*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1546300 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3010 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:01:15 μμ »
ξέρει κανείς τι γίνεται με τις μεταθεσεις στα διαπολιτισμικά; εάν πάει κανείς εκεί από άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ μπορεί μετά να ζητήσει βελτίωση; πρέπει να παραμείνει εκέι για κάπιοα χρόνια όπως γίνεται και στα πειραματικά;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:39 »

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3011 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:15:15 μμ »
ξέρει κανείς τι γίνεται με τις μεταθεσεις στα διαπολιτισμικά; εάν πάει κανείς εκεί από άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ μπορεί μετά να ζητήσει βελτίωση; πρέπει να παραμείνει εκέι για κάπιοα χρόνια όπως γίνεται και στα πειραματικά;;

Από το διαπολιτισμικό φεύγεις μόνο με μετάθεση όχι με βελτίωση. Για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης πρέπει να υπηρετήσεις δύο χρόνια

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3012 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:28:20 μμ »
Καλημέρα !
Έχουμε καμία εικόνα για τις φετινές συνταξιοδοτήσεις ;
Τι ρόλο θα παίξουν στον αριθμό των μεταθέσεων;

Nομίζω (και κυρίως ελπίζω) ότι θα έχουμε αρκετές συνταξιοδοτήσεις φέτος... Ειδικά, εκείνοι που το σκέφτονταν αλλά δεν το αποφάσιζαν... Τώρα, φαντάζομαι και ανάλογα την ειδικότητα... Αν έχει κανείς κάποια καλύτερη εικόνα ας, μας πει...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3013 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:13:52 μμ »
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:39 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3014 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:18:49 μμ »
Nομίζω (και κυρίως ελπίζω) ότι θα έχουμε αρκετές συνταξιοδοτήσεις φέτος... Ειδικά, εκείνοι που το σκέφτονταν αλλά δεν το αποφάσιζαν... Τώρα, φαντάζομαι και ανάλογα την ειδικότητα... Αν έχει κανείς κάποια καλύτερη εικόνα ας, μας πει...

Θα πάτε και θα κάνετε αίτηση. Δίνοντας την θα την σταυρώσετε ή θα μουντζωθείτε (κάτι σαν τις εκλογές και την ψήφο).
Οι παράγοντες αν θα πάρει κάποιος μετάθεση είναι πολλοί και εξαρτάται και ακόμα από την ημερομηνία που θα τρέξει το πρόγραμμα (μηχανογραφικό) την διαδικασία...

ΥΓ. Αν κάτι δεν μπορείς να το ελέγξεις χαλαρώνεις και το απολαμβάνεις...οπότε καρτερία και ψυχραιμία γιατί η γυάλα μου βλέπει ότι μετά την άλλη Παρασκευή το τόπικ θα γεμίσει πότε θα βγουν? Αυτήν την Παρασκεύή? την άλλη μήπως? Το έχουμε ξαναδεί το έργο εδώ μέσα...κάποιος μάλιστα εδώ μέσα μου έχει λείψει και τον βλέπω να μαρσάρει...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 07:23:06 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3015 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:37:32 μμ »
Αν δεν μπει Ιούνιος, μην αναμένετε αποτελέσματα μεταθέσεων! (για να μην πω και προχωρημένος Ιούνιος...)
Προσωπική εκτίμηση.
Προς το παρόν πρώτα θα βγουν οι συνταξιοδοτήσεις και μετά οι μεταθέσεις, οπότε έχουμε μέλλονννννννννννν
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3016 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:38:34 μμ »
Το ΠΥΣΔΕ  μου έδωσε οργανική στις 15/7 ( τότε συνεδρίασε  ) και στην αίτηση που έκανα έβαλαν απο 1/7 - 15/7 διάθεση ΠΥΣΔΕ και απο 15/7 την οργανική . Είναι σωστό ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
Εφόσον η οργανική σου είναι από 15/7 έως 31/7 δηλαδή 15 μέρες και ... που σημαίνει ότι λογίζονται για μήνα νομίζω ότι μετράνε τα μόρια της οργανικής από 1/7. πχ στη δική μου περίπτωση που πήρα μετάθεση και τοποθετήθηκα προσωρινά στο σχολείο στις 3/9 μέσα στο σύστημα Αθηνά της διεύθυνσης μου έχει καταγραφεί από 1/7 έως 31/8 προσωρινή τοποθέτηση στο τάδε σχολείο και φυσικά θα πάρω τα μόρια του σχολείου.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3017 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:43:32 μμ »
Από το διαπολιτισμικό φεύγεις μόνο με μετάθεση όχι με βελτίωση. Για να έχεις δικαίωμα μετάθεσης πρέπει να υπηρετήσεις δύο χρόνια
ευχαριστώ πολύ....... το θυμόμουνα ότι κάτι έπαιζε με κάποια χρόνια υπηρεσίας αλλά δεν ηξερα τί..... ......αυτό δηλαδή σημαίνει ότι έαν φύγω από το ΠΥΣΠΕ μου και πάω σε διαπολιτισμικό στο νομό κατοικίας μου, εάν μετά από 2 έτη  θέλω να πάω σε σχολείο κοντινό μου ζητάω μετάθεση....και πάλι ευχαριστώ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3018 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:47:05 μμ »
ευχαριστώ πολύ....... το θυμόμουνα ότι κάτι έπαιζε με κάποια χρόνια υπηρεσίας αλλά δεν ηξερα τί..... ......αυτό δηλαδή σημαίνει ότι έαν φύγω από το ΠΥΣΠΕ μου και πάω σε διαπολιτισμικό στο νομό κατοικίας μου, εάν μετά από 2 έτη  θέλω να πάω σε σχολείο κοντινό μου ζητάω μετάθεση....και πάλι ευχαριστώ

