*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544907 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1834 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:22:49 μμ »
κανεις δεν ξερει..... ισως γινει κ οπως το λες τουλαχιστον στην πλειοψηφια των υποχρεωτικων μεταθεσεων....
το παραδειγμα ομως που εφερα δεν ηταν τυχαιο.... γιατι η υποχρεωτικη μετακινηση απο μακρινο σε κοντινοτερο νησι ειναι πολυ πιθανοτερη απο τη μετακινηση, νησι σε στερια!
Ολα τα νησια εχουν πηξει σε αναπληρωτες.... και πιστεψε με, οποιος αναπληρωτης μεσα απο το περιβοητο "κουτακι" δηλωνει διατεθειμενος να παει στις Κυκλαδες αντιστοιχα θα εχει δηλωσει κ ολα τα υπολοιπα νησια!
Ακομα κ Μαρτιο μηνα που βγαζουν φασεις αναπληρωτων δε νομιζω οτι δυσκολευονται να βρουν διαθεσιμους εκπαιδευτικους να πανε οπουδηποτε!
Αρα προσωπικα δεν το βρισκω διολου απιθανο αυτο το σεναριο.....

εντάξει για τη Βθμια ισως εχετε δίκιο αλλά για σκεφτείτε τις κοινες ειδικοτητες Αθμιας-Βθμιας; ειναι απίθανο να μετατεθουν υποχρεωτικα άτομα απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και μετά να καλυπσουν τα λειτουργικα κενά σε ΠΥΣΠΕ;;;

με ακούει κανείς; παράλογο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:05:33 »

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1835 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:31:47 μμ »
θυμωνω τοσο πολυ! μας εξαντλουν με υποθεσεις κ σεναρια κ ισως κ εφοσον, αντι να βγουν σαν ανθρωποι προισταμενοι ανθρωπων να εξηγησουν και να ξεκαθαρισουν. ποιος ομως εχασε την "παλληκαριά" για να την βρουν αυτοι.
κριμα!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1836 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:35:32 μμ »
εντάξει για τη Βθμια ισως εχετε δίκιο αλλά για σκεφτείτε τις κοινες ειδικοτητες Αθμιας-Βθμιας; ειναι απίθανο να μετατεθουν υποχρεωτικα άτομα απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και μετά να καλυπσουν τα λειτουργικα κενά σε ΠΥΣΠΕ;;;

με ακούει κανείς; παράλογο;
...παραλογο δεν ειναι....μεσα σε ολα αυτα που ζουμε.... αν γινει παντως αυτο θα ειναι 2 σε 1....
υποχρεωτικη μεταθεση-μεταταξη πακετο!

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1837 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:39:51 μμ »
θυμωνω τοσο πολυ! μας εξαντλουν με υποθεσεις κ σεναρια κ ισως κ εφοσον, αντι να βγουν σαν ανθρωποι προισταμενοι ανθρωπων να εξηγησουν και να ξεκαθαρισουν. ποιος ομως εχασε την "παλληκαριά" για να την βρουν αυτοι.
κριμα!
μα αυτό είναι το κόλπο....από τη μία ουτε και αυτοί δεν ξερουν τι θα κάνουν και κατά δεύτερον για όσα τα έχουν αποφασίσει να τα κάνουν δε μας ενημερώνουν για να δημιουργείται ένα πέπλο ασάφειας. Έτσι εμάς μας τρώει η ανασφάλεια, τσακωνωμαστε μεταξύ μας, βάζουμε την φαντασία μας να οργιάσει και όταν στο τέλος εφαρμόσουν 1-2 από τα δεκάδες σενάρια που είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι θα εφαρμοστούν εμείς αναστενάζουμε με ανακούφηση που δεν υλοποιήθηκαν και τα άλλα και είμαστε τρόπον τινά ευχαριστημένοι.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:05:33 »

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1838 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:42:06 μμ »
...Αν δεν το κάνουν και αρκεστούν σε Δελτίο Τύπου όπως έγινε στις μετατάξεις , όποιος έχει χρηματικά και ψυχικά αποθέματα , τινάζει τη διαδικασία στον αέρα στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών

