*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1544957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2226 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:45:25 μμ »
δεν είναι το ίδιο, εκεί έγιναν και κανονικές μετατάξεις.
Τι θα κάνει εδώ? πρώτα υποχρεωτικές να βολέψει τους δικού του και μετά κανονικές ?

είναι τελείως διαφορετική διαδικασία κατά την γνώμη μου

Που ακριβώς έγιναν κανονικές μετατάξεις;
Μην μου πεις σε γραφεία γιατι θα γελάσω συνάδελφε. Επίσης μην μου πεις 15-20 άτομα που πήραν μετάταξη με αλλαγή ειδικότητας ή κλάδου...
Τώρα αν το θέμα μας είναι αν θα πάρουν κανονικές μεταθέσεις 20-30 και αν είμαστε ή όχι μέσα σε αυτές τότε μιλάω σε άλλο επίπεδο...
Όσο για την διαδικασία οι μετατάξεις είναι πολύ πιο ισχυρός θεσμός στο Δημόσιο.
Με λίγα λόγια ψιλοεμπλέκονται και άλλοι Υπουργοί
Αφού λοιπόν εκεί έγινε ότι έγινε γιατί να μην γίνει το ίδιο (ή παρόμοιο) στις μεταθέσεις που είναι εσωτερική διευθέτηση (χωρίς ΦΕΚ) του Υπουργείου Παιδείας...

ΥΓ. Για να το πω πιο απλά...άμα ήταν να γίνει όπως πιστεύετε γιατί δεν το έχει κάνει ήδη...περιμένω επιχειρήματα...π.χ. γιατί να μην γίνουν αιτήσεις και απλώς να περιμένει τα όποια κενά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:44 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2227 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:48:27 μμ »
Και για να κλείσω την συζήτηση με τον καθένα ατομικά...

Όταν είπα ότι θέλω να γίνω ΔΕ ή ΥΕ Κηπουρικής κάποιοι γελάσατε πιθανόν. Εγώ όχι. Ισως είναι από τα πιο σοβαρά μηνύματα που έχω γράψει εδώ μέσα. Το άλλο σοβαρότερο είναι ότι ψάχνω για να την κάνω από το Δημόσιο. Και μιλάω τελείως προσωπικά για να μην κακοκαρδίσω και κανένα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2228 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:55:30 μμ »
Και για να κλείσω την συζήτηση με τον καθένα ατομικά...

Όταν είπα ότι θέλω να γίνω ΔΕ ή ΥΕ Κηπουρικής κάποιοι γελάσατε πιθανόν. Εγώ όχι. Ισως είναι από τα πιο σοβαρά μηνύματα που έχω γράψει εδώ μέσα. Το άλλο σοβαρότερο είναι ότι ψάχνω για να την κάνω από το Δημόσιο. Και μιλάω τελείως προσωπικά για να μην κακοκαρδίσω και κανένα.
Δεν είσαι ο μόνος...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2229 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:58:27 μμ »
1. έχουμε κανένα νέο με την μήνυση της ΔΟΕ ?

2. Σύμφωνα με την νομοθεσία, το υπουργείο μπορεί να μην βγάλει εγκύκλιο ?

3. Αν δεν βγάλει τότε μπορούν να τρέξουν υποχρεωτικές μόνο ?

4. Αν δεν βγάλει μπορεί να βγάλει εγκύκλιο αποσπάσεων ή σύμφωνα με την νομοθεσία πρέπει να βγει η εγκύκλιος των μεταθέσεων και μετά μόνο μπορεί να βγει των αποσπάσεων?

5. Αν δεν βγει εγκύκλιος αποσπάσεων μπορεί να βγει η εγκύκλιος υποχρεωτικών αποσπάσεων ?

σε γενικές γραμμές υπάρχει αλυσίδα διοικητικών ενεργειών που πρέπει να γίνουν με κάποια σειρά έτσι ώστε αν δεν γίνει κάτι να μην μπορεί να γίνει το επόμενο βήμα? Αν δε γίνει το επόμενο βήμα χωρίς να γίνει το προηγούμενο μπορεί να προσβληθεί?

αν κάποιος γνωρίζει με βάση την νομοθεσία να απαντήσει στα παραπάνω, ας το κάνει παρακαλώ.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:44 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2230 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:59:53 μμ »
αν κάποιος γνωρίζει με βάση την νομοθεσία να απαντήσει στα παραπάνω, ας το κάνει παρακαλώ.

Μπορείς να διαβάσεις το Νόμο του καλοκαιριού για την κινητικότητα καθώς και το Π.Δ. (το οποίο αναφέρει ότι υπερισχύει των παλιών εκτός των σημείων που δεν επικαλύπτονται)...

Άρθρο 7
Λοιπές διατάξεις
Οι λοιπές διατάξεις του π.δ. 50/1996 εφαρμόζονται
συμπληρωματικά, εφόσον δεν αντίκεινται στις διατάξεις
του παρόντος. ....


Δεν έχω κάτι άλλο να σε πείσω.
Απο κει και πέρα μπορείτε να συνεχίσετε να ψάχνετε Νόμους του παρελθόντος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2014, 01:06:24 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2231 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:03:45 μμ »
Μπορείς να διαβάσεις το Νόμο του καλοκαιριού για την κινητικότητα καθώς και το Π.Δ.
Δεν έχω κάτι άλλο να σε πείσω.
Απο κει και πέρα μπορείτε να συνεχίσετε να ψάχνετε Νόμους του παρελθόντος.

