούνται τμήματα(μετεγγραφές από Γενικά, αλλαγές ειδικοτήτων κ.τ.λ.); Είναι κάποιες καταστάσεις που αντικειμενικά, είναι αδύνατο να προβλεφθούν από την προηγούμενη σχολική χρονιά.
Τέλος, πως θα μεταθέσουν συναδέλφους όταν την επόμενη χρονιά θα πρέπει να λειτουργήσουμε με βάση το νέο ωρολόγιο πρόγραμμα που προβλέπει αύξηση ωρών για κάποιες ειδικότητες; Θα τους στείλουν φέτος ενώ θα τους χρειάζονται την επόμενη χρονιά;
 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1576 στις: Μάρτιος 08, 2014, 01:27:43 μμ »
 Αυτό με τις ειδικότητες των ΕΠΑΛ είναι σωστό! Χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση, αλλά πάντα οι ανακοινώσεις του Υπουργείου στοχεύουν στα προγράμματα κλπ των Γυμνασίων - Γεν. Λυκείων, καθαρά για επικοινωνιακούς λόγους! Οι όποιες αποφάσεις παίρνονται κλπ προσαρμόζονται στα προγράμματα της Γενικής Παιδείας και η Τεχνική Παιδεία με τις ιδιαιτερότητές της περνάει σε 2η μοίρα, αφού δεν "πουλάει" τόσο σε επικοινωνιακό επίπεδο!
  

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1577 στις: Μάρτιος 08, 2014, 01:28:51 μμ »
Αχ μωρε guestteacher αισθανομαι οτι με παρερμηνευεις....
Δεν ξερω αν  αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα αντιληψεων αναμεσα μας ή στο γεγονος πως καμια φορα τα γραπτα κειμενα στο forum που στερουνται του τονου και του υφους του ειναι ευκολο να παρερμηνευθουν.
Τελος παντων, δεν διεκδικω το αλαθητο ουτε απαιτω την αποδοχη των αποψεων μου απο τους αλλους..
Τις αποψεις μου παραθετω, την οπτικη απο την οποια βλεπω και αντιλαμβανοναι το κοσμο αναλυω....τι με ενοχλει γραφω και τι φανταζομαι ως λυση ......και πιστεψε με
το βλεπω πως οι αποψεις μου οταν ακουγονται οι περισσοτεροι με κοιτανε ως εξωγηινο....

ΥΓ: απο την αλλη λεω, για να μην εχουν ιδιαιτερη απηχηση και να πηγαινει ο κοσμος τοσο στραβα, ισως τελικα οι αποψεις μου να ειναι τοσο ασχημες...... ;) ;) 

@bitch, χαιρομαι για το γεγονος οτι δεν μεινατε να κατηγορειτε τις υπαρχουσες παραταξεις και να απεχετε....τουναντιον φτιαξατε τη δικη σας παραταξη η οποια και προφανως εχει συγκεκριμενες αρχες, πεποιθησεις και συμφεροντα να υπερασπιστει και προασπισει.....δηλαδη μεχρι εδω δεν εχεις και μεγαλες διαφορες απο τις υπολοιπες παραταξεις....και για να διευκρινησω κατι γιατι μου φαινεται τελικα πως  θα ομονοησουμε....δεν γουσταρω και εγω να ειμαι σε παραταξη που μου λενε εκ των ανωθεν και αναλογα την πολιτικη συγκηρια αν ειναι η κυβερνωσα η αντιπολιτευμενη η παραταξη το τι θα υποστηριξουμε....οι (πολιτικες) αρχες και πεποιθησεις μιας παραταξης οφειλουν να μην ειναι ala cart....και να προσαρμοζονται συγκηριακα....
Ουτε η συμμετοχη σε αυτες να γινονται απο καποιους για να γινουν αργοτερα βουλευτες.....υπουργοι εργασιας και να ψηφιζουν αντιεργατικους νομους που μαχονταν κατα τα αλλα ως συνδικαλιστες.....τα παραδειγματα πολλα...πολυζωγοπουλος, πρωτοπαππας, κ.α.
Τοση ωρα περιγραφω τον εργοδοτικο συνδικαλισμο..... Αλλα τι να πεις οταν στη ΔΟΕ ακομα και τωρα πλειοψηφουσες παραταξεις ειναι η ΔΑΚΕ και η ΠΑΣΚΕ (με αλλο ονομα βεβαια) 