Ακριβώς όπως έγινε χιλιάδες φορές, ως τώρα!  ::)
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1839 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:54:34 μμ »
Μίλησα χθες με τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ που ανήκω και μου είπε ότι για να βγει τώρα εγκύκλιος (εθελοντικών) μεταθέσεων, πρέπει πρώτα να βγάλουν νομοθετική ρύθμιση που τους το επιτρέπει. Όπως πέρυσι που ελέγε ότι κατ'εξαίρεση για το 2013 βγαίνουν τον Ιανουάριο.. Έτσι και φέτος. Κατί που, όπως μου είπε, πιθανόν δεν τον έχουν καν υπολογίσει.
Να μου πεις βέβαια, με καλή θέληση και σε μία μέρα βγαίνουν αυτά. Αλλά βγάλε τη ρύθμιση, ψήφισε, πάρε ΦΕΚ κλπ... δεν ξέρω. + ένα εμπόδιο ακόμα.
Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1840 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:57:30 μμ »
πες τα βρε victoryhope....οπως και για τις υποχρεωτικες αποσπάσεις που έγιναν φέτος στην Αθμια....κάποιους ο θεος Αρβι τους έπλασε και άλλους τους......μη πω τώρα.... Όταν φωνάζαμε οι ΠΕ06 &ΠΕ11 της Αθμιας αρκετοί μας κοίταζαν σα να είμαστε εξωγήινοι....τώρα η ίδια πρακτική θα εφαρμοστεί σε όλους...για εμάς ήταν απλά η πρόβα..... :'(

...κι όταν φωνάζανε ζητώντας οι ΠΕ11 της Βθμιας, να γίνονται αποσπάσεις από κοινού, σε ενιαία λίστα, οι της Αθμιας σφυρίζανε αδιάφορα!
Τα σύκα, σύκα και η σκάφη, σκάφη!
Παρ' όλ' αυτά, δεν συμφωνώ με το ήδη διαμορφωμένο και μελλοντικώς (πιθανόν!) διαμορφούμενο κλίμα... :(
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1841 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:59:13 μμ »
...παραλογο δεν ειναι....μεσα σε ολα αυτα που ζουμε.... αν γινει παντως αυτο θα ειναι 2 σε 1....
υποχρεωτικη μεταθεση-μεταταξη πακετο!

δεν θα είναι μετάταξη γιατί οι συνάδελφοι θα είναι από διάθεση..... γιατί μήπως ξέρουν από τώρα ποιοι και πόσες ώρες θα καλύπτουν την επόμενη χρονια για να βγάλουν υπεράριθμους; είναι και μειώσεις τμημάτων στις Α Δημ., Α.Γυμν & Α Λυκ, είναι και οι συνταξιοδοτήσεις του καλοκαιριού....και όταν αναφέρεται σε αυτούς που δεν καλύπτουν το 60% του ωραρίου του διαχωρίζει μήπως αυτούς που το καλύπτουν όλο στην ΒΘμια από αυτους που συμπληρώνουν σε δημοτικα; το πράγμα βρωμάει από όπου και αν το πιάσεις.....

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1842 στις: Μάρτιος 12, 2014, 06:06:08 μμ »
...κι όταν φωνάζανε ζητώντας οι ΠΕ11 της Βθμιας, να γίνονται αποσπάσεις από κοινού, σε ενιαία λίστα, οι της Αθμιας σφυρίζανε αδιάφορα!
Τα σύκα, σύκα και η σκάφη, σκάφη!
Παρ' όλ' αυτά, δεν συμφωνώ με το ήδη διαμορφωμένο και μελλοντικώς (πιθανόν!) διαμορφούμενο κλίμα... :(

Α) εδώ μιλάμε για μεταθέσεις και όχι αποσπάσεις.... Β) οι θέσεις στην Αθμια δίκαιο είναι να δίνονται κατα προτεραιότητα στην Αθμια... Γ) υπάρχουν κενα λειτουργικα στην δευτεροβάθμια για να αποσπαστούμε ή να διατεθούμε εμείς;;;; Δ) αφου ειδικοτητες Βθμιας αποσπόνται στην Αθμια, κατά κάποιον τρόπο απο κοινού δεν γίνονται οι αποσπάσεις; Ε) το θέμα μας εδώ δεν είναι οι αποσπάσεις ειδικοτητων ουτε οι μετατάξεις αλλα οι μεταθέσεις