Δεν ζητάςγια σχολείο κοντινό σου αλλά για την περιοχή σου κάνεις αίτηση μετάθεσης. Αν μετά έχει κενα η περιοχή σου και προηγείσαι στα μόρια και δεν έχει υπεράριθμους και δεν αλλάξει και κάτι μετά από 2 χρόνια τότε ναι θα πάρεις οργαική σε σχολείο στην περιοχή σου.

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3019 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:57:57 μμ »
ναι αυτό κατάλαβα και εγώ........ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3020 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:13:50 μμ »
bitch,

καλημέρα. να σε ρωτήσω κι εσένα, μιας και έχω ρωτήσει παντού (και υπουργείο) και κανείς δε μου έχει δώσει σαφή απάντηση.

έχω εκπαιδευτική προϋπηρεσία 6 χρόνια και 3 μήνες μέχρι 31/08/2014.
έχω πάρει 14 μήνες άδεια (κύησης, λοχείας και γονική). επίσης έχω πάρει άλλους 4 μήνες συνεχόμενους αναρρωτική.

έχω δικαίωμα να υποβάλω αίτηση για μετάθεση σε καλλιτεχνικά και μουσικά σχολεία; ιδού η απορία.

πίστεψέ με, η απάντηση σου θα είναι θησαυρός.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

παιδια και όποιος άλλος γνωρίζει, καλοδεχούμενος. απλά η Bitch είναι Master.

οι άδειες αυτές δεν θεωρουνται διδακτική υπηρεσία. Θα βρεις το σχετικό αν γκουγκλάρεις τα εξής :
πρακτικά βουλής,   ια περίοδος, σύνοδος Γ, συνεδριαση ΡΙΣΤ, Τρίτη 24 Απριλίου 2007. ( δυστυχώς δεν  βγάζει κατ΄ευθείαν  λινκ, οπότε άνοιξε το doc αρχείο που θα σου βγάλει στην 2η επιλογή ).

εκεί θα ψάξεις στην 4η σελίδα την περ. 8 όπου και αναφέρεται σαφώς.

Ωστόσο, συχνά συμβαίνει να υποβάλλεται ούτως ή άλλως η αίτηση ως "αμφισβητουμενη περίπτωση" και να αποφασίζει η επιτροπή που κρίνει αντίστοιχα τις αιτήσεις για Μουσικά ή Καλλιτεχνικά σχολεία. Δηλαδή, η αίτηση στέλνεται από "υπηρεσιακό καθήκον" με την υποσημείωση ότι "δεν ειναι ξεκάθαρο αν έχει συμπληρώσει την απαιτούμενη πενταετή διδακτική υπηρεσία".
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 09:16:20 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3021 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:23:18 μμ »
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από 1/7 έως 31/8 του 2013 τότε βάζεις από 1/9/2013 έως 31/8/2014 τις αλλαγές
Αλλίως τροποποιείς ανάλογα και το διάστημα από 1/7 έως 31/8 του 2013.

ΥΓ. αν κατάλαβα καλά βέβαια τι ακριβώς ρωτάς.

ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ και μάλιστα πολύ δραματικά !!! Αναφέρεται λοιπόν στην εγκύκλιο το εξής :

6.3. Σχετικά με τα μόρια δυσμενών συνθηκών για τους καλοκαιρινούς μήνες που δικαιούνται οι
εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, σας αναφέρουμε τα εξής:
1. Εκπαιδευτικός που υπηρετεί στο ΠΥΣΔΕ οργανικής του με προσωρινή τοποθέτηση, λαμβάνει
αναδρομικά για τους καλοκαιρινούς μήνες (1/7 – 31/8) τα μόρια της επόμενης τοποθέτησης
. Ειδικά για το
τρέχον σχολικό έτος που δεν είναι γνωστή η επόμενη τοποθέτησή του, λαμβάνει τα μόρια της τρέχουσας
προσωρινής τοποθέτησης.
2. Τα ίδια με το (1) ισχύουν και για τους εκπαιδευτικούς που έχουν διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ, ξεκινώντας από 22/6 που επιστρέφουν στην προσωρινή τους τοποθέτηση.
3. Εκπαιδευτικός που έχει αποσπαστεί από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, για τους καλοκαιρινούς
μήνες μετά τη λήξη της απόσπασής του λαμβάνει τα μόρια της προσωρινής τοποθέτησης.
Σας επισημαίνουμε ότι κάθε εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, πρέπει να
έχει προσωρινή τοποθέτηση, ακόμα κι αν αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ή διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ.


Το ακόμα ωραιότερο ειναι πως αυτό ισχύει απο το καλοκαίρι του 2011 επειδή η συγκεκριμένη εγκύκλιος έχει πεδίο εφαρμογής από το σχ. έτος 2010-11 και μετά ( και άρα απο το καλοκαίρι του 2011 για το συγκεκριμενο σημείο)... Άρα πρέπει να αλλάξουν και οι προηγούμενες μοριοδοτήσεις! Τι ωραία !!

εννοείται πως αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ / ΗΤΑΝ στην διάθεση ΠΥΣΔΕ και όχι για όσους πήραν μετάθεση ή βελτίωση!!

Και εις άλλα με υγεια!!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3022 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:26:43 μμ »
ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ και μάλιστα πολύ δραματικά !!! Αναφέρεται λοιπόν στην εγκύκλιο το εξής :

6.3. Σχετικά με τα μόρια δυσμενών συνθηκών για τους καλοκαιρινούς μήνες που δικαιούνται οι
εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, σας αναφέρουμε τα εξής:
1. Εκπαιδευτικός που υπηρετεί στο ΠΥΣΔΕ οργανικής του με προσωρινή τοποθέτηση, λαμβάνει
αναδρομικά για τους καλοκαιρινούς μήνες (1/7 – 31/8) τα μόρια της επόμενης τοποθέτησης
. Ειδικά για το
τρέχον σχολικό έτος που δεν είναι γνωστή η επόμενη τοποθέτησή του, λαμβάνει τα μόρια της τρέχουσας
προσωρινής τοποθέτησης.
2. Τα ίδια με το (1) ισχύουν και για τους εκπαιδευτικούς που έχουν διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ, ξεκινώντας από 22/6 που επιστρέφουν στην προσωρινή τους τοποθέτηση.
3. Εκπαιδευτικός που έχει αποσπαστεί από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, για τους καλοκαιρινούς
μήνες μετά τη λήξη της απόσπασής του λαμβάνει τα μόρια της προσωρινής τοποθέτησης.
Σας επισημαίνουμε ότι κάθε εκπαιδευτικός που βρίσκεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, πρέπει να
έχει προσωρινή τοποθέτηση, ακόμα κι αν αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ή διατεθεί στο αντίστοιχο
ΠΥΣΠΕ.


Το ακόμα ωραιότερο ειναι πως αυτό ισχύει απο το καλοκαίρι του 2011 επειδή η συγκεκριμένη εγκύκλιος έχει πεδίο εφαρμογής από το σχ. έτος 2010-11 και μετά ( και άρα απο το καλοκαίρι του 2011 για το συγκεκριμενο σημείο)... Άρα πρέπει να αλλάξουν και οι προηγούμενες μοριοδοτήσεις! Τι ωραία !!

εννοείται πως αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ / ΗΤΑΝ στην διάθεση ΠΥΣΔΕ και όχι για όσους πήραν μετάθεση ή βελτίωση!!

Και εις άλλα με υγεια!!  :)

Δεν με βλέπεις επιφυλακτικό στα τελευταία μου μηνύματα εδώ μέσα?
Ε καταλαβαίνεις γιατί....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3023 στις: Απρίλιος 27, 2014, 09:30:34 μμ »
Σε βλεπω, σε καμαρώνω και ομολογώ σε ζηλεύω λίγο διότι θέλω και γω να είμαι επιφυλακτική αλλά ρε γμτ, άμα κρατάς συνέχεια πισινή δε βγάζει κανείς άκρη και παιδεύονται όλοι τελικά...

απλά οφείλουμε να τονίζουμε πάντα " αυτά ισχύουν ως σημερα, με βάση αυτά που ξέρουμε ως σήμερα... Τώρα τι ξημερώνει αύριο.... " ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160848
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 870
Σύνολο: 881

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.