Και πιστεψε με, ουτε εγω μια ζωη τυφλα παω και το ριχνω στο ιδιο κομμα....(δεν ειναι σαλτσα κυκνος ....η ψηφος)
Αντιθετα, πηγα κοντρα ρευμα και οταν ολοι ερχονταν μαζικα, εγω εφευγα για αλλο καραβι που εβαζε νερα (και δεν εννοω το ΠΑΣΟΚ) ;) ;) 

Οσο για τις μεταθεσεις να σας πω και την προσωπικη εμπειρια μου για να καταλαβετε πως λειτουργει το συστημα και να καταλαβετε τον ιδρυματισμο που εχουν παθει στο Υπουργειο

Τα τελευταια 3 χρονια παιρνω αποσπαση εντος ΠΥΣΔΕ με τη θεληση μου για Δ' Δωδεκανησου για να παρω μορια. 3 χρονιες δηλωνω τη Δ' Δωδεκανησου για να μετατεθω οριστικα και να μην ειμαι καθε καλοκαιρι με τη βαλιτσα στο χερι χωρις να ξερω που θα παω....Φετος μια βδομαδα μετα τη διενεργεια των μεταθεσεων (σ.σ. δεν πηρα για 3η χρονια μεταθεση για Δ' Δωδεκανησου) το ΠΥΣΔΕ Δωδεκανησου εβγαλε 2 οργανικα κενα στη Δ' Δωδεκανησου   
για την ειδικοτητα μου. χωρις να υπαρχει οργανικα υπεραριθμος, χωρις να υπαρχει ατομο στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπαν οτι το ΠΥΣΔΕ εδωσε 12 πλεονασματα για την περιοχη!!!!
Τις εξηγησα την κατασταση, εκανα ενσταση και παραλο αυτα απορριφθηκε ομοφωνα!!!
Το Σεπτεμβρη μαντεψτε......πηρα αποσπαση εντος ΠΥΣΔΕ στο σχολειο που ειχε βγαλει οργανικη και εμεινε ακαλυπτη...και υποχρεωθηκαν τουλαχιστον 4 εκπαιδευτικοι σε υποχρεωτικη αποσπαση στη Δ' Δωδεκανησου

Τα συμπερασματα δικα σας         

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1578 στις: Μάρτιος 08, 2014, 01:30:26 μμ »
Να αφήσουν ένα χρόνο να φανούν πραγματικά καθηγητές χωρίς ωράριο.
Αλλά σιγά σιγά τα κομμάτια κολλάνε.
Αυτό έχει γίνει ηδη και έχουν πληρη εικόνα των κενών με το my school.  Αν τρέξουν οι συγχωνεύσεις των 1600+ σχολείων με δεδομένο οτι πανω απο 1000 θα είναι πλεον στη ββαθμια αυτό ισοδυναμεί με ενα μέσο ορο 6-10.000 περιπου χαμένων οργανικων.
Αν δεν υπάρχει ποσοτικος στόχος μείωσης προσωπικού ως μνημονιακη υποχρέωση τοτε με νεο κυκλο μεταταξεων στη αβαθμια και τις χιλιαδες συνταξιοδοτησεις τοτε στα επομενα δυο χρόνια θα έχει επιτευχθεί ο στόχος του ΟΑΣΑ για 60+60χιλ. εκπαιδευτικών και στις δυο βαθμιδες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1579 στις: Μάρτιος 08, 2014, 01:34:52 μμ »
Αυτό με τις ειδικότητες των ΕΠΑΛ είναι σωστό! Χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση, αλλά πάντα οι ανακοινώσεις του Υπουργείου στοχεύουν στα προγράμματα κλπ των Γυμνασίων - Γεν. Λυκείων, καθαρά για επικοινωνιακούς λόγους! Οι όποιες αποφάσεις παίρνονται κλπ προσαρμόζονται στα προγράμματα της Γενικής Παιδείας και η Τεχνική Παιδεία με τις ιδιαιτερότητές της περνάει σε 2η μοίρα, αφού δεν "πουλάει" τόσο σε επικοινωνιακό επίπεδο!