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1843 στις: Μάρτιος 12, 2014, 06:54:01 μμ »
Μίλησα χθες με τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ που ανήκω και μου είπε ότι για να βγει τώρα εγκύκλιος (εθελοντικών) μεταθέσεων, πρέπει πρώτα να βγάλουν νομοθετική ρύθμιση που τους το επιτρέπει. Όπως πέρυσι που ελέγε ότι κατ'εξαίρεση για το 2013 βγαίνουν τον Ιανουάριο.. Έτσι και φέτος. Κατί που, όπως μου είπε, πιθανόν δεν τον έχουν καν υπολογίσει.
Να μου πεις βέβαια, με καλή θέληση και σε μία μέρα βγαίνουν αυτά. Αλλά βγάλε τη ρύθμιση, ψήφισε, πάρε ΦΕΚ κλπ... δεν ξέρω. + ένα εμπόδιο ακόμα.
Αυτά!
και πού ξερεις αν δεν ειναι ηδη ετοιμη; Δεν μπορει να μη γινουν μεταθεσεις εθελουσιες και μαλιστα να προηγηθουν

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1844 στις: Μάρτιος 12, 2014, 07:00:48 μμ »
Α) εδώ μιλάμε για μεταθέσεις και όχι αποσπάσεις.... Β) οι θέσεις στην Αθμια δίκαιο είναι να δίνονται κατα προτεραιότητα στην Αθμια... Γ) υπάρχουν κενα λειτουργικα στην δευτεροβάθμια για να αποσπαστούμε ή να διατεθούμε εμείς;;;; Δ) αφου ειδικοτητες Βθμιας αποσπόνται στην Αθμια, κατά κάποιον τρόπο απο κοινού δεν γίνονται οι αποσπάσεις; Ε) το θέμα μας εδώ δεν είναι οι αποσπάσεις ειδικοτητων ουτε οι μετατάξεις αλλα οι μεταθέσεις

Αυτό που νομίζω πως εννοεί ο συνάδελφος PE11-2000 είναι ότι αυτοί οι διαχωρισμοί Α/βάθμιας και Β/θμιας μας φάγανε...
Για πολλά χρόνια η Α/βάθμια ήταν παράδεισος όλοι έπαιρναν μετάθεση ευκολότερα απ΄οτι στην Β/θμια ,απόσπαση με ελάχιστα μόρια όπου ήθελαν και αμέσως και δεν τους ενδιέφερε το σπίτι του γείτονα. Τώρα που τους έσκασαν οι μεταταγμένοι φωνάζουν. Μα δεν είναι φυσικό κι επόμενο όταν υπάρχει αυτός ο παρτακισμός να βρίσκουν οι κυβερνώντες πρόσφορο έδαφος να κάνουν τα δικά τους; Και τώρα το ίδιο θα γίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2014, 07:02:27 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1845 στις: Μάρτιος 12, 2014, 07:08:42 μμ »
Για πολλά χρόνια η Α/βάθμια ήταν παράδεισος όλοι έπαιρναν μετάθεση ευκολότερα απ΄οτι στην Β/θμια ,απόσπαση με ελάχιστα μόρια όπου ήθελαν και αμέσως και δεν τους ενδιέφερε το σπίτι γείτονα. Τώρα που τους έσκασαν οι μεταταγμένοι φωνάζουν. Μα δεν είναι φυσικό κι επόμενο όταν υπάρχει αυτός ο παρτακισμός να βρίσκουν οι κυβερνώντες πρόσφορο έδαφος να κάνουν τα δικά τους; Και τώρα το ίδιο θα γίνει.
σωστό αυτό αλλά όταν διορίστηκα εγώ Αθμια καμια γνωστη μου και διοριστήκανε αρκετες πριν και μετά δεν ηθελε να διοριστει  Αθμια..εγω την επέλεξα για να πάω πιο γρήγορα σπίτι μου...οσο για το σπιτι του γειτονα σε πληροφορω οτι ειπα στις φιλες μου οτι εαν δεν κανουν αιτηση για μεταταξη πρωτη εγω θα τους ριξω μαπες...γιατι οσο και εαν σας φαινεται περιεργο εχουμε φιλους στη Βθμια και μας στεναχωρουσε η ταλαιπορια τους και η πιθανοτητα διαθεσιμοτητας τους.......τώρα λοιπον με τις μετατάξεις ηρθαν ατομα διπλα μου με λιγοτερα μορια απο εμενα...γι αυτο φωναζουμε ....γιατι εκει που δεν είχαμε στουμπώσει τώρα δε θα ξεκολλήσουμε ποτέ...και εαν θελεις την προσωπικη μου γνωμη (που τη βασιζω στο ενστικτο) φοβαμαι οτι Αθμια κ Βθμια θα γινουν ενα και πολλοι καθηγητες (ακομα και βασικων ειδικοτητων - βλεπε τι ειχε πει ο Μπαμπι οταν ηταν πολλα τα κενα των δασκλαων)θα κατεβουν υποχρεωτικα στην Αθμια...αλλά ρε παιδια αυτο ειναι αλλο θεμα...τωρα για μεταθεσεις δε μιλάμε;;;;;