συνάδελφε ρίξε λίγο τους ρυθμούς σου, αφού δεν ξέρεις την απάντηση, δεν χρειάζεται να απαντήσεις γενικολογόντας, ρωτάω κάτι συγκεκριμένο. Το πνεύμα σου το έχω καταλάβει αλλά δεν δίνει απάντηση σε αυτό που ρωτάω. Με κάθε σεβασμό σου μιλάω.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2232 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:07:34 μμ »
Και εγώ με κάθε σεβασμό σου απαντώ...
Θέλεις να δεις την απάντηση δες την.
Στην έβαλα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2233 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:21:27 μμ »
guestteacher, καταρχήν δεν είπα ότι παίρνω αποφάσεις βάσει όσων γράφονται εδώ μέσα -ή βάσει όσων λέει ο Μπράτης.
Αλλά επισημαίνω μια αντίφαση. Από τη μία λέμε ότι το υπουργείο ξεπερνάει με τις κινήσεις του κάθε φαντασία, και από την άλλη κάποιοι μπορείτε να προβλέψετε τις μετέπειτα ενέργειές του και μάλιστα με βεβαιότητα της τάξεως του 100%.
Όχι, προσωπικά δεν έχω απάντηση. Ούτε γιατί δε βγάζει εγκύκλιο, ούτε αν θα βγάλει εγκύκλιο, ούτε αν γίνεται να μη βγάλει εγκύκλιο, για τίποτα. Και όχι γιατί είμαι αφελής, μπορεί να σκέφτομαι κι εγώ κάποια σενάρια όπως όλοι σας, αλλά απευθυνόμενη σε ανθρώπους που αγωνιούν δεν έχει νόημα τα παρουσιάζω ως βέβαια ενδεχόμενα. Άλλωστε ό,τι και να πω μπορεί να διαψευστώ στην πορεία, ποιος μπορεί να είναι σίγουρος πλέον; Και αν διαψευστώ (μία στο εκατομμύριο, έστω) τι θα λέω μετά; Θα πω, όντως έπεσα έξω; Θα εξαφανιστώ από αυτό το θέμα συζήτησης; Ή θα πω εντάξει, βγήκε η εγκύκλιος για στάχτη στα μάτια, αλλά μεταθέσεις μην περιμένετε (ώστε να ξέρω ότι σε αυτό τουλάχιστον θα πέσω μέσα;)
Θα συμφωνήσω με τον kinegiro, ας ρίξουμε λίγο τους ρυθμούς.

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2234 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:24:42 μμ »
ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Θα τους αφήσουμε να παίζουν με τίς ζωές ΜΑΣ ;
Οί νόμοι υπάρχουν
Δέν μπορούν μα μήν βγάλουν εγκύκλιο αφού δεν μπόρει να στείλουν με υποχρεωτική κάποιους εκει που θέλω εγώ
μόνο εαν δεν υπάρχει ζήτηση τότε ναι .

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2235 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:33:10 μμ »
Με όλα αυτά που γίνονται, το να φτάσω να ζηλεύω τους συνταξιούχους γονείς μου δεν το περίμενα ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2236 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:33:30 μμ »
Αν με παρακολουθείς παραδέχομαι τα λάθη μου. Από κει και πέρα δεν κατάλαβα δηλαδή να μην πιστεύω αυτά που λέω;;;
Επίσης δεν καταλαβαίνω το ύφος ορισμένων...συγγνώμη δηλαδή άμα σας χαλάω και την διάθεση....δεν πάμε καλά εδώ μέσα μου φαίνεται...δεν πάμε καθόλου καλά...


ΥΓ. Παίδες ανακαλώ...θα πάτε όλοι εκεί που θέλετε...καλό μεσημέρι....συγγνώμη αλλά μερικοί έχετε τον απάλευτο. Μετά όμως όπως μου λέτε να παραδέχομαι άμα σφάλλω μπορώ να έχω την απαίτηση να σταματήσετε την κλάψα και το μοιρολόι όσοι δεν σας έρχονται όπως θέλετε?

Μεγάλες απαιτήσεις έχεις στη χώρα του drama queen!  ;D ;D ;D
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2237 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:35:24 μμ »
http://www.adslgr.com/forum/threads/754745-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82

καλημέρα! μη γελάσετε όμως αν γίνεται! πείτε ότι καταθέτω μήνυση προς αρβι:
εκτός του ότι δεν βγήκε εγκυκλιος μεταθέσεων κι ετσι δεν υποβάλλαμε αιτήσεις ποια άλλη  κατηγορία στηριζόμενη σε νόμο μπορώ να προσθέσω και την εγκυκλιο την υπογράφει ο αρβι ή υφυπουργός?
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2238 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:36:46 μμ »
Παιδιά το θέμα αυτό παρατράβηξε πια, ειναι γελοία όλη αυτή η αναμονή, κάθε βδομάδα λέμε θα βγει και δε βγαίνει τίποτα.Νομίζω πια οτι μες στο στο Πάσχα θα βγάλουν ότι είναι να βγάλουν. Κι εγώ είμαι σίγουρη ότι θα υπάρξουν αλλαγές και μάλιστα προς το χειρότερο για όλους. Αν και γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο,νομίζω ότι όλη αυτή η αναμονή δε θα είναι για καλό τελικά.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2239 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:40:32 μμ »
ειλικρινά το μόνο που ήθελα είναι να κάνω την αίτηση ή να μου έχει πει δε θα γίνουν φέτος μεταθέσεις δε γίνεται να μου κόβεις και την ελπίδα και να με κρατάς όμηρο εκεί που είμαι ενώ θα μπορούσα να φύγω πριν5 μηνες έλεος
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160670
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.