Μου επιτρέπεις να συμπληρώσω;....δεν περνάει πάντα σε δεύτερη μοίρα...
Κατά τα λοιπά έχεις δίκιο....κυρίως λόγω αριθμών.

@Μελένιε,

να βλέπεις τα πράγματα και από την θέση του άλλου μερικές φορές....στο είπα γιατί επέμενες σε ένα μήνυμα συνέχεια....κατά τα άλλα για μένα είσαι και παραμένεις αρχικά συνάνθρωπος και μετά συνάδελφος και αυτό φίλε δεν το αλλάζει κανένα γ...ο κόμμα ούτε και ιδεολογία...(δική μου, δική σου ή άλλου).
Πάνω από όλα συνέχισε να γράφεις και να αγωνίζεσαι. Ακόμα και εναντίον μου αν κάπου είμαι λάθος. Γιατί έτσι πρέπει.

YΓ. Μην κάνεις τέτοια λάθη και δίνεις περιγραφή της κατάστασης σου σε παρακαλω που μπορεί να οδηγεί σε ταυτοπροσωπίες....σβήστο αν θες....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2014, 01:38:16 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1580 στις: Μάρτιος 08, 2014, 01:45:29 μμ »
ΥΓ: Οσοι δεν αντιλαμβανονται την υπαρξη διαφορετικων πολιτικων σε ολα τα θεματα του δημοσιου βιου και εχουν εκφραστει κατα καιρους χλευαστικα κατα του συνδικαλισμου και της  πολιτικης εκφρασης μεσω παραταξεων τσουβαλιαζοντας ολους "τυγχανουν" να εχουν εκφραστει και θετικα υπερ της Χρυσης Αυγης.... Τυχαιο; δεν νομιζω   
πολύ ισοπεδωτικά βολικό συμπέρασμα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1581 στις: Μάρτιος 08, 2014, 01:48:02 μμ »
Αυτό έχει γίνει ηδη και έχουν πληρη εικόνα των κενών με το my school.  Αν τρέξουν οι συγχωνεύσεις των 1600+ σχολείων με δεδομένο οτι πανω απο 1000 θα είναι πλεον στη ββαθμια αυτό ισοδυναμεί με ενα μέσο ορο 6-10.000 περιπου χαμένων οργανικων.
Αν δεν υπάρχει ποσοτικος στόχος μείωσης προσωπικού ως μνημονιακη υποχρέωση τοτε με νεο κυκλο μεταταξεων στη αβαθμια και τις χιλιαδες συνταξιοδοτησεις τοτε στα επομενα δυο χρόνια θα έχει επιτευχθεί ο στόχος του ΟΑΣΑ για 60+60χιλ. εκπαιδευτικών και στις δυο βαθμιδες

Θα σε παρακαλούσα χωρίς δόση ειρωνείας διευκρίνηση στα bold. Για να βοηθήσω

α) γιατί πιο πολλά ββθμιας όταν μέχρι τώρα πιο πολλά ήταν αββθμιας;
β) πως προκύπτει ο συγκεκριμένος αριθμός οργανικών;
γ) έχεις υπόψη σου κάποιο έγγραφο για μετατάξεις;
δ) υπάρχει όντως στα κείμενα του ΟΟΣΑ αυτό;

Κοίτα να δεις που κόλλησα το μικρόβιο του καχύποπτου κια εγώ... :D
Κακές παρέες κάνω εδώ μέσα...  :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.