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1846 στις: Μάρτιος 12, 2014, 07:15:39 μμ »
Α) εδώ μιλάμε για μεταθέσεις και όχι αποσπάσεις....
Δεν θα απαντούσα, αλλά στο Γ) το αναιρείς! Οπότε, συνεχίζω κι εγώ!  ;)

Β) οι θέσεις στην Αθμια δίκαιο είναι να δίνονται κατα προτεραιότητα στην Αθμια...
Ναι, αλλά όταν παίρνατε αποσπάσεις κατά εκατοντάδες, τις θέσεις σας υποχρεωνόταν να τις καλύψουν οι της Βθμιας!

Γ) υπάρχουν κενα λειτουργικα στην δευτεροβάθμια για να αποσπαστούμε ή να διατεθούμε εμείς;;;;
Ακριβώς, επειδή τα κενά περισσεύουν στην Αθμια και οι εκπαιδευτικοί στη Βθμια, έγιναν και οι υποχρεωτικές μετατάξεις!

Δ) αφου ειδικοτητες Βθμιας αποσπόνται στην Αθμια, κατά κάποιον τρόπο απο κοινού δεν γίνονται οι αποσπάσεις;
Χα, χα! όχι, βέβαια! Οι μεν (με ελάχιστα μόρια) να αποσπώνται εκεί που θέλουν και οι άλλοι (με άπειρα μόρια) να τους καλύπτουν τις θέσεις, εκατοντάδες χλμ μακριά από τα σπίτια τους!

Ε) το θέμα μας εδώ δεν είναι οι αποσπάσεις ειδικοτητων ουτε οι μετατάξεις αλλα οι μεταθέσεις
Όπως βλέπεις, οι υπηρεσιακές μεταβολές άρχισαν να αποκτούν κοινά ενδιαφέροντα και αν το Υπουργείο δεν κάνει κάτι να τα τακτοποιήσει ;D, μόνο αντιπαλότητες και έριδες θα βλέπουμε, από δω και πέρα...
Και ξέρεις, βεβαίως, πως το "διαίρει και βασίλευε" βολεύει, πάντα...

"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1847 στις: Μάρτιος 12, 2014, 07:18:23 μμ »
Σωστά όλα αυτά αλλά εγώ νομίζω πως είμαστε εντός θέματος διότι το πόσες μεταθέσεις και με ποιο τρόπο θα γίνουν είναι σε ευθεία συνάρτηση με το αν θα ενοποιηθούν η Α/βάθμια και η Β/βάθμια τυπικά ή και ουσιαστικά.Σίγουρα λεφτά για τις αθρόες προσλήψεις δασκάλων των παρελθόντων ετών δεν υπάρχουν πια. Τα ολοήμερα θα τα κρατούν μόνο οι ειδικότητες -εξ΄ου και οι μαζικές μετατάξεις- και σιγά-σιγά βεβαίως και θα δούμε φιλολόγους και μαθηματικούς στην Ε και την ΣΤ δημοτικού (προσωπικη εκτίμηση